agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Fidan Seçimi, Tarz ve Form Oluşturma. (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/18172.htm)

bonsaisever 24-11-2009 15:52

Fidan Seçimi, Tarz ve Form Oluşturma.

1 Eklenti(ler)
Bonsai meraklısı arkadaşların fidan seçimlerinde , tarzını belirlerken ve formu oluştururken dikkat etmeleri gereken konular var.

1-Bonsai tarzları konusunda bilgili olmak.
Bonsaide en önemli şey, fidanınızı bir bonsai tarzına oturtmak olacaktır.
Tarzları iyi bilmeyen arkadaşlar, seçecekleri fidana uygun tarzı oturtamayacaklar ve yapacakları bonsaiden de istedikleri verimi alamayacaklardır.
Bu da bonsaiye karşı olan ilgilerini azaltacaktır.

2- Bonsaide minyatür bir ağaç oluşturmaya çalışsak da arkadaşlarımızın çoğu bunu 15-20cm ile sınırlı tutmaya çalışıyorlar.
Bu tür çalışmalarda fazla dal olmayacağı gibi, çıkan dallar ince sürgünler oluşturacağından, gerekli görseli sağlamayacaktır.
Bunun için 30cm ve üzerinde fidanlar seçilmelidir.

3-Gövde başlangıcının (nebari) çapı 1 Tl den ince olmamalıdır.
Bu ve bundan daha kalın başlayan ve yukarı çıktıkca incelen gövdeler, oluşturdukları konkav görünümü ile ağacın görselliğini arttıracaktır.

4-Ağacın ilk 3-4 dalının öne, size doğru bakmaması, gövdeyi daha düzgün gösterecektir.

5-En alttaki dalın, en kalın ve en uzun dal olması (gövdeden ince olması) ve dalların yukarı çıktıkça incelmesi ve kısalması.

6-En alttaki daldan yukarı doğru çıktıkça dal aralarının sıklaşması.

7-Her dalın üzerinde yeterince dalcıkların oluşması.

8-Ağacınızı beğendiniz fakat almadan önce gövde, dal ve dalcıkların eğilme opsiyonlarına da bakın.
Ağacın sert ve gevrek yapısı sizi zorlayacaktır.

Gevrek veya sert dal yapısı nedeniyle, ağacınızın gövde ve dalları kırılacak veya eğilmediğinden kesmek zorunda kalabileceksiniz.
Bu da sizin istediğiniz form ve tarza ulaşmanızı geciktirecek, hatta engelleyecektir.

9-Tarzını bilip fidanınızı seçtikten sonra, ağacımızı bir form içinde tutmamız gerekir.
Bonsai meraklısı olsun veya olmasın, insanların ilk algıladıkları ve ona doğru bakmaya yönlendiren şey, her zaman olduğu gibi geometrik siluetidir.
Formu oluşturacak geometrik yapıyı, değişik şekillerde, hatta biri birine bağlantılı şekillerde de yapabiliriz.
Bu geometrik siluetin dışına çıkan, içinde kalan veya boş bırakılan her kademe görseli bozacaktır.
Çoğu zaman ağacın sürgünleri istediğimiz yerden çıkmayacaktır.
Bu durum, formu tamamlayamayacağımız anlamına gelmez.
Başka yönden çıkan bir sürgünü, boş kalan yere doğru dal oluşturup kademe boşluğunu doldurabiliriz.

Aşağıdaki resimde görünen form yapılarını, daha değişik geometrik şekillerde de uygulayabilirsiniz (kare ve dikdörtgen hariç :) )

Eklenti 115202

bonsaisever 24-11-2009 15:59

6 Eklenti(ler)
Eklenti 115203

Eklenti 115204

Eklenti 115205

...

Eklenti 115209

Eklenti 115208

bonsaisever 24-11-2009 16:14

4 Eklenti(ler)
Eklenti 115213

Eklenti 115214

İki geometrik yapı bir ağaçta kullanılımış.

