agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2012, 13:29   #181
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2012
Ihlamurdan bonzai

Ihlamur ağacından bonzai yapabilirmiyiz.Daha işin en başında bir kullanıcı olarak soruyorum:)

muratcolak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 13:18   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2013
merhabalar,
bonsaiyle yeni yeni ilgilenmeye başlıyorum. bir çok siteden araştırdığıma göre odunsu yapıdaki tüm bitkiler bonsai yapımına uygun. fakat hoclarımın 'hangi türler bonsaiye uygundur?' sorusu nedeniyle net bir cevap arıyorum. konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

bon-sai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 13:39   #183
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bon-sai Mesajı Göster
merhabalar,
bonsaiyle yeni yeni ilgilenmeye başlıyorum. bir çok siteden araştırdığıma göre odunsu yapıdaki tüm bitkiler bonsai yapımına uygun. fakat hoclarımın 'hangi türler bonsaiye uygundur?' sorusu nedeniyle net bir cevap arıyorum. konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba sn bon-sai,

Öncelikle yapmanız gereken bölgenize yani Ankara iklimine uygun ağaç türlerine odaklanmak. Bu türleri tespit ettikten sonra, bunların içerisinden yaprak küçültmeye olumlu cevap verenleri ve hataları tolere edebilenleri tercih etmek de ikinci mantıklı iş olacaktır.
Ankara'da örneğin Acer, Ardıç, Söğüt türleri, Açelya, vs. olabilir.

Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 20:55   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2013
Orman tipli bonsai

Arkadaşlar bonsai yetiştirmek istiyorum ama karar veremedim; orman tipli olmasını istiyorum, buna en uygun ağaç tipi nedir? İstanbul Üsküdar Ümraniye arasında oturuyorum.

darkside Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 21:30   #185
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkside Mesajı Göster
Arkadaşlar bonsai yetiştirmek istiyorum ama karar veremedim; orman tipli olmasını istiyorum, buna en uygun ağaç tipi nedir? İstanbul Üsküdar Ümraniye arasında oturuyorum.
Merhaba darkside,

Dediğiniz şey bonsaide orman tarzı olarak adlandırılıyor zaten. Google da orman tarzı (Forest style) diye aratırsanız örneklerini görebilirsiniz.

Yapraklarını dökmeyen ağaçlardan yapılmaz diye bir şey yok, ancak en güzel orman tarzı çalışmaları genelde yaprak döken türlerle elde ediliyor. Bu tür ağaçlardan bölgenize uygun ve yaprakları küçük olanları tercih ederseniz iyi bir karar vermiş olursunuz.

Bölgeniz için örneğin akçaağaç, melezçam, karaağaç gibi türleri tercih edebilirsiniz.

Eski 25-05-2013, 11:26   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2013
Erzurum da yaşıyorum, evimizde çok sıcak sayılmaz.Bu tarz ortamlarda bonsai için uygun bitkiler nelerdir acaba?******.

nfdiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 11:57   #187
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nfdiler Mesajı Göster
Erzurum da yaşıyorum, evimizde çok sıcak sayılmaz.Bu tarz ortamlarda bonsai için uygun bitkiler nelerdir acaba?
Merhaba sn nfdiler,

Kendi ilinizde hergün çevrenizde rastladığınız ağaçlar aslında sizin oralarda bonsai yapmak için uygun ağaçlardır. Küçük bir gözlemle bunları kolayca tespit edebilirsiniz.

Prunus ve Malus familyalarından olan ağaçlar (erik, kiraz gibi), akça ve karaağaç türleri, melezçam, ladin, sedir, ardıç, vs.

Google'dan bitkiler için soğuğa dayanıklılık derecesi 4-5 (Erzurum için yaklaşık dayanıklılık dereceleri) için uygun olan ağaçlar diye de daha fazla ağaç türü aratabilirsiniz.

Forumumuzda bu başlığa da bakabilirsiniz:
Türkiye Bitki Soğuğa Dayanıklılık Haritası (Plant Hardiness Zone Map)

viebelle beğendi.
Eski 26-12-2014, 08:31   #188
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2014
Galeri: 6
Bahar gelince bonsai için bir kaç tür fidan almak istiyorum. Kanada'da yaşıyorum burda nerdeyse 5-6 ay kış oluyor sogukluk -30 lara kadar inebiliyor.

