agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai için kullanacağınız toprak hakkında bilgiler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/373.htm)

malina 08-07-2005 09:43

Bonsai için kullanacağınız toprak hakkında bilgiler
 
Bonsaide kullanılacak topraklar...

Erkan Aktaşgül 08-07-2005 10:20

Toprak: Ya karışımların özelliklerini öğrenip kendimiz yapıyoruz ya da hazır bulup satın alıyoruz. Kendi karışımlarımız için kullanılacak malzemeler (torf, perlit, kum, çakıl vs) zaten hemen heryerde bulunabiliyor. Hazır malzeme için arayışlarımız sürüyor şu sıralar.

Mesela ben bir çeşit kedi kumunun toprak olarak kullanılabileceğine dair (bir çeşit volkanik kayadan üretildiği için) okuduğum makaleden Tarık'a bahsettim. O da beğendikte bu kedi kumunu araştırdı ama bulamadı. Yalnız çok güzel başka birşey buldu bu sırada. Akvaryumlarda kullanılan bir volkanik kaya. Kullanıyor ve ilk izlenimleri çok çok olumlu. Sanırım ileriki zamanlarda deneyimlerini daha detaylı açıklar bize.

Büyük ihtimal bu buluşu ben de toprak olarak kullanacağım artık. Çünkü inorganik topraklar (volkanik kaya, akadama, perlit, vermiculit, seramis vs.) böcekler ve kök çürümeleri gibi bazı unsurlar açısından çok daha güvenli.

Yani toprak konusunda araştırmalarımız son hız devam ediyor. Bu konuya çok önem veriyoruz çünkü sulama ile ilgili oluşan sorunları da iyi toprak kullanarak büyük ölçüde önlemek mümkün. İyi bir toprak bulup satın alacağımız yerleri belirleyebilirsek yeni başlayanları da (aslında hepimizi) çok büyük bir dertten kurtaracağız.

Türkiye değil de bonsai ile ilgilenen daha fazla kimsenin bulunduğu başka herhangi bir ülkede olsaydık emin olun hiç bu kadar uğraşmamıza gerek kalmayacaktı. Gidip bir bonsai dükkanından satın alırdık tüm ihtiyaçlarımızı. Umarım o günleri de görürüz.

Araştırmaya ve okumaya devam.. Kendinize iyi bakın.

Erkan Aktaşgül 08-07-2005 10:27

Gübre: Gübreler ana elementler olarak da bilinen 'NPK' içeriklerine göre sınıflandırılıp numaralar alıyorlar. (N:Nitrojen, P:Fosfor, K:Potasyum.) Normal bitkiler için kullanılan gübrelerden farkları yok aslında ama değerlerinin 10-10-10 veya 20-20-20 şeklinde olması gerektiğini söyleyen farklı görüşler yer alıyor yazılarda. Yani zirai madde satan yerlerden alıncak bu değerlerdeki gübreler işinizi görür (Tabii kullanım şekli ve dozuna dikkat edilecek). Mümkün olduğunca kaliteli ürünlere yönelmekte ve bilinçli ziraatçilerden (en azından işini ciddiye alan zirai ilaç satıcılarından) bilgi alarak gübre kullanmak önemli.

Yani gübre bulma konusunda aslında hiç sıkıntı yok. Önemli olan bu konuda bilgili hareket etmek. Gübreleme, bonsainin nispeten daha kolay kısımlarından birisi sayılabilir.

Kendinize iyi bakın.

Erkan Aktaşgül 08-07-2005 11:54

Macaristan'ı bilmem ama Romanya bizden daha iyi olduğuna eminim. Google'da "romaniei bonsai" diye aratınca çıkan içerikten bile anlaşılıyor :)

Aslında büyük çiçekçilerin bazılarında bonsai bölümleri, ağaçları var diye duymuştum ama bunlar kesinlikle yeterli değil. Bu tür büyük çiçek ve bahçe merkezlerinde bonsai ağaç ve malzeme satışları olabilir. Eğer kaliteli ürün getirilip il dışına kargo gönderenler olabilirse malzemelerin kapış kapış olmasa da epeyce ilgi göreceğine eminim.

Yalnız bunların hepsi bir süreç sonuçta. Bonsaicilerin sayısı artıp bu konu basında da yer bulmaya başlayınca diğer insanlar da ilgi duyacak. Ve sonuçta ticari bir piyasası küçük de olsa açılacak bonsainin. Elimizden geleni yapalım tabii ama bu süreci çok çok da hızlandıramayacağımızı bilerek kendi çözümlerimizi üretme yoluna gitmemiz gerekiyor.

Yoksa ben geçen haftalarda İstanbul Bauhaus'ta bonsai toprağı diye satılan ithal bir toprak aldırttım arkadaşa. Emin olun, bonsai toprağı ile yakından uzaktan alakası yok. Bildiğimiz torf gibi suyu çok tutan birşey. Anca küçük bitkileri köklendirmekte kulanılabilir. Demek istediğim kendi çözümlerimizi (diğer konuda kedi kumu, akvaryum taşı gibi konulara kısaca değinmiştim) üretmek.

En azından şimdilik..

