agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

DarkYES 22-09-2006 15:13

http://webstripper.net/screenshots.html

Buradaki ekranlardan birisinde site ismi var.
webstripper.net yazıyor hani. önce Bonjai forum kısmının ana sayfasını açın forumda linki şudur:

http://www.agaclar.net/forum/#bonsai

Bunu yazdıktan sonra indireceğiniz klasörü seçin ve tekrardan indirmeye başlayın. eğer bu şekilde yaptıysanız ve onca veri indirildiyse tekrar bakalım ;)

murare 22-09-2006 15:25

Tamam bu siteyi indirmeye başladım zaten. Özellikle bonsai bölmünü açıp o linki aldım ama 2gb oldu. :( Habire indiriyor. Her başlık altındaki (mesela sizin açtığınız webstripper sitesini) linkleri indirmesini nasıl engellerim ben şimdi.

backyard 23-09-2006 11:14

1 Eklenti(ler)
ben burada danışayım dedim
baharda topladığım yalancı akasya tohumlarım azıcık büyüdü
aşağıda görüldüğü üzere
bundan bonsai olur mu sizce?

bonsaisever 23-09-2006 14:11

Olmaz olur mu :)

Görebildiğim kadarıyla gövdesini örmüşsün?
Baharda büyükçe bir saksıya ek ve 1-2 sene bekle büyüsün.
Dallar iyice gelişip kaynaşarak gövdeyi oluşturunca şu an dalların ayrılmış olduğu (örgünün bittiği) yerden budar ve çok güzel bir ana gövde üzerine, gövde ve dalları yapılandırırsın.

Kolay gelsin :)

backyard 23-09-2006 15:22

evet gövdeyi ördüm :)

gelecek seneyi mi bekleyim saksıyı değiştirmek için?
bir de aslında bir sürü sorum var

1- büyüyen diş budak yapraklı akçaağaçlarım var, şimdilik gövdeleri cılız, boya gidiyorlar, saksıları da yukarıdaki gibi, onların da bir kaçını bir araya getirip gövdelerini örsem mi, yoksa öyle kalsa mı, öyle kaldığında bunun sonu nereye varacak?

2- elmalarımın iyice boyu uzadı, alttaki yaprakları sarardığı için onları kopardım, şimdi upuzun sopa gibi oldular, onlara ne olacak

3- limonlarım var onlar da boya gidiyor, ya onlara ne olacak

bana ne olacak :(

memet 23-09-2006 16:06

Sakin ol...
ruhunu dinle..
Ali abiden öğrendiğimi sana satayım. ağacı dinle sana ne istediğini söylemesini bekle..
kış geçmeden budama yapma..bence en uygunu da bu..

bonsaisever 23-09-2006 17:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi backyard
gelecek seneyi mi bekleyim saksıyı değiştirmek için?

Evet yaprakları çıkmadan saksı değişimi yaparsın.

Alıntı:

1- büyüyen diş budak yapraklı akçaağaçlarım var, şimdilik gövdeleri cılız, boya gidiyorlar, saksıları da yukarıdaki gibi, onların da bir kaçını bir araya getirip gövdelerini örsem mi, yoksa öyle kalsa mı, öyle kaldığında bunun sonu nereye varacak?

2- elmalarımın iyice boyu uzadı, alttaki yaprakları sarardığı için onları kopardım, şimdi upuzun sopa gibi oldular, onlara ne olacak

3- limonlarım var onlar da boya gidiyor, ya onlara ne olacak

bana ne olacak :(
1- İstediğin gibi yaparsın (örebilirsin) fakat örmezsen Bonsai adayı bir çok ağacın olacak ki örmemen daha iyi.

2-Yaprakların döküldüğü yerlerden dallar çıkacak merak etme :)
Onları da seneye gövdenin ortasında, tomurcukların çıktığı yerin üzerinden bir noktadan budama yapıp macun ile budadığın yerleri kapa.

3- 2 nin aynısı fakat limonun aşı macununa allerjisi olduğunu duydum.
Ben limonuma hiç macun sürmedim. İstersen sen de sürme :)
Haa, bir de limon yaprakların döküldüğü yerden değil iğnelerin olduğu yerden dallanma yapıyor. Bunu çözebilmiş değilim :(

