agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

Şule 02-09-2006 01:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet
Arkadaşların inanılmaz güzellikte paludaryumlarına bakarken aklıma bir fikir geldi.
aynı şey sucul olmayan bitkilerle bonsai olarak nasıl olur diye.

Bence çok güzel olur. Uzun süredir yapmayı düşündüğüm bir şey: Tabiatın küçük bir parçası, gerçeğe en yakın taklidi... Hatta (yine işin içine su katacağım ama) bu tabiat parçası gerçekten akımı olan mini bir dereyle ya da şelaleyle tamamlanabilir. Ama bundan sonra adı bonsai mi olur, penjing mi olur, yoksa yeni bir stil mi olur, bilemem.;)

bonsaireef 04-09-2006 12:51

Paludaryum ve bonsai başlığına bir bakın.

bonsaireef 04-09-2006 13:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi murare
Öncelikle şu gölgesinde bulunduğunuz bonsai nin cinsini sormak istiyorum ne mübarek bonsai miş gölgesinde onca kişi duruyo:D .Neyse bende şöyle bi kenara ıııh sıkışıyım:p

murare bizimki salkım söğüt bonsaisi.:D
DarkYES'in salkım söğütü kadar gölgemiz olmasa da biz bonsaiye gönül verenleri alacak kadar geniş gölgesi var merak etmeyin;) .

memet 06-09-2006 17:44

Arkadaşlar. Daha ilk ağacını telledin, filozof oldun demezseniz bir şey soracağım. bonsailerinizle uğraşırken, sizin farkettiklerini düşünüyor musunuz ağaçların?

said_man 06-09-2006 18:02

Herkese merhaba. Vallahi ben bonsaimi severek suluyorum ve severek izliyorum sanki konuşacakmış gibi bakıyor boyle hosuma gidiyor sizde oluyormu bilmiyorum ?

arsakay 06-09-2006 18:38

Baktığım tüm bitkilerde aynı duyguyu yaşıyorum :)

bonsaireef 06-09-2006 18:43

Alıntı:

Arkadaşlar. Daha ilk ağacını telledin, filozof oldun demezseniz bir şey soracağım. bonsailerinizle uğraşırken, sizin farkettiklerini düşünüyor musunuz ağaçların?

Bu kadarla kal. Daha fazla filozoflaşırsan bonsai yapamazsın. :D
Daha telleme yaptın. Bunun dal budaması, kök budaması, yapraksızlaştırması vs. var.

O an seni farkeden birisinin nasıl dalını kesebilirsin ki. Bonsailerimi çok seviyorum ama onlara kişilik vermeye başlarsam bu işi yapamam.

Şule 08-09-2006 00:24

Ağaçlar ya da bitkiler bence kendi dışındaki alemle irtibatlılar. Ancak hayvanların ya da insanların irtibatı gibi değil bu. Bir hayvanın bir uzvunu kopardığınızda hayvan acı çeker. Sonunda kan kaybından ölür, ölmemişse de eski sağlığı kalmamıştır artık. İnsanlar ki zaten, çektikleri acıyı dillendirecek kadar hissiyat sahibidir. Ama bir ağacı budadığınızda bazen eskisinden daha sağlıklı bir ağacınız olur. Bazen eskisinden daha çok meyve verir. Bu durum da hiç acı çeken bir canlının tepkilerine benzemiyor.

Ağaçlar bence ayna gibi. Onlara nasıl bakarsan onlar da sana görmek istediğini vermeye çalışıyor. Bundan önceki yıllar, hep "bu ağaç ölecek, bundan umut yok" diye sulardım, ağaçlarımı. Bu yıl yazın en sıcak günlerinde ağaç söktüm. Hem de itinasız bir biçimde (kazma kürek olmadan). Hep "bu ağaç yaşayacak, onu sulayıp hergün seyretmem onun yaşamasına olan umudumdur" diyerek suladım (tabi bazı teknikleri öğrenmiş olmamın da payı var:D ). Ve ağaç bir ayını doldurdu. İnşaallah yaşayacak. Ve yaz günü kök budaması yaptığım bir ağaç, şimdi yeni dallar çıkarıyor. Evet, yeni yeni teknikler öğreniyoruz, ama bu arada ağaçları, bitkileri sevmeyi de öğreniyoruz. Aslında tabiatın dilini öğreniyoruz. Onların dilinden derdimizi, niyetimizi anlatınca onlar da: "Hoşgeldin safa geldin!" diyor.:p

