agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2007, 21:56   #61
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu arada pek üstüste oluyor LyMyt, ama hala kendinizi yeni gelen arkadaşlarda tanıtmadınız ve rica etsek en önemli kurallarımızdan olan Türkçe konusuna dikkat etseniz...

TSK, *** gibi kısaltmaları asla kullanmıyoruz." Bi de" "bi" "olcam" gibi deformasyonları da yapmıyoruz. Güzel dilimizi koruyor ve mümkün olduğunca doğru kullanıyoruz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2007, 21:29   #62
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
tekrar herkese merhaba. 1gun once 2bonsaimin resimlerini gondermistim (bir onceki sayfada) turlerinin tespiti icin ama hickimse yorumda bulunmadı bende uzun ugraslar sonucu birkac ingilizce siteden arastırdım sanırım 1.si Serissa 2.si de Ligustrum sinensis.. sizce yanılıyor muyum arkadaslar? yardım edebilirseniz sevinirim yazık olmasın ağaççıklara yaşatmak istiyorum..

1.eğer serissa ise bakımı hakkında bilgi sahibi oldum... 2.si Ligustrum sinensis ise onun hakkında forumu epeyce arastırdım ama pek acık bilgiler bulamadım o konuda da yardımcı olabilirseniz çok iyi olur. (ne zaman budama yapılır, ne zaman saksı değiştirilir, kök budaması ne zaman, iç bitkisi mi dış bitkisi mi -en önemlisi- vb bakım ayrıntıları)

şimdiden tesekkurler..

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2007, 21:42   #63
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Lymyt, biraz sabredersen bilen arkadaşlar fikirlerini söyleyecektir..
bu arada bonsai forumlarını okursan, budama ve saksı değişimi konusunda bilgiler bulacaksın..
bonsailer genellikle dış mekan bitkileridir.. bazı tropik bitkiler dışında.
forumda budama konusunda bilgi sahibi olunca nasıl budama yapmalısın birlikte düşünürüz..
Bence ilk yapman gereken sulamayı öğrenmen ilk önemli iş bu.. ağaçlar önce yeni ortamına alışsın sonra değiştirme ve budamayı düşünürsün.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2007, 22:09   #64
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
peki öyle diyorsan beklerim tabi.. ben sadece mumkun oldugunca cabuk turlerini ogrenip sarsılmadan onların ihtiyaclarına yonelik bakım yapmayı planlıyordum.. tesekkurler..

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 17:23   #65
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
merhaba

selam, ben emre, kendi denemelerim de var , ama çiçekçide görünce dayanamadım, bu bonzai yi aldım. onlar da türünü bilmiyor. picea glauca ya benzettim ama o türü biraz tanıyınca o olmadığını anladım. picea türlerinde iğneler ayrı ayrı oluyor bildiğim kadarıyla. bunda tıpkı bir sahil çamında olduğu gidi yapraklar 2 şerli sıralanmış. hatta bildiğimiz sahil çamı ya da fıstık çamının minyatür hali gibi. ama internette de buna benzer bir ağaç görmedim . türünü bilen varsa çok memnun olurum sevgiler, saygılar...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (62.1 KB, 898 views)
Dosya Türü: jpg DSCN0559.jpg (42.2 KB, 896 views)
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 17:49   #66

memet's Avatar

Emrecik hoşgeldin. Ağacının türünü bilen bir arkadaş çıkana kadar forumdaki sulama ve bakım konularına bir göz at..
Ağacının yeni ortamına adapte olması için ilk ve önemli konular bunlar.. Çamın iç mekan bitkisi olmadığını unutma..

Eski 12-02-2007, 20:10   #67
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
pinus sylvestris ,benim bonzaiye benziyor iğneleri...
fiyatı nedir acaba? benimkiyle karşılaştıralım bakalım...

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 20:33   #68
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

hoşbulduk :)

sağolun arkadaşlar, ben 125 ytl ye aldım, ama şunu da belirtmek lazım ben trabzonda her sattığını pahalı satan bi çiçekçiden aldım, burada çok zor bonzai bulmak. belki büyükşehirde daha ucuza bulunurdu. çiçekçi bana içmekanda yaşayabileceğini söyledi, kışın dışarda tutmam gerekir mi dedim, hayır dedi. ama ben yine de temkinli olayım dedim. bu siteyi buldum. iyi ki bulmuşum. gerçekten çok açtı beni bu site. benim daha henüz teknik falan bilmeden yapmaya başladığım 3 tane daha bonzai denemem var. yakında onları tanıtma fırsatım olur belki ...

