agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   bonsaimin yaprakları kurudu (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/20103.htm)

sendkc 05-04-2010 17:28

bonsaimin yaprakları kurudu
 
2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhabalar,

Resmini gönderdiğim bonsaim 1 ay önce bana hediye geldi. Hediye aldığım günün ertesi günü yaprakları kurudu. Yerini değiştirdim, haftada 3 gün suluyorum ve bonsai ilacı veriyorum. Şimdi yeniden yapraklanmaya başladı, fakat sadece tek yönden yeni filiz veriyor.
Bunun dışında bugün su verirken toprağında kahverengi kurda benzer böcek gördüm. Bonsaimin yeniden yeşermesi için ne yapmalıyım ve toprağındaki böceklenmeyi nasıl giderebilirim?

Şimdiden teşekkürler, :(

daissy 06-04-2010 11:39

Merhaba sendkc,
Bonsainizin saksısını değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle böceklerden de kurtulmuş olursunuz. Tabi öncesinde bonsai saksı değiştirme ve budama tekniklerini hiç üşenmeden okumalısınız. Ben 2 hafta önce değiştirdim toprağı ve saksıyı ve size önerim benim gibi çiçekçiden aldığınız herhangibir bitki toprağı değil MUTLAKA

•1 birim killi/verimli toprak (loam),


•2 birim torf (sphagnum peat moss),


•2 birim çakıl (granite grit).

kullanarak oluşturun toprağınızı. Şunuda unutmayın toprağınızın mutlaka iyi drenaj (su tahliye) sistemi olması gerekli. Aksi halde bonsainizin kökleri çürür.

sendkc 06-04-2010 15:44

yardımınız için teşekkür ederim,

elenix 18-07-2010 00:56

arkadaşımın bonsaisinin yaprakları tamamen kurumuş hemen aldım. ilk müdahele olarak ne yapmalıyım ve onu yeniden yeşertemez miyim? ölmesini hiç istemiorum :(

Sakaki 18-07-2010 01:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elenix (Mesaj 673721)
arkadaşımın bonsaisinin yaprakları tamamen kurumuş hemen aldım. ilk müdahele olarak ne yapmalıyım ve onu yeniden yeşertemez miyim? ölmesini hiç istemiorum :(


Bonsainisin bir resmini gonderme ve bulundugu kosullari yazma imkaniniz varsa size mutlaka daha iyi yardimci olunacagi kanisindayim, zira bu sorunun bircok sebebi olabilir!?

elenix 18-07-2010 23:28

1 Eklenti(ler)
resmini ekliyorum
Eklenti 161515

Sakaki 18-07-2010 23:43

Sanki aşırı sıcaktan yanmış gibi geldi bana! Acaba güneşi sevmeyen bir tür oldugundan ve güneş altında direk bıraktığınızdan bu hale gelmiş olabilir mi?
Türü/cinsi ne acaba?
Bir de daha genel bir görünümünü resimlemeniz mümkünmü saksısı ile birlikte?

elenix 19-07-2010 00:18

2 Eklenti(ler)
türünü bilemiyorum pek bilgimde yok. bayadır bonsailer hakkında yazılanları okuyorum ama o kadar çok bilgi gerekiyoru ki bazen kafam da karışmıyor değil. sanırım bu küçük ağaçcık ofis ortamında ve ışık almayan bir ortamda kaldı.
Eklenti 161526
Eklenti 161527

Sakaki 19-07-2010 11:25

Sn elenix,

Oncelikle benim de bonsai konusunda cok tecrubeli olmadigimi ve baslayali birkac ay oldugunu bilmenizi isterim ama sahip oldugum bilgiler dogrultusunda yardimci olmaya çalışayım bir şekilde:

- Türünü bilmedigim icin birsey diyemiyorum ancak eger bonsainiz bir dis-mekan bonsaisi ise (ki genelde oyledir) yeterince gunes gormemesi ve asiri sulama sonucu koklerde curumeye bagli olarak yapraklariniz kurumus olabilir. Bonsailere genelde topragi kurudugu zaman su verilir ve topraginin iyi drenajli bir toprak olması saglanarak topragin hafif nemli kalmasi suretiyle suyun kokleri curutmemesi amaclanir ve ayrıca bitkiye uygun mevsim ve periyotlarla gubre ve besin takviyesi yapılır ve uygun periyotlarla (sonbahar mevsimi) yine saksi degisimi ve kok budamasi ise köklerin bogulmamasi saglanır.