Eklenti 115211

Eklenti 115210

enjekte 18-11-2011 20:43

ben limon tohumuyla başlamayı düşünüyordum ama kimse tavsiye etmedi ilk başlarken limon fidesini tavsiye ettiler. Limon fidesi bonsai için özel var mı herhamgi bir kimon fideside olur mu.

memet 18-11-2011 21:29

Bonsai için özel ağaç cinsleri yok. Bazı ağaçlar bodur oluyor bir kolaylık. Ama limon ile başlamanızı önermem.

burakdlgc 05-12-2011 10:46

Herkese merhaba,

Şu anda 70 cm civarında bir altın çanagım ve 15-16 cm civarında bir adeniumum var. Bosai'de yeni oldugum için bu fidelere ne tür formların uyabileceğini kesitremiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

bonsaisan 05-12-2011 13:37

altın canak bonsai örnekler,

http://absbonsai.org/gallery/albums/...intermedia.JPG

http://shop.bonsai-jf.de/WebRoot/Sto...9/MediaGallery

Adenium ise yapısı gereği genelde süpürge tarzı ve litarati gibi formlara uygun bir tür.

burakdlgc 06-12-2011 16:55

1 Eklenti(ler)
sevgili bonsaisan yanıtın için teşekkür ederim.

internetten adenium bonsailerini inceledim. bonsai sanatında acemi oldugum için aşağıda resmini eklediğim adenium'u nasıl böyle bir form verdiklerini çözemedim. kendi adeniumuma buna benzer bir form nasıl oluşturabilirim acaba? Şimdiden teşekkür ederim

zevren07 11-11-2012 18:28

1 Eklenti(ler)
Bu mavi jakaranda yi 1 ay önce almıştım dalların ilk başladığı yerden budadım. Sorun şu ki gövde uzun gövdenin ortasındaki budaktan kışın budasam oradan sürgün çıkarır mı?
Süpürge formu nasıl olur?

Eklenti 345343

Sakaki 11-11-2012 22:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zevren07 (Mesaj 1046479)
Bu mavi jakaranda yi 1 ay önce almıştım dalların ilk başladığı yerden budadım. Sorun şu ki gövde uzun gövdenin ortasındaki budaktan kışın budasam oradan sürgün çıkarır mı?
Süpürge formu nasıl olur?

Eklenti 345343

Sn zevren,

Bu budama işlemini ilkbahar başına bırakın derim. Sürgün gayet tabii ki çıkacaktır ama tarz konusunda yorum yapılacak düzeyde değil henüz.

Yine de üzerinde hazır hiçbir dalı olmadığından ve çıkacak sürgünlere göre tarza siz karar vereceğinizden neden olmasın, süpürge de olur pek tabii.

Ama şu hususu dikkate almanızı öneririm: Jakarandaların çiçekleri çok büyüktür/uzundur ve bonsaide her ne kadar ağacın boyunu, dalların uzunluğunu, yaprak büyüklüğünü vs. kontrol altına alabilseniz ve küçültebilseniz de çiçek ve meyvesini küçülmeniz imkansız. Dolayısıyla bu tür için çok küçük veya orta büyüklükte bir boy seçimi, çiçeklendiğinde hoş görünmeyebilir.

Ben bu yüzden jacaranda bonsaisinden şimdilik vazgeçtim. Elimdeki bir jacarandayı da gelişmeye bıraktım.

Bol şans.

ahmetcann 04-04-2013 10:12

resimdeki bonsaiye nasıl bir şekil uygulamalıyım

1 Eklenti(ler)
bu bitki ile ilgli görüşlerinizi merak ediyorum
kolay gelsin

unalkaplan 06-04-2013 18:06

bulduğum fideler için yardım lütfen.

5 Eklenti(ler)
Bugün bahçe temizlerken 2 tane fide buldum. Resimlerini koyacağım. Türlerini de bilmediğim fideler. Biçim vermemde, büyütmemde, onları birer bonsaiye dönüştürmemde bana yardımcı olursanız sevinirim.

unalkaplan 06-04-2013 18:13

4 Eklenti(ler)
özellikle büyük olan fide için yardım istiyorum.

dündar 19-06-2013 15:25

Bonsai hakkında yardım

Herkese merhaba;
Fıstık çamlarım var 2 adet 15-20 cm boylarında yeni fidan, bunlara nasıl bir bakım yapmalıyım okuduğum şeyleri üzerlerinde uygulayabileceğimi hiç sanmıyorum. Mersin fidanım da ana gövde de 7 cm den sonra kesmişler yanlardan 3-4 tane dal çıkmış fotoğraflarını yükleyemiyorum yardımcı olup ne yapmam gerektiğini tarif edebilirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.( Bu ara da mersin 1 yıllık).

