agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yerörtücü Sukulentler (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-sukulentler/)
-   -   Delosperma (http://www.agaclar.net/forum/yerortucu-sukulentler/27577.htm)

gilan 25-05-2012 23:09

Delosperma

3 Eklenti(ler)
Forumda ne zamandır bahsedip dururuz, kendine ait bir başlığı yokmuş. :)

Delosperma, "kışa dayanıklı buz çiçeği" diye bilinen bir sukulent.
Türüne göre değişmekle birlikte -20, -30 derecelere kadar dayanıyor.
Güneşten hoşlanıyor.
Kuraklığa dayanıklı. Hatta kesinlikle iyi drenaj istiyor.
Pek çok rengi var.

Delosperma cooperi:

Eklenti 300618

Delosperma nubigenum:

Eklenti 300619

Karışık renkler:

Eklenti 300620

gilan 25-05-2012 23:19

Karışıklık olmasın diye baştan şu notu da düşelim.

Delosperma her ne kadar çiçekleri benzese de Acem halısı'ndan (Lampranthus spectabilis) bambaşka bir tür.

Ayrıca çiçekçilerde Damat bohçası ya da damat mendili diye satılan tür de delosperma değil ve kışa dayanmıyor.

denizakvaryumu 25-05-2012 23:22

Neden Türkiye'ye gelmez, neden satılmaz.... heucheralar gibi anlamadım gitti...

Acem halısı ile karıştırılır ama ....

Yaz boyunca çiçek açar,

soğuklara dayanıklıdır

gilan 25-05-2012 23:30

Denizakvaryumu Delosperma congestum'u balkonda korumasız şekilde kışı geçirterek test etmiş onaylamış. :)

Fotoğrafı: http://www.agaclar.net/forum/959310-post19.htm

Bahçe ortamında kışı atlattıranların da tecrübelerini duymak istiyorum.

iris41 26-05-2012 06:30

Delosperma gecen yıl yurofiloradan fidesini almıştım oldukca cok getirilmişti .
Eminönden beyazını ve koyu kırmızısını aldım onlar yaşamamıştı demek farklı bir türmüş.
Bu kış istanbul cok soguk gecti ve saksıda olmasına ragmen hic bir şey olmadı tek kök fakat cok büyüdü sarkıcı özelligi ve bol cicekli olması görsel olarak cok sevdigim bir bitki oldu. bir kac dalı kesmeden topraga daldırdım umarım köklenir .

Bu aylarda üstü cicektle kaplanıyor tüm yaz bu kadar coşkulu acmasada cicekli geciriyor .
Sarısıda cok güzelmiş

bari 26-05-2012 07:07

Çok kolay köklenir.Bendede 3-4 rengi var. Beyaz var iki tür bugünlerde tomurcuklu, açınca fotoğraflarını eklerim.

nevsune 26-05-2012 10:52

Sn bari sizin yavrular Ankara'da da epey bir yayıldılar:)

Çok da kalender bir bitki. Fazla güneş görmeyen bir yerde olduğu halde geçen yıl çok güzel gelişip çiçeklenmişti.

Soğuklara dayanıklılığı nedeniyle bahçeye dikmeleri için arkadaşlara vermiştim. Ben de kendime küçük bir kök ayırıp kışın saksıda pencere önünde bıraktım ama baharda canlanamadı. Toprağı ıslak kalıp saksıdaki drenaj yeterli olmadığı için o şiddetli soğuklarda dondu sanırım. Anneminki kapalı balkonda duruyordu şimdi ondan yedekledim.

bari 26-05-2012 11:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 973477)
Sn bari sizin yavrular Ankara'da da epey bir yayıldılar:)

Çok da kalender bir bitki. Fazla güneş görmeyen bir yerde olduğu halde geçen yıl çok güzel gelişip çiçeklenmişti.

Soğuklara dayanıklılığı nedeniyle bahçeye dikmeleri için arkadaşlara vermiştim. Ben de kendime küçük bir kök ayırıp kışın saksıda pencere önünde bıraktım ama baharda canlanamadı. Toprağı ıslak kalıp saksıdaki drenaj yeterli olmadığı için o şiddetli soğuklarda dondu sanırım. Anneminki kapalı balkonda duruyordu şimdi ondan yedekledim.

