agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

tourkana 05-03-2007 11:17

üstat size iki sorum var,
baobab ağaçlarının mekanındasınız,bu ağaçlar hakkında bazı araştırmalar yaptım,acaba bizim buralarda tutar mı diye düşünüyorum,sizin bildiğiniz başka hassasiyetleri var mı acaba?
bir de gelin kaynana adayıma yorumlarınızı bahşederseniz çok sevinirim... teşekkürler..

Ali H. ALI 05-03-2007 13:01

Tourkana, Baobab agaclarinin ana yurdu Afrika, Madaskaskar adasi ve Hindistan. Tek bir cesit de Australia yerli agacidir[Adansonia gregorii] Burdaki yerel ismi Bottletree [siseagac]. Australianin kuzey batisinda, dogada yetisir. Melbournede seyrek te olsa bazi parklarda bulunur.
yazlarin sicak kislarin ise ilik gecen iklimlerde yasamayi sever. Tohumdan yetistireceksen tohumun bir kenerinini zimparalayarak ilik suda 24 saat beklettikten sonra ekmelisin, genc agacken kiragidan korunmalidir. Cok suya da ihtiyaci olmaz cunku sise gibi olan govdesinde uzun zaman ona yetecek su depolar.

Cift govdeli agacini gordum yorumumu da yaptim.
Hosca kal.

tourkana 05-03-2007 20:53

ali bey inceledim,çok asil ağaç gerçekten de....gökçeada da denemek lazım bunu...
bu aralar yeni bir arayış içindeyim,çizilmiş çam bonsai resimleri,bonsai ağacı çizme sanatı var mıdır acaba,varsa adı nedir,poster sitelerinde aratmalarıma rağmen doyurucu bilgilere ulaşamadım....
bir çok japon,çin resimlerinde ,ilüstrasyonlarda yer alan bir objedir bonsai ama nedense ben bulamadım...
mesela bir nehrin iki kıyısında nehirden geçen kayığa selam verirmişcesine duran Akçamlar ,
ay ışığında kıvrımlı dik stilde sıralı iğneleri besbelli büyük bonsailer,orman içinde bonsailer vs...
eğer yoksa kendim çizerim ama bunun için de çizim yeteneği lazım ...:(

Etkin 05-03-2007 23:04

Sn Ali H.Ali gördüğüm kadarıyla tüm üyelere sabırla cevaplar yazıyorsunuz. Sanırım bonsai ile uzun yıllar uğraşmak belli bir erdemi de kazandırıyor insana ...

Bir fidana ilk önce büyük saksıda şekil vermek yanı gerekli budamaları yapmak daha sonra bonsai saksısına alıp ufak tefek oynamalar yapmak öneriniz çok mantıklı bence. Neyse, hem kök hem de gövde budaması yapıp bir de bonsai saksına diktiğim şimşir fidanımın meşhur dayanıklılığına güvenmekten başka çarem kalmadı.

memet 05-03-2007 23:19

Şimşire istediği özeni gösterdikçe o da buna canlanarak cevap verecektir.
Bir de fotoğrafını siteye eklersen bizde seviniriz.

Sebahattin Sargın 10-03-2007 14:50

Merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni, genç bir bonsaici olarak katılacağım. Şimdiye kadar bir sürü ağaca niyetlendim ama Selahattin hocamında yardımı ile dalda köklendirme yöntemi deneyerek karaağaçtan bonsai yapmaya çalışacağım tabi sizinde yardımlarınız ile...

10-03-2007 14:54

Başarılar dilerim Sebo 17 :)

Sebahattin Sargın 10-03-2007 14:55

Saol sevgili ebonsa......

Ali H. ALI 10-03-2007 15:01

Sebo 17 aramiza hos geldin, bonsai guzel bir ugrastir. Bonsaiyi sectiginiz icin hic pisman olmiyacaksiniz..
Karaagacta dalda koklendirmeile elde edeceginiz fidan icin iyi bir dal secmisseniz 1-2 yil icerisinde guzel bir bonsainiz olacak. bu ara da fidancilara ugrarsaniz belki bonsai yapabileceginiz fidanlara da rastlarsiniz. Yapacaginiz calismalarda size kolayliklar, bonsai tutkunuzun da bir omur surmesini dilerim.

