agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

memet 23-08-2013 16:19

Kendinize üstünde çalışabileceğiniz, gölgede gelişebilecek fidanlar alın. Tohumlar gelişene kadar onlarla bilginizi arttırırsınız

memet 30-08-2013 09:57

Eylül geldi ama,ülkemizde eylül yaza dahil. gübrelemeye devam etmek gerekir. Süre ekim ortasına kadar iklimin sıcak olduğu bölgelerde biraz daha uzatılabilir.

Azot azaltılıp, fosfor ve potasyuma ağırlık vermek gerekir

_Cihan 03-09-2013 18:38

1 Eklenti(ler)
Tohumlarınızı çimlendirmek için havalandırmalı plastik sebze kutularından faydalanabilirsiniz. Mini seralara bakarken aklıma geldi tohumları çimlendirmek için uyguladım :)

_Cihan 03-09-2013 18:48

1 Eklenti(ler)
Çiçekler için tüm besin maddesi içeren Toprağa Erguvan tohumu ektim yaklaşık 2 haftadır bu boyda. Neden büyümüyor acaba? Saksı derin ama biraz dar. Ondan mı böyle oldu, yoksa 9:30 12:00 arası cam önünde güneş görüyor. Perde arkasında mı tutsam ya da sizce daha fazlamı güneş görmesi gerek?

badrobot 03-09-2013 19:18

Erguvan ışık ağacıdır. Bence daha fazla güneş ışığına ihtiyacı var. Sizin fideniz günde sadece 3 saat günei ışığına sahip.

memet 03-09-2013 20:36

Mevsim sonbahara dönüyor ve tohum çimlenmesi için uygun olmayan bir zaman.

Korunaklı bir ortamda kışı geçirmesini sağlamak gerekir. Kışı böyle atlatırsa bahara büyür.

_Cihan 03-09-2013 21:24

Teşekkür ederim. Evimiz kuzeye ve doğuya bakıyor sadece 2 saat güneş camın önünden geçiyor. Olmazsa mini seraya koyup üzerine bir tane daylight dedikleri çiçek yetiştirmeye uygun led ışık alıp şansımı deneyeceğim. Güzel ısıtıcılı mini seralar var 15-20 derecede tutuyor seradaki havayı. Kış için ideal olabilir. Deniyorum bakalım :)

_Cihan 05-09-2013 12:15

Seram geldi :)

1 Eklenti(ler)
Isıtıcılı mini sera aldım. Üzerine koyabileceğim led veya floresan kullanan var mı tavsiye verebilecek? Bitkiler için bazı ışıklar çok komplike, ateşleme ve balast gibi ek malzemeler gerekiyormuş. Toplu set olarak da satılıyor ama fiyatları pahalı geldi bana biraz. Sanırım bitkiler için özel led ışıklar çözüm olabilir, araştırırken led kullanan bazı seralar gördüm. Led kullanan var mı aranızda? Ve nereden tedarik edebilirim? Eklenti 438779

memet 05-09-2013 16:10

Geçen sene adeniumlarım için aydınlatma ihtiyacım oldu. Epey baktım aydınlatma konularına. Bol masraflı öneriler dolu.
Sonra T8 floresan lamba aldım. Hiç sorun yaşamadan kışı geçirdiler

_Cihan 06-09-2013 18:52

Led aydınlatma

1 Eklenti(ler)
Şansımı akvaryumlarda kullanılan led ile denedim. Bakalım yetersiz kalırsa elektrikçi benim için starter ve balast düzeneği yapacak hemde uygun fiyata daylight lamba dahil 25 tl ye yaparım dedi. Ondaki daylight 4 tl imiş. Akvaryumcuda daha kaliteli grolüx daylight buldum Alman malı o da 18 tl . Olmazsa onları alacağım. Yani 40 tl falan tutuyor balast sistem ve lamba. Eklenti 439225

merlict 07-09-2013 19:53

Merhaba Cihan bey.