Selahattin Yılmaz 23-06-2006 09:01

Bonsai de anlamadığım şey gübreleme. Genelde dengeli gübreler tavsiye ediliyor, mesela 10-10-10 veya 20-20-20 gibi oysa dengeli gübre kullandığınız sürece örneğin azot/forsfor/potas oranlarının dengesinden dolayı bitkide sürekli bir yeşil aksam gelişimi söz konusu olmuyor mu. Örneğin azot oranının dengede diğerlerine göre aynı oranda olması sürekli bir budama gerektirebilir ben daha ziyade gövde yaptırmaya, hastalıklara, kuraklığa ve çiçeklenmeye yönelik dengede fosfor veya potasyumun daha fazla olduğu gübrelerden kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Vegetatif gelişme gübre içerinde zaten azot bulunduğundan devam edecektir ancak bonsaide kalın gövde ve dayanıklıklık istendiğinden bu tür gübrelere yönelmek gerekmezmi?

hasan42 24-06-2006 12:23

Bitki besini yani gübre konusunda yeterli bilgi sahibi olduğuma inanıyorum artık.

Peki, ideal bir toprak karışımı nasıl olmalı?

Böyle hazır karıştırılmış toprak bulabileceğim bir yer var mı?

Tekzen'de hazır bitki toprağı diye satılan toprağı alıp bütün çiçiek ve ağaçlarımı bu toprağa ektim ama gübrelemeye rağmen yeterli gelişme göstermiyorlar. Burada sizlerin söylediklerinizden sorunun topraktan kaynaklandığını öğrendim.

arsakay 24-06-2006 13:19

Merhaba Hasan bey,
biliyorsunuz ben işin uzmanı değilim ama
gördüğüm kadarıyla hazır bitki toprağı
diye satılanların birçoğu tamamen torftan
ibaret. Tekzen'dekini bimiyorum. Torfun tek başına
kullanımı zor ve bitki için iyi değil.

Bonsai için değil ama diğer bitkilerim için
tarla toprağı bulup torf ve ince dere kumuyla
karıştırdım. Sonuçtan çok memnunun.
Ha bir de çimlendirdiğim tohum veya çeliklerimi
saksıya geçirmeden önce Mine hanımın önerisine göre
toprağı önceden oksijenli suyla suluyorum.

hasan42 24-06-2006 20:17

Hocam, teşekkür ederim bu bilgiler için.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
hazır bitki toprağı
diye satılanların birçoğu tamamen torftan
ibaret.

Aynen söylediğiniz gibi. Sadece torf. İlk başlarda torfun ne olduğunu bilmediğim için bütün bitkilerimi torfla diktim saksıya. Zavallılara işkence ediyorum galiba.

Alıntı:

Bonsai için değil ama diğer bitkilerim için
tarla toprağı bulup torf ve ince dere kumuyla
karıştırdım. Sonuçtan çok memnunun.
Bak bu iyi. Tarla toprağından bol ne var Konyada. :rolleyes:

Alıntı:

Ha bir de çimlendirdiğim tohum veya çeliklerimi
saksıya geçirmeden önce Mine hanımın önerisine göre
toprağı önceden oksijenli suyla suluyorum.
Ne oranda oksijenli su kullanıyorsunuz?

bonsaisever 25-06-2006 21:59

Bakterilerden arındırmak için kullanılıyor.
1lt suya 1 çorba kaşığı oksijenli su karıştırılıyor.
Çok fazla değil :)

Mine Pakkaner 26-06-2006 23:11

Oksijenli su aslında çok seyreltik hidrojen peroksit solüsyonudur. Bu konuyu daha önce de anlattığım için belki okuyanlar sıkılacaktır :) Bitkiler doğal olarak peroksidaz enzimi salgılarlar. Peroksidaz enzimi onların hastalığa karşı dayanımını arttırır. Siz onu dışarıdan vererek hem dayanımını arttırırsınız , hem aktive edersiniz, hem de dezenfeksiyon yaparsınız. Üstelik burada verdiğimiz doz çok çok düşük olduğundan sadece aktivatör olarak çalışır. Hasta bitkilere pansuman gibi gelir :)

ade1 27-06-2006 00:58

bugun bu konu hakkinda arkadasimla konustum,bonsai ile 30 sene icin ilgileniyor.oksijenli su bir sekilde kullaniyorlar dedi,eger bir agac yabanci ulke den gelirse ozaman kokunu 24 saat icin oksijenli suya koyuyorlar minenin dedigi gibi koku,bakterileri olduruyor ve temizliyor dedi,fakat genelde bonsaide kullanmiyoruz dedi,eger kotu bakterileri oldurucekse iyi baktireleri oldurebilir,degil mi?

drosophila 27-06-2006 10:47

evde saksı bitkileri için önceden alınmış bir bitki besini buldum. üzerinde NPK 4-5-6 Fertiliser yazıyor. sormadan kullanmak istemedim. ayrıca haftada bir uygulayın yazıyor. henüz çok genç olan çam , ladin ,sedir, limon fidelerim var. bunlara kullanmamın bir sakıncası var mıdır acaba?

ade1 27-06-2006 13:14

drosophila, fidanlariniz o fertiliser iyidir,npk numaralar az ozaman zarar vermeyebilirsiniz,ve haftalik fertiliser ile verebilirsiniz,aksamda verirseniz yapragi sulabilirsiniz,ozaman yapraklari gunes yakmayacak umarim yardim eder
ade

Mine Pakkaner 28-06-2006 01:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ade1
eger kotu bakterileri oldurucekse iyi baktireleri oldurebilir,degil mi?