Delosperma cooperi bayağı bir yayıldı:). En dayanıklısıda o sanırım...

feriha 26-05-2012 12:01

1 Eklenti(ler)
Nevsunun paylaştığı delosperma, dış mekanda gül saksısının kenarında kışı atlatamadı.

Saksı toprağı su tutan bir karışım değildi ama kar altında kalıp ıslandı ardından dondu diyorum.

Kapalı balkonda bir dal gardenyanın yanına diktiğim ise şimdi terasta gelişiyor.

Eklenti 300683

selis 26-05-2012 12:28

4 Eklenti(ler)
Bende 3 türü var..
Sarı çiçek açan delosperma echinatum..
Eklenti 300693

Bunun çiçekleri kırmızı..
Eklenti 300694

Adını bilmiyorum.. Şimdilik tek dal..
Çoğalmasını istiyorum.. Çiçekleri geçti..
Eklenti 300695

Umarım büyüyünce böyle olacak :rolleyes:
Eklenti 300696

bari 26-05-2012 12:46

En alttaki acem halısı sanırım,delosperma değil.

selis 26-05-2012 13:07

Uzaktan öyle gibi duruyor..
Acem halısı olmadığına eminim, ama türünü bulamadım..

jineop 26-05-2012 13:16

Sarı ve beyazı çok güzelmiş. Her türünden edinmek lazım.:D

sakdag 26-05-2012 17:33

1 Eklenti(ler)
Bu da benim güzelim, hızla saksıyı kaplıyor.

Eklenti 300815

gilan 26-05-2012 20:52

Genel bir not:

Delosperma henüz Türkiye'de yaygın olarak satışta olmadığı için ve delosperma olmayan ama görünüşü tamamen benzeyen başka yaygın türler olduğu için; eğer bitkiyi etiketli almadıysanız ya da özel bir şekilde getirtmediyseniz delosperma olmama olasılığı yüksek.

gilan 26-05-2012 20:55

İnternette delosperma cooperi'yi zone 5'de deneyen insanların yorumları var. Kimisi geçiremedi diyor, kimisi geçirdi ama çok sarsıldı diyor, kimisi ise drenajı çok iyi bir yerdeydi iyi geçirdi diyor. Dolayısıyla eğer drenaj iyiyse Ankarada bahçede başarılı olacağını düşünüyorum.

Bahçede deneyen arkadaşların yorumlarını duymak değerli olacak.

Sn Bari, nubigenum gibi daha ufak yapraklı türler cooperi'den daha dayanıklı sanırım.

bari 26-05-2012 21:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 973773)
İnternette delosperma cooperi'yi zone 5'de deneyen insanların yorumları var. Kimisi geçiremedi diyor, kimisi geçirdi ama çok sarsıldı diyor, kimisi ise drenajı çok iyi bir yerdeydi iyi geçirdi diyor. Dolayısıyla eğer drenaj iyiyse Ankarada bahçede başarılı olacağını düşünüyorum.

Bahçede deneyen arkadaşların yorumlarını duymak değerli olacak.

Sn Bari, nubigenum gibi daha ufak yapraklı türler cooperi'den daha dayanıklı sanırım.

SEvgili Gilan olabilir. Cooperi uzun yıllardır sahip olduğum bir türdü. O kendini ispatladı, sarı türlerdede sorun yok, onlarda atlatıyor kışı...Mehmet abinin -30ları görmüş, arazide bir sorun yok..

iris41 27-05-2012 09:57

1 Eklenti(ler)
Bol cicekli tam boyutunu cekemedim zakkumum engelliyor :p

Rana+miraç 28-05-2012 15:30

1 Eklenti(ler)
Merhaba... Bir arkadaşın bahçesinden alıp sonbaharda diktiğim ve kış boyu kar altında öylece büyümeden ama çürümeden de bekleyen delospermam benimle olduğunu gösterdi.

adneser 28-05-2012 17:36

1 Eklenti(ler)
Daha önce başlık olmadığından sardunya sayfasına eklemiştim şimdi ise yeri burası. Teras'da gün doğumundan güneş batana kadar, güneş üzerinden eksik olmuyor su ise ihtiyç duyduğunda veriyorum.