- Bu fotograflari ne zaman cektiginizi bilmiyorum ancak eger kokleri bu sekilde disariya bu yaz gunlerinde cikardiysaniz bu bitkinizin sonu bile olabilir.

- Ic mekanda yetişip gunes gormedigini soylediginizden dolayı aşırı güneşten yanmış olma riskini yok sayarsak, geriye bir tek rahatsizlanma/hastalik olasiligi kaliyor ki bunu da yapraklari ve koklerini gozlemleyerek iyi anlamak gerekli. İşin hastaliklar/zararlilar kismi su aşamada beni biraz aşıyor dogrusu!

Umarim bir nebze yardimci olabilmisimdir. Eger bu soylediklerim konusunda bir sorun yoksa yani bu bakımları dogru ve uygun zamanlarda yaptıysanız baska ne tur bir sorun olabilir artik orası bir ustadin ellerinden öper :)

Iyi gunler dilerim.

msgurkan 19-07-2010 15:28

Türü podocarpus. Tropikal olduğundan iç mekanda tutulabilen bir ağaçtır. Ağacı kök çürümesi veya hastalık sonucu kaybetmiş olabilirsiniz.

elenix 20-07-2010 01:26

çok teşekkür ederim ilgileriniz için.:( sanırım yanlış bakım ve sulamadan dolayı kurudu bu minik ağac. benim yapabilecek bişeyim kalmadı malesef çünkü günlerdir bir hayat belirtisi yok.

Sakaki 20-07-2010 01:50

Eh artık kendine yeni bir fidan bulacaksın... gecmiş olsun ne diyelim :(

bonsaisan 21-07-2010 09:35

SAyın elenix

Ağaçınızı türü podacarpus yani taş porsuğu.

Bu tür ibreliler sınıfına giren bir tür.

ASya ülkeleri için tropik olan bir tür içmekenda güneşli ve aydınlık ortamı severler.

Diğer türlere oranla bakımı zor olan bir türdür.
Aşırı sulamayı sevemez.
Aşırı sulamanın ilk belirtisi griye dönen yaprak renkleridir.

2 dereceye kadar olan ortam sıcaklıklarında sürekli dışarıda yaz kış bakıla bilen bir türdür.

Eğer kökleri geniş ve büüyk bir saksıda ise dahda soğukları kaldıra bilir.

Hızlı gelişim gösterir.
Saksılama dikkat edileçek en önemli husus kök budamasında aşırıya kacılmamasıdır.

Köklerinin üstünde ki ufak tanecileri ile ilginç bir türdür.

Aaçınınz yaprakları üzeirdne kurumuş burada ki etken aşırısı sulama sonucu köklerin çürümesi ve mantar olumuşu sonucu aniden kurulamalrdır.

Bu tür güneiş sever ama yakıcı kavurucu güeştende korunmalıdır.

SAygılar.

cosmatia 18-08-2010 10:08

4 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar, 2 ay önce aldığım bonsaim son 1 aydır çok fazla yaprak döküyor ve kuruyor. Galiba ficus türü. Ayrıca ben kıbrısta yaşıyorum burda yaz ayları fazlasıyla sıcak geçtiğinden iç mekanda duruyor. Evin içide de klima var bu da havanın çok kurumasına neden oluyor. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum

Ali H. ALI 18-08-2010 10:37

Agaciniz dusundugunuz gibi bir incir cinsi.

Kibrista havalar cok sicak diye agaca cok su verilmis gibi gorunuyor. Verilen su da suzulup disariya cikmamissa(ki oyle gorunuyor, Saksinin altini kontrol ediniz suyun suzulmesi icin delik varmidir? saksida delik yoksa o saksiyi kullanmayiniz.) camurlasan toprakta kok curumeleri olusmus diye dusunuyorum.

Dere kumu ve torf karisimi bir toprak bulabilirseniz agacinizi saksidan cikariniz, curumus kokler varsa onlari budayiniz, saksiyi(saksi altinda delik yoksa, altinda deligi olan baska saksi kullaniniz) iyice yikayip temizleyiniz ve icerisine yeni toprak karisimini ekleyip agacinizi dikiniz. Uzerindeki sagliksiz duran tum yapraklari da yaprak sapciklarindan budayiniz. Agacinizin sulamasina dikkat edip(topragin kurumasina izin vermeyiniz, ayni zamanda sulama yaptiginizda fazla suyun suzulup disariya ciktigini gozleyiniz.) Onu bol isik alan ama dogrudan gunes gormiyen bir yere aliniz.