Evet öldürebilir ade1, ancak bu bir kar zarar hesabıdır.Kötü bakteri ve mantar fidanı öldürebilir veya hasta edebilir, buna engel olup daha sonra daha ağır ilaçlar kullanmamak adına bu basit tedbir alınabilir. Yararlı bakterileri toprağa verme şansımız var.

Bu dozda ( yani benim size verdiğim oksijenli sulu solüsyon dozu) oksijenli su ise genel olarak sadece aktivatör olarak çalışır. Oksijenli su vererek bitkiyi peroksidaz enzimi salgılamışcasına harekete geçirirsiniz.Bu da bitkinin bağışıklık ve doğal dayanıklılık mekanizmasını harekete geçirir.

Bu bitki korumada yeni bir kategori olan ISR (Induced systemic resistance) ve SAR(systemic acquired resistance) kavramını ortaya koyar. Isr ve Sar reaksiyonu bitki aktivatörü tarafından harekete geçirilir ve böylece hastalıklara karşı daha uzun süre dayanım sağlanır.

Ayrıca aktivatörler bunun dışında bitkilerin besinlerden daha iyi yararlanmasını, stres koşullarından zarar görmemesini,üründe verim ve kalite artışını, toprak yapısının düzenlenmesini sağlarlar. Bu özelliklerin birkaçını veya hepsini bünyesinde barındırabilir.

Dolayısıyla sevgili Ade1, bonsailerinizde de oksijenli su solüsyonunu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.;)

acerpalmatum 29-07-2006 16:24

Arkadaşlar
Toprak konusunda bazı sorularım olacak:
yurtdışındaki siteleri gezerken rastladığımız Akadama dışında bazı ne olduğunu bilmediğim tahminen toprak çeşitleri var. Aranızda bunların ne olduğunu ve ne amaçla kullanıldığını bilen varmı? Aşağıda maddeler halinde sıralamaya çalıştım.

1.Kiryu ?
2.Kanuma ?
3.Kyodama ?
4.Kiryu ?
5.Hydro ?

Herhalde internette dolaşıpda bu maddelere rastlamayan yoktur.

Şule 29-07-2006 21:34

Bunlar japonca kelimeler. Anladığım kadarıyla çevirmeye çalıştım.
1-Kanuma:Japonya'nın kanuma bölgesinden geliyor. Akadama'dan daha asidiktir. Bu sebeple asitli toprak seven bitkilerde kullanılır.
2- Kiryu: Tokyo'nun kuzeyindeki Japonya'nın kiryu bölgesinden gelen bir nehir kumudur. Hayli ağır olup akadamanın görünümüne sahiptir.
3-Kyodama: Yeni saksı çakılı. Yosun tutmasına karşın mükemmel bir drenaj sağlar.

Bunları bulabildim. Hydro hakkında bir şey bulamadım.

acerpalmatum 30-07-2006 00:50

Teşekkürler
Sonuç olarak Kanuma,Kiryu ve kiyodama için akadama gibi inorganik toprak çeşidide denilebilinir sanıyorum.

acerpalmatum 06-09-2006 00:21

inorganik toprak-deniz kabuğu
 
Arkadaşlar
Geçemlerde gittiğim Ayvalık Alibey (Cunda) adasında kaldığım 3 gün boyunca deniz kenarındaki bakir koylarda birazda güneşin alnında her bonsai meraklısının yapacağı gibi tüm günü çakıl eleyerek geçirdim.:o
Bu ızdıraplı çalışmanın sonucunda 2 mm, 4 mm, ve 5-7mm boyutlarında çakıl taşlarını sınıflandırdım. Ankara'ya gelincede küveti tıkayıncaya kadar, bütün taşları hem tozlarından arınmaları hemde olası tuzdan kurtulmak için ılık suyla yıkadım. Şimdi bu çakılları en az % 60 oranında yanmış çam kabuğundan oluşan organik toprakla %70 organik %30 inorganik toprak olacak şekilde karıştırmayı düşünüyorum.

1_Fakat elenmiş çakıl taşları % 20 oranında deniz kabuğu içeriyor deniz kabuklarının bulunmasının bir mahsuru olabilirmi ?
2_ Eğer bir mahsuru yoksa akvaryumcularda satılan kırık midye kabukları (yeterli irilikte olmak şartıyla) inorganik karışımlarda drenajı arttırmak amacıyla kullanılabilinirmi ?

Şimdiden teşekkürler.

Ali H. ALI 09-09-2006 15:28

Deniz kumu
 
Herkese iyi gunler.
Deniz kumu, tuzlu olacagindan [yikansa bile icinde tuz kalacagini dusunuyorum] bonsai gibi cok emek verilmis bir calismada kullanilmasini dogru bulmuyorum. Bir bonsainin yasamini riske atmiya deymez.Iyice yikayip denemek istiyorsaniz bonsaiden once baska agaclarda deneyiniz.Ben deneme ihtiyacini duymadim cunku dere kumunu bulabiliyorum.Yalniz denizden topladigim bazi iri kayalari iyice yikadiktan sonra bonsaide kullaniyorum ve simdiye kadar bir sorunla karsilasmadim.