Eklenti 301688

Eklenti 301691

adneser 28-05-2012 17:42

1 Eklenti(ler)
Birinçi fotoğraf eklenti olarak görünüyor yeniden ekledim.

Eklenti 301692

denizakvaryumu 28-05-2012 22:09

Ankarada bahçede Delosperma cooperi ve delosperma congestum için sorun yok....

Çok rahatlıkla kışı atlatırlar....

USA da delosperma congestum un gold nugget varyetesi de var , daha fazla çiçek açıyor.Kaçırmayın derim....:)

sevgice 28-05-2012 23:49

Merhaba.Acaba bu çiçekler tohum oluştururmu. Ne zaman ve neresinde bulunur. Yazarsanız sevinirim.

gilan 29-05-2012 04:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 975053)
Ankarada bahçede Delosperma cooperi ve delosperma congestum için sorun yok....

Çok rahatlıkla kışı atlatırlar....

USA da delosperma congestum un gold nugget varyetesi de var , daha fazla çiçek açıyor.Kaçırmayın derim....:)

Peki Ankara'nın yaz sıcağıyla arası nasıl?

Çünkü bu tür boylanmayan, aşırı dona dayanıklı ve bol çiçekli bitkiler genelde dağ bitkileri oluyor. Tam güneşi seviyorlar ama serinlik istiyorlar. Delosperma da öyle mi bilmiyorum ama Ankara'nın yazına tam güneşte dayanıyor mu bilmek lazım. :)

bari 29-05-2012 09:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 975137)
Peki Ankara'nın yaz sıcağıyla arası nasıl?

Çünkü bu tür boylanmayan, aşırı dona dayanıklı ve bol çiçekli bitkiler genelde dağ bitkileri oluyor. Tam güneşi seviyorlar ama serinlik istiyorlar. Delosperma da öyle mi bilmiyorum ama Ankara'nın yazına tam güneşte dayanıyor mu bilmek lazım. :)

Belki Mehmet abinin delospermalarındaki güzellik burdan geliyor.. Onun arazi bozkırda, geceleri serin oluyordur.

Maya Mensis 13-11-2012 04:55

Merhabalar,

Delosperma ecklonis bitkisi arıyorum ben de. Kendisi şu olsa gerek. Dayanıklı yeşil gövdesi ve narin çiçeği ile gerçekten çok etklileyici görünüyor. Ankarada yaşıyorum. Bulabilme ya da bi şekilde edinebilme şansım var mı acaba. Çok teşekkürler.

bari 13-11-2012 13:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgice (Mesaj 975108)
Merhaba.Acaba bu çiçekler tohum oluştururmu. Ne zaman ve neresinde bulunur. Yazarsanız sevinirim.

Çiçek geçtikten sonra bir tohum keseciği oluşuyor, kuruyunca açılıyor.. Tohumlarını döküyor.

selis 06-01-2013 20:26

1 Eklenti(ler)
Buradaki bitkimle ilgilenmeyince uzun süre yağmurda kaldı..
Belki kurtulur dedim ama, sonuç bu..

adneser 06-01-2013 21:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 1081558)
Buradaki bitkimle ilgilenmeyince uzun süre yağmurda kaldı..
Belki kurtulur dedim ama, sonuç bu..

Sayın Selis

Kök dibine yakın (2-3 cm) dalların tamamını kırıp bakın tam kurumadıysa kurtulma imkanı vardır, bir müddet'de o şekilde bekletin derim.
Kolay gelsin

cörekotu 18-08-2013 22:35

Bu sene bir Bauhaus'ta buldum ve aldim, hizla buyuyerek ciceklendi, kisa dayanikli yaziyordu ama ben ne olur ne olmaz diye, kazara kopan bir dalini cimlendirdim, cok cabuk cogalan bir bitki, onu kaybetmedigim icin cok mutluyum :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024