Sakaki 19-06-2013 19:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dündar (Mesaj 1171616)
Herkese merhaba;
Fıstık çamlarım var 2 adet 15-20 cm boylarında yeni fidan, bunlara nasıl bir bakım yapmalıyım okuduğum şeyleri üzerlerinde uygulayabileceğimi hiç sanmıyorum. Mersin fidanım da ana gövde de 7 cm den sonra kesmişler yanlardan 3-4 tane dal çıkmış fotoğraflarını yükleyemiyorum yardımcı olup ne yapmam gerektiğini tarif edebilirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.( Bu ara da mersin 1 yıllık).

Merhaba sn dündar,

Aşağıda linkini verdiğim başlıkta fotoğraf yüklemenize yardımcı olacak bilgiler mevcut:
http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/6256.htm

Fotoğrafları yükleyin, sonra bakalım :)

dündar 20-06-2013 11:31

kullandığım bilgisayarlar kurum bilgisayarı olduğu için yükleyemiyorum.

aftih 26-07-2013 12:23

Bonsai yapmak için en hızlı buyuyen ve en kolay şekil verilebilen tür hangisidir acaba???

Sakaki 29-07-2013 23:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aftih (Mesaj 1184032)
Bonsai yapmak için en hızlı buyuyen ve en kolay şekil verilebilen tür hangisidir acaba???

Merhaba sn aftih,

Aslında doğru soru "Bölgenize uygun ağaç türleri içerisinde bonsai yapmaya uygun olanları hangileridir" olacaktı.

Öncelikle yaşadığınız bölgeye/iklime uygun türleri tespit edip bunlar arasında bonsai yapmaya uygun olanları, yaprak küçültmeye olumlu yanıt verenleri, dallanması güzel olanları ve hepsinden önce elbette yanlış uygulamaları tolere edebilen güçlü türleri tercih etmek yeni başlayan birisi için en doğru yöntemdir.

Kolay gelsin :)

bir_bonsai_sahibi 13-08-2013 15:14

Ağaçlarıma ne yapabilirim?

5 Eklenti(ler)
Merhaba bonsailerim hakkında sizlerden fikir almak istiyorum.
Ağacım 3 yıl önce kurumaya başlaması sebebiyle gövdesini canlı yerine kadar kesmiştim.
Daha sonra dibinden sürgün vermişti. Buralardan ağacın durumu ile ilgili fotoğrafları görebilirsiniz:

http://www.agaclar.net/forum/market-...leri/18790.htm
http://www.agaclar.net/forum/yeni-ba...rdim/19815.htm

Aradan geçen süre içerisinde dipten veren sürgünler büyüdü ve ben bir tane bırakarak diğerlerini kestim ve suda köklendirdim. Köklenen sürgünleri toprağa diktim. Ana gövdedeki ve üç tanesi 30cm bir tanesi 20cm boyuna ulaştı. Bu süreden sonra ana gövdedeki sürgün ve diğer küçük ağaçların gelişimi ve şekillendirilmesi için tavsiyelerinizi almak istiyorum. Teşekkürler.
(Ağaçların şimdiki fotoğraflarını ekledim)

İshakSevimli 19-02-2014 22:21

Merhaba, Rize de yaşıyorum ve Rize'nin iklimini göz önüne alırsak (Yağış ve nem fazlalıgı) Bonsai yapmaya başlamak için hızlı gelişip büyüyen hangi ağaç türünü tavsiye edersiniz. Teşekkürler.

badrobot 19-02-2014 22:42

Sn.İshakSevimli.
Belki şaşıracaksınız ama ben size çay ağacını öneriyorum.