Ne güzel tohumlarınızı ekmiş, minikte bi serada gelişmesini bekliyorsunuz. Tabii ki bir süre sonra o tohumlar dünyaya göz açtıklarında da aynı ortamı sağlayacaksınız.Mini sera yetmeyecek, büyüğü gerekecek ve o seranında masrafları eskisi gibi "minik" olmayacak. Masraflar fazlalaşınca seradan artık doğal ortama alayım isteyeceksiniz ve kısa süre sonra tüm ağaçlarınız gibi emeklerinizi de kaybedeceksiniz.Kayıplar oldukça moraliniz bozulacak, hevesiniz kırılacak, biran gelecek yaptığınız harcamalar gözünüze batacak."Gençliğimde bi hevesti, amma da uğraşmıştım..." la başlayan maziyi anar kelimeler düzülecek sohbetler sırasında.

Bu yollardan biri ve anladığım kadarıyla bunu tercih etmişsiniz.Aslında diğer yol daha basit ve masrafsız.Hatta masrafsız olmasının yanında gelecek garantısı bile var.Ama biz Türk'üz her zaman zoru seçmek, hemende başarmak isteriz.Diğer yol mu, mevcut ortamınıza uyan ağaçlarla çalışmak. Ortam değişikliği yaşatmadan masraf etmeden gelecek garantisi :D

Sadece durumunuzu özetlemek istedim.Yüksek katlı apartmanlarda dünyaya gelmiş, devamlı dadılarla büyümüş bir köpeği bigün mahallenin arka sokağında bırakırsanız, kesin açlıktan veya ortama ayak uyduramamaktan ölür.Çünkü alışkın olduğu apartmandan (seradan) arka sokağa (dış ortama) çıkartırsanız, doğal olarak ilk ortamındaki şartları isteyecektir.Eğer ki onları ömür boyu sağlayamazsanız ki -çok zor ve masraflıdır- hepsi gider. Emeklerinizde, heveslerinizde, sevdiklerinizde...

Bilmem anlatabildim mi.
Mehmet

_Cihan 08-09-2013 11:01

Çok haklısınız Mehmet bey. Bir hevesle aldım serayı, ama dediğiniz gibi bir süre sonra belki seraya sığmayacaklar ve dış ortama aktarmam gerekecek. Dediğiniz gibi gölgede yetişen türlerle çalışmam gerek. Bu konuyu daha derin araştıracağım. Hergün yeni birşey öğreniyorum. Çok teşekkür ederim.

_Cihan 14-09-2013 23:40

Bitkivaryum :))

2 Eklenti(ler)
Serayı daha da geliştirdim, akvaryum gibi oldu. :) Alt katta çimlendirme serası üzerinde led kullandım, üst katta gro lüx t8 florasan. İnşallah işe yarar.

erdem7 22-12-2013 18:30

Merhaba... Ben de uzun süredir forumu takip ediyorum... Hala bitmedi :D Konuları okuyup bitirip, öyle başlayacağım :) Şöyle dayanıklı, hata affedici yapılı, iç mekana uygun türler var mı? Başta iğne yapraklılardan başlayacaktım ama artık vazgeçtim... Ficus ise forumda pek sevilmiyor gibi, her halde en iyisi şimşir ya da kurtbağrı (ligustrum) ile başlamak... Öneri ve tavsiyeleriniz neler?

tourkana 22-12-2013 18:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erdem7 (Mesaj 1231920)
Merhaba... Ben de uzun süredir forumu takip ediyorum... Hala bitmedi :D Konuları okuyup bitirip, öyle başlayacağım :) Şöyle dayanıklı, hata affedici yapılı, iç mekana uygun türler var mı? Başta iğne yapraklılardan başlayacaktım ama artık vazgeçtim... Ficus ise forumda pek sevilmiyor gibi, her halde en iyisi şimşir ya da kurtbağrı (ligustrum) ile başlamak... Öneri ve tavsiyeleriniz neler?