Bonsaireef, tatlisu akvaryumunu bozduktan sonra ,akvaryumdaki midye kirigi karisimini bonsailerinde kullandigini ve bir sorun yasamadigini yaziyor. Akvaryumda kaldiktan sonra, bonsaide kullanilan o karisimin tuzluluk oranini buyuk olcude kaybolmustur diye dusunuyorum. dogrudan denizden alinacak ve yikandiktan sonra bonsaide kullanilacak kumun, bonsaide nasil bir etki yapacagini bilemiyorum. Mutlaka bonsaiden once baska agaclarda deneyin ve denemeden once de ziraatci arkadaslarin goruslerini bekleyin.
Hepinize kolay gelsin.

Mine Pakkaner 14-09-2006 23:44

Saksı harçlarında kullandığımız kum yıkanmış dere kumudur. Deniz kumunu tuz ihtiva ettiği için kullanmıyoruz. Çok çok yıkadıktan sonra bir Ec metre ile tuzuna bakmak ve uygunsa kullanmak elbette mümkün.

Minarai 14-11-2006 18:37

Sphagnum Yosunu

Sphagnum yosunu zayıf köklü ağaçlar ve yamadoriler için mükemmel bir büyüme aracıdır fakat ağacı öldürmesi muhtemel mantar enfeksiyonu (bunu engellemesi) ile de ilişkilendirilmiştir..
Bu makale sphagnum yosununun iyi ve kötü yönlerini tartışmaktadır..

Sphagnum Yosunu Nedir?

Sphagnum bir yosundur fakat her yosun sphagnum değildir. Sphagnum yosunu, sıklıkla bahçıvanlar tarafından asılı sepetleri dizmek(burayı anlayamadım) ve bitkileri havai daldırmak için kullanılan uzun ipliksi yosundur. Sphagnum turbası çürümüş Sphagnum yosunudur ve bu makalenin konusu olan canlı Sphagnum ile karıştırılmamalıdır..

Tek bir Sphagnum yosunu bitkisi çok ufaktır. Kendi türünden diğer birçok bitkiyle sıkı sıkıya bağlı halde yetişir ve birbirlerinin minik saplarına destek oluştururlar. Bu rengi kırmızıdan yeşile değişen yumuşak, süngersi bir halı oluşturur.

Değişik türde sphagnum değişik koşullara uyum sağlamıştır. Bazıları suyun altında, havuzlarda ve ıslak(nemli) çukur(oyuk)larda yetişir. Diğerleri nispeten kuru ortamlarda hayatta kalabilir. Sphagnum yosunu bir sünger gibi davranır ve uzun süreler boyunca ıslak kalabilir. Kendi ağırlığının sekiz katından fazla su emebilir ve çevresindeki toprak kuruduktan çok sonra bile nemli kalır.

Yosunlar çiçek ve tohum oluşturmazlar. Kapsül denen "fruiting bodies" de üretilen sporlardan yetişirler.(Burayı tam çevirmek için jargonunu bilmek gerekiyor). Sphagnum da, sporlar olgunlaşınca kapsülün içindeki basınç artar, kapağı patlar ve sporlar havaya karışır.

Sphagnumun tehlikeleri

Son aylarda sphagnum yosununun kullanımının ve elle temasının sakıncaları konusunda internette ve diğer yayın organlarında bir takım uyarılar yayınlandı. Bu kaynakların çoğunluğu Canadian Sphagnum Peat Moss Association'ın bir açıklamasını kaynak alıyordu:
"...Sphagnum yosunu sporotrichosis adı verilen,deriye çizik ve aşınmış yerlerden giren kronik bir mantar hastalığına sebebiyet verebilir. Buradan lenf düğümlerine geçip eklemlerin şişmesine neden olabilir. Girdiği nokta su toplayacaktır. Tedavi edilmezse enfeksiyona uğramış bölgenin kesilmesi gerekebilir; hastalık ölüm nedeni de olabilir..."

Sphagnum yosununun bonsai yetiştiriciliği konusunda çok faydalı yanlarının olduğu ve bonsai tutkunları tarafından yaygın olarak kullanıldığı göz önüne alınırsa yuradaki uyarı ne kadar ciddiye alınmalıdır?

Sporotrichosis sıklıkla deriyi etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Asıl olarak çiftçilerin, bahçıvanların ve bahçe mühendislerinin meslek hastalığıdır.

Sporotrichosis'in taşıyıcısı olan mantar sphagnum yosununda bulunmasına rağmen, şu da göz önüne alınmalıdır ki, toprak, saman, dikenli tel, çam iğnesi, diken(özellikle gül dikenleri) ve diğer bitkilerle ilintili materyaller yoluyla da meydana gelebilir ve insan derisine kesik yoluyla işleyebilir. Topraktaki ölü bitki yığınlarında,ağaç kabuklarında ve çalılarda da yetiştiği görülmüştür(yabani ve kültürlenmiş). Açıkça görülüyor ki Sporotrichosis tehditi sadece sphagnum yosunu ile sınırlı değil.