Uzerinde yeni surgunler gorene kadar da hicbir besin ve ya gubre vermeyiniz.

Bol sanslar, kolay gelsin.

cosmatia 18-08-2010 12:53

Çok teşekkürler.

bonsaisan 18-08-2010 23:44

Sayın cosmatia

Ağaçınızın türü ficus gingseng.
Ağaçınızın saksı altında delik varmı kontrol edin bazen delik olmaya bilir.
İkincisi kök sistemi gelişmiş olan gingsek kökleri üzerine aşı ile ficusmicrocarpa aşılanır.
Sizdeki bu şekildedir.
Dikali bakarsanız yeşil aksam kök sistemine aşılanmış yara izleriniz görürsünüz.

Kök sistemi güçlü olan bu tür bünyesinde çok fazla su taşır aşırı su kökleri çürüteçek ve üst ksıma su ve besin taşınamaz bir hal alaçaktır.

Nem her ağaç için iyidir ama nem denince akla ıslak toprak gelir aslında nem bu şekilde sağlanmaz.

Kıbrısta üyelerimziden MSgürkan var.
Onun ile iletişime geciniz size destek oluçaktır.KIbrısta ilk bonsai çalışmalarınu güzel bir şekilde uygulamış değerli bir bonsai dostudur.
Kıbrıs basınından da kendisine ulaşabilirsiniz.
saygılar.

cosmatia 19-08-2010 09:00

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

serminh 25-08-2010 11:36

bonsaim kurudu yardım
 
3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elenix (Mesaj 673721)
arkadaşımın bonsaisinin yaprakları tamamen kurumuş hemen aldım. ilk müdahele olarak ne yapmalıyım ve onu yeniden yeşertemez miyim? ölmesini hiç istemiorum :(

merhabalr...benimde aynı şekilde bir tanıdığımın bonsaisi kurumuştu, bende yeşertebilirim ümidi ile aldım.birşey yapmadan önce bir profesyonelden yardım almak istedim.

Ağaça tamamen kurumuş görünüme sahip. Toprağı çok hafif nemli. Cinsi hakkında bilgim yok. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Ben klimadan dolayı kuruduğunu düşündüm. Bu sevimli ağacı kurtarmak beni çok mutlu eder. Resminide ekleyorum, cevabınızı merakla bekliyor[/CODE][/CODE][/CODE]um...

memet 25-08-2010 13:33

Görünüşe göre kurumamış iki yaprak var. Bu tamamen kurumamış olabileceği anlamına geliyor. Serin geölge ve kesinlikle klimalı olmayan bir yere koyun.
Üzerinde canlı yaprak olan dışındaki dalları uçlarından bir iki parmak kadar budayın. Sonrası şansa kalmış.

bonsaisan 26-08-2010 13:14

Ağaçınızın türü "Serissa foetida"

Düzensiz sulama ve yanlış bakım sonucu oluşan kök çürüklüğüne bağlı bir stres yaşamakda.

Öncelikle yaprakları kuruduğu için onları canlandırmak adına sulama yapmaya kalkıçaksınız bu yanlış.

Yaprak nekadar az ise okadar su tüketir bitkiler.

Yapmanız gereken havadar bir ortam kuru olmayan bir hava .
Sulamayı kesin toprak kurumaya başladığında sulayın.
Toprak üstündeki yosunun tamamını **** gövdeye yakın olanlarını temizleyin.
Direk güneş ışığından koruyun.
Saksı tabanında su olmasını engelleyin.Saksı altlığı kullanmayın.
Bekleyin canlı olan dalarda yeni yapraklar çıkaçak yapraklar tam açıldığında ve ağaçın dalların bol bol yaprak oluştuğunda sulamaya geçiniz.

Önceleri toprak kurumaya yakın iken çok az sulayın.

memet 26-08-2010 18:51

"Direk güneş ışığında koruyun."

Bu ağaç için ölüm emridir, sanırım bunu demek istemiyorsun.

msgurkan 26-08-2010 19:12

"Direk güneş ışığından koruyun." demek istenmiş olmalı.

Bir harf eksikliği tam zıt anlam doğurabiliyor.

serminh 26-08-2010 21:29

bonsaimm
 
gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim...dediklerinize harfiyen uyup yapmaya çalışacağım. inşallah iyi sonuç alırım ve bu mutluluğu sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyorum..tekrar teşekkürler...

bonsaisan 27-08-2010 09:36

Teşekkürederim mehmet uyardığın için sağol bir harf eksikliği yapmışım.

memet 02-09-2010 19:38

Biliyorsun daha önce kavramların doğru kullanılması konusunda birşleyler söylemiştim.