Portulacaria Afra bu konuda en iyi iç mekan bitkidir, yukarda bahsettikleriniz dış mekan türlerdir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

erdem7 22-12-2013 20:38

Başka o kadar dayanıklı bitki bilmediğimden :)
Aslında gelin-kaynana ve zümrüd-ü anka tarzı hoşuma gidiyor. Ama başta bitkinin asıl gövdesine göre düz dik ya da kıvrımlı dik tarz deneyeceğim. Bir de Ficus neden sevilmiyor? Onu anlayamadım...

Ve de şu toprak meselesi kafamı karıştırıyor... Sonuçta Bonsai bir cins, tür ve ırk değil. Peki, o halde, asıl türün toprak özelliklerinden farklı özelliklere ne gerek var? Aynı cins bitkiler bile benzer tip toprak özellikleri gösteriyor sonuçta...

Aslında kolaya kaçmak istediğimden iç-mekan istiyorum. Dış mekan sıkıntım yok...
Bir de kendim hakkında öz-eleştiri: Son derece sabırsız olmama rağmen, hep sabır gerektiren işlere meraklanırım nedense :)

Sakaki 23-12-2013 12:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erdem7 (Mesaj 1231935)
Bir de Ficus neden sevilmiyor? Onu anlayamadım...

Ficus sevilmiyor veya tercih edilmiyor diye bir şey yok sn erdem7. Aslına bakacak olursanız bonsai için çok uygun bir tür. Sadece aşırı soğuklarda koruma amacıyla içeri almanız gerekiyor. Bence tercih etmeniz gereken bir tür.

Alıntı:

Ve de şu toprak meselesi kafamı karıştırıyor... Sonuçta Bonsai bir cins, tür ve ırk değil. Peki, o halde, asıl türün toprak özelliklerinden farklı özelliklere ne gerek var? Aynı cins bitkiler bile benzer tip toprak özellikleri gösteriyor sonuçta...

Sanırım internette bilgi toplamaya çalışırken "Bonsai toprağı" olarak adlandırılan konularla karşılaştınız. Bunlara itimat etmeyiniz. Özel bonsai toprağı diye birşey yoktur, bunlar ticari amaçlarla çıkarılan safsatalardır. Sizin de bahsettiğiniz gibi, türün doğada sevdiği toprak özelliği aynı zamanda sizin saksınızda simüle etmeniz gereken bir özellik. Yani aynen doğadaki örneğini kullanabilirsiniz. Sadece, saksıdaki karışımın geçirgen özellikte olmasına dikkat ediniz. Suyu uzun süre tutan bir karışım bitki köklerinde çürümeye neden olabilir.

Alıntı:

Aslında kolaya kaçmak istediğimden iç-mekan istiyorum. Dış mekan sıkıntım yok...

Aslına bakacak olursanız ve işin doğrusu o ki hiçbir ağaç iç mekan ağacı değildir!!!
Sonuçta doğa, insanoğlunun evi icat etmesinden önce de vardı :)
Sadece bazı türler iklimimize uygun olmadığında, onları kışın aşırı soğuktan veya yazın aşırı sıcaktan korumak amacıyla içeri almamız gerekir.

Bu bağlamda afra da aslında iç mekan bitkisi değildir, ama soğuğu sevmeyen bir tür olduğundan kışın içerde bakmamız daha uygundur. Ficusta da durum böyle. O da sıcağı ve nemi seven bir tür.
İstanbul'da veya Ankara'da yaşayan birisi Ficus veya Afrasını kışın içeri alırken, ben Adana'da yaşadığım için her zaman dışarıda bakabiliyorum.