Tylerdurden 10-10-2014 20:59

aşağıda ki sığla ağacı ve begonvili yeni edindim.bunlarla ilgili nasıl bir çalışma yapabilirim.budama konusunda özellikle mart ayını beklemeli miyim yoksa ekim ayı içerisinde bir şekillendirme yapabilir miyim
bonsai saksıları için gövdeleri yeterli midir vs
elimden geldiğince çok makale okumaya çalışıyorum ama eyleme geçirme biraz zor olabiliyor.ağaçların yönünü belirleme konusunda fikirlerinizi sunarsanız çok sevinirim.

caglarxx 11-10-2014 11:39

1 Eklenti(ler)
selam Tylerdurden

hocalarımızan öğrendiğim kadarı ile sığlanın estetiği düzgün..şu linkte cemaleddin beyin çalışmaları yol gösterici olabilir.

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/25868.htm

ayrıca bu gibi yardımlara benime ihtiyacım var :)

caglarxx 11-10-2014 11:46

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/31100.htm

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/35355.htm

Tylerdurden 12-10-2014 17:40

çağlarxx merhaba öncelikle
daha önceleri avmlerde zaman geçirirdik şimdi h sonu atlayıp fidanlık fidanlık geziyoruz şehrin dışında:) yeni birşey öğrenmek her zaman büyük emek ve disipllin gerektirir.bocalayarak öğreneceğiz birşekilde. öğrenirkende ağaçları yanlış bir budamayla heba etmek istemiyorum.
bahara kadar keskin bir budamamı yoksa kısmı bir budama mı yapsak karar veremedim marta kadar sabredemiyor insan:)üstadların ışığında yapacağız birşeyler inşallah.

nicholai hel 13-10-2014 13:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tylerdurden (Mesaj 1324277)
çağlarxx merhaba öncelikle
daha önceleri avmlerde zaman geçirirdik şimdi h sonu atlayıp fidanlık fidanlık geziyoruz şehrin dışında:) yeni birşey öğrenmek her zaman büyük emek ve disipllin gerektirir.bocalayarak öğreneceğiz birşekilde. öğrenirkende ağaçları yanlış bir budamayla heba etmek istemiyorum.
bahara kadar keskin bir budamamı yoksa kısmı bir budama mı yapsak karar veremedim marta kadar sabredemiyor insan:)üstadların ışığında yapacağız birşeyler inşallah.

Merhabalar, aramıza hoşgeldiniz.:)

Bonsai hobisinde tahmin edeceğiniz gibi sabretmeyi bilmek, sahip olabileceğiniz en önemli ve faydalı özelliktir. Olmazsa olmaz.

Bu hobiye yeni başlarken dal kesmek, şekil vermek, tellemek, ağacı bonsai saksısına geçirmek vs. gibi işlemler müthiş ilgi çekicidir. İçimizdeki heves ve heyecanla bir an önce tecrübe etmek, "bakın bu benim bonsaim" demek isteriz.

Fakat atladığımız nokta doğanın hızı, kendi saatine göre işleyen döngüsüdür.
Siz ne kadar işlem yaparsanız yapın, ağacın gelişimini hızlandıramaz, aksine her müdahalenizle onu yavaşlatırsınız. Aslında ağacınızın en hızlı şekilde gelişmesini sağlamak için yapılması gereken, onun bakım ihtiyaçlarını tam manasıyla karşılayabilmek, gerektiği şekilde beslemek, ne köklerine ne de dallarına dokunmamaktır.

Şimdi karar vermeniz gereken şey, ağacınızın gövde kalınlığı sizi tatmin edecek bonsai için uygun mu? Eğer uygun diyorsanız ilk budama işlemlerine önümüzdeki mart ayı ortalarında başlayabilirsiniz. Hemen budayabilir miyim demişsiniz, begonvilinizde halen gelişim devam ediyorsa, kış boyu balkonunuzda çok yer kaplamaması için kabaca etrafından biraz kırparak baharı bekleyebilir, mart-nisan gibi detaylı ve daha sert bir budama yapabilirsiniz. Sığlanız içinse şu an budama yapmayı ben tercih etmem. Kış öncesi ağacın doğal şekilde yaprak dökmesi ve stres yaşamadan uykuya girmesi, baharda güçlü şekilde uyanması ve uygun zamanda yapılacak budama ile devam etmek daha güvenilir bir yol olacaktır.