DarkYES 08-09-2006 10:37

Bir bonsai gölgesi ve bu gölgede sohbet :)
Keşke ben de katılabilsem diyeceğim ama zor gibi. Yine de arasıra dinlemeye gelirim ;)

Ali H. ALI 08-09-2006 16:50

Herkese guzel sohbetler.
Bonsai golgesi altinda, bonsailerden, agaclardan konusmak icin sanirim herkesi alacak kadar yerimiz var. Bircok uyenin bonsai ile ugrasmak istedigini,yalniz acaba yapabilirmiyiz ? cekincesi ile uzaktan seyrettiklerini dusunuyorum. Biraz yaklasin soyle golgede siz de yerinizi alin. Sormak istediklerinizi cekinmeden sorunuz, bakin gorun birden kendinizi bonsai dunyasinda bulacaksiniz.

Memet, agaclarla icli disli oluyorsun boyle bir duyguya kapilman cok dogal, sayin Sulenin de belirtigi gibi sen agac dostlarina, zarar vermiyorsun onlari daha guzel yapmiya calisiyorsun onlara sevgi ile birseyler vermiye calisiyorsun,onlar bu verdiklerini karsiliksiz birakmiyacaklar. Butun bonsailernin heykellerin kadar guzel olmasini dilerim.

Ali H. ALI 08-09-2006 16:56

Sayin Darkyes.
Zor da olsa seni bonsai golgesi altinda gormek bizlere sevinc verir. :)

memet 08-09-2006 20:03

yere dikili, normal gelişen ağaçlara bonsai gibi form veriliyormu hiç.

bonsaisever 09-09-2006 13:37

Elbette veriliyor :)
Meyve üreticileri de meyveleri rahat toplayabilmek ve daha verimli ürün alabilmek için şekillendirmeler yapıyor
Bu işi hobi haline getirmiş olanlar da var
http://www.arborsmith.com/index1.html

memet 09-09-2006 14:36

Evet,çok güzel, bu tarzın olduğu bölümde var sitede.
Ama benim kastım bonsai, stillerinin uygulandığı normal boydaki ağaçlar gibi...

memet 10-09-2006 11:47

ormanda gezerken kayanın içinden çıkan bir incir gördüm. Çoktan yamadori olmuş kendiliğinden epey yaşlı.. yirmi santim kadar.
evdeki genç incirimi kaya arasına yerleştirmeyi düşündüm onu görünce.
biraz daha gelişsin deneyeceğim

said_man 15-09-2006 20:00

Herkese iyi aksamlar .merhabalar nasılsınız benim bonsailerimde durumu iyi gibi ama bir tanesinin yaprakları cok kotu dokuluyo hep sarardı otekisi iyi Allah'a cok sükür . 5 gündür falan sulu duruyo topragi saksıyı değiştirmiş bulunmaktayim otekisininde saksısını değiştirecegim.

Şule 15-09-2006 21:15

İyiyiz. (Diğerlerinin de iyi olduklarını varsayarak...:rolleyes: )

5 gündür sulu duran bir toprak varsa, bence aynı zamanda fazla sulanmış bir toprak var demektir. İnşaallah saksı değiştirirken köklere zarar vermemişsindir. Toprak kurumadan, yani yüzeyden 1-2 cm' e kadar kurumadan, sulama yapmamalısın.

oldrower 16-09-2006 10:44

yaprak dökümü

Selam

Bonsailerinin ne tip Ağaçlar olduğunu belirtmemişsin, yaz sona eriyor eğer ağaçların yaprak dökenlerdense doğaldır, ayrıca saksılarını mevsiminde değistirmelisin.

Ağaçlarının tiplerini (cinsini) belirtirsen daha detaylı bilgi alabilirsin.