Sebahattin Sargın 10-03-2007 15:05

Desteğiniz için çok teşekkür ederim Sn. Ali H. ALI. Karaağacı aldıktan hemen sonra fotoğraflarını çekip yollayacağım zaten. Sizin yardımlarınıza çok ihtiyacım olacak çünkü.... Bonsaide şimşir ve söğütü çok istiyorum o kadar heycanlıyım hepsinden denemek istiyorum. Ama bonsainin sabır ve emek istediğinide unutmuyorum tabi.....

Ali H. ALI 10-03-2007 15:07

Etkin selamlar,Bonsai ile ugrasmak, insani bircok olumlu yonde etkiliyor, Insan herseye daha baska,daha bir severek bakiyor, bonsai insanin yasamini yavasca ama guzel bir sekilde deyistiriyor.
Bonsai tutkunuz icinizde hep yesil kalsin.

Sebahattin Sargın 10-03-2007 15:12

İçimde hep yeşil kalacağından eminim.....

Ali H. ALI 11-03-2007 13:19

Herkese iyi pazarlar, son gunlerde bircok genc arkadasin da bonsai ile ilgilenmesi, bonsai adina sevinilecek bir durum. Turkiyede bonsai ile ugrasan yetiskin arkadaslara katilan genc bonsaiciler, cevrelarine bonsaiyi daha hizli tanitabilirler, ornegin okulda sebest konuda kompozizson yazilirken bonsai islenebilir. Arkadas toplantilarinda bonsaiden bahsedilirse, bircok merakli arkadasin dikkatle bonsainin ne oldugunu ogrenmek icin dinleycegini dusunuyorum. Genc arkadaslarin kendi yapacaklari bonsai calismalarini[satin alinanlari deyil] izin alarak okullara ve siniflara tasiyarak bonsaiyi cok guzel tanitabilirler diye dusunuyorum.
Genclar bonsaide sizlere de is dusuyor, el birligi ile bonsaiyi Turkiyede gerektigi yere tasimaliyiz ne dersiniz?

11-03-2007 15:28

İnşallah güzel güzel bonsailerim olur ve başkalarının da olur burada ve beraber sergileriz, buna çok sevinirim.

Sebahattin Sargın 11-03-2007 15:47

Merhaba arkadaşlar. Çevremize bonsaiyi tanıtma konusunda bize büyük iş düşüyor, ben arkadaşlarıma bonsai yapmaya başlayacağım dediğimde herkez bana boş gözlerle baktı... İlk işim bir tanıtım yapmak oldu... :)

11-03-2007 15:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sebo_17 (Mesaj 83606)
Merhaba arkadaşlar. Çevremize bonsaiyi tanıtma konusunda bize büyük iş düşüyor, ben arkadaşlarıma bonsai yapmaya başlayacağım dediğimde herkez bana boş gözlerle baktı... İlk işim bir tanıtım yapmak oldu... :)

Aynı şeyler bende de oldu :D
Ama maalesef fazla ilgilenmiyor benimkiler...

Sebahattin Sargın 11-03-2007 16:01

Aynen öyle ebonsa sadece yeni birşey olduğu için bir bakıyorlar. İlk heves geçince çekiliyorlar.....

memet 11-03-2007 16:27

Bonsai çok yaygın olmadığı için tepkilerin böyle olması şaşırtıcı değil. Fakat çalışmalarınız ilerledikçe bonsailerinize farklı gözle bakacakları da kesin.

ozkanydz 13-03-2007 20:11

yorumlarınızı beklemiştım cunku agacım ölur kaygısı cekıyordum .başlangıçta yanlış baslıklara yazmıştım duzeltım dert değil ben anladım kı agacım sadece benım için onemlı.KUSURLUYSAK AF OLA ... saygılar

memet 13-03-2007 20:35

Ozkanydz, bu hangi mesaja cevap diye biraz arattın beni,
Foruma bir göz attıysan bu arada, belli başlıklarda sorup cevaplamanın, hem cevap alma bakımından hemde aynı soruyu soracaklara yardımcı olması bakımından sayısız faydası var.