Yalnız size şöyle bir örnek vereyim, bir ağacımın toprak seviyesindeki gövde çapı şu an 15 cm. bu senenin mart ayından beri dallarına hiç makas değmedi. Tahminen bundan sonraki ilk makas 2017 Mart'ında değecek. Bonsai saksısına geçmesi ise muhtemelen 2020 baharında olacak. Tabi eğer herşey yolunda giderse.

:)

Ağaçların ritmini öğrendiğiniz zaman, hızlı koştukça yolun uzadığını göreceksiniz.

badrobot 13-10-2014 13:50

Sevgili dostum nicholai hel.
Bu bahsettiğin ağaç eğer şu sendeki hiper boy begonvilse "aman tanrım" demek isterim. Ama diğer arkadaşlarda tepkimi yanlış anlamasınlar, sevgili nicholai hel'in anlattıkları ve verdiği zamanlar çok doğru zamanlar. Çünki o kalınlıkta olan bir ağacın bile ana formunu oluşturması en az 3 yılı bulurken esas seramik saksıda sergilenecek kıvama gelmesi 5-6 yılı bulmakta.
Ama o ağacın 2020 de saksıdaki halini görmek çok isterim. Bence efsane bir Bonsai olacak.

badrobot 13-10-2014 13:52

Sn.caglarxx.
Fotoğrafta gördüğümüz adayları herhalde daha yeni aldınız.(?) Görebildiğim kadarıyla içlerinde çok güzel adaylar mevcut. Ama bazılarınında gelişmeye ihtiyacı var. Tebrik eder, kolaylıklar dilerim.

nicholai hel 13-10-2014 14:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1324451)
Sevgili dostum nicholai hel.
Bu bahsettiğin ağaç eğer şu sendeki hiper boy begonvilse "aman tanrım" demek isterim. Ama diğer arkadaşlarda tepkimi yanlış anlamasınlar, sevgili nicholai hel'in anlattıkları ve verdiği zamanlar çok doğru zamanlar. Çünki o kalınlıkta olan bir ağacın bile ana formunu oluşturması en az 3 yılı bulurken esas seramik saksıda sergilenecek kıvama gelmesi 5-6 yılı bulmakta.
Ama o ağacın 2020 de saksıdaki halini görmek çok isterim. Bence efsane bir Bonsai olacak.

Dev begonvilimin gövde kalınlığı daha fazla, örneklediğim ağaç geçen kış edindiğim ve henüz vitrine çıkmamış bir nar ağacım. ;)

Ama aşağı yukarı aynı tarihler o begonvil için de geçerli sayılabilir. Sadece ilk budaması biraz daha yakın olacaktır.

Sakaki 14-10-2014 01:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tylerdurden (Mesaj 1323911)
aşağıda ki sığla ağacı ve begonvili yeni edindim.bunlarla ilgili nasıl bir çalışma yapabilirim.budama konusunda özellikle mart ayını beklemeli miyim yoksa ekim ayı içerisinde bir şekillendirme yapabilir miyim
bonsai saksıları için gövdeleri yeterli midir vs
elimden geldiğince çok makale okumaya çalışıyorum ama eyleme geçirme biraz zor olabiliyor.ağaçların yönünü belirleme konusunda fikirlerinizi sunarsanız çok sevinirim.

Merhaba sn Tylerdurden

Size gerekli bilgi ve ipuçlarını nicholai hel arkadaşım çok güzel vermiş, benim de sizden bir ricam olacak:

Sanırım fotoğraf yüklemeyle ilgili sıkıntılar yaşamışsınız. Forum kuralları gereğince fotoğrafları doğrudan foruma yüklemeniz gerekiyor. http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/6256.htm başlığındaki bilgi ve talimatlar size yardımcı olacaktır.

NOT: yukarıdaki mesajınızdaki "Düzenle" düğmesine tıklayarak fotoğrafları mesajınıza ekleyebilirsiniz.

Başarılar dilerim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024