agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Sizin hesaplamalarınıza **** tahmininize göre optimum tahliye değeri nedir?
% 5-10 0 0%
% 10-15 0 0%
% 15-20 0 0%
% 25-30 0 0%
% 30-35 0 0%
% 35-40 0 0%
% 40-50 0 0%
% 50-60 0 0%
% 60-80 0 0%
% 80-100 0 0%
Oy Verenler: 0. Bu ankete oy veremezsiniz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2008, 22:47   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Optimum Tahliye Oranı

Merhaba,

Dün aldığım fidanlarımı üzerlerindeki topraklarıyla birlikte büyük saksılara aldım. Kalan boşlukları da birebir oranda karıştırılmıs torf ve dere kumu karışıyla doldurdum. Toprakları sıkı sıkı bastırdım ve bolca suladım. Bolca yapılan sulamayla tahliye deliğinden boşalan suyu da gözlemledim. Drenaj sağlanıyor.

****** bu yeterli mi?

Yani demek istediğim aslında optimum bir bonsai toprağının drenaj oranı ölçülebilir.
tabi bu değeri ben degil de siz tecrübeli bonsai sanatçıları bulacaksınız.
Drenaj oranından kasıt verilen suyun ne kadarı boşaltılıyor demek...
(Çizim aşağıda..)

Öncelikle iki tane özdeş kap alıyoruz. Birini bonsaimizin ihtiyacından biraz fazla olacak şekilde suyla dolduruyoruz ve bu seviyeyi işaretliyoruz. Bonsainin tahliye deliklerini tıkıyoruz. Elinizle tıkayabilirsiniz sanırım. Sonra saksı tamamen suyla dolana kadar suluyoruz. Ardından elimizi tahliye deliğinden çekip tahliye edilen suyu boş olan özdeş kabımıza alıyoruz. İşte bu tahliye edilen suyla ilk boşalttığınız suların miktarları oranı bize drenaj oranını verecek. Kaplarımız özdeş olduğu için sadece uzunluklarının oranını alsanız yeterli olacaktır.

Mesela kil için bu oran nredeyse 0 dır. Yani kilin geçirgenliği 0 a çok yakındır. Çakıl gibi granuler malzemelerin ise neredeyse 1 dir.

Sonuç olarak inanıyorumki kişiden kişiye **** ağaç tipine bağlı olarak belirli farklılıklar çıkacaktır ancak kabacana bir optimum aralık değeri elde edebiliriz ve bunu kullanarak topraklarımızın geçirgenliğini test edip ona göre karışımlarımızı hazırlayabiliriz.

Ne dersiniz??

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DrenajOrani.JPG (14.1 KB, 40 views)
KucukveYaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 10:25   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sayın Yaşlı ve Küçük,

Yazdıklarınızda ufak bir mantık hatası var. İdeal drenaj, daha önceden sulanmış ve suya doymuş bir toprak için %95-100 olmak zorunda." Suya doymuş"

Suya doymamış bir toprak karışımında ise suya doyana kadar drenaj %0'a kadar düşebilir.

Bu amaçla yapılması gereken test; drenaj testi değil, su retansiyon testidir. Bu da; toprağa kuruyken kendi hacmi kadar su ekleyip belli bir süre bekledikten sonra süzeceğiniz suya bakılarak karar verilir. İdeal kabul edilen karışımlarda bu 0.7-0.8 daha az ideal olanlarda 0.62- 0.7 arasında olabiliyor.

Drenaj oranı size sadece ideal retansiyon katsayısı olan toprak kullandığınızdan emin olduğunuzda toprağı saksıya ne kadar başarılı yerleştirdiğinizin bir göstergesi olabilir.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 11:14   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Sayın Eaglion,

Kesinlikle haklısınız, bazı ayrıntıları belirtmemiş olmam nedeniyle mevzu yanlış anlaşılmış.
Yukarıda anlattığım test aslında retansiyon testi. Toprağın kuru olduğunu kabul ediyoruz. Saksıyı toprak seviyesine kadar suya doyurduktan sonra tahliye olan su miktarını ölçerek aslında dediğiniz gibi suyun ne kadarının toprak tarafından tutulduğunu belirlemekti.

****** dediğiniz gibi toprağın saksıya hangi sıkılıkta yerleştirildiği konusunu göz ardı etmiştim. Çünkü uzun süre sulanan bir toprak zaten eğer en baştan çok büyük bir oranda sıkılaştırma yapılamışsa belirlibir değere kadar oturma gösterecektir.

Demekki birileri bu tarz çalışmaları daha önce yapmış, ne demişler aklın yolu bir..

Sayın eaglion, bu değerleri ve ideal toprakla ilgili varsa ayrıntılı çalışmaları nereden veya nasıl elde ettiğinizi söyleyebilirmisiniz?

KucukveYaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 11:33   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Kitaplar sağ olsun.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024