agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai'ye uygun ağaç türleri hangileridir? (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/798.htm)

Harun Parlak 28-09-2008 21:02

Çok yaygın değil ama olmaması için bir sebep yok http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/8816.htm

nariçi 30-09-2008 22:07

Bu listede göremediğim, akçaağaç ve dışbudak da herhalde güzel bonsai olabilir. Bunlar budakları iyi kapatıcı olup gövde güzelliği bakımından yaşlanmışlık görünümünu iyi yansıtır.

vyssera 30-09-2008 23:21

Akçaağaç ve dişbudak biçilmiş kaftan ;)

Ali H. ALI 14-11-2008 12:36

Sayin Narici, merakla bekliyorum. Hangi agacla bonsaiye basliyacaksiniz diye.
Dusundugunuz akcaagac(yerli) ve disbudak veysseranin da belirtigi gibi bonsaiye baslamak icin guzel bir secim.

Mesleginizin de verdigi birikim ile bitkilere karsi yabanci olmamanizi, sizin icin bir avantaj olarak dusunuyorum.

Ozellikle yerli turlerden yapacaginiz bonsai calismalarini buralarda gormek isteriz.

Simdiden kolay gelsin.

Ketir11 07-12-2008 15:45

Merhaba,
sitede yeniyim,1 yıldır bahçemde baktığım minyatür bir beyaz gülüm var.
Bu konuda yazılanları okuyunca çok derin olmayan bir saksı buldum
ve gülümle bonsaiye başlayayım diyorum.Toprak konusunda önerileriniz olur mu?
Gül bonsaiye uygun budama şekli nedir.Daha sonra resim eklemeyi düşünüyorum.

izzeterisen 07-12-2008 19:48

1 Eklenti(ler)
Merhaba.
Ben bu gün 2 tane kekiği zeytinliğimden söktüm. Bizde kır kekiği derler, kara kekik olarak geçiyor, Coridothymus capitatus , (=Thymus capitatus (L.) Hofmgg. et Lk.) tutarsa üyelerin çalışmaları bölümüne ekleyerek bonsai çalışmak istiyorum. Zaten bitkinin oluşu adeta bonsai.

Eklenti 55282
(internetten bir resim)

Olur mu dersiniz?

http://davesgarden.com/guides/pf/go/98264/

memet 07-12-2008 22:38

Ketir, gülden çok güzel bonsai yapabilirsiniz.
Toprak karışımları konusunda, bonsai başlıklarına bakınca çokça bilgi bulacaksınız.
Forumda gül ile ilgili başlıkları da inceleyip, ayrıca gülbakımı konusunda da bilgilenebilirsiniz.
Üyelerin çalışmaları başlığında, gülünüzün fotoğraflarını da eklerseniz, hep birlikte nasıl bir tarz seçmenin uygun olacağını tartışırız.

Ali H. ALI 08-12-2008 06:23

Izzet, bey neden olmasin kekiten, adacayindan, ve daha diger endemik calilari budayip bonsailer yapabilirsiniz ve guzel de olur.

Kolay gelsin.

Minem 23-01-2009 14:18

3 Eklenti(ler)
Merhaba. Birkaç gündür bonsai bölümünü okumaya başladım.Benim sorum şu;
Kocaman (3m kadar-ilk fotoğraf) bir benjaminim var. Onu budayıp çelik aldıktan sonra o çelikleri büyüterek bonsai yapmam mümkün mü? Bu çok uzun bir zaman mı alır?
**** bir tane daha ortalama 1 metre boylarında (ikinci fotoğraf) var. 3.fotoğraf ise küçük olan benjaminin toprak kısmı..Onu mu kurban etsem? :) Aşağıda fotoğrafları mevcut.
Eklenti 60004

Eklenti 60006

Eklenti 60005

vyssera 23-01-2009 14:33

Çeliklerin kalınlığı ince olacaksa, büyümesi gelişmesi elbette çok zaman alacaktır. Diğer ağacınızın dalları da uygunsa onu seçebilirsiniz.

Minem 23-01-2009 14:46

Sayın vysera; ilk ağaçtan alacağım çelikler muhakkak ki ince olacak. Ama 1 metre boyunda olan 3.fotoğrafta görünüyor sanırım, dal kalınlığı parmağım kalınlığında. Bunu kökünden çıkarıp bonsai yapabilir miyim? **** şöyle diyeyim; aynı köklerden bir kaçını başka bir saksıya alarak örgülü gibi yaptığınız bonsai deneyebilir miyim?

vyssera 23-01-2009 15:48

Olmaması için bir neden yok sanırım.

Minem 23-01-2009 16:12

Tamam öyleyse :) Fotoğraflarını da paylaşırım sizlerle inşallah. Çok teşekkür ederim Sayın Vysera...

denizined 27-01-2009 16:50

Merhabalar bonsaiye burdaki yazıları okuduktan sonra başlamak istedim ama daha en başta tüm hevesim kurudu,bonsai sitelerinde ardıç agacı bonsaileri çok hoşuma gitmişti ve kendime bir ardıç fidanı aramaya başaldım, fakat çevremde bulamadım,forumun ilgili yerine yazdım günlerdir ses yok.En kısa zamanda eger bir ardıç fidanı bula bilirsem bende aranıza katılacagım saygılar....

vyssera 27-01-2009 16:56

Ardıç fidanı, bahçe bitkileri satan yerlerde istemediğiniz kadar var. Bonsai konusunda bilginizi de bu arada geliştirebildiğiniz kadar geliştirin. İlk ağaçlarınızı hayatta tutma konusunda çok faydalı olacak. Sevgiler.

vyssera 27-01-2009 17:20

Ardıçlar yatay büyüyen cins de olsa bonsai olabilirler.

qzcan 12-05-2009 14:36

merhaba

Merhaba ben 16yaşında lise2.sınıf öğrencisiyim.Sitenizi çok güzel buldum burada bilgi paylaşan ve sorular yönelten arkadaşlara teşekkür ederim.Ben daha önceden ismini bilmediğim bitki türlerini tohumken kendi ellerimle büyüterek gelişmesini sağladımfakat son zamanlarda özellikle bu site sayesinde bonsai ile ilgili bilgiler araştırdım bana toğum **** fidan bulmada yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum terasta var ev ortamına uyabilecek türlerde bakabilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

bonsaisever 12-05-2009 20:44

qzcan, aramıza hoşgeldin.
Bu yaşlarda birini, burada görmek çok güzel :)
Forum'u biraz incelersen, aradığın çoğu konuda bilgi bulabilirsin.