Eski 12-02-2007, 20:38   #69

memet's Avatar

Emrecik, biraz pahalı almışsın.. ilerde kendi aldığın fidanlarla şekillendirmeye başlarsın bonsailerini.
Bonsailer aslında ağaç oldukları için dış mekan bitkisidirler.
Çok şiddetli soğuklar dışında içerde bulunması uygun değil. O zamanda ısıtılmayan bir ortamda olmasında yarar var. Diğer denemelerini de görmeyi çok isteriz..Hep birlikte onlar üzerine de konuşuruz..

Eski 12-02-2007, 20:50   #70
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

evet memet hocam, ben ankarada istanbulda 70-80 liraya güzel bonzailer bulunduğunu okumuştum nette, bu ,çok değecek bi ağaç olmadıktan sonra parayla aldığım son bonzai da olabilir zaten, bu ağaçtan sarıçam'a aşı yapabilirsem çoğaltmayı düşünüyorum, en yakın tür olarak o var çevremde. dışmekan bitkisi olması konusunda haklısın, geçmişte bu çevrede doğal olarak yetişen, doğu ladini ve doğu kayını ağaçlarını evde yetiştirmeye çalışmıştım, aralık ayı gelip de hala kış gelmemesine bozulmuş olacaklar ki kuruyup gitmişlerdi. ama 1 ay balkonda tutup sonra tekrar iç mekana alınabildiğini okumuştum bi yerde ne kadar doğru bilmiyorum. şimdi diğer bonzai adaylarımı balkonda tutuyorum. bu akşam bi tanesini üyelerin bonzai çalışmaları bölümünde göstereyim, ben de sabırsızlanıyorum.

Eski 12-02-2007, 21:29   #71
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

emrecik,
neden içerde tutmayı bu kadar istiyorsun bu çamları....sen de benim gibi çam hastasısın anladığım kadarı ile,ama ne yap ne et fazla rüzgar olmayan bir dış ortamda tut....yalnız dışarda altlarına mutlaka ahşap veya plastik bir ayak bul,betonun soğuğu kökleri vurabiliyor bazen....
cumartesi ben de bir Sedir ikili gövde çalışması yapacağım,o zamana kadar sen de bu stili araştır ,sen ordan ben burdan yapalım bişeyler...sedirler burda 10-15 YTL fiyatla satılıyor...

Eski 12-02-2007, 21:43   #72
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

aslını sorarsan Tourkana, sadece bu çamı içerde tutmayı çok istiyorum, çünkü muayenehanemde masamın üstüne o kadar yakıştı ki canım sıkıldıkça ona bakıyorum, şimdi 15-20 cm çapında güveç tepsi bulabilirsem ona aktarmayı düşünüyorum, taş ve yosunla renklendirmeyi düşünüyorum, tabi eğer hiç çaresi yoksa balkona alacam mecburen, sedir konusunda beraber çalışmak çok hoş olur, ben fidanlıklara bakayım, burada fidan çeşidi olarak bolca seçme şansım var. hazır bonzai konusunda çok kısıtlı ama. birazdan balkonumda yetiştirdiğim bir iğne yapraklı çalıyı tanıtacam. onun hakkında da fikirlerinizi söylerseniz sevinirim, teşekkürler.

Eski 12-02-2007, 21:55   #73
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/showthr...4822#post74822 linkindeki 32. mesajdaki çam bonsainin saksısı çok ideal,,,,buna alıştırdıktan sonra daha küçük bir saksıya 2-3 sene içinde geçiş yaptırabilirsin...ayrıca toprak da çok önemli...çamlarda mutlaka süzek bir toprak olmalı,benim düşüncem çam ormanına gidilip biraz toprak toplamalı,sonra da perlitmiş,tüfmax gibi eklemelerle güzel bir toprak hazrılamalı...
illa iç mekan istiyorsan Ficus bonsailer güzel...

