agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

kürekçi 19-09-2006 09:52

Herkese merhaba.
Müstakbel bir botanikci olarak ben de Bonsai'ye merak saldim. Salmasina saldım fakat hiçbir bilgim yok şu an için:( Umarim sizlerden de onemli ayrintilari kapacagim.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Izmir'in iklim sartlarini goz onunde bulundurursak bu mevsimde hangi bitki ile baslamam sizce daha iyi olur? Mumkunse ilk etapta sevkimi cok kirmayacak yani benim cahilligime maksimum duzeyde katlanabilecek bir tur soyleyebilirseniz bahtiyar olacagim :D

Herkese iyi calismalar dilerim

murare 19-09-2006 10:12

Öncelikle hoş geldiniz. Umarım muvaffak olursunuz. Forumu okuyarak sorunuza cevap bulabilirsiniz aslında. Bunun dışında bu konudaki deneyimli arkadaşlar en kısa zamanda size yardımcı olacaktır.

kürekçi 19-09-2006 10:21

Teşekkürler murare.
Kendim sordum kendim cevaplayacağım sanırım:) soruyu biraz erken sormuşum. Forumlarda gayet net acıklamalar varmıs. Ardıç ile başlamam sanırım yerinde olacak.

Bu arada ardıç hakkında bildiğim ve bana öğrendiğim zaman ilginç ve komik gelen birşeyi sizlere aktarmak istiyorum. Burasi yeri değil ama...

Ardıç tohumları Ardıç kuşlarının sindirim kanalında yolculuk yapmadan aktif hale gelip çimlenemiyorlarmış:D. Doganın düzenine akıl sır ermiyor...

cello 19-09-2006 11:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rower
Müstakbel bir botanikci olarak

Demek bizim meslekden de birileri buradaymış, hoşgeldiniz.

Alıntı:

Ardıç tohumları Ardıç kuşlarının sindirim kanalında yolculuk yapmadan aktif hale gelip çimlenemiyorlarmış

İlk defa sizden duyuyorum. :confused:

kürekçi 19-09-2006 11:20

Teşekkür ederim hoş buldum:)

Ben de kendi mesleğimden birilerini gördüğüm için mutlu oldum. Bu söylediğimi gecen dönem tohumlu bitkiler laboratuvarında hocamız anlatmıştı. Sindirim sistemlerindeki enzimler tarafından aktif hale geliyormuş. Ayrıntısını inceleyip araştırdığımı söyleyemeyeceğim.

memet 19-09-2006 11:27

Rower aramıza hoşgeldin.
Ardıçla ilgili forumlarda ayrıntılı bir çalışma vardı.
bu bölümde de kendini tanıtırsan seviniriz çok ...forumlara sıkça katılmanı, bildiklerini bizle paylaşmanı bekliyoruz...

kürekçi 19-09-2006 11:44

gözüm döndü :D

Forumlara şöyle bir baktım da gerçekten gözüm döndü :D
Evet ardıç ile başlayacağım fakat ilk etapta da olsa sadece onunla sınırlı kalamayacağım sanırım. Birçok bitkiyi aynı anda denemek istiyorum. Böylece hem karşılaştırmalı çalışmış olurum hem de kalan sağların sayısının fazla olma ihtimali artar;)
İnciri taş üzerinde yetiştirmeye hemen başlasam çok mu hızlı gitmiş olurum acaba:rolleyes:
denemekten ne çıkar:)

memet 19-09-2006 12:07

bence en uygunu daha makul olan tekniklerden başlaması.
kökü taş üstüne yerleştirmek için biraz bilgi birikimi ve biraz da el becerisini arttırman gerekebilir.
köklere başlamadan önce kolay kurumayacak bir fidandan başlayıp, sulama yaşatma, budama konularında gelişmeye çalış bence..

murare 19-09-2006 12:13

Hemen bende bişey ekleyim. Evet doğrudur ardıç tohumları başka türlü çimlenmiyor-du ama artık bunun yöntemi bulundu geçenlerde yanlış hatırlamıyorsam tema vakfı ardıç tohumlarını bir karışımda bekleterek (ardıç kuşundan sağlanan sıvıya benzeyen bişey sanırım) çimlendirmeyi başardı.
Yaşasın...