Alıntı:

Bir de kendim hakkında öz-eleştiri: Son derece sabırsız olmama rağmen, hep sabır gerektiren işlere meraklanırım nedense :)

İşte bu çok büyük bir sorun :)
Bonsai ile uğraşan birisi eğer sabırsızsa, ona mutlaka aynı zamanda başka bir hobiyle daha uğraşmasını öneririm. Veya bonsaileriniz gelişirken, bonsainin yan dalları olan suiseki, daiza, kusamono... gibi sanatlarla da uğraşabilirsiniz. Böylece bonsaileriniz gelişirken sizin de uğraşacağınız ve sıkılmamanızı sağlayacak meşgaleleriniz olur :)

Başarılar dilerim.

erdem7 23-12-2013 17:36

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1232080)
İşte bu çok büyük bir sorun :)
Bonsai ile uğraşan birisi eğer sabırsızsa, ona mutlaka aynı zamanda başka bir hobiyle daha uğraşmasını öneririm. Veya bonsaileriniz gelişirken, bonsainin yan dalları olan suiseki, daiza, kusamono... gibi sanatlarla da uğraşabilirsiniz. Böylece bonsaileriniz gelişirken sizin de uğraşacağınız ve sıkılmamanızı sağlayacak meşgaleleriniz olur :)

Tamam, o halde çok sıkıntı olmaz. Akvaryuma da merakım var ve bir kusamono kabı hazırlığı içerisindeyim :)
Gerçi bir kaç saat boyunca tek bir otu inceleyebilen biri olduğumdan da bahsetmem gerekebilirdi :o :dilli:

Öte yandan, geçen gün paludaryumdaki çiçeği uzadığı için kenardan sarkıttığımda; tam anlamıyla bir şelale tarzı oluştuğunu görüp fotoğrafını çektim. Biraz komik bir durum oldu :)

Dediğim gibi, en iyisi bende –birçok arkadaşın yaptığını düşündüğüm gibi- şimşirle başlayayım. Ama asıl istediğim türler şunlar: Zeytin, servi, böğürtlen, ceviz, fidesini bulabilirsem iğde…

Adem Keskin 31-12-2013 07:51

Herkesin yeni yılını kutlarım. Yeni gelen yılın sağlıklı ve huzurlu geçmesini dilerim...

tourkana 31-12-2013 11:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin (Mesaj 1237402)
Herkesin yeni yılını kutlarım. Yeni gelen yılın sağlıklı ve huzurlu geçmesini dilerim...

Yeni avatarın hayırlı olsun dostum :) BonZai deki Zonguldak'ın Z si mi yoksa?

Herkese sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yeni yıl dilerim.

Adem Keskin 31-12-2013 12:46

Sağol , bir arkadaşın hediyesi :) öyle uygun görmüş bizede öyle kullanmak düştü

Harun Parlak 31-12-2013 12:57

Bence Biraz da isabet olmuş. Türkiyede bonzai deyince ilk akla gelen uğuşturucu oluyor. En azından arada bizde bonsai yerine bonzai sanatın ayrıntılarını yazdığımızda net ortamında hiç değilse uğuşturucu algısını biraz azaltmış oluruz. :)

tourkana 17-01-2014 12:57

Bildiğiniz üzere dünyanın en büyük Bonsai festivalleri arasında yer alan Kokufu Ten 'in 2014 yılı organizasyonu Japonya'nın Tokyo Şehri'nde yapılıyor.
Geçen yıl Mayıs ayında edindiğim Japonya tecrübelerimle beraber katılacağım bu festivalde ,Bonsai'ye ilgi duyan arkadaşların da işlerini kolaylaştıracak bilgiler,fotoğraflar elde etmeye çalışacağım.
31 Ocak'ta gidip 9 Şubat'ta döneceğim Allah'ın izniyle.
Programım şöyle ;
Tokyo (Kokufu Ten -Omiya Bonsai Köyü)
Osaka (Kyoto Japon Bahçeleri)
Nagoya (Tokoname Saksı Kenti :))

ParalelEvren 26-02-2014 16:00

telleme işlemi tam olarak neden yapılıyor ve nasıl yapılıyor biri bana izah edebilir mi acaba

Sakaki 26-02-2014 16:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ParalelEvren (Mesaj 1254052)
telleme işlemi tam olarak neden yapılıyor ve nasıl yapılıyor biri bana izah edebilir mi acaba

