agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2008, 14:45   #1
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Penjingle İlgili Sorular

Bir penjing projesine başlamak üzereyim, işe başlarken cevabını bulmam gereken bazı sorular var. Umarım sizlerin yardımı ile bu soruları cevaplarız. Takıldığım noktalar şunlar;

1- Saksı olarak mermerden ya da granitten bir saksı yaptırırsam, köklerin sağlığı için bir sorun olur mu ? Düz taş olarak değil de, saksı şeklinde yaptıracağım.

2- Çalışmada çeşitli ağaç ve çalı türleri kullanmayı düşünüyorum, bunları zamanı geldiğinde kök budaması vs yapmak için üstten görünmeyen ayrı bölmelere mi dikmeliyim, yoksa saksıyı hiç bölmeyip, tüm ağaçların köklerinin birbirine girmesine müsade mi etmeliyim. Saksının 1 metreden uzun ve yarım metreden geniş olacağını da ifade edeyim.

3- Saksının içerisinde tepecikler yapmayı düşünürsem, bunları toprak yığını şeklinde mi yapmalıyım, yoksa altta tepecik şeklinde taş zemin hazırlayıp, üstteki toprak miktarını sınırlı mı tutmalıyım. Saf toprak yaparsam, ağaçların bakımı daha kolay olur gibi geliyor, ama eğer büyümeye meyilli türler dikersem, ağaçların dengesi büyüme yönünde bozulabilir diye düşündüm.

4- Saksının eni ve boyu konusunda uymam gereken kurallar var mıdır?
Ben 110 / 60 / 8 cm yükseklik düşündüm, sizce uygun mudur ?

Düzenleyen vyssera : 20-02-2008 saat 12:55
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 14:52   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bence çok büyük bir boyut hem taşıması zor olur hem çok fazla fidan gerektirir.
bence tamamen yarı yarıya düşürün gibi 60x40 gibi karar sizin tabii kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 14:56   #3
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Saksısı yaklaşık 30 kg civarı gelecek. Taşınabilir. İklimimiz de ılıman olduğu için, içeri dışarı taşımak gerekmeyecektir. 110 ya da 120 cm olmasını düşnüyorum, teşekkür ederim Tekin bey.

Eski 19-02-2008, 18:08   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
1- Saksı olarak mermerden ya da granitten bir saksı yaptırırsam, köklerin sağlığı için bir sorun olur mu ? Düz taş olarak değil de, saksı şeklinde yaptıracağım.

Toprak karışımında mermer kökenli taşlar kullanıldığında Toprağın asiditesinin alkaliye kaydığı söyleniyor. Saksıyı mermerden yaptırırsanız aynı sorun olmuyor mu?

Hem mermer hem granit malzeme ve işçilik açısından pahalı taşlar. Özellikle de sizin istediğiniz ebatlarda. Maliyet ne kadar tutuyor öğrenebildiniz mi?

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 18:56   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Mermer bence de uygun bir seçim olmaz. Zamanla toprakla etkileşime girecek.
Aslında belirli bir olgunluğa geldikten sonra düzenleme yapmak daha doğru olacağı için belki saksı fikrin daha uygun olur. Ağaç olgunluğuna kavuşurken kök budaması yapma şansın olur.

Tabi benim fikrim bu. Diğer yandan düz taş üstüne kök budaması yapıp koyabildiğimiz düşünülürse, yüzey ince olacağı için diğer seçenekte uygun olabilir.

Genellikle tapalaeri kayalarla oluşturuyorlar. Sanırım sen tepe değil yükselti yapmayı düşünüyorsun. Toprak olması belki daha uygundur.

Not: yarışmaya katılırsam, aynı zamanda rakip de oluyorum, bütün yazdıklarımı kafa karıştırıp, rakibi bertaraf etmek için yapmış olabilirim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 19:04   #6
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Toprak karışımında mermer kökenli taşlar kullanıldığında Toprağın asiditesinin alkaliye kaydığı söyleniyor. Saksıyı mermerden yaptırırsanız aynı sorun olmuyor mu?

Hem mermer hem granit malzeme ve işçilik açısından pahalı taşlar. Özellikle de sizin istediğiniz ebatlarda. Maliyet ne kadar tutuyor öğrenebildiniz mi?
Graniti volkanik bir taş olduğu ve az da olsa gözenekli olduğu için tercih etmeyi düşündüm. Toprağa ne şekilde etki ettiğini bilmiyorum, ama internette gezinirken mermer vb taşlar kullanılmış. Maliyetini henüz öğrenemedim. Ne tutarsa ödeyeceğim kafama koydum. Kaç aydır bu projeyi düşünüyorum.

