agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Yerörtücü Sukulentler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen lokmanbahçe
  • 1 Gönderen arıkuşu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2014, 14:30   #1
Ağaç Dostu

lokmanbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2006
Kanna (Sceletium tortuosum)

arkadaşlar bu bitkiyi bulmak mümkün olur mu acaba?
önemli bir bitki ancak bizde pek bilinen ve yaygın olan bir sukulent değil...

Kanna (Sceletium tortuosum), Aizoaceae familyasından, Afrika'nın güneyindeki yarı çöl bölgelerde yetişen ender bir etli (sukkulent) bitki türü.

Afrikalı yerliler tarafından tarih öncesi zamanlardan beri ruh halini geliştirici olarak kullanılmıştır. Ek olarak iştah kapatıcı ve fiziksel-zihinsel dayanıklılığı artırıcı olarak çobanlar ve avcılar tarafından kurak bölgelerdeki uzun mesafe yürüyüşlerinde kullanılmıştır.
Etkileri

Ilımlı bir zindelik ve öfori duygusu (kendini mutlu, keyifli ve coşkulu hissetme) verir. Benzersiz özelliği çoğu insanın yaşadığı alışılmış zihinsel gerginliği gevşeterek enerjiyi salıp serbest bırakmasıdır. Kannanın aynı anda hem gevşeme hem de olumlu ruh halini uyarmaya sebep olarak duygusal dengeyi sağlayıcı eşsiz bir kabiliyeti vardır. Toplum içinde rahatlatır, sempati yaratır, sosyal kaynaşma sağlar. Sıkılgan ve çekingenlik hissini azaltır.
Kullanım alanları

Moral bozukluğu, stres, depresyon ve asabiyete iyi gelir. Sigara, içki gibi alışkanlıklardan kurtulmada etkilidir. Nikotin veya diğer bağımlılık yapan maddelere karşı olaşan şiddetli arzu ve özlemi azaltır. Aynı zamanda bu maddeleri bırakınca oluşan etkileri küçültür. Bunu bu tip kişilerde ciddi oranda düşen serotonin seviyesini yükselterek gerçekleştirir. Diğer kullanım alanları: sosyal fobi, dikkat eksikliği bozukluğu, hiper aktivite, bipolar ve obsessif kompulsif bozukluk.
Etki mekanizması

Kanna, mesembrin adlı bir madde içerir. Mesembrin güçlü bir serotonin gerialım inhibitörüdür, bu şekilde vucutta doğal olarak üretilen nörokimyasal seviyelerini dengeleyerek mutluluk-keyif hissine imkân verir ve stresle başa çıkmaya yardım eder.
Vücudumuzdaki serotonin seviyesi yaşanan olaylar ve sıkıntılar, muhtelif maddelerin kullanımına bağlı azalır; sağlık ve ruhsal durumlara göre düşer.
Nörokimyasal seviyeleri normalleşmezse sinirli, tahammülsüz, kederli ve sıkıntılı olma eğilimindedir. Bu durum hayata bakış açımızı kaybettirip ilişkilerin, iş ve kişisel takdirin yozlaşmasına hatta intihar düşüncesine sebep olabilir.
Kanna hayatın baskılarıyla başa çıkımaya yardımcı olur ve nihayetinde daha az stresli, daha mutlu hisstemeyi sağlayarak yaşamımızı bir armağan gibi ele alabileceğimiz şekilde bizim psikolojimizi düzenler, böylece hayatı yeni bir bakışla yaşama fırsatı verir.

arıkuşu ve Gardenias beğendi.
lokmanbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 15:27   #2
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Merak ettim bu bitkiyi nette şöyle bir baktım. Sanki buz çiçeğine benziyor yaprakları. Saygılar.
Name:  sceletium-kanna.jpg
Views: 1707
Size:  23.4 KB

olcim beğendi.
arıkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 16:38   #3
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Buz çiçeği ben de var , yaprakları köke doğru daha yuvarlak ve çiçeği daha küçük .

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 12:17   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2013
Bahsettğiniz çiçek buysa Adana da çoğu mezarlıklarda var.Etli bir yaprağı olduğu için sukkulent olduğunu bilmiyordum.Heralde yediğimiz semizotu da sukkulentmidir merak ettim şimdik.

uzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024