İç mekana uygun olan ve hızlı gelişen bir tür arıyorum. Ardıç almayı düşünüyordum ama bu tür iç mekanda bakılabilir mi bilmiyorum. Bir de begonvil ve incirin uygun olduğunu okudum, bunlar hızlı gelişen türden mi?

Sizin önerebileceğiniz baska turler var mi?

viebelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 08:50   #189
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2014
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster

Kendi ilinizde hergün çevrenizde rastladığınız ağaçlar aslında sizin oralarda bonsai yapmak için uygun ağaçlardır. Küçük bir gözlemle bunları kolayca tespit edebilirsiniz.

Prunus ve Malus familyalarından olan ağaçlar (erik, kiraz gibi), akça ve karaağaç türleri, melezçam, ladin, sedir, ardıç, vs.

/6569.htm[/URL]

Sn Sakaki,

Benim bulunduğum bölgede de çam, sedir, ardıç, çınar türleri var ama bu türlere dışarıda mı bakılması lazım. Yukarıda yazmıştım burada 5-6 ay kış oluyor.

viebelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 11:52   #190
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Çınarı hiç önermem. Tüylü yaprak yapısı ve yaz dönemlerindeki aşırı su isteğinden sığ sağ saksıda yaşatmak çok zor. Yaprak küçültmeye verdiği cevapta ayrı bir sorun gibi duruyor. Belki denenebilir ama bu sorunlar sizi bekliyor.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 12:29   #191
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viebelle Mesajı Göster
Sn Sakaki,

Benim bulunduğum bölgede de çam, sedir, ardıç, çınar türleri var ama bu türlere dışarıda mı bakılması lazım. Yukarıda yazmıştım burada 5-6 ay kış oluyor.
Yabani kiraz, sakura, yabani erik, yabani elma, japon akçaağacı (acer palmatum), üçdişli yapraklı akçaağaç (trident mapple), ardıç, hatta bölgenizde yetişen yemiş türleri... gibi türler sizin için çok uygun bence. Çalışması da keyifli olur.

İbreli türlerden bazılarını da önerebilirim ama başlangıç için biraz zor ve heves kırıcı olabilir sizin için.

Bahsettiğiniz hızlı gelişen ve içeride bakmanızı gerektirecek incir (ficus), begonvil, vs.türler buralarda bakımı kolay olan türler olmasına karşın, Kanada'da size büyük sıkıntı çıkarabilir.

Başarılar diliyorum

Eski 28-11-2015, 19:42   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2015
Arkadaşlar merhaba,
Yeni bir tane ardıç fidanı aldım. Niyetim ****** bu fidanı ileride bonsai çalışması yapmaya uygun hale getirmek. Büyümesi hızlansın diye büyük bir saksıya aldım. Forumda yeniyim ve elimden geldiği kadar forumu okumaya çalışıyorum ancak kafam karışıyor. Örneğin bu yeni fidanı şimdiden tellemeli miyim, budama işlemi yapmalı mıyım, yapmam gerekiyorsa neresinden başlayacağım vs. Resimleri mesaja eklesem bana tavsiyede bulunur musunuz. Teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20151128_155817.jpg (65.5 KB, 160 views)
Dosya Türü: jpg 20151128_155845.jpg (58.3 KB, 162 views)
Dosya Türü: jpg 20151128_155812.jpg (33.0 KB, 161 views)
Dosya Türü: jpg 20151128_155747.jpg (29.3 KB, 159 views)
Dosya Türü: jpg 20151128_155741.jpg (32.5 KB, 161 views)
barisaksu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 08:22   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2015
bilgili arkadaşlar cevap verecektir sorunuza, sanırım ağacınıza bir stil uygulaması yapılmış

ufukarikaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2015, 23:06   #194
Yeni Üye