Sn ParalelEvren,

Bu tür EN TEMEL bilgileri okuyup araştırmadan sorduğunuzda, diğer arkadaşlarımız muhtemelen cevap vermek istemeyeceklerdir. Çünkü siz de anlayış göstermelisiniz ki bu durum gazete okumayıp, yanındaki okuyana "ne haberler varmış bugün" diye sormaya benziyor :)

Ben size bu defalık cevap vereyim ama bu tür en temel bilgileri sormak yerine, forumda zaten genişçe yer verilmiş olan bu tür bilgileri/konuları önce iyice okuyun olur mu? Tellemeyi, ağacın dallarını istediğimiz şekilde geliştirmek ve dolayısıyla ağacın ileride almasını istediğimiz biçime ulaşmasını sağlamak için yapıyoruz.

Anlayışınız için teşekkür ediyorum. Bir de özel mesajlarınızı bir kontrol edin :)

Sakaki 04-03-2014 16:47

1 Eklenti(ler)
Benim gibi, "turunçgillerden zor bonsai olur" diye düşünenler için... :)

Eklenti 473865

nicholai hel 04-03-2014 17:01

Müthiş olmuş gerçekten. Meyvesiz hali de ayrı bir güzel olacaktır.
Ama çok emek verilmiş bu ağaca, ben hala zor olacağını düşünüyorum. :D

Charlaux 04-03-2014 18:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel (Mesaj 1256126)
Müthiş olmuş gerçekten. Meyvesiz hali de ayrı bir güzel olacaktır.
Ama çok emek verilmiş bu ağaca, ben hala zor olacağını düşünüyorum. :D

Merhaba sn.nicholai hel,
Saniyorum guzel olarak tanimladigimiz bonsailer emeksiz varolmuyorlar,arada piyasaya dahil olan guzel market/hazir/damizlik bonsailerse o ayni hissi yansitamiyor;bir bonsaiye emek verilip verilmedigini anlamak o kadar zor degil.Aslinda Britanya gibi bonsai adi altinda satilan pek cok agac adayinda da bu duruma rastlamak mumkun;en iyi orneklerden birisinde bile rastladim buna.Sn.Sakaki'de biliyor uzun zamandan beri guzel bir bonsai adayi arayisi icerisindeydim;en son Subat ayinda bir mese adayi gozume carpti ve satin almaya karar verdim.Bahsettigim mese agaci tohumdan kendileri tarafindan yetistirilen 5 yasinda bir aday ve eminim deger vererek yetistirmistir bu agaci,govdesinin sekillenmesine dikkat ederek yapmistir isini.Nitekim bu agacin govdesinde buyuk bir hasar var.Bilemiyorum belki agacin o yarasi kapatilamayacak kadar umutsuz vakaydi;sahsen beklerdim ki 5 yildir emegindeki o yarayi bir macunla kapayip iyilesmesine izin versin;fakat mesele o agaca benim verdigim deger kadar deger vermiyor olusu;agaci guzellestirmek de bana kaldi anlayacaginiz :D

Bu arada sizin begonviliniz nasil,agaciniz inanin takip ettiklerim arasinda;zannediyorum hikayeleri uzun olan agaclar ilgimi daha da bir cekiyor.
Saygilar

nicholai hel 04-03-2014 20:39

Merhabalar Sn. Charlaux,

Güzel bonsai elbette emeksiz olmuyor. Siz de bilirsiniz, Avrupa'da doğadan bonsai adayları toplayarak satan şahıslar, şirketler var. Müthiş adaylar bulup çıkarıyor ve iyi fiyatlarla satıyorlar, fakat onların ağaçları bile çoğu zaman büyük potansiyel barındıran "kütük" tabir ettiğimiz gövdeler oluyor. Yüzey kökleriyle, hareketli, karakterli, konik gövdesiyle, uygun yerlerden verdiği ana dalları ve en önemlisi bolca çatallanmış, sık öbekler oluşturmuş dal yapılarıyla "işte bu hazır bir bonsai" diyebileceğimiz ağaçlar, bu işin ticaretiyle uğraşan insanların bile çok nadiren karşılarına çıkıyor. Kaldı ki böyle bir ağaç bulunsa bile, onun bir bonsai olabilmesi için uygun boyutlu bir saksıya adapte olması gerekiyor ki bu süreç bazen on yıldan fazla zaman alabiliyor.