4-Onu Allah bilir :D

backyard 24-09-2006 08:31

yani her halükarda 1 yıl daha bekleyecem
gidip hazır bonsai mi alsam ne yapsam :)

murare 25-09-2006 13:28

Siteyi indirmeye çalışıyorum

Darkyes kardeş dediğin gibi yaptım. Hatta cuma günü işten çıkarken de hani 1-2 saat sürer diye makinayı açık bıraktım ve pazartesi sabah geldiğimde baktım ki bizim indirme işi hala devam ediyor:( ve 100000 in üzerinde dosya indirmiş.:eek: Yokmu şu siteyi indirmeme yardım edecek biri:(

memet 25-09-2006 13:37

Bence bunda bir yanlışlık oluyor.
bir kaç sayfa bilgi inmesi gereken..
onunda bu kadar karmaşık olmaması gerekiyor sanıyorum.

murare 25-09-2006 15:41

Bende öyle sanıyordum ama... :(

Ali H. ALI 25-09-2006 16:00

Herkese iyi gunler.
Backyard "Gidip hazir bonsai mi alsam?" diye sorman beni sasirti, bunca ogrendigin bilgileri nerde uygulaycaksin? bence hic hazir bonsai alma sen onlardan cok daha guzellerini yapabilirsin. en guzeli bir fidan satilan yere git, ogrendiklerini uygulayabilecegin bir fidan sec ve bonsaini kendin yap ki yeni bonsai yapacaklara ornek olsun. Takildigin yerler olursa bizler burdayiz.
Yeni yapacagin bonsainin resimlerini bekliyoruz.
Kolay gelsin, butun bonsailarin de diledigin gibi olsun.

Murare bilgisayar konusunda sana yardim edemedigim icin uzgunum bu makineden anlamiyorum. Mutlaka sorununu cozecek bir arkadas bulunacaktir, Hosca kalin

murare 26-09-2006 08:16

Canın sağolsun Ali abi elbet birileri sesimi duyacak:(

memet 26-09-2006 10:25

bence yaptığın işlemi iptal etmelisin...hata olduğu kesin bu kadar uzun süren bir işlemde..
Neden basit bir yol kullanıp mesajları kesip kopyalama yoluna gitmedin.

Birde, şimdi burdan çık, ilerde Çam kozalağı kahvesi var Darkyes orada olur, onunla tekrar konuş bakalım ne diyecek.

murare 26-09-2006 11:15

İşlemi zaten şoku atlatır atlatmaz durdurmuştum. Bu arada kopyala yapıştırla da pek kısa süreceğini zannetmiyorum bu forum indirme işinin. :(
Neyse ben dediğin kahveye bi bakıyım. Bu cadde üstündemiydi. Neyse bulurum. Sağol

Şule 26-09-2006 20:02

Yeni gelen arkadaşlar hoşgeldiniz!
Bonsai gölgesine oturup gelen geçeni çevirme işi iyi oldu. Bonsainin gölgesinde oturup, iki çayımızı içen soluğu en yakın fidancıda alıyor. Artık fidancılardan bir teşekkür çelengi gelir.:D

Hazır bu kadar bonsai gönüllüsünü bir arada bulmuşken aklıma takılan bir şeyi sorayım (çok da mühim bir şey değil ya...). Ben ağacın gövde kalınlığını belirtirken genellikle çapını söylüyorum. Gördüğüm kadarıyla bazı arkadaşlar da çevresini söylüyor, ya da ben öyle anlıyorum. Şimdi; normalde çapı mı söylenir, çevresi mi? :o

memet 26-09-2006 21:04

Ali abinin yazdıklarını okudukça, benim fikrim, bonsaicinin gönlünden geçenin doğru olduğu..

bonsaisever 26-09-2006 21:37

Çapına bakıyoruz :)

malina 26-09-2006 22:12

Bence önemli olan (mesela) 5 metre deyip geçmemek...

5 metre ne? Çevresi ya da çapı kelimelerini kullandıkça sorun yok :)

murare 27-09-2006 08:22

Malina öyle deyince ilkokul günlerim geldi aklıma. Matematik derslerinde her problemden sonra ya Ayşe nin **** Ahmetin bir miktar parası kalırdıya. Ben kalan parayı bulduktan sonra hep, sadece miktarı söyler birimi söylemezdim -5 öğretmenim-. Canı sağolsun İsmail öğretmenimde her seferinde "oğlum sonunu getirsene şunun, elma mı, armut mu, doğru düzgün söyle ya:mad: " derdi.
Vay çocukluğum.:rolleyes:

Şule 27-09-2006 20:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
Çevresi ya da çapı kelimelerini kullandıkça sorun yok :)

Bence de öyle olmalı. Ama şöyle bir şey daha var ki; çapı bilinen bir daire zihinde daha kolay çiziliyor. Çevresi verilince net bir görüntü oluşmuyor.;)

DarkYES 29-09-2006 06:49

Programı indirdim bir ara inceleyip yardım etemeye çalışırım. Hiç kullnamadığım bir program çünkü.