Ayrıca şunun da anlaşılması gerekir ki bütün sphagnum yosunları Sporotrichosis taşımaz. Wisconsin Division of Health, Bureau of Community Health and Prevention(Wisconsin Sağlık Departmanı,Halk Sağlığı ve Koruması Bürosu,BCHP)'ın raporlarına göre 1981'de Wisconsin'de bir bahçe merkezinde çalışan iki kardeşte sporotrichosis teşhis edilmiş. BCHP tarafından bahçe merkezinde yapılan araştırmada çalışanlar arasında iki Sporotrichosis vakası daha ortaya çıkarılmış. Bahçe merkezinde 1980 kışında 16 işçi tarafından cenaze çelenkleri yapılmış. Kullanılan sphagnum yosunu Wisconsin'in merkez bölgesindeki bataklık alanlardan elde edilmiş ve tek bir toptancıdan satın alınmış.Çelenk yapma işinde düzenli olarak çalışan 7 erkek işçiden 4'ü sporotrichosis enfeksiyonu kapmış. Buna rağmen 12 işçinin her sonbahar aynı toptancıdan alınan sphagnum yosununu kullanarak 2000-3000 çelenk yaptığı yerel bir mezarlıkta yapılan bir araştırmada herhangi bir vakaya ratlanmamış.
Görünen o ki hastalıkta meydana gelen bu patlamanın kaynağı, sayısız miktarda Sporotrichosis taşımayan sphagnum satan bir toptancının sadece bir kez kötü bir parti mal satmasıyla sınırlı.

Anlaşılıyor ki bunun gibi vakaların büyük çoğunluğunda; Sphagnum Sporotrichosis'e neden olan mantar taşımaktadır yargısı bir kural değil bir istisnadır.

Çoğu Sporotrichosis enfeksiyonları sadece deri ile sınırlıdır. Eklem, akciğer ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonu vakaları olmuştur ama çok enderdir.

Sporotrichosis'in ilk belirtisi çoğunlukla böcek ısırığı gibi görünen, küçük, acımayan bir şişliktir. Kırmızı, pembe veya mor olabilir. Şişlik genelde parmakta, elde veya kolda, mantarın ilk olarak girdiği derideki açıklıkta ortaya çıkar. Bunu açılan,çıbana benzeyen bir veya daha fazla şişlik izler ve iyileşmesi zaman alır. İlk şişlik mantara maruz kaldıktan sonra 1 ila 12 (genelde 3)hafta içerisinde oluşur.

Yakın zamana kadar sporotrichosis, potassium iodide ile tedavi ediliyordu fakat şimdi Sporanox adlı yeni bir ilaç tedavide kullanılmakta çünkü bu ilacın yan etkileri potassium iodide'e göre daha az. Yaraların tam olarak iyileşmesi için tedavi haftalarca sürebiliyor.

Sporotrichosis riskinin çok düşük olduğu akılda tutulmalıdır. ABD'de enfeksiyon vakaları tam olarak bilinmiyor ama milyonda bir iki olarak tahmin ediliyor. Senede yaklaşık 200-250 vaka görülüyor. İstatistiksel olarak konuşmak gerekirse caddeden karşıdan karşıya geçmek daha tehlikeli.

Ben diğer bonsai tutkunları,fidancılar ve bahçıvanlar gibi düzenli olarak her gün toprakla, ağaçlarla ve sphagnum yosunuyla temas ediyorum ve yıllar geçmesine rağmen herhangi bir olay yaşamadım, yine de cildinize batabilecek teller, gül çalılıkları, saman balyaları, çam fideleri vb. ile çalışırken mümkün olduğunca eldiven ve uzun kollu giysiler giymenizi tavsiye etmek benim görevimdir. Cildinizde dış etkilere açık yerler varsa toprak, sphagnum yosunu vb. ile uzun süreli, direkt temastan kaçının.


Sphagnum Yosununun Faydaları

O halde bonsaide neden sphagnum yosunu kullanalım? Sphagnum yosununun mükemmel su tutma özelliği vardır,fakat sphagnum turbasından farklı olarak, canlı formunda geçirimli yapısını koruyabilir ve hızlı drenaj ile iyi havalanma özelliği vardır; bu da bonsai yetiştirmek için mükemmeldir.

Az bilinen birşey de sphagnum yosunu içinde yüksek miktarda, Tropolene adlı doğal bir antibiyotik formunda, çinko barındırır. Ağaçta çürümeye yol açan anaerobik(oksijensiz yaşayabilen) bakteri, sphagnumun antiseptik özelliği sayesinde yok olur. Bu yüzden saf sphagnum (başka bir organik madde kullanılmadan) zayıf, yeni alınmış ve kök çürümesi olan ağaçlar için ideal bir araçtır.

Sphagnumun yosununun antiseptik özellikleri asırlardır bilinmektedir. Eski zamanlarda kanı emmesi için bandajların içine konuluyormuş. Birinci Dünya Savaşında da bu amaçla kullanıldığına dair rivayetler vardır.

Bilinmesi gereken başka birşey de sphagnum yosunu az miktarda asidiktir.
Havai daldırma ve zayıf ağaçların dinçleştirilmesi konusunda değer biçilemez olsa da Sphagnum normalde, bir bonsai kolleksiyonundaki ağaçların büyük çoğunluğu için temel toprak unsuru olarak kullanılmaz. Sphagnum bonsai saksısında büyümesini sürdürür; bonsainin iyiliği için bir tehdit oluşturmamasına rağmen, saksının tüm yüzeyini kaplayacaktır ve görüntüsü geleneksel topraktan daha tatmin edici olmayacaktır.

