agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yerörtücü Sukulentler (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-sukulentler/)
-   -   Sedum telephium "Autumn Joy", Sedum spectabile (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-sukulentler/29240.htm)

Öznur 28-06-2009 22:43

Sedum telephium "Autumn Joy", Sedum spectabile

1 Eklenti(ler)
Yabancı bir sitede adının sedum olduğunu öğrendim, türü de "Autumn Joy".

Eylülde açıyor ve 3-4 hafta çiçekli kalıyor, çok da güzel bir kokusu var.

k0900 09-07-2009 22:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabahgüneşi (Mesaj 453805)
Yabancı bir sitede adının sedum olduğunu öğrendim, türü de "Autumn Joy". Zaten eylülde açıyor ve 3-4 hafta çiçekli kalıyor, çok da güzel bir kokusu var.

Sn. sabahgüneşi, yapraklarının detay görüntülerini içeren bir fotoğraf yüklüyebilirmisiniz?

k0900 15-07-2009 23:49

Autumn Joy türün Türkçe adını bulamadım, peyzajcılarda bilemedi:)

Fotoğraflarını göstererek bulmaya çalışacağım.

Öznur 16-07-2009 07:53

5 Eklenti(ler)
Evet, ben de bu seduma sahip bir teyzeye sormuştum adını, o da kaktüs demişti:)
İnternette botanik adının "Sedum Herbstfreude" olduğunu öğrendim.
İnternette bulduğum bu fotoğraflar benimkilerden daha çok işinize yarar:)

Kuruyunca dibinden yenileri hemen çıkıyor. İster küçükken ister büyükken toprağından söküp başka bir yere dikebilirsiniz. Kökü yok, tutmama ihtimali de yok.

k0900 16-07-2009 08:06

Sedum Herbstfreude ararken bakın neye ulaştım:)

Çatılar sedum olacak.

http://www.ehotelbuild.com/tr/soyles...esidetay&id=11

k0900 05-09-2009 18:56

1 Eklenti(ler)
14 nolu mesajda arayıp bulamadıgım, sedum gözümüzün önündeymiş :)

Bitki adını sorduğumda aldığım cevap beni mutlu kıldı. Bahçeden eve bir kısmını taşıyacam.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Se...)_in_bloom.jpg

http://www.agaclar.net/forum/showpos...2&postcount=25

Öznur 05-09-2009 20:32

1 Eklenti(ler)
Benim Autumn Joy'um - Sonbahar Neşem de açmaya başladı.
Ama dün buzağılar birazını kırmış,çok kızdım ama Allahtan köklerinden çoğalıyor.

k0900 05-09-2009 20:35

Sürekli güneş gördükleri ve sık sulandığı için yaprak renkleri sizinkine göre daha açık, taşıyacağım yer yarı güneş olan bir yer olamalı diye düşünüyorum.

Sn. Sabahgünesi sizin bu konuda düşünceniz nedir ?

Öznur 05-09-2009 20:56

Benimkiler 5- 6 sene balkonumda sabahtan akşama kadar güneşe maruz kaldılar. Şimdi de yarı gölgedeler ama ben pek fark göremedim renklerinde. Ama ben neredeyse hiç sulamıyorum. Ama koparıldıklarında yaprak renkleri koyulaşıyor, parlak açık yeşilliğini yitiriyor.

zbk74 27-06-2011 19:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Öznur (Mesaj 453805)
Birkaç gün önce ben de bu başlığı açmayı düşünmüştüm. Zaten Ağaçlar.net'e de sedumumun ne olduğunu öğrenmek için üye olmuştum. Ama "Bu çiçeğin adı ne?" başlığında çiçeğimi bilememişlerdi. Böyle kapsamlı bir sitede konunun olmamasına da çok şaşırıyordum. Yabancı bir sitede adının sedum olduğunu öğrendim, türü de "Autumn Joy". Zaten eylülde açıyor ve 3-4 hafta çiçekli kalıyor, çok da güzel bir kokusu var.

sayın öznur aynı renk sedum dan benimde var.benim bildiğim türkçe ismi anne çiçeğidir..saygılar

sabah 17-09-2012 15:00

2 Eklenti(ler)
Sedum telephium

Soğuğa dayanıklı Sedum telephiumun çiçeklenme zamanı geldi.
Eklenti 332032

Çiçeklerin ne kadar çok arı çektiğini unutmuşuz. Fotoğrafta en 6-7 arı var.:rolleyes:
Eklenti 332033

kaknus 19-09-2012 23:58

2 Eklenti(ler)
Benim bahçemde olan aşağıdaki bitkinin yaprakları resimlere benziyor.Ama çiçekleri hiç gösterişli değil.Hafif sarı.Kışa yaklaşırken arıların hücum ettiği bir bitki.
Eklenti 332841

Eklenti 332842
Bunlar dam koruuğu mu?Bilimsel isimleri nedir?

sabah 07-12-2012 09:21

1 Eklenti(ler)
Sonbahar görüntüsü de güzel...:rolleyes:
Eklenti 352043

hüsnüyusuf 28-04-2013 21:27

1 Eklenti(ler)
Sedum "Autumn Joy" olduğunu düşündüğüm sukulentim beni geniş araştırmalara sevk etti:) Soğuklara dayanıklı olması ve daha bir çok özelliğiyle çok sevdirdi kendini. Bir hafta kadar suda bekletmek zorunda kaldım daha sonra toprağa geçirdim. Zahmetsiz bir bitkiymiş, çabuk tutmasını bekliyorum.
Ne kadar zamanda köklenir acaba?

