agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Tohumdan yetiştirilen fideler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/27532.htm)

Arbalot 23-05-2012 08:25

Tohumdan yetiştirilen fideler

2 Eklenti(ler)
Merhabalar;

İlk deneme ve aldığım poşetin üzerinde karaçam tohumu diyordu, 5 tane ekmiştim sadece 1 tanesi çıktı.

Sakaki 23-05-2012 11:12

Bonsai için en uzun ve en zahmetli yolu seçmişsiniz :)
Tohumdan bonsai en uzun zaman alan yol olup, çam ağaçları da yeni başlayanlar için en zor ve tavsiye edilmeyen türlerdir.

Eğer bonsaiye ilginiz varsa bu aday bir kenarda kalsın ama kendinize daha hızlı gelişen ve hataları tolare edebilecek bir yaprak döken cins ağaç daha seçin derim. Bu adayınız üzerinde pratik yapmaya başlamanız çok uzun zaman alacağı için ve yaprak dökenler kadar hataları telafi edemeyeceği için bu süreçte sıkılabilirsiniz.

Ayrıca çamınızı ektiğiniz seramiğin içi sanırım sırlı? Eğer öyleyse içi sırsız bir saksı seçmek daha uygun olur. Bir de saksının altında drenaj için delik var mı?

NOT: Eğer mini boyut bir bonsai çalışmayacaksanız seneye de saksıyı büyütmenizi ama herşeyden önce kendinize bir ağaç daha almanızı öneririm.

Saygılarımla

Arbalot 23-05-2012 11:38

Cevabınız için teşekkürler,

Bunu saksı ve toprağı tohumla birlikte geldi, altında delik var ve içi sırlı ilk etapta dikeyim daha sonra uygun saksılar yaptırmayı düşünüyorum. Burda topraktan çömlek yapan birçok kişi var onlara uygun boyutlarda saksılar yaptırmayı planlıyorum.

Çamın zorluklarını okudum, ama bunu dikeyim yavaş yavaş büyüsün diye bir kenara koydum. yakın bir zamanda ormanlara dalıp ufak boyutlarda bonsaiye uygun ağaç fideleri bulmayı umuyorum. Ama sanırım onlarda çam olacak. Birde uygun malzemeleri bulabilirsem meyve veren ağaçlardan air layering yöntemi ile köklendirme yaparak onlar üzerinde bonsai denemeleri yapmayı planlıyorum. Bunlar tabikide uzun bir süreç ama işe bir yerden başlamak lazım.

malina 23-05-2012 12:00

Konu adına Tohumdan Karaçam Çalışmam demişsiniz...
Buna bonsai demek için önünüzde çok yıl olacağı için kunuyu buraya taşıdım :)

Arbalot 23-05-2012 12:21

Tamam, zamanla ilgili bir sıkıntımız yok :)
şu aşamada bir ot görünümünde olan ne olduğe belli olmayan yeşilliğimiz bonsai formatına girmeye başladığında yeniden oraya taşırız :)

memet 23-05-2012 20:57

Doğadan ağaç almada bazı yasal kısıtlamalar ve uygulamada önceden öğrenilmesi gereken ayrıntılar var. Bir süre fidanlar üzerinde çalışanız daha iyi olur.

Fideleri gübreye dikmeyin.

Bir sorun da çam fidelerinde kök boğazı çürüklüğüne neden olan mantar. Çıkan fidelerde ciddi kayba neden olabiliyor.

Arbalot 24-05-2012 07:37

Önerileriniz için teşekkür ederim.

ozanyuceer 27-06-2013 18:31

ben de bugün hepsiburada'dan ilk olarak karaçam ekim kiti satın aldım ve elimde şu an ilk aşama olarak daha hiçbirşey yapmadım açıklamalarını okudum aynen dedikleri gibi yapmalımıyım yoksa önerecegınız bir yol var mı?

tourkana 28-06-2013 08:55

Kiti hiç açmayın , forumda bu kitlerle ilgili yazıları okuyun , sonra da bonsai elde etmenin yöntemleri hakkında bilgi edinin.

Eğer tohumdan bonsai konusunda ısrarlıysanız da , tarz konusnda bir karar verin ve tohumunuzun en erken 2014 baharına çimlenmesi için girişimde bulunun, şimdilerde çimlendirirseniz sıcaktan kavrulur . Ayrıca unutmayın ki karaçam dış mekan türüdür.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024