Eski 12-02-2007, 22:17   #74
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

tavsiyeler için sağol, elimden geldiğince uygulamak niyetindeyim, haftasonu toprak ve saksı işini hallederim, bi de sedir konusunda da neler yapabileceğimizi bi görelim

Eski 17-02-2007, 18:43   #75
Yeni Üye

prenses's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2007
yardımm..

merhaba arkadaşlar...benım bonzaim avatarımdaki bonzai..bana hediye geldiği için türü ve bakımı hakkında bilgi sahibi değilimmlütfen yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkürler

prenses Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2007, 18:47   #76

memet's Avatar

Prenses hoşgeldin.. Arkadaşların kendilerini tanıttıkları bir başlığımız var orada seni görmeyi isteriz.. tanışınca sorulara cevap bulması daha kolay oluyor..
bi de fotoğrafı daha büyük olarak mesaja eklersen cinsini daha iyi anlarız

Eski 17-02-2007, 19:12   #77

memet's Avatar

İlk yapman gereken bonsaini sulamayı öğrenmek bunun için epey bilgi bulacaksın forumda.. Avatarındaki fotoğrafta bonsain içerde görünüyor. Unutma bonsailer dış mekan bitkileri. İçerde çok fazla yaşamayabilir. dışarda uygun bir ortamda bakmalısın.
sorularına seve seve cevaplar verecektir bütün arkadaşlarımız.

Eski 17-02-2007, 19:34   #78
Yeni Üye

prenses's Avatar

teşekkür ederim dış mekan bitkisi olduğunu hatırlattığın için..ben balıkesirde okuyorum ve orda bakmayı düşünüyorum..şimdide kış olduğunu düşünürsek acaba nasıl bır ortam olusturmalıyım..

Eski 17-02-2007, 20:06   #79

memet's Avatar

şiddetli soğuklar olmadığı sürece sorun yok.. Balıkesir'de çok soğuk değil zaten bu aralar..Sert rüzgarlardan korunan bir yer uygun olur..
Forumu okudukça bu konuda ayrıntılı bilgileri bulacaksın. Sulama konusuna dikkat et, ilk önce bunu öğren.

Eski 17-02-2007, 20:38   #80
Yeni Üye

prenses's Avatar

bonzaimin türü konusunda bana bilgi verebilecek kimse yok mu acabaaa???

Eski 17-02-2007, 20:47   #81
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Sorularınıza cevap alabilmek için nelere dikkat etmelisiniz?

Forumda, Türkçe'nin doğru kullanımı hakkında

Aynı anda birkaç kuralı birden ihlal etmişsiniz
Lütfen önce Yeni üyeler lütfen önce buraya göz atın bölümünü okur musunuz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 00:49   #82
Yeni Üye

prenses's Avatar

merhaba arkadaşlar,
Ben forumunuza yeni üye oldum,kuralları yavaş yavaş öğreniyorum Benim bir bonzaim var fakat hediye geldiği için cinsini bilmiyorum. Eğer bu konuda bana yardım edebilrseniz bakımı ile ilgili araştırma yapabilirim..Şimdiden teşekkür ederim.(inşallah şimdi bir yanlış yapmamışımdır da soruma cevap bulabilirim)

Eski 18-02-2007, 09:22   #83

memet's Avatar

Muhakkak ağacını tanıyan bir arkadaş çıkacaktır, ama biraz sabretmelisin.

Eski 18-02-2007, 12:21   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Prenses, aramiza hos geldin. Bonsain cinsini ogrenmek icin gonderdigin resim, pek net gorunmuyor. Ben, yaprak sekline ve govde rengine bakarak, ELAEAGNUS multifloraya benzettim,[turkcesini bilmiyorum]yine de resim beni yaniltmis olabilir. Diger arkadaslarin goruslerini de bekle, kesin taniyan biri cikacaktir. Agacin hakkinda daha fazla bilgi verirsen cinsini bulmak daha da kolaylasir. Ornegin:
Yapraklarini dokuyormu? yapraklarinin alt tarafi ile ust tarafi ayni renktemi?Eger bilgin varsa cicek aciyormu meyve veriyormu?
Hosca kal.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 22:49   #85
Yeni Üye