Eklenti 396651

hüsnüyusuf 15-06-2013 12:08

Fotoğraftaki sedumun gelişimi gayet iyi gidiyor. Sorumu kendim cevaplayayım:) Çok kısa sürede köklendiğini söyleyebilirim.

Muda 20-10-2013 23:44

3 Eklenti(ler)
Sedum (Autumn joy)'u buradaki bir çiçekçiden almıştım. Biraz da kışın ölmediğini söylediği için aldım. Bu çiçekçi bir kısım çiçekleri kendi üretip satıyor. Aldıklarım çok güzel değillerdi ancak iyi bir bakımla kendilerini toparlayacaklarını düşünmüştüm. Hemen yeni bir saksıya biraz gübreli bir toprağa diktim. Gelişmesi çok iyi bir şekilde oldu. Bir filizi kırılmıştı. Onu bir saksıya olduğu gibi diktim. Güneşin karşısında olmasına rağmen köklendi. Arkadaşıma başka çeşitlerle beraber verdim. İki dal çiçek açmıştı. Şimdi diğer iki dal çiçek açıyor. Toprak üstü kısımlarının öldüğünü düşünürek çiçeklenmesi bittikten sonra çelik haline getirip köklendirmeye çalışmam daha mı iyi olur. Tohumdan üretimi için tohumların olgunlaşmasını beklemek ne kadar sürebilir. Aşağıdaki fotoğrafları pazar günü çektim.
Eklenti 448792
Üstteki ve alttaki yeni çiçeklenen dal.

Eklenti 448793
Daha önce çiçek açıp şu anda tohumlarını olgunlaştırmaya çalıştığı dallar.

Eklenti 448794

Bendekilerin gelişmeleri biraz zaman aldı sanırım. Başka birinde gördüklerim daha önce çiçek açmışlardı.

hüsnüyusuf 21-10-2013 20:17

Bendeki sedum mor ya da pembe beklerken sarı renkte çiçeklendi. Çiçek açan dalları çok biçimsiz uzadı. Dipten budama yapmak iyi olur diye düşünüyorum.

Muda 21-10-2013 20:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüsnüyusuf (Mesaj 1210154)
Bendeki sedum mor ya da pembe beklerken sarı renkte çiçeklendi. Çiçek açan dalları çok biçimsiz uzadı. Dipten budama yapmak iyi olur diye düşünüyorum.

Sayın Hüsnüyusuf; Sizdeki sedum farklı olabilir. Çiçek ve yaprakları ile tam boy olarak fotoğraflarını çekip eklerseniz ne tür olduğunu görebiliriz. Dipten budama yapsanız da bu yıl yeniden çiçek açamaz. Muhtemelen farklı bir tür olabilir. Keşke farklı renkleri olsa. Çeşit sayımızı çoğaltabilirdik.

hira 21-10-2013 23:29

Çoğaltması çok kolay bir sukulent, bir çeliği toprağa daldırır daldırmaz kök yapıyor hemencecik.

jojoba 22-10-2013 00:56

Yapraktan çoğaltılabilirmi?

Muda 24-10-2013 18:42

Muhtemelen çoğalır herhalde. Ben bir dalın üst filizini kırıldığı için alıp toprağa dikmiştim. Hiç problem çıkarmadan kök yaparak büyümeye başladı.

hüsnüyusuf 24-10-2013 22:02

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1210172)
Sayın Hüsnüyusuf; Sizdeki sedum farklı olabilir. Çiçek ve yaprakları ile tam boy olarak fotoğraflarını çekip eklerseniz ne tür olduğunu görebiliriz. Dipten budama yapsanız da bu yıl yeniden çiçek açamaz. Muhtemelen farklı bir tür olabilir. Keşke farklı renkleri olsa. Çeşit sayımızı çoğaltabilirdik.

Sayın Muda, çiçekli fotoğrafı mevcut değil şu an. Bitki yanımda da değil zaten. Çiçekleri aslında tam sarı değil sarı-beyaz gibiydi yanlış hatırlamıyorsam. 14 numaralı mesajımda dikilmeden önceki fotoğrafı var. Ben de aşağıdaki gibi bir rengi hayal ediyordum. Yine de çiçek açtığını görmek güzeldi. Çiçekleri de çok uzun süre dayanıyor.