Az miktarda sphagnum yosunu, sabit bir organik malzeme oluşturması ve ardıç ile çam gibi kozalaklı türlerin yapraklı bölümlerine ekstradan renk sağlaması amacıyla akadama, seramis, turface(?) ve grit(çakıl) gibi inorganik toprak karışımlarına eklenebilir. Büyük bir bonsaiye akadama, seramis ya da turface kullanılarak saksı değişimi yapılıyorsa,toprak karışımının maliyetini ve oranını azaltmak açısından da faydalı olacaktır (eğer sphagnum bedavaya bulunuyorsa). Torf gibi organik toprak bileşenlerinde çok miktarda sphagnum kullanmak konusunda tereddüt ederim, keza organik toprak ve torf karışımı fazla miktarda su tutucu özelliğe sahip olabilir.

Eğer çevrenizde sphagnum elde edebileceğiniz yerler varsa sorumluluk duygusuyla hareket ediniz. Bataklık veya sulak alandaki küçük bir bölgeden bütün yosunu söküp almak yerine birden fazla yerden az miktarlarda alın. Böylelikle yosun toparlanmaya zaman bulacak ve kısa zamanda boşalan yeri dolduracaktır. Eğer sadece toprak kalacak şekilde bütün yosunu alırsanız sphagnum tekrar yetişemeyebilir.

Sphagnum iyi ve kötü böcekler barındırıyor olacaktır. Yosunu sistemik(bütünü etkileyen) bir böcek ilacıyla spreyleyin böylece gelecekte bonsainize zarar verecek böcekleri öldürmüş olursunuz.

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATSphagnum%20Moss.htm

peace 04-04-2007 17:38

barisotazca nın önerisi üzerine http://www.agaclar.net/forum/showpos...2&postcount=18
bazı malzemeler aldım toprak karışımı yapmak için saksı bulduğumda saksı değişimi yapacağım. Ayrıca bir adet sıvı gübre aldım aşağıya fotoğraflarını ekliyorum. Uygun mudur karışım için ayrıca, nasıl yapılması gereklidir? (hepsini olduğu gibi karıştırıp kullanmayacağımızı düşünüyorum eşit oranlarda olsa bile)

peace 04-04-2007 18:09

http://img71.imageshack.us/img71/397...087copysj3.jpg
http://img115.imageshack.us/img115/1...089copyrm7.jpg
içinde herhangibir madde bulunmadını söledikleri toprak (gidip ormandan alamadım) eminönü mısır çarşısının yanındaki çiçekçilerden alındı..

peace 04-04-2007 18:14

http://img48.imageshack.us/img48/149...090copyug2.jpg
Nehir bulunamadığı için akvaryumculardan alınmış kesinlikle nehirden toplandığı ,denizden toplanmadığı konusunda tartışıdığı bir kum. Alttaki de bir kaç benden büyük halleri sanırım en altına konulması gerekiyor ki tıkanmadan su süzülebilsin.
http://img109.imageshack.us/img109/8...093copyhf3.jpg

barisotazca 09-04-2007 10:15

Merhaba Peace ve Tüm Arkadaşlar, peace senin linkini verdiğin bir karışım önermiştim ben daha önce. Bu karışım benim sürekli kullandığım bir karışım yağlı çamur olayında sanırım atladığım bir olay var sende belirtmişsin, bu çamuru bulmak biraz sorun olabilir çömlekçilerin kullandığı çamur bunun için uygun olmayabilir. Sizlerin en kolay bulacağı malzemeler olan torf + mil (tüm seracılarda **** büyük çiçekçilerde vardır)+ bulgur iriliğinde(daha ince olması önerilir) elenmiş inşaat kumu + ver birde bulunabilirse yaşlı ağaçların altından elenmiş orman toprağı (besin açısından faydalı olacaktır) bu dört maddeyi elekle eleyip eşit şekilde karıştırıp toprak değişimi için uygun topragı elde edebilirsiniz. Seçtiğiniz toprak sekline görede karıştırma oranınız değişebilir tabii en iyi sonucu siz elde edeceksiz zaman içerisinde. Mehmet arkadaşımında belirttiği gibi eğer hiç bir şey yoksa mil + torf karışımıda olabilir. bol doğalı günler...

Fraise 09-04-2007 10:39

Evet ilk bonsai toprağımı aldım!!!Sinirlenmem gerek mi onu bile bilmiyorum!
Burada yazılanları okudum becerebildiğim kadar bir tarif hazırladım ve çiçekçiye gittim ve bana bildiğimiz çiçek toprağı verdi yanında da NPK 6.4.5+TE yazan bir şey verdi ki üzerinde bitki vitamini olduğu yazıyor...

Öf ne yapıyım ben şimdi ne önerirsiniz?
Gidip veterinerden kedi kumu alıp kedi kumuna mı gömeyim...Of ya :(

Ali H. ALI 09-04-2007 15:47

Herkese selamlar, toprak karisimi yaparken onemli bir noktaya dikkat etmelisiniz. Sayin Barisotazca 73 nolu mesajda elenmis insaat kumunu karisima eklenebilecegini soyluyor. Insaat kumu dere ve nehir yataklarindan alinmissa bir sorun yok. Ama deniz kumu ise, icerisinde olabilecek tuz nedeni ile bonsainiz yasami olumsuz etkilenecektir. Emin olmadiginiz insaat kumunu toprak karisiminda kullanmayiniz.
Hepinize kolay gelsin.

