agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2008, 12:05   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2008
şule kurdoğlu / Ulmus

merhaba,
eylül ayında arkadaşım bana bir bonsai hediye etti. üzerinde yazdığına göre bu bir ulmus. bursadayken ağacım çok güzeldi. hem yemyeşildi, hemde zaman zaman beyaz minik çiçekler açardı. fakat boluya gelince (boluda okuyorum) yapraklarını dökmeye başladı. bir süre sonra bunu da kesti. artık dökmüyordu fakat üzerinde 20-30 tane yaprak kalmıştı.
bir gün 10-15 saniye kadar direkt ısıya maruz kaldı ve 5-10 yaprak dışında hepsini döktü. çiçekçiye sordum kovada saksıyı örtecek kadar suyun içinde durursa belki yaşar dedi. koydum bir kaç hafta öyle durdu. bunu bursadayken yaptım yine yapraklandı. şimdi 25-30 tane yaprağı var. ama boluya gelince yaprak çıkarmayı yine bıraktı.
forumdaki diğer konulardan okuduğum kadarıyla ağacımı inceledim ve toprağını değiştirmem gerektiğini farkettim. toprak değiştirirken hangi türde bir toprak kullanmalıyım...peki, bu saksı değişiminden sonra bitkimin kendine gelmesi için gübreleme yapmam gerekiyor mu...
eğer gerekiyorsa nasıl bir gübre kullanmalıyım...

bir de ağacım bolunun havasını sevmemiş olabilir mi...
yardımcı ollursanız çok sevinirim...
şimdiden teşekkürler...

şule kurdoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2008, 12:44   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sule Kurdoglu, iyi gunler.
Agacinizin uzerinde yazilanlardan yola cikarak bir karaagac(Ulmus) oldugunu dusunuyorsunuz. Kucuk beyaz ciceler acmasi ise acaba karaagacmidir diye kusku yaratiyor. Agacinizin bir fotografini eklerseniz (uzerinde kalan bir iki yapragin da iyice gorundugu bir fotograf.) daha fazla yardimci olabiliriz.

Agacinizi surekli su dolu bir kab icerisinde tutmayiniz kok curumesine neden olabilir.

Agacinizin sagligi iyi degilse, agaciniza kok budamasi, saksi ve toprak degisimi yaptiktan sonra hemen gubre vermeyiniz. Yaptiginiz degisimden sonra agacinizi yari golge bir yerde gozetim altina aliniz. Uzerinde yeni surgunler yeni filizler gordugunuz zaman az, az gubre vermiye basliyabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 11:43   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Ali bey, ilginiz için çok teşekkür ederim. ağacımın resimlerini ekledim. umarım anlaşılır olmuşlardır. ağacımın toprağını "bonsai toprak değiştirme" adlı bir makalede anlatıldığı gibi değiştirdim.
umarım yardımlarınızla ağacımın yüzünü güldürebiliriz...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg mart2008-0010.jpg (56.1 KB, 34 views)
Dosya Türü: jpg mart2008-0011.jpg (54.0 KB, 34 views)
Dosya Türü: jpg mart2008-0012.jpg (57.5 KB, 33 views)
şule kurdoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024