DarkYES 29-09-2006 06:56

2 Eklenti(ler)
Sitenini tümünü indir seçili halde olabilir. Resimlerdeki menüden girip seçtiğim seçenekleri seçerek bir de deneyin isterseniz.

Eklenti 4037

Eklenti 4038

DarkYES 29-09-2006 06:58

1 Eklenti(ler)
Yukarıdaki menüden ilgili yere girdikten sonra son olarak Range bölümüne gelip aşağıdaki şıkkı seçip indirmeyi deneyin.

Eklenti 4039

DarkYES 29-09-2006 06:58

Eğer yine de olmazsa daha iyi bir program bulalım.

Kullanım kolaylığı açısından ;)

murare 29-09-2006 08:25

Bi deneyelim bakalım sağolasın.

Ali H. ALI 30-09-2006 15:18

Herkese merhaba.
Yagmur bonsai golgesinde oturup sohbet etmeyi etkilermi? sanmiyorum oralarda yagmur yagiyor diye bonsai altinda sohbet etmeyi illede gunesli gunlere birakmayin, bonsainin altina yagmur gecmez, islanmazsiniz, usumezsiniz, bonsai altindaki dost sicakli her zaman vardir. Daha sonraki gunlerde cok soguk olur kar duserse bonsaiyi icmekana tasiriz, biz usumeylim diye deyil bonsai soguktan etkilenmesin diye.

Backyard, ne oldu hazir bonsai aldinmi? yoksa bir agac alip ogrendiklerini o agac uzerinde uygulamaya mi karar verdin? bence mutlaka ikinci secenek sana daha cekici gelmistir.Yapacagin bonsaiyi bizlerle paylasirsin deyilmi?

Arkadaslar burda saat gece 11.16 yarin pazar is yok da ben yine uyukladim .
Saglicakla kalin.

Şule 30-09-2006 20:19

Yağmur bonsaici için berekettir, niye yağmurdan etkilenelim. Doğa bütün kış ve bahar boyunca yağmurla sulanır da; yapraksız, ölü dallar birdenbire canlanıverir. Bonsaiye verdiğimiz/vereceğimiz hiç bir gübre bir yağmur suyu kadar etkili değildir. Hal böyleyken yağmur bizi gölgeden kaçırmaz, biz seyrine dalmışızdır yağmurun. Sükutumuzun sebebi ondandır.;) Her yağmur damlasında gelecek baharki sürgünleri düşünüyoruzdur belki, kim bilir... :D

olmez 02-10-2006 16:36

Bonsai müptelası olduğunuzu nasıl anlarsınız? (Bu işte benim gibi henüz acemi olan birine göre oldukça iddalı bir başlık ve iddialı bir soru oldu ya .:D Neyse ben başlatayım devamında çok güzel noktalara dikkat çekilecektir.)
  • Her gördüğünüz bitkiye bonsai gözüyle bakıp bu bitkinin nasıl bonsai haline getirilebileceğini kafanızda planlıyorsanız, (İleri aşamalarda hastalığa dönüşüp maydanoz üzerinde bile planlar yapabilirsiniz:dilli: )
  • Her gördüğünüz sığ kabın bonsai saksısı olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini düşünüyorsanız, (Hanımın kek kalıpları da bu kaplara dahil olup evde savaş çıkmasına neden olabilir:mad: )
  • Saksı satan yerlerde gözünüz devamlı sığ kaplarda ve saksı altlıklarında oluyorsa,
  • Arabanızda artık küçük bir çapa ve kürek takımı ile bitki taşıyabilecek malzemeler bulunduruyorsanız,
  • Sağda solda gördüğünüz telleri bile toplamaya başlıyorsanız,
  • Gözünüz her yerde garip şekilde büyümüş ağaçlara takılıp onlara dalıp gidiyorsanız,
  • Yaşlı ağaçları gördüğünüz zaman sevip okşayasınız geliyorsa,
  • Evdeki bütün dergileri özellikle doğa ile ilgili olanları tekrar çıkartıp içinde yaşlı ağaç resimleri arıyorsanız,
  • Bulduğunuz her fidanı ve dal, kök gibi materyalleri eve getirmekten kendinizi alamıyorsanız,

Bonsai müptelası olmuşsunuz demektir...

smoketernal 03-10-2006 14:25

bende bugün birden müptela oldum nedenini bile anlayamadan daha önce bonsai duymuştum ama bir anda benimde bi bonsaim olsun istedimhemde çok umarım başarılı olurum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024