memet 19-09-2006 12:27

bu yazıda bu konuda ayrıntılı bilgi var..

kürekçi 19-09-2006 12:39

Ben de ardıç olsam o kadar naz yaparım tabi çimlenene kadar. Bu kadar dirençli bir ağaç olduğunun farkında değildim açıkçası... Ama bizim bilim adamlarımızın elinden kaçar mı? Bunu da halletmişler işte :)

Ayrıca Memet önerilerin için teşekkür ederim. İlk heyecan ve şevkle insanın gördüğü herşeyi aynı anda, zaman kaybetmeden yapası geliyo:)insan ömrü kısa ne de olsa:(

Ali H. ALI 19-09-2006 15:37

Sayin Rover, aramiza hos geldin, Bonsai boyledir, insanin gozlerinden yuregine
gelip kurulur. Bir sevda olur buyur icinde . Artik seni kimse tutamaz, agaclara bakisin, yasamin degisir. Guzel bir ugrasin icindesin kolay gelsin.

bonsaisever 19-09-2006 15:44

Hoşgeldiniz rower :)

kürekçi 19-09-2006 15:47

Teşekkür ediyorum.

Birşey itiraf edeceğim; bugün bütün gün bu sitedeydim :D okunacak o kadar çok şey var ki bitmiyooo.

Bu siteyi bu hale getirenlere mi kızsam yoksa kendime mi kızsam başından kalkamadığım için anlayamadım:P. Ama gerçekten herkesin eline, beynine sağlık...

Sanırım bugün bu sitenin başında sabahlayacağım:)

LEMAN ERTÜRK 19-09-2006 16:25

1 Eklenti(ler)
Yeni Bonsai Adayından Herkese Merhaba,
İki yıldır bansai merakım vardı.Şimdiye kadar hiç ağaç yetiştirmediğim için bir türlü cesaret edemiyordum.Bir ay önce hediye gelen FİCUS benim için başlangıç oldu.
Artık yaprakları sararmadığı ve dökülmediği için uygun yer tespiti ve sulamada şimdilik başarılı oldum sanırım.
Çok okumaya ve çabuk öğrenmeye çalışsamda pratiğimin hiç olmaması beni korkutuyor açıkcası.
* Budamayı nasıl ve ne zaman yapmam gerekiyor ?(ilk geldiği zamanki şeklini kaybetti her dalda yeni filizler var)
* Saksı değimini hemen yapmalımıyım?( En son nezaman değiştiği hakkında bilgim yok)
* Kaç yaşında olduğunu nasıl öğrenebilirim?( Gövde kalınlığı 11 -12 cm civarı)

Arkadaşlar biraz sabırsızım çünkü Agcımın gölgesindeki huzura bir an önce kavuşmak istiyorum...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

memet 19-09-2006 16:34

Aramıza hoşgeldin.
Kesinlikle, sabırsızlık bonsaiye iyi gelmez...
Forumlarda budamayla ilgili yazıları oku önce, sonrada cesur olup budamaya başla...her şeyde olduğu gibi hatalar yapacağını zamanla ustalaşacağını unutma..kolay gelsin.
Budamadan sonra foto eklersen arkadaşlar yorumlarıyla katkıda bulunacaktır.

LEMAN ERTÜRK 19-09-2006 17:00

Teşekkür ederim Memet.
En kısa zamanda budamaya başlayacağım.

memet 19-09-2006 17:10

Önce ağacının karşısına geç bir biçimi gör..Sonra onu yüklediğin üstteki resmin üstünde fotoşopla çiz diğer arkadaşlar fikirlerini söylesinler.
Sonra budamaya geç..
Benim önerim..

bonsaisever 19-09-2006 23:32

Alıntı:

Bu siteyi bu hale getirenlere mi kızsam yoksa kendime mi kızsam başından kalkamadığım için anlayamadım.