Eski 19-02-2008, 19:11   #7
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Mermer bence de uygun bir seçim olmaz. Zamanla toprakla etkileşime girecek.
Aslında belirli bir olgunluğa geldikten sonra düzenleme yapmak daha doğru olacağı için belki saksı fikrin daha uygun olur. Ağaç olgunluğuna kavuşurken kök budaması yapma şansın olur.

Tabi benim fikrim bu. Diğer yandan düz taş üstüne kök budaması yapıp koyabildiğimiz düşünülürse, yüzey ince olacağı için diğer seçenekte uygun olabilir.

Genellikle tapalaeri kayalarla oluşturuyorlar. Sanırım sen tepe değil yükselti yapmayı düşünüyorsun. Toprak olması belki daha uygundur.

Not: yarışmaya katılırsam, aynı zamanda rakip de oluyorum, bütün yazdıklarımı kafa karıştırıp, rakibi bertaraf etmek için yapmış olabilirim.
Küçük bölmeler olup olmaması konusunda siz de kararsızsınız benim gibi. Aslında yabancı sitelerde yapılan çalışmalara bakıldığında, düz bir taş üzerinde iki grup halinde düzenlenmiş çalışmalar var. Düz taş üzerinde olunca kök budamasına gerek kalmıyor. Saksı şeklinde düzenlenmiş bu ebatta bir çalışma görmedim. Belki ben de düz taş şeklinde mi yapmalıyım?

Tepeleri altta ince çakıl ve taşlardan hafifçe yükselterekbol toprakla yapmak istiyorum. Bakımı kolay olsun diye. Tepe derken yükseltiyi kastettim.

Yarışmaya katılmanıza sevindim, çekişmeli güzel bir yarışma olsun, bu projemi gerçekleştireyim de birinci olmasam da olur

Eski 19-02-2008, 19:12   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Mermerin alt kısmını ince tutmaya bakın hem ağır olmaz hem düz zemin korkunuzu yenmek için iç kıcma çok az bir kumu bire bir çimento iler karıştırp boya gibi iç kısma sürün.
İyi yapışması için iç kısmı mermercide sildirmeyin pürüzlü kalsın dranaj delikleri fazla olsun.Delikleri kapamak için file yerine nalburlarda bulunan dranaj bezi kullanın ve tüm tabana yayın.

Eski 19-02-2008, 19:18   #9
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Güzel bir fikir Tekin bey, eğer mermer ya da granitin, yahut da pürüzsüz yüzeyin köklere olumsuz etkisi olacaksa ( olup olmadığını bilmiyorum ) beton uygun olabilir. Drenaj konusunda da düşüncenizi uygulayacağım.

Eski 19-02-2008, 19:21   #10
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bir de aklıma takılan bir soru daha var, saksıya dikilen orman tarzı çalışmalarda, kök budaması ihtiyacı olmuyor mu? Malum yuvarlak saksının çevresini dönüp duruyor kökler. Peki bu durumda bu kökler nasıl budanıyor. Eğer bu sorunun cevabını öğrenebilirsem belki, bu çalışma için de düz taş ya da saksı gibi bir tercih yapabilirim.

Eski 19-02-2008, 19:23   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Dranaj bezi bulamaz iseniz orda mutlaka bulursun eski keten ÇUVAL lardan hem taşla kök arasında bir zararsız duvar oluşur.
Her toprak değişiminde oda değişir. Böylece düz zemin sorun olmakdan çıkar.

Eski 19-02-2008, 20:44   #12
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ali abinin düz taş üstüne çalışmasında kökle ilgili açıklamaları vardı. Aynısı senin çalışman içinde geçerli olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 22:54   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Bir de aklıma takılan bir soru daha var, saksıya dikilen orman tarzı çalışmalarda, kök budaması ihtiyacı olmuyor mu? Malum yuvarlak saksının çevresini dönüp duruyor kökler. Peki bu durumda bu kökler nasıl budanıyor. Eğer bu sorunun cevabını öğrenebilirsem belki, bu çalışma için de düz taş ya da saksı gibi bir tercih yapabilirim.

Okuduğum kadarıyla, taşın üzerinde çok az miktarda toprak olduğundan, kökler aşağıya doğru büyüyemiyorlar. Mecburen yanlara doğru genişliyorlar. Yanlara ulaşıpda toprağın dışına çıktığında ise güneş nedeni ile ölüyorlar. Böylece doğal kök budaması oluyor. Ayrıca kök budamasına gerek kalmıyor. Bu şekilde on yıllar boyunca kalabiliyormuş. Saksıdaki gibi toprak ve üzerine koyduğun taşı değiştirmen de gerekmiyormuş.