Kavramları bireysel biçimde yorumlamanın sakıncası dışında, Msgurkan'ın da dediği gibi bir tek harfin eksikliği bile bazı durumlarda anlamı bütünüyle değiştiriyor. Yoksa benim de sık sık eksik, hatalı yazdığım oluyor.( Farkettikçe düzeltiyorum çoğunu)
Burada anlam bütünüyle değiştiği içindi duruma işaret etmem.

Belki bonsai konusunda felsefi bir başlık açmalıyım.

serminh 15-09-2010 19:15

merhabalar yine...önerilerinizi dikkate alıp yapmaya çalıştım.Fakat ağaçta herhangi bir ilerleme değil tam tersıne kötüleşme görüyorum.Hatta ölmüş olacağını düşünmeye başladım.sizinle irtibata geçip bu bitkiyi direk size gösterebilmek ve yardım alabilmek istiyorum. Bu nadide bitki ölürse inanın çok üzüleceğim. Önerebileceğiniz bir yer varsa orayada götürüp gösterebilirim... Ben istanbul kadıköy de oturuyorum.önerilerinizi bekliyorum...

bonsaisan 15-09-2010 21:54

Bonsai de yaşam ve ölüm bir süreçdir.
Ağaçınızı kaybederseniz bu sizde üzüntü **** bonsai karşı olumsuz bir düşünce yaratmamalıdır.
Çok büyük ustalarda bile zaman zaman bu tür ölümler solmalar görüle bilir.,

Unutmayınız ki o bir canlı yani sonsuzakadar yaşamaya bilir.
Buradaki en büyük sorun bonsaide sulama ışık hava toprak ve gübre ve bakım birbiri ile zincirlenmiştir.

Halkalardan birinde oluşan bir eksiklik size tepki olarak geri döner bu solma yaprak dökme kuruma **** ölümdür.
Öncelikle nerede hata yaptığınızı bulmanız gerek.
Bazen sorun sizde de olmaya bilir.
Satın aldığınız yerde doğru şekilde bakılmayan bir ağaç güçsüz düşer ve sizde onu tam olarak tanımadan satın alır eve getirirsiniz.Zaten güçsüz olan ağaçın durumu siz onu tanımaya ve öğrenmeye çalışırken iyice bozulur ve bazen kurtaramaya bilirsiniz.
Saygılar.

memet 16-09-2010 17:17

Bana tekrar fotoğraflayın ağacınızı. Siz almadan önce nasıl sulandığını anlatabilirseniz iyi olur. Sizin yaptığınız uygulamayı da anlatın.

Sıcaktan ve susuz kalmaktan bu hale gelmişti sanırım.

serminh 17-09-2010 19:26

3 Eklenti(ler)
tekrar merhabalar....oncelıkle hemen cevaplayıp, benı aydınlattıgınız ıcın cok tesekkur ederım.sıze resımlerını yolluyorum. ben bıtkıyı almadan once klımalı bır ortamda ve cok sulanıdıgı soylenmıstı. Eve getırdım kurumaya devam etti,ara ara az az sulamaya gayret ettim fakat düzelme olmadı, kurumaya yüz tuttu. Ne yapacağımı bilemedim. Profesyonel biirilerininde görmesini arzu ederdim fakat bu konuda çaresiz kaldım. Çözüm önerilerinizi bekliyorum... ilgilendiğiniz için tekrar teşekkürler...

memet 17-09-2010 19:40

Bu"yaratık" direniyor.
Klima zaten başlı başına bir sorun.
Kapalı yerde kalmış bu durumda. Buna rağmen kurumamış.
Serin yarı gölge havadar bir yerde tuttuğunuzu varsayıyorum. Köklerinde çürüme olmuşsa da, buna rağmen yaşıyor. Şimdi mevsim değişmi oluyor. Az sulamayla devam ettirin bakımını.

Köklerindeki çürüme yeterli su almasına izin vermiyor. Ama yaşıyor.

Bir litre suya bir tatlı kaşığı oranında oksijenli su katın, bununla bir çay bardağı oranında sulama yapın. Yaprakları kontrol edip, suyun az ya da çok geldiğine karar vermeniz gerekecek.