prenses's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Prenses, aramiza hos geldin. Bonsain cinsini ogrenmek icin gonderdigin resim, pek net gorunmuyor. Ben, yaprak sekline ve govde rengine bakarak, ELAEAGNUS multifloraya benzettim,[turkcesini bilmiyorum]yine de resim beni yaniltmis olabilir. Diger arkadaslarin goruslerini de bekle, kesin taniyan biri cikacaktir. Agacin hakkinda daha fazla bilgi verirsen cinsini bulmak daha da kolaylasir. Ornegin:
Yapraklarini dokuyormu? yapraklarinin alt tarafi ile ust tarafi ayni renktemi?Eger bilgin varsa cicek aciyormu meyve veriyormu?
Hosca kal.
Bonzaim bana hediye olarak geldiği için çiçek açıp açmadığını bilmiyorum ama yapraklarının altı ve üstü aynı renk.Yaprak döküp dökmediğini de bilmiyorum ama saksısında birkaç yaprak gördüm bugün..Yardımın için teşekkür ederim.

Eski 20-02-2007, 14:11   #86
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
selam, ben emre, kendi denemelerim de var , ama çiçekçide görünce dayanamadım, bu bonzai yi aldım. onlar da türünü bilmiyor. picea glauca ya benzettim ama o türü biraz tanıyınca o olmadığını anladım. picea türlerinde iğneler ayrı ayrı oluyor bildiğim kadarıyla. bunda tıpkı bir sahil çamında olduğu gidi yapraklar 2 şerli sıralanmış. hatta bildiğimiz sahil çamı ya da fıstık çamının minyatür hali gibi. ama internette de buna benzer bir ağaç görmedim . türünü bilen varsa çok memnun olurum sevgiler, saygılar...
TÜRÜ BULDUM GALİBA. JAPANESE WHİTE PINE= Pinus parviflora

Eski 20-02-2007, 22:52   #87
Mert Alemdar

mertalemdar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2007
Bonsai'mi seviyorum ama adını bile bilmiyorum...

Merhabalar,
Ben sevgililer gününde eşim vasıtası ile bir Bonsai sever oldum
Ancak 6 gündür türünü bulabilmiş değilim.
Örneklere baktığımda benim Bonsaimin yapraklarına benzerini bulamadım.

Yardımcı olabilirmisiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsaim01.jpg (65.9 KB, 841 views)
Dosya Türü: jpg bonsaim02.jpg (66.8 KB, 828 views)
Dosya Türü: jpg bonsaim03.jpg (63.6 KB, 821 views)
mertalemdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2007, 23:13   #88

memet's Avatar

Bonsainin türünü öğrenene kadar yapman gereken hafif bir budama olabilir..
Alttan yeni çıkan sürgünler biçimi bozacak gibi.
Diğer taraftan kapalı mekanda bulunması bir süre sonra sorun olmaya başlayabilir..
Bonsailer iç mekan bitkileri değiller. Bonsai sulama konusundaki yazılara dikkat etmeni öneririm.

Eski 20-02-2007, 23:21   #89
Mert Alemdar

mertalemdar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bonsainin türünü öğrenene kadar yapman gereken hafif bir budama olabilir..
Alttan yeni çıkan sürgünler biçimi bozacak gibi.
Diğer taraftan kapalı mekanda bulunması bir süre sonra sorun olmaya başlayabilir..
Bonsailer iç mekan bitkileri değiller. Bonsai sulama konusundaki yazılara dikkat etmeni öneririm.
Merhabalar, Anlıyorum şeklinin bozulmaması için budamam gerekli. Ancak sulama konusunda sorun yaşıyorum. Anladığım kadarı ile nasıl sulamam gerektiğini araştırmak için cinini öğrenmeliyim. Bu sayade kapalı mekan, güneş, ışık, nem, sulama miktarı gibi bilgileri ağacın karakterine göre belirlemem gerekmiyormu?

Desteğin için teşekkürler.

mertalemdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2007, 14:24   #90
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bonsainizin yaprakları, yaban mersininin yapraklarına çok benziyor. Yeni ağacınız hayırlı olsun.

Etiketler
bonsai

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024