agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

bonsaireef 09-11-2006 14:37

1 Eklenti(ler)
Ali Hocam bütün zeytinlerim tuttu.
Heryerleri filiz doldu. :D
Eklenti 4988

murare 09-11-2006 15:12

Tü tü tü maşallah diyelimde nazar deymesin. :)

bonsaireef 11-11-2006 20:48

1 Eklenti(ler)
Bugün bir zeytin söktüm. Diğerlerinin tutmuş olmasından aldığım cesaretle söktüm bakalım tutacak mı? Yalnız bu beni çok uğraştırdı. Söktüğüm yer bir de taşlıklıydı, kaz kazabilirsen. Saksıya koyup şöyle karşısına geçince bütün uğraşlara değdi ama. Maşallah diyelim de nazar değmesin.
Gövdesi en kalın yerinde 14 cm çapında. Maşallah!:rolleyes:
Eklenti 5027

albiza 11-11-2006 23:00

Maşallah nazar değmesin çok güzelmiş.;) İleride nasıl bir stil düşünüyorsun.Bu şekli mi muhafaza edip yapraklandıracaksın.

bonsaireef 11-11-2006 23:01

2 Eklenti(ler)
Zeytinin tepeden görünüşü:
Eklenti 5028

Gövdenin yakından görünüşü:
Eklenti 5029

bonsaireef 11-11-2006 23:13

1 Eklenti(ler)
Tam böyle bir şey düşünüyorum. :)
Eklenti 5030

bonsaireef 11-11-2006 23:15

1 Eklenti(ler)
**** böyle:
Eklenti 5031

Yani şeklini koruyup yapraklandıracağım. Zaten tutarsa bahara kalmaz resimlerdeki gibi olur. Çok fazla sürgün veriyor sürgün daha büyümeden dallanmaya başlıyor. İnşallah tutar.;)

albiza 11-11-2006 23:17

Tam da örtüşmüş.Aynısı olmuş bile.

albiza 11-11-2006 23:30

5 Eklenti(ler)
Sana sözünü ettiğim Morsalkımlar işte bunlar.
Eklenti 5032
Eklenti 5033
Eklenti 5034
Eklenti 5035
Eklenti 5036

albiza 11-11-2006 23:31

3 Eklenti(ler)
Bunlarda diğerleri.Hangisi olsun:D
Eklenti 5037
Eklenti 5038
Eklenti 5039

bonsaireef 11-11-2006 23:36

Hepsi çok güzel. Mor salkım ya :D
Son ikisi hemen hemen aynı. Bence sonuncusu.;)

acerpalmatum 11-11-2006 23:38

1 Eklenti(ler)
Diyecek bir şey bulamadım...

41 kere
Eklenti 5040

bonsaireef 11-11-2006 23:41

Çok teşekkür ederim abicim.;)

albiza 11-11-2006 23:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
Hepsi çok güzel. Mor salkım ya :D
Son ikisi hemen hemen aynı. Bence sonuncusu.;)

Tamam.Kenara ayırıyorum;)

bonsaireef 12-11-2006 00:01

Teşekkürler albiza.
Tamam bunu çalmama gerek kalmadı o zaman. Diğerleri için söz veremem.:D

murare 13-11-2006 08:28

Doktor zeytinin hayırlı olsun sen bu doğadan direk bonsai çıkarma işinde bayağı ustalaştın.

Ali H. ALI 15-11-2006 13:36

Herkese merhaba , burasi tenha gibi, belliki herkesin isi gucu var, olsun ben yine arkami Bonsaireef in yasli zeytin agacina dayayip dinleneyim.

Bonsaireef zeytinlerine nazar deymesin, oralarin en gozde zeytin agaclari olacaklar. iki gozun gibi bak onlara.

Albiza,o mor salkimlarin senin elinde olmasina sevindim, onlari seneye mor cicekleri ile bonsai saksilarinda gorecegimizden eminim.

Gecen gun ilginc bir yazi okudum, sizlerle de paylasmak istedim. Doktor arkadaslarin ilgisini cekecegini dusunyorum.
Bu forumlarin birkac yerinde bonsainin bagimlilik yaptigi, bir defa bulastimi kurtulmanin zor oldugu gibi sakalar yapildi. Peki buna ne dersiniz.

Banglades de bonsai ile ugrasan md.T Hossain, bir makalesinde, Bangladeste bonsaiyi tanitan ve "Banglades Bonsai Society" nin kurucusu, Nazmul Haque Khoka yi anlatirken Khoka nin asagidaki sozlerini makalesine aldi.
" Deneyimlerimden ogrendigim, bir cok uyusturucu bagimlisi, tedavi gordukten sonra, buyuk bir olasilikla tekrar uyusturucuya baslayip eski yasantisina geri donuyor. Fakat bagimlilara , bonsai tanitilip, bonsai yapimi anlatilir ve bonsai yapmiya baslarlarsa, onlari bagimliliktan kurtarabiliriz."

Doktor arkadaslara belki bir gun lazim olur.