Turunçgillerde ise durum biraz daha farklı. Yaşadığım yer Türkiye'nin turunçgil cenneti. Çevredeki fidanlıklarda tüm ağaçlardan daha fazla turunçgil varyeteleriyle karşılaşmak mümkün. Fakat bonsai adayı olarak bazı önemli zorlukları bulunuyor. Bunlar örneğin; büyüme hızları, büyük sayılabilecek yaprak boyutları, kabuksuz, genelde hareketsiz gövde yapıları, köklerinin saksı ortamında sağlıklı gelişim konusunda gösterdiği bazı dezavantajlar, meyve üretme arzuları ve ağaç zararlılarınca çokça tercih edilen türler olmaları şeklinde sıralanabilir, daha da çoğaltılabilir.

Diğer yanda yine aynı iklimde yetişebilen zeytin, nar, ateş dikeni, oya gibi pek çok ağaç ve çalı türleri bakım ve şekillendirme konusunda çok daha zahmetsiz, çok daha rahat cevap alınabilen türler olarak karşımıza çıkıyorlar.

Bu türlerden herhangi birinin örnek görsellerini araştırdığınızda, turunçgil türleriyle yapılmış bonsai denemelerinden çok daha başarılı örneklerle karşılaşacaksınızdır.

Yukarıdaki ağaç ise istisna sayılabilecek kadar güzel bir eğitimden geçmiş ve böyle heybetli bir görsele ulaşmış. Çok az örnekte böyle bir güzelliğe rastlayabiliyoruz.

Elbette üzerinde çalışmadan, denemeden bu görsellere ulaşılmıyor.:) Eğer ileride bahçeli bir evim ve imkanım olursa da üzerinde denemeler yapmayı düşündüğüm bir aile, turunçgiller.

Meşenize gelecek olursak, bahsettiğiniz ağacı biliyorum, henüz biraz genç bir aday. Üzerindeki yara için endişe etmenize gerek yok, o yaranın üzerinden daha çok sular akar. Belki o dalı çok daha geriden budarsınız, belki zamanla etrafını geliştirip ağaca farklı bir karakter katan bir kovuğa dönüşür, bunların hiçbiri olmazsa bile en son aşamada o bölgeye bir işlemle şu ankinden çok daha estetik bir görsel oluşturacak bir kovuk ya da ölü gövde çalışması yapabilirsiniz. Şimdilik sadece ağacınızın doğru bir bakımla bolca gelişime ihtiyacı var. O artık üzerindeki o eski yarayı sizin kadar önemsemiyor, siz de kafanıza takmayın.:)

Benim dev begonvil ise gayet iyi durumda, ilginiz için teşekkür ederim. Günden güne büyüyor, bir aya kadar balkondaki yerini alacak. Biliyorsunuz sadece bir kütük olarak eve getirmiştim, oldukça iyi köklenmiş olacak ki, o gövde üzerinden verdiği sürgünlerin boyu şu an 150 cm.e ulaştı. Saksı ve gövde boyunu da ekleyince tavana değmesine az kaldı yani.:)

Balkona çıkarırken bu sürgünlere derin bir budama yapıp eğitimine başlayacağım.
Gelişmeleri ilgili konudan paylaşmaya devam edeceğim.

Sağlıklı ağaçlar, keyifli hobiler diliyorum...

Sakaki 05-03-2014 11:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel (Mesaj 1256216)
Yukarıdaki ağaç ise istisna sayılabilecek kadar güzel bir eğitimden geçmiş ve böyle heybetli bir görsele ulaşmış. Çok az örnekte böyle bir güzelliğe rastlayabiliyoruz.

Bu arada yukarıdaki ağacın türü büyük ihtimalle "Çin turuncu", yaprağı ve meyveleri zaten bildiğimiz turunca göre küçük olan bir tür :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024