Siz de bildiklerinizi paylaşırsanız birileri de size kızar belki ;)

bonsaisever 19-09-2006 23:36

Hoşgeldiniz LEMAN ERTÜRK :)

Hemen budamaya başlamayın canıım.
Forumu dolaşın, resimlere bakın, makaleleri okuyun ve en sonunda ağacınızı karşınıza alın ve "Nasıl budayayım ve form vereyim?" diye ona sorun...o size anlatır ;)

murare 20-09-2006 08:53

Hoşgeldin Leman
Herkesin dediği gibi önce oku sonra nasıl bir şekil istediğine karar ver sonrada işe başla. İyi şanslar

Ali H. ALI 20-09-2006 13:06

Iyi gunler Leman, incir agacinla birlikte hos geldiniz.Guzel bir incir agacin var, sagligi yerinde, budama yapabilirsin. Once sitedeki budama ile ilgili herseyi arkadaslarin dedigi gibi oku, sonra dallari nasil dizilebilir, nasil tellenir hep bunlara bir goz gecir ve agacini karsina alip goz gecirdigin o bilgili gozlerle agacina bak ve budamaya basla. budadigin dalciklari atma incir cok kolay kok salan bir bitkidir. incir agacini budadiktan sonra o dallardan bir cok incir fidancigin olabilir.
Kolay gelsin, bonsailerin de diledigin gibi olsun.

LEMAN ERTÜRK 20-09-2006 14:42

Merhaba Ali, vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkür ederim.
15 gündür sürekli okuyorum ama budama konusunda hiç pratiğim olmadığı için İncirime zarar vermek istemiyorum.Biraz daha cesarete ihtiyacım var sanırım:))

Bu hafta sonu budamayı düşünüyorum.Biraz daha zamanım var anlayacağın ögrenmek ve cesaret toplamak için....

Tekrar ***.

memet 20-09-2006 15:29

Önce bir çizim yap resmin üstünde birlikte konuşalım nasıl daha iyi olur.
Sonra bildiğin gibi budama yap

musubeyd 20-09-2006 20:58

Gövde ve dalların (gövdeden çıkış şekilleriyle) net göründüğü bir resim çekilebilseydi form ve budama konusunda sağlıklı tavsiyelerde bulunulabilirdi.
(Dalların dibe yakın kısımlarındaki yaprakları alırsanız gövdenin üst kısmı daha görünür olur gibi.)
Bu haliyle şemsiye formuna daha yakın görünüyor.Gövdedeki kıvrımlarda (dışa dönük kısımlarda) dal çıkmış olsaydı güzel bir form elde etme şansınız yüksekti.Artık elde ne varsa onunla iş görülür.Şemsiye tarzı da fena olmaz.

murare 22-09-2006 12:51

Arkadaşlar özellikle (site yöneticileri) forumdaki bonsai bölümünün kaç gb olduğunu bilen varmı :(evde daha rahat ve detaylı şekilde okur araştırırım diye indiriyim dedim ama 3 gündür bitmedi ya :P 1.5 gb oldu 56 bin dosya hala çatır çatır indiriyor. Ya bir yanlışlık yaptım (programı ilk defa kullanıyorumda) tüm siteyi indiriyor **** göründüğünden çooook daha fazla yazı var bonsai hakkında. Bir bilen varsa bişey desin bana da ona göre... yoksa durduracam bu indirme işini. Onada güvenemiyorum heran bitebilir diye "aha şimdi aha az sonra" diyerek bekliyorum.
Bana bir yardım edin.

memet 22-09-2006 14:29

Darkyes'e soralım akşama o bilir bu konuyu

DarkYES 22-09-2006 14:41

Kullandığınız programı yazarsınız yardım edebilirim belki.
Fakat kesinlikle o kadar büyük olmadığını söylebilirim.

Eğer yanlış bir ayar yaptıysanız bırakın bu sitenin tümünü buradan link verilen siteleri dahi indiriyor olabilirsiniz.

murare 22-09-2006 14:49

WebStripper kullandığım program. Olabilir aslında doğru söylediniz farkında olmadan tüm web alemini indiriyo olabilirim. Peki bunun ayarını nasıl yapıcam. Bana bi yardım:(

murare 22-09-2006 14:53

O zaman ben bunu durdurup sizden haber bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024