Ali H. ALI 09-04-2007 16:03

Iyi gunler Fraise, benim onerim kendini bu kadar germemen. Daha sonra agacinin gercekten toprak deyisimine su an ihtiyaci varmi? onu bir konusalim. Daha sonrada toprak deyistirilecekse onun uzerinde konusuruz.
Sulamasini gerektigi bicimde yaparsan[saksi uzerindeki toprak kurumaya basladigi zaman tekrar sulayabilirsin] isikli ve havali bir yerde ise agacina yapacagin acil bir islem yoktur. Hele biraz sakinle, kendine uyelerin bonsai calismalari bolumunde bir sayfa ac. agacinin resmini ekle, resime baktiktan sonra arkadaslar, onerisini soyliyecek nasil uygulanacagini da tarif edecek, sen de agacina uygulaycaksin.
Ilk bonsainin 100 yidan fazla yasamasini dilerim.

bonsaisan 10-04-2007 02:02

Sayın Fraise

Ali beyinde söylediği gibi biraz sakin olmak lazım.
Bonsai sabır gerektirir.Aceleci olmamak lazım.
Ayrıca bonsai toprağı her ağaç cinsinin toprak isteğine göre farklılık gösterir.
Kimi ağaç kiraçli kalkerli toprağı kimi ağaç humuslu ve yumşak toprağı kimi ağaç ise balçık oranı yüksek suyu tutan toprağı sever.
Lakin bonsai toprağının hepsinden farklı olması gereken bir yapısı olmalıdır.
Bu farklılık bonsai toprağının drenajının fazla olması gerekir.Bunun sebebi aşırı suyun saksıda kalmaması ve atılmasıdır.Çünkü aşırı su toprakda kök çürümesine sebeb oluşturur.
Zaten toprağı düzenli olarak kontrol etmek gerekir.Birde toprağın içinde ki besin ağaçın saksıya ekimden çok kısa süre sonra içindeki besinler ağaça tarafından tüketildiği gibi sulamasırasında eksilir ve gider bu yüzeden doğada varolan ağaçların aksine belirli aralıklar ile bizler ağaçlarımızın besin düzeyini dengeleriz.Ayrıca ağaçlarımızı eğer uygun bir su ile sulamıyorsak zaten toprak yapısı hızla sertleşir ve özeliğini yitirir.İyi bir bonsai sever toprağın niteliğni yitirdiğini zman içerisinde yapaçağı gözlemler ile fark eder.
BU yüzden kullnmayı düşündüğün karışım okdar karmaşık değil.
Önce Sayın Ali beyinde dediği gibi ağaçını siteye ekle cinsini görelim yapısına bakalım ve sana fkirlerimizi ve bilgimizi vererek bir paylaşımda bulunalım.
Saygılarımla.

peace 10-04-2007 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan (Mesaj 93592)
Sayın Fraise

Ali beyinde söylediği gibi biraz sakin olmak lazım.
Bonsai sabır gerektirir.Aceleci olmamak lazım.
Ayrıca bonsai toprağı her ağaç cinsinin toprak isteğine göre farklılık gösterir.
Kimi ağaç kiraçli kalkerli toprağı kimi ağaç humuslu ve yumşak toprağı kimi ağaç ise balçık oranı yüksek suyu tutan toprağı sever.
Lakin bonsai toprağının hepsinden farklı olması gereken bir yapısı olmalıdır.
Bu farklılık bonsai toprağının drenajının fazla olması gerekir.Bunun sebebi aşırı suyun saksıda kalmaması ve atılmasıdır.Çünkü aşırı su toprakda kök çürümesine sebeb oluşturur.
Zaten toprağı düzenli olarak kontrol etmek gerekir.Birde toprağın içinde ki besin ağaçın saksıya ekimden çok kısa süre sonra içindeki besinler ağaça tarafından tüketildiği gibi sulamasırasında eksilir ve gider bu yüzeden doğada varolan ağaçların aksine belirli aralıklar ile bizler ağaçlarımızın besin düzeyini dengeleriz.Ayrıca ağaçlarımızı eğer uygun bir su ile sulamıyorsak zaten toprak yapısı hızla sertleşir ve özeliğini yitirir.İyi bir bonsai sever toprağın niteliğni yitirdiğini zman içerisinde yapaçağı gözlemler ile fark eder.
BU yüzden kullnmayı düşündüğün karışım okdar karmaşık değil.
Önce Sayın Ali beyinde dediği gibi ağaçını siteye ekle cinsini görelim yapısına bakalım ve sana fkirlerimizi ve bilgimizi vererek bir paylaşımda bulunalım.
Saygılarımla.


benim bonsaim konusunda fikrleriniz nelerdir?toprak değişimi yarın **** perşembe gerçekleşicek sanırsam.
Fotoğraflarıhttp://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=109
Birde elimdeki malzemeler üstteki mesajlarda (67 ve devamı)

memet 10-04-2007 23:27

Gösterdiğin malzemelerden çamuru, perliti ve nehir kumunu kullanma bence. Dere kumu evet ama avaryum için iri tanelşi seçilmiş fotoğraflarda göründüğü kadarı. Perlitte iri taneli görünüyor. Kum suyun süzülmesini kolaylaştırmak için katkı. Bu irilikle işlevi olmayabilir. Torf ve toprak karışımına bulabiliyorsan, dere kumu karıştır.