Konulara, bonsai formlarını inceleyerek başlayabilirsin.
Sonra da Bonsai ağaç türleri bölümüne bakıp beğendiğin türleri seçerek, fidancılardan bonsai tarzlarına uygun, beğendiğin fidanları alarak çalışmalarına başlayabirisin.
Bu arada; telleme, budama ve uç alma, sulama vs gibi konuları da incelemelisin.
Arkadaşların yaptığı çalışmalar ve aldığı yorumlar da sana yön verecektir.
Tabii, bilmediğin veya bulamadığın konularda da buradaki arkadaşların hepsinden yardım isteyebilirsin.

Forumda Türkçemizi düzgün kullanmaya da özen gösteriyoruz :)

izzeterisen 12-05-2009 22:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi qzcan (Mesaj 419805)
Merhaba ben 16yaşında lise2.sınıf öğrencisiyim.Sitenizi çok güzel buldum burada bilgi paylaşan ve sorular yönelten arkadaşlara teşekkür ederim.Ben daha önceden ismini bilmediğim bitki türlerini tohumken kendi ellerimle büyüterek gelişmesini sağladımfakat son zamanlarda özellikle bu site sayesinde bonsai ile ilgili bilgiler araştırdım bana toğum **** fidan bulmada yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum terasta var ev ortamına uyabilecek türlerde bakabilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Bende bolca Portulacaria afra bitkisi var. Diktim büyüyorlar. Yıllarınızı alır ama büyütürüm, bonsai çalışırım derseniz göderebilirim.

Hatice Tarhan 12-05-2009 23:52

arkadaşlar çok mutluyum tema evine hazır bir bonzai geldi 30 yıllk bir ficus görüntüsü harika ötesi birde resim gönderme özürlü olmasamda sizlerle sevincimi paylaşsaydım keşke fakat böyle yaşlı bir ağaca sulama nasıl yapılmalı tellemeye gerek varmı hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

bet78 25-05-2009 22:35

İstanbul için en uygun bonzai?

İstanbul iklimi için en uygun bonzai yapılabilecek türler nelerdir? Çabuk gelişen ve sorunsuz gelişecek yeni başlayan bonzai heveslisi için bir yardım lütfen.
Teşekkürler

bonsaisever 25-05-2009 23:22

bet78; İstanbulda yetiştirebileceğiniz fidan türü çok var.
İncir, şimşir, akçaağaç türleri (Acer negundo), sedir, ardıç bunlardan bazıları.
Fakat bonsaiyi sorunsuz geliştirecek bir tür yok.
Bonsai için hepsi de ilgi ve sabır ister.
Yukarıda yazdığım türlerle çalışmalarınıza başyabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Lymyt 25-05-2009 23:37

Bence de iğne yapraklı istiyorsanız ladinler ve sedirler pek sorun çıkarmıyor istanbulda.
Normal yapraklı olarak da mor salkım, şimşir, ateş dikeni olabilir.
En güzeli size en yakın fidancıya gidip bakın orda hangi bitkiler varsa onlar yerel olarak rahat yetiştirilebiliyor demektir, kesin orda da size göre bir bonsai adayı vardır

bet78 06-06-2009 00:27

Merhabalar arkadaşlar,
fıstık çamından bonzai olur mu?Bu konuda bir fikri olan var mı?

isolet 23-07-2009 09:51

Benim soramak istediğim 2 tür ağaç var. Jakaranda ve orkide ağaçları bonzai için uygun mu?
Bu iki türü de tohumdan yetiştirerek bonzai yapmak istiyorum. Başarılı olabilir miyim?

memet 23-07-2009 21:05

Fıstık çamı gayet güzel bonsai olur. Ben de fidan bulamadığım için, tohumdan jakaranda üretmeye başladım. Amacım bonsai yapmak.

Orkide ağacında belki yaprak küçültmede sıkıntı yaşanabilir. Denemek gerek.

isolet 23-07-2009 21:28

Teşşekkür ederim. Bende siteden temin edeceğim tohumlardan denemeler yapmayı planlıyorum. İnşallah başarılı olurum. Bugün ilk bonzailerim için 2. adıma geçtim. Soğuk bekletmeden aldım ve toprağa ektim. İnşallah onlar ilk bonzailerim olacak. Türü de acer maple olacak. Bu jakaranda ve orkide ağacını da 2. tür olmalarını istiyorum.

memet 23-07-2009 22:12

Tohumlarınız bir kaç sene boyunca bonsai için şekillendirmeye uygun olmayacak. Onların fidan olarak gelişmesini beklemeniz gerekiyor. Bu arada uygun durumda olan fidanlar alıp beklemekle geçireceğiniz zamanı bu fidanları şekillendirerek değerlendirebilirsiniz.

isolet 24-07-2009 07:39

Kaç yıl saksıda büyümesine devam etmesi lazım.

memet 24-07-2009 19:54

En azından üç dört yıl bekleyeceğimiz garantidir. O kadar da uzun bir süre değil.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024