Ayrıca bizler bu sitede düzgün Türkçeye ve imla kurallarına özen gösteriyoruz, biraz daha dikkatli olmanı öneririm. :rolleyes: :rolleyes:

musubeyd 16-09-2006 22:44

2 Eklenti(ler)
bol muhabbetler bonsaiciler!
ağaç minik ama gölgesi epey genişmiş :)

Alıntı:

yere dikili, normal gelişen ağaçlara bonsai gibi form veriliyormu hiç.

memet bana kalırsa dediğiniz gibi yerdeki normal gelişen ağaçlara kolaylıkla
bonsai formu verilebilir.ama ya,'normal gelişmesi' ne olacak :) ona müdahale etmediğimiz takdirde -bırakalım 1 sene sonrasını 1 ay sonra bile- verdiğimiz formdan eser kalmayabilir.çünkü toprak içindeki oldukça yaılmış kökleri
sayesinde dal ve gövdelerde sürgün vermesi çok hızlı ve kuvvetli olacaktır.
bunun için,saksıya aktararak (kök ve dal dengesini kurduktan sonra) bahçedeki 'normal gelişmesi' yerine bonsai gibi gelişmesi sağlanmış oluyor.

aslında yazdığınız işlem bonsai çalışmalarında belli amaçlar için kullanılmıyor değil.bir amaç, doğadan veya fidanlıktan alınan, esas dalları çok zayıf veya yetersiz durumdaki bonsailik ağaçları toprağa dikerek,güçlü kökler sayesinde ağacın esas (omurgasını oluşturacak) dallarını elde etmek.(zaten yerde bitip gelişmiş uygun bir ağaç içinde geçerli.)sonra da saksıya aktarılarak budanıp şekil veriliyor.

Eklenti 3774

Eklenti 3775

bahcıvan 16-09-2006 23:16

merhaba, bende bir bonsai istiyorum erguvan dan olurmu acaba ?

bahcıvan 16-09-2006 23:18

oluyormuş, bahçedeki erguvanı sökmeye gidiyorum :)

bonsaisever 17-09-2006 00:09

Şimdi sökmeseniz iyi olurdu :)

murare 18-09-2006 09:42

Tutun arkadaşı gitmesin. Yazık edecek ağaca :(

cello 18-09-2006 14:10

Schefflera'nın bonsaide de kullanabildiğini internette gördüm. Biraz evvel ofisdeki bitki 40 cm kadar kısaldı. (Yeni filiz vermiş bir nodun üzerinden) :p

Saygılarımla,

bahcıvan 18-09-2006 18:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Şimdi sökmeseniz iyi olurdu :)

yok yok sökmedim :) baktım daha kalınlaşması lazım, onun yerine yıllardır baktığım fakat bir türlü çiçeklenmeye pasiflarıyı söktüm, hazırladım, akşama dikip resmini çekicem, dilerim güzel bir başlangıç olur, arada resimlerini çekip sizlerle paylaşıp, fikirlerinizi alırım . (Tabii öldürmessem )

bahcıvan 18-09-2006 21:11

iyi aksamlar, ilk bonsai mi yapma girisimlerimi baslattim ve avatar olarak kullanmaya karar verdim. Önerileriniz beni sevindirir.

bahcıvan 18-09-2006 21:14

Bu arada heyecandan yanlis yazmisim bitkim Pasiflora...

bonsaisever 18-09-2006 22:46

Ağaçlarını sonbaharda yaprak dökümünde veya ilkbahara girerken yapraklarını açmadan bir miktar toprağı ile birlikte sökersen yaşatma ihtimalin daha çok olur :)

bahcıvan 18-09-2006 23:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Ağaçlarını sonbaharda yaprak dökümünde veya ilkbahara girerken yapraklarını açmadan bir miktar toprağı ile birlikte sökersen yaşatma ihtimalin daha çok olur :)

Normal sartlarda onu sökmezdim zaten, durumu kötü olmustu, binanin dis cephe boyasi yapilmisti ve üstüne boya türü seyler siçramis o nedenle yapraklarin durumuda kötüydü, (bide onun güzel bi bonsai olacagina yürekten inandim) (bide klavyemdeki harflerde sorun olustu, yoksa türkçeyi katletmiycem, özür dilerim)
Bundan sonra önerilerinizi dikkate alicam, tesekkürler :)

murare 19-09-2006 10:19

Umarım ağacın yaşar bahcıvan ama keşke biraz daha bekleseydin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024