Sevgi ile kaliniz.

bonsaireef 15-11-2006 13:44

Çivi çiviyi söker Ali hocam. Bağımlılık yapıcı bir maddeden bağımlılık yapıcı bonsai ile kurtuluyorsunuz. ;)
Buradan yola çıkarak herkesi bonsai yapmaya davet ediyorum. Her derde deva. (Doktor tavsiyesi :D)

acerpalmatum 15-11-2006 14:07

Ali hocam son eklediğiniz yazınızı okurken aklımdan bir yandan da saksı olarak kullandığınız sanıyorum kayrak daşı deniyor düz taşları nasıl delebileceğimi düşünüyordum sizin bu konuda geliştirdiğiniz bir yöntem varmı yoksa toprak yosunla kaplandığında zaten taş düz olduğu için fazla su kenarlardan sızarak akıp gidermi ? konuyla ilgisi olmamasına rahmen sohbet arasında sorayım dedim :)

turunç 15-11-2006 14:17

Kayrak taşında bonsai çok güzel görünüyor. Birde Bonsaireef' in veriği linkte aynısının tıpkısının nasıl yapıldığı anlatılıyordu. Çok merak ediyorum; biz bonsaiye merak saldık ama bunları apartman dairesinin 4-5 m2 lik balkon alanına nasıl sığdıracağız? Üstelik kayrak taşına yapılan bonsailer bu kadar güzel dururken ve de koyacak yerimiz kalmamışken...:))

murare 15-11-2006 15:25

Hakikaten Ali Hocam nasıl deleceğiz o taşları. Su probleminden başka, ağaçlarıda tutturmak lazım.

memet 15-11-2006 15:47

Ali abi anlatmıştı taş üzerine nasıl yerleştirdiğini..bonsaiyi..
Düşük devirli bir matkapla taş delinebilir sık sık ucu suya sokmak gerekir. Yanmaması için.

murare 15-11-2006 16:03

Her ne kadar kayrak taşının özelliğini bilmesemde. Bulduğum bir kaç taşı denedim ya matkabın ucu gidiyor ya taş çatlıyor. En son birinde kıvılcımlar çıkmaya başlayınca bıraktım :D

bonsaireef 15-11-2006 16:13

Arkadaşlar verdiğim linki incelediniz mi?

memet 15-11-2006 16:23

taş üstü tariflerine bir daha bakalım Sanki Ali abi taşı delmiyor diye kalmış aklımda.. taş delmesi biraz tecrübe ister bir de devri ayarlı matkap daha uygun oluyor.

bonsaireef 15-11-2006 16:30

Telle bağlamak için deliyor. Su için delmeye gerek yok sanırım. Zaten tel deliklerinden su akar.

murare 16-11-2006 07:44

Ne için olursa olsun delmek problem.
Bonsaireef in verdiği linke baktıysanız adam kendi kayasını kendi yapıyıyor. Ve daha kolaymış gibi geldi bana ama kaya gibi gözükürmü normal boya ile onu bilmem, o başka bir boya kullanıyor herhalde.

bonsaireef 16-11-2006 09:38

Su bazlı çimento boyaları var. Beyaz çimentoya katarak istediğin rengi elde edersin. Bence fena olmaz.

Ali H. ALI 16-11-2006 13:01

Herkese iyi gunler, duz tas uzerine, agaci tellerle baglamak icin mutlaka tasi delmeniz gerekir. Bunu da kolayca yapabilmeniz icin, matkap satilan yerlerde, tas, beton, tugla, fayans gibi metal olmayanlari delmek icin, ozel yapilmis cesitli caplarda matkap uclari satiliyor. ben delecegim taslari o uclari kullanarak deldigim icin pek zorluk cekmiyorum. Turkiyedede mutlaka matkap satilan yerlerde bulunuyor diye dusunuyorum, fiyatlari normal matkaplardan biraz daha pahali olabilir, ama oyle buyuk bir fark olmaz sanirim[burdaki fiyatlara dayanarak boyle dusunuyorum.] Delecaginiz tasa sekil verecekseniz once delin sonra tasa istediginiz sekli verin [sekil verdiken sonra incelmis, daralmis yerler varsa delerken olusan titresimden tas kirilabilir]

Su an Turkiyede olan bonsai saksisi sorununa bir cozum bulana kadar, duz tas uzerine agac dikme ikinci bir seceneginiz olmali. Cunku plastik sasilara ve altlarini delip kullandiginiz diger saksilara, diktiginiz agaclarinizin estetik guzelligi olmuyor. Bonsai saksisi sorununuz oldugunu biliyorum, yine de bunlari yazma geregini duydum. Agacinizi icine dikeceginiz saksi agacinizla bir uyum
icerisinde olmalidirlar. Bonsai saksisi secimi bonsai icin onemlidir[ baska bir yazimda hangi saksilara hangi agaclarin dikilebilecegini anlatacagim.]

Su andaki bonsai saksisi sikintinizi, kismen de olsa duz tasla cozebilirsiniz, duz taslar simdi kullandiginiz saksilardan, daha dogal, daha estetik olacagi gibi,
uzun bir sure [5-10 yil kok budamasi yapilmamis duz tas uzerinde dikili agaclarim var] kok budamasina da gerek olmiyacaktir. Cunku saksilardaki gibi kokler saksi duvarini bulunca saksi icerisinde dolanip buyumeycektir,Kil ve gubre karisimindan yapacaginiz duvarcigi delip disari cikan kokler isik gormiye basladigi yerden kuruyacaktir, yani agac, kendi kendine kok budamasi
yapacaktir.

Duz tasin uzerine agac nasil dikilir, ayrintilari ile daha onceleri "Arduvaz, kayagantas uzerine agac dikme" formundaki yazimda resimlerle anlatmistim.
Duz tasinizin altina bir de ayaklik yaparsaniz cok guzel olur. Bu arada yapanlar mutlaka calismalarini [resim cekemese bile yazacaklari ile,] paylassin ki diger arkadaslara da ornek olsun.
Tum sevdiklerinizle yan, yana ve saglicakla kaliniz.

bonsaireef 16-11-2006 20:09

1 Eklenti(ler)
Bugün sizlerle bir tahmin oyunu oynayalım. Bakalım kim daha yakın tahminde bulunacak.
Sizce resimdekinin boyu ne kadardır? (Etrafını biraz boyadım, fikir vermesin etrafındakiler diye.)
Eklenti 5135

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024