atagur 11-07-2007 10:55

Bonsai Gübresi
 
Selam,

Türkiye de bonsailer için orjinal gübre ve topraklar bulunuyormu? ve Akadama adında bonsailere özel bir toprak varmış,eğer bu toprak hakkında bilgisi olan varsa, lütfen paylaşabilirmi?Teşekkürler...

memet 11-07-2007 11:48

Forumlara bakarsan, toprak karışımları ve gübreler hakkında yeterli bilgi bulabilirsin.
Bonsai özel bir bitki türü olmadığı için, özel bonsai gübresi çok akılcı değil.
Bonsai yaptığın ağaçlar, cinslerine göre farklı besinlere ihtiyaç duyabilir. Her ağaca verilebilen bir tür gübre mantıklı gelmedi bana.
toprak karışımını da kendin yapabilirsin.

atagur 11-07-2007 12:47

Teşekkürler,forumlara bakacağım.Peki akadama hakkında bir bilgin varmı?

memet 11-07-2007 13:22

İngilizcem yettiği kadarıyla akadama volkanik bir katkı bonsailer için.
doğrudan kullanılan bir malzeme değil.
Forumda toprak karışımlarını okurken, buna benzer maddeleri göreceksiniz.

bonsaisan 11-07-2007 15:45

Akadama volkanik bir tüf dür.
Japonyanın aktif bir volkanik karaparçası olmasından kaynaklanır.
Ülkemizde volkanik yapısı ile bilinir.
Peki akadama yı özel yapan nedir?
Akadama malum bonsai geliştiği ülke topraklarından biri.
Aslında bonsai da kolay kulanımı ve ticari amaçından dolayı sık sık geçer.
Saksı altına direk kulanıldığı gibi toprak akrışımının içinede eklenir.
Özeliği torpak drenajını desteklediği gibi hidrokültür olarak avantaj sağlar.
Hidrokültür demek şudur?
Volkanik tüf olsun pomza olsun perlit olsun bunlar hidrokültür mazemelerdir.
Görevi şudur.
BU tür mazeme bünyesinde kendi hacminini çok daha fazlası suyu taşır bir nevi sünger gibi.
Suyu bünyesinde tutar.Eğer bitkinin suya ihtiyaçı var ise bu suyu geri verir.
Yani sıcaklıgın yogun oldugu dönemlerde bu malzeme toprağın nemli kalmasını sağlar.
Toprak karışımda özelikle bonsaide drenaj en önemli unsurdur.
Çünkü sığ bir saksıda bulunan kökler sık yapılan sulama sonuçunda kök çüremesi ile bonsai kayıpları sıkca raslanır.
Bu yüzden toprak karışımlarında ağırlık drenaja yönelik malzemein kulanılmasıdır.
4 ila 5 mm çapında dere milleri **** çakılı.
2ila3 milim granit.
**** 4 ila5 milim volkanik tüf.
bu yeterli bir drenaj sağlar
bu karışamıa torf ve humuslu **** bildiğimiz siteril toprak eklenerek desteklene bilir.
Bonsai besinine gelince piyasada bonsai besini olrak satılan sıvı besinler mevcudur ama ticari ve kulanım kolaylığıdır.
Lakin her ağaçın besin isteği farklı olduğu için genelde benim önereçeğim
kompozit yani içinde her türlü gerekli kimyaslarrın olduğu eşit orandaki karışımlardır. Özelikle granür olrak üretilenler hem kulanım kolaylıgı hemde risk almama bakımından mantıklıdır.
Saygıalr sunarım.

Hakan KINACI 02-11-2007 15:21

Arkadaşlar,
Akvaryum kumu; çeşit, çeşit, dere kumu da akvaryumcularda satılanlar çeşit çeşit ama size tavsiyem inşaatlarda kullanılan derekumları var akvaryumlarımda her zaman onu kullanırım, hem akvaryum bitkilerine de çok iyi geliyor.
Bu derekumu bonsaide de kullanılır diye düşünüyorum.

AyhanMoran 23-02-2009 20:12

Peki bu bonsai topragındaki perlit buralarda yok.Ama kedikumunu (çarli) buldum. Perlit yerini kedikumu tutarmı.

Harun Parlak 23-02-2009 20:26

Kedi kumu suyu emince çamurlaşmıyorsa sorun yok. Toprağınızı hazırlarken illada kedi kumu perlit olacak diye şart değil.
Bonsai toprağınız hem sıkı olmayacak hem su tutacak. Önemli olan siz nekadar ara ile sulayabileceğinizdir.
Köklere bez sarıp her on dakikada bir su ve besin verirseniz verdiğiniz sürece yaşayacaktır.
Perlit ve kedi kumunu neden istiyoruz iri taneli olduğu ve su tutdğu için. Siz bir tuğla ocağına gidip kırık tuğla parçalarını alıp çekiçle ufalar sanız yanmış kil olduğundan suyu emecek fazla suyuda drane edecektir. Bu malzemeye biraz torf biraz dere kumu ilave ederseniz. Havanın ısı durumuna göre takip eder su ve besini takviye edersiniz.
Topraksız tarım yapılabildiği gibi topraksız bonsai de bakabilirsiniz. Bu sizin marifetinize ve ilginize bakar.

memet 23-02-2009 20:28

Şu karışımı deneyebilirsiniz. Torf dere kumu bahçe toprağı karışımı.
Sera var mı yakınınızda, perlit ve ponzayı bu tür yerlere sorun.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021