Arkadaşlar kimse cevap vermeyecek mi

Eski 02-12-2015, 22:04   #195
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.barisaksu.
Mesajınızı yeni gördüm, bu yüzden cevap geçikmeli oldu. Ağaçların kış uykusuna yattığı bu dönem hiç bir müdehale önermiyorum. Üstelik ağacınız daha henüz çok küçük, gelişmesi lazım. Yapacağınız her budama ve telleme işlemleri ağacın gelişim hızını önemli ölçü yavaşlatacaktır. Şunu unutmayın "ne kadar çok yaprak o kadar hızlı gelişim demekitir."
Telleme işlemide aslında esnetme işidir. Bu esnetme işinde iletim yollarındaki su akşı yavaşlar. Bu da ağacınızın gelişmini yavaşlatacaktır. Kaldı ki kış dönemi yapılan tellemelerin yarardan çok zararı vardır.

barisaksu beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2015, 10:30   #196
Yeni Üye

çok teşekkür ederim sn. badrobot. peki bu süreçte büyümeyi hızlandırmak için gübre vermeli miyim?

Eski 05-12-2015, 22:32   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2015
Merhabalar,
Bonsai sanatıyla yakin zamanda ilgilenmeye basladim ve kendi bonsaime baslamak istiyorum. Cevremde bununla ilgilenen hic kimse yok bu sebeple sorularimi siz bonsai severlere yoneltmek istiyorum
Hazir bir bonsai edinmemi mi, bir fidan alarak baslamayi mi yoksa olgun bir agactan dal koklendirerek baslamayi mi önerirsiniz? Su anda agaclar uykuya yattigindan oturu baslamak icin dogru zaman mi ondan da emin olamiyorum. Sizce ne yapmaliyim? Simdiden tesekkur ederim.

Nerocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 00:39   #198
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2015
merhaba
bildiğimden değil de deneneğimden yazıyorum
tohum dikmek istersen şu aralar dikmek istediğin tohumları bulup cinsine göre 1 -2 ay içinde dikmen gerekir sanırım ki ben öyle yaptım
çelik köklendirmek istersen en az nisanı mayısı beklemen gerekir ki onuda denemiştim
hazır bir bonsai alacaksan çiçekçiden alırken dikkat et biraz pahalı oluyor ve sağlıksız olabiliyor,bir akadaşıma aldığım bonsainin kökleri çürümüştü, yapı markette daha ucuz bir iki çeşit bulmuştum, geçen baharda büyük bir markkete 10 tl e bulduğum zeytini almadığıma pişmanım oldum sonradan
fidanlıktan bir tane almayı istiyorum aslında onu denemedim ben de daha, deniyerek öğrenmek gerek sanırım

mehmetpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 01:48   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetpolat Mesajı Göster
merhaba
bildiğimden değil de deneneğimden yazıyorum
tohum dikmek istersen şu aralar dikmek istediğin tohumları bulup cinsine göre 1 -2 ay içinde dikmen gerekir sanırım ki ben öyle yaptım
çelik köklendirmek istersen en az nisanı mayısı beklemen gerekir ki onuda denemiştim
hazır bir bonsai alacaksan çiçekçiden alırken dikkat et biraz pahalı oluyor ve sağlıksız olabiliyor,bir akadaşıma aldığım bonsainin kökleri çürümüştü, yapı markette daha ucuz bir iki çeşit bulmuştum, geçen baharda büyük bir markkete 10 tl e bulduğum zeytini almadığıma pişmanım oldum sonradan
fidanlıktan bir tane almayı istiyorum aslında onu denemedim ben de daha, deniyerek öğrenmek gerek sanırım

Onerileriniz ve deneyimlerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederim Mehmet bey, dikkate alacagim.

Acaba Ankara'da bonsai atolyesi/egitimleri ya da kulupleri hakkinda bir bilgisi olan var mi?

Nerocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 19:51   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2016
Wink Ceviz den Bonsai olur mu?

Merhabalar;
Bonsai agaç yetişimine yeni merak saldım ve bu konuda en başarılı agaclar.net olarak buldum.

Hazır ağaçlardan kaçmak istedim ve farklı bir yol izlemek istiyorum.

Yaklaşık 25cm uzunluğunda ceviz fidanı var. Cevizden bonsai olur mu?

Yardımlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

Ulu_Çınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2017, 07:55   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Merhaba
Elimde yaklaşık 4 yıllık 2 kök Biberiye bulunmakta. Bunlardan birini bonsai yapmak istiyorum. Tabi acemi olduğum için Biberiye' den bonsai olur mu bilmiyorum. Sizce uygun mudur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

mimarCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2017, 10:06   #202
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
İzleyin öyle karar verin

dusunenadam ve mimarCI beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2017, 22:32   #203
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Ne kadar hoş şeyler yapmışlar biberiyeden. Hayran kaldım.

david72 beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 16:26   #204
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Merhaba,öncelikle bonsai düşünmemiştim ama karşımdaki komşu evleri yikilinca bahcesindeki 3-4 ceviz elma,erik,nar ağaçlarida ne yazikki yıkıldı,kesildi,bir tane de seftali agaci vardı onu da kesecekler diye bir kaç dalını almıştım,bir gün suda beklettikten sonra 5 litrelik su Bidon içine aynı bahce toprağına dikim, tam vazgecicektimki bir tanesi filizlenme basladi,koklenme oluşumu varmı bilmiyorum,size sorum peki bundan sonra ne yapmaliyim?

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 16:31   #205
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
[attach]1489854425821-1177520955.jpg

1489854486253975229340.jpg[/attach]

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 12:43   #206
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Parlak yıldızlar,

Bonsai yapabilmek için öncelikle ağaçların kılcal kök yapması ve sağlıklı olması gerekiyor. Çeliğiniz köklense bile onlar beyaz yumuşak köklerdir, kahverengileşip sğlamlaşması gerekiyor. Çelikleme, sökme gibi durumlarda en az 1 yıl (bazan 2 yıl) ağacın köklenmesi ve stresini atması için zaman tanıyoruz. Şimdilik yapacağınız en iyi şey çürütmeden saksıda yaşamasını sağlamak.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParlakYıldızlar Mesajı Göster
Merhaba,öncelikle bonsai düşünmemiştim ama karşımdaki komşu evleri yikilinca bahcesindeki 3-4 ceviz elma,erik,nar ağaçlarida ne yazikki yıkıldı,kesildi,bir tane de seftali agaci vardı onu da kesecekler diye bir kaç dalını almıştım,bir gün suda beklettikten sonra 5 litrelik su Bidon içine aynı bahce toprağına dikim, tam vazgecicektimki bir tanesi filizlenme basladi,koklenme oluşumu varmı bilmiyorum,size sorum peki bundan sonra ne yapmaliyim?

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 23:37   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2020
Merhabalar. Yaklaşık 1 hafta-10 gündür forumu oku oku bitiremedim. Bonsai yetiştiriciliğine yeni başlamak istiyorum ama okudukça kafam karışıyor artık bi yerden başlamak lazım diye düşündüm. İlk başta hangi türü seçmem konusunda yardımcı olursanız müteşekkir olurum. Burdur yaşıyorum. Akdeniz bölgesi olmasına rağmen karasal iklim özelliklerine daha yakın iklim çeşidine sahip bir yer. Günün büyük bir kısmı iş yerinde olacağım için iş yeri şartlarına uygun bir bonsai edinmemin daha uygun olacağını düşündüm. İç mekanda yetişecek olması ve ofisimin fazla güneş almıyor olması beni oldukça kısıtlıyor. Gülibrişim, Şimşir, Akasya, Begonville, Zelkova, Mabed Ağacı, Ligüstrüm biraz araştırıp uygun olabileceğini düşündüğüm türler gibi geldi. Sizin de bunlar arasından veya başka bir türde öneriniz varsa (özellikle hızlı büyüyen, yaptığım yanlışları telafi edebileceğim bir tür) önerilerinizi bekliyorum. İyi günler dilerim.

kemalenes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2020, 20:50   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Merhaba benim Çin Kavağı (Paulownia) fidanım var 25-30 cm büyüklüğünde. 6 yaşında. Düzenli sulanmadığı için büyüyemedi. Bonsai yapımına uygun mudur? Yardımcı olursanız teşekkür ederim. Sağlıklı günler

3mirturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2020, 15:17   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2020
Merhaba ****** bende buradaki yorumları okumadan heves edip karaçam okaliptus ve cherry blossom tohumları aldım tohumları çimlendi hatta filizlendi ancak ağaçlarımın özelliklerini öğrenebileceğim sitelere veya kitaplara ihtiyacım var. yardımcı olurmusunuz?

Brcomr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024