Bonsai bakımı hakkında bolca bilgiyi forumda bulabilirsin. Onları okuduktan sonra aklında kalan sorulara hepimiz yardım etmeyi isteriz.
Ağacının fotoğrafını yüklersen yardımcı olmak için faydası olur.

tourkana 13-03-2007 20:43

ben onu hatırlıyorum...cevap yazma engeli vardı mesajın,şimdi de konusu kalmamış mesajlar bölümünde...fotoyu ben de merak ettim..

14-03-2007 22:30

Forumun arka planı değişti mi, yoksa hep mi öyleydi ben mi bugün arka plana dikkat ettim aceba? ;) Amma dikkatliymişim bee:dilli:
(Bir değişiklik olmamışsa arkada, komik duruma düşeceğim sanırım:D )

anilozer112 14-03-2007 22:41

Evet arada bir değişiklikler oluyor. Bu foruma da bana da iyi geliyor. :D

malina 14-03-2007 23:04

Bir önceki arka plan yazı alanıyla aynı renk sayılırdı yani neredeyse beyazdı ve karlı bir ormandı. O kadar uğraşıyorum, bir öncekinin ne olduğunu hatırlamıyorsunuz bile, küstüm :)

Sebahattin Sargın 14-03-2007 23:09

Yeni arka plan gerçekten güzel olmuş. Ellerine dert görmesin sevgili malina... :)

14-03-2007 23:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 84715)
Bir önceki arka plan yazı alanıyla aynı renk sayılırdı yani neredeyse beyazdı ve karlı bir ormandı. O kadar uğraşıyorum, bir öncekinin ne olduğunu hatırlamıyorsunuz bile, küstüm :)

Eveet şimdi hatırladıım :dilli: :dilli:
Ama ilk yazan ben oldum demiii :dilli:

;) :)

Sevelim 14-03-2007 23:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ebonsa (Mesaj 84722)
Eveet şimdi hatırladıım :dilli: :dilli:
Ama ilk yazan ben oldum demiii :dilli:

;) :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim (Mesaj 84684)
Aaa arkaplanımız papatya olmuuuşş. Ne hoooş.

Kim yaptıysa teşekkürler. Bizim buralarda da papatyalar açtı.

Sevindiğim belli oluyor mu?

Hayır ebonsa, ilk ben farkedip yazdım. Öyle şaşırdım ki... O sırada foruma yazı yazıyordum. Yazıyı gönderdiğim anda arka planın değiştiğini gördüm ve o şaşkınlıkla yukardakileri yazmışım.

15-03-2007 14:48

Ya nedennnn, nayııırrr :(

;) tebrikler, ne yapayım bu sefer de tutturamadım :D

vyssera 18-03-2007 18:35

Selamlar,
Bugün nerde o ladin ormanlarındaki kalın gövdeli ufak boylu bodur ağaçlar dedim. Fidanlıklarda hep düzgün büyümüş ağaçlar satılıyor. ( mantıklı olarak)

Bugün 5 fidanlık gezdim. Sedir alma niyetiyle dolaştım. Atlas sedirinin hem küçüğü bulunmuyor, hem de büyükleri çook pahalı. Bi tane tohumdan büyüme atlas sediri buldum, almadım ama benden başkası da almaz zaten, 10 ytl dedi adam. Tohumdan yetişme olduğu için yeşil renkte. Bir ara uğrayıp alacağım.

Aşılı olanların güzel bir mavi rengi var, malum. 2 tane himalaya sediri aldım, gözüm tutmadı 2 tane daha aldım. Uygun olanlarla düz taş üstüne ikili gövde yapmak istiyorum.

2 tane 2 yıllık ( 20 cm) avrupa ladini aldım. İhtiyaç halinde uygun fidan bulamadığım için bu fidanları küçükten yetiştireceğim. Güzel bir fidan koleksiyonum olursa ihtiyacım olduğunda ordan seçerim diyorum.

Başka ne aldık...He evet, fidancı bir ağabeyim bana çelikten yetişme, onun tabiriyle biçimsiz bir mavi ladin fidanını bedava verdi, Ardıç da alacaktım ya, çok çekici gelmiyor bana. Onu sonra düşünecez artık. Resimleri yükleyip çalışmalara en erken zamanda başlarız.

Herkese sevgiler saygılar....

18-03-2007 19:01

Hayırlı olsun

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024