Sonra, derin bir budama ihtiyacı olacak.
Nasıl olacağını anlatması yazarak kolay değil. Formu bozmadan, yarı yarıya dalları azaltmanız iyi olur. Aralardaki dalları temizleyin, bitkini ihtiyacını azaltmak için.
Ekim ayında toprağı değiştiririz yaşamaya devam ederse.

serminh 17-09-2010 22:08

oncelikle göstermiş olduğunuz ilgi ve alakanıza çok tesekkur ederım. Inan cevaplarınızı sabırsızlıkla beklıyordum.gostermıs oldugunuz ıyı yurek benı yureklendırdı.önerdıgınız seylerı yapmaya gayret edecegım.bıtkı hakkında soyledıklerınız benı bu bıtkıyı yasatacagım konusunda yüreklendirdi. bir hevesle bu işe kalkıp, soyledıklerınızı yuapıp ıyı sonuclar almayı umuyorum.ınsallah ıyı sonucları sızınle paylasırım. tekrar tesekkurler...

bu arada ekım ayında toprak degısımınden bahsetmıstınız, ne tur bır toprak almam konusunda benı bılgılendırırsenız cok sevınırım...

memet 17-09-2010 22:55

Bir saksınız olduğu için masrafa girmeyin. Bir sera ya da fidanlık bulun. Biraz torf, biraz kahverenkli ponza. (Bazen değişik adlar kullanıyorlar. Forumda fotoğraflarını bulup ona göre alın) Biraz da dere kumu, bunları üçte bir oranında karşıtırır kullanırsınız.

Oksijenli sudan bir hafta sonra iki aspirini ezin, yarım bardak suyla eritin onu da kullanın saksıya.

kobayashi 15-12-2010 09:47

yaprak kuruması
 
2 Eklenti(ler)
15-20 gün önce hediye gelen ilex crenata bonsaimde yaprak kuruması var ancak dökülme yapmıyor.kuru olarak dallarda duruyor.sulama bölümünü dikkatlice okudum ve anlatıldığı gibi yapıyorum.Ancak bu güne kadar bi gelişme olmadı hatta bir bölümüne yosunlama da yaptım.Bunların yanında birde kök kontrolü yapmalımıyım bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Ayrıca kaloriferli bi ortamda duruyor serin bir yere almalımıyım.ilginize şimdiden teşekkürler

memet 15-12-2010 18:06

Kaloriferli oda bitkiniz için ölüm fermanı anlamına gelebilir. Toprak değiştirin köklerinin çürüyüp çürümediğine bir bakın.

kobayashi 16-12-2010 13:43

teşekkür ederim hemen kontrol edeceğim

hibo84 19-12-2010 14:48

2 ay önce aldığım bonsaim hala kurumaya devam ediyor. arkadaşlar acaba sulamadan dolayı mı oluyor yoksa yerini hala benimseyemedi mi? bilmiyorum .
acaba dallarını mı budamam gerekli.Eğer gerekliyse bunu nasıl yapabileceğim hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?Ykalaşık 1 ay önce toprağın üstündeki yosun tabakasını aldım ve ondan 10 gün sonra da toprak çok sert olduğu için toprağı çatallı iğne ile eşeledim.(toprağını alt üst ettim)

senemcan 27-06-2011 11:22

merhaba hala üyemisiniz bilmiyorum ama benim bonsaimde tamamen yaprakları kurudu şu an asadece gövde ama köklerine hiç bakmadım acaba saksısını değiştirsem kurtarabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim..

miCRoBe` 28-06-2011 00:55

sayın senemcan verdiğiniz bilgilerle size kimse yardımcı olamaz.

genel fotoğraf, köklerin fotoğrafı, toprağın fotoğrafı, dalların içi kurumuş mu kurumamış mı, nasıl suladığınız, bulunan ortam tarifi gibi veriler ışığında size bir çok kişi yardım edebilir.

zerha 21-07-2011 07:59

Lımon selvı bonsaım kurudu
 
Merhaba benım lımon selvı bonsaı agacı aldım... Geldıgınde ıyı ıdı ..sımdı tum yesıl yeerlerı kurudu...acaba ölüyor mu?? Ne yapabılırım..???klımalı odada durmama sı mı gerekır ???kuruyan dallarını budayayım mı??
Yerını degıstıreyım mı??
Gunes gormeyen bır yere mı alsam??? Yardımcı olurmusunuz..limon selvı agacı sanırım bahce bıtkısı..bonsaı olması bakım ortamını ofısde olması mı kurumasına sebep...
Tesekkurler


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020