Eklenti 449501

Muda 25-10-2013 11:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüsnüyusuf (Mesaj 1211272)
Sayın Muda, çiçekli fotoğrafı mevcut değil şu an. Bitki yanımda da değil zaten. Çiçekleri aslında tam sarı değil sarı-beyaz gibiydi yanlış hatırlamıyorsam. 14 numaralı mesajımda dikilmeden önceki fotoğrafı var. Ben de aşağıdaki gibi bir rengi hayal ediyordum. Yine de çiçek açtığını görmek güzeldi. Çiçekleri de çok uzun süre dayanıyor.

Eklenti 449501

Gösterdiğiniz fotoğraftaki çok güzel bir renk. Ancak benim gördüğüm eğer yanlışlık yok ise biraz fotoğrafta renk ayarları oynanmış gibi geldi. Çiçekleri gibi yaprakları da çok yeşil. Bendeki o kadar yeşil değil. Rengi de bana göre kırmızı olmasa da pembe olarak çok güzel. Fotoğraf üzerinde oynama yapılarak renk farklılıkları yapılabiliyor.

CaylakBonsaici 16-10-2014 23:33

Bende çok memnunum ki bu çiçekten buldum **** o beni buldu :P .. Çok büyük bir çiçekçide dolaşırken bu içimi çekti ve gördüğüm gibi çok sevdim aldım ancak Sedumum ölürse ciddi üzülürüm nasıl bakılıyor en azından genel bir bilgisi olan var mı ??

Muda 17-10-2014 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi CaylakBonsaici (Mesaj 1325497)
Bende çok memnunum ki bu çiçekten buldum **** o beni buldu :P .. Çok büyük bir çiçekçide dolaşırken bu içimi çekti ve gördüğüm gibi çok sevdim aldım ancak Sedumum ölürse ciddi üzülürüm nasıl bakılıyor en azından genel bir bilgisi olan var mı ??

Bakım konusunda sıkıntısı olan bir bitki değil. Köke yakın yerden kestiğiniz dalları iki üç parça ederek bile toprağa diktiğinizde hemen kökleniyor. Diğer sedum cinslerine göre daha fazla su istiyor. Toprağı kuruyunca su verirsiniz. Geniş biraz gübreli toprağa dikerseniz çok daha fazla gelişiyor. Güneş az gölge aldığı zaman suyu da yeterli olursa hem görüntü hem de çiçek olarak çok hoş oluyor.

hira 04-02-2015 12:56

1 Eklenti(ler)
Sonbaharda böyle güzel çiçeklendikten sonra yapraklar hızla sararmaya başladı bende hepsini koparmıştım nasıl olsa kök kalacaktı ve tekrar yeşereceklerdi.. Öylede oldu, kök kısmından harekete geçtiler hemde demet halinde :) kışa girmeden saksıya mı alsam acaba dedim, sonra vazgeçip küçük bir dal alarak saksıya yedekledim. Bahçede kalanın üzerine kar yağdı, hava çok soğudu ama hala öylece duruyorlar... Soğuklarla arası iyi demek.

hira 20-05-2015 12:42

Bahçedeki Autumn joy çok sağlıklı devam ederken yaşamına, balkonda saksıda olanın keyfi yoktu ne zamandır.. Gün geçtikçe ufak ufak kemirilen yapraklar ve üzerindeki simsiyah zerre tanesi büyüklüğünde ki böcek olduğunu düşündüğüm yaratıklar! Böcek olduklarından emin olamıyordum çünkü hiç hareket etmiyorlardı. Geçen gün suyun altına tutarak ellerimle temizlemeye çalıştım ama nafile.. Bugün aklıma geldi de, Muhabbet kuşum için kullandığım bit ilacını kullanamazmıydım acaba? Nasıl olsa bitkinin yedeği bahçede sapasağlam duruyor diyerek sıvadım kolları.. Üstelikte bu deney daha sonrası içinde işime yarayabilirdi, eger bitki zarar görmezse, bu ilacı böceklenen diğer bitkilerim içinde kullanabilecektim.. Bitkiyi banyoda ilaçlayıp sadece 15- 20 saniye sonra hemen yıkadım. Yaprakları güzelce duruladım ve bitkiyi balkona aldım. Az evvel yanına gittiğimde kestane kurduna benzeyen ölmüş bir kurtcuk en tepede duruyordu! Demekki o bit sandığım siyah zerrecikler o kurdun dışkısıydı.. Sorunu çözdük, ama umarım ilacın zararı sadece kurda dokunmuştur :) Gelişimi izleyip bilgi vereceğim.

Muda 03-07-2015 11:50

https://www.youtube.com/watch?v=6QdVgxSgfb0

hira 27-07-2015 12:13

1 Eklenti(ler)
Az kaldı, bekliyoruz.

hira 05-01-2016 11:38

1 Eklenti(ler)
Gümbür gümbür geliyor :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024