Her bir ağaç kökünün denk geleceği yerlerin özellikle daha oyuk olması önerilmiyor. Bu suyun bu oyuklarda sıkışmasına neden oluyormuş. Ancak senin yapmak istediğin yükseltilerle ilgili herhangibir şey okumadım.

David Joyce'nun "The Art of Natural Bonsai: Replicating Nature's Beauty" kitabında tellerden çatı oluşturduktan sonra otantik saksı ve grup ekimi için taş kaide yapılmasından bahsediyor. Burada, çatıyı önce tutkal ve kağıtla kaplayıp en üstü de çimento ve benzeri maddelerden örme yapıyor. Yüzeyi özellikle pürüzlü bırakıyor. Sonuç hafif ve dayanıklı oluyormuş. Bu yöntem senin istediği tarzda tepecikler oluşturmak içinde mermer, granit vb malzemelerden daha uygun olabilir. Bir ara boş vaktimde denemeyi düşünüyorum.

Eski 19-02-2008, 23:09   #14
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler arkadaşlar. Eaglion, tepecik oluşturmak için güzel bir yönteme benziyor. Ama cevabını bulamadığımız tek bir soru kaldı, sanırım ustalarımız sorunu çözecektir. Bu da aşağıda resmini eklediğim gibi bir çalışmada, doğal kök budaması olamayacağına göre, kök budaması yapılmıyor mu? Yapılıyorsa nasıl ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg pnjng.jpg (73.2 KB, 134 views)
Eski 19-02-2008, 23:19   #15
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kökler alt tarafa gidemeyeceğinden yanlara doğru gidecektir.
Yana doğru gidince zaten saksı kenarında yuva yapacaktır. Ağaçları yerinden hiç oynatmadan kenarları boşaltıp yuva yapmış olan kökleri keskin bıçakla kesersin. Sonra kenarları uygun toprakla tekrar doldurursun gibi geliyor bana ama doğrusu kesin bumudur bilmiyorum.

Eski 19-02-2008, 23:29   #16
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Doğrusu o mudur bilmiyoruz ama, benzer bi fikir benim aklıma da geldi Belki saksı çok büyük olunca, kökler saksının etrafını dolaşana kadar uzamaları duruyordur. Umarım söylediğim saçma değildir.

Eski 19-02-2008, 23:33   #17
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster

Çok güldüm...

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 23:36   #18
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Görüyorsunuz Sayın Uzman16, rakip her yolu deniyor artık

Eski 19-02-2008, 23:59   #19
Ağaç Dostu

İlla ki; saksı olayına gireceğim diyorsun yani

Bendeki kitaplara tekrar baktım. Japon atalarımız buna bonkei diyorlarmış. Esasları kaya üzerine grup ekimi ile aynı olduğu söylenmiş. Kaya üzerindeki toprak çok az olduğu için sulama özellikle ilk 2 sene çok sık yapılıp kurutmamaya dikkat etmek gerekiyormuş. Bu bakımdan saksı, kaya üzerine göre biraz daha az zahmetliymiş. Bunun dışında farklı bir bakım bilgisi yok gibi belirtilmiş.

Sanırım bu soru da Ali Beyi bekleyecek.

Eski 20-02-2008, 00:10   #20
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Heheh çok teşekkür ederim, rahatlatıcı bir bilgi oldu. Saksı olması benim için daha kolay olur gibi, en azından artı ve eksilerini bilmeliyim ki bir tercih yapabileyim. Güzel bir bilgi paylaşımı oldu. Dediğiniz gibi Ali Bey kesin çözümü biliyordur. Yarın görüşmek üzere. İyi geceler.

Eski 20-02-2008, 14:22   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Hepinize iyi gunler,
Emre guzel bir calisma yapacagindan eminim. Bu kadar arastirmadan sonra yapacagin calismaya cok az yanilma payi birakiyorsun ki o cok azi da deneyimlerin ile kolayca asabilirsin.

"Saksidaki peyzaj"(penjing) calismasini granit veya mermerden saksi yaptirmak yerine, dogrudan duzlukleri uzerine uygulaycaginiz calismanin daha bir dogal olacagini dusunuyorum.

Bu gibi calismalarda, yapilan bitki seciminde tek cins kulaniliyor(cabuk buyuyup gelisen bir cins diger yavas buyuyen cinsleri olumsuz etkileyebilir.) Bunun yaninda karisik bitki cesitlerinin kullanildigi da olur. Bu durumda birlikte ayni yerde yasiyaycak olan degisik cins bitkilerin, birbirlerini olumsuz etkilememeleri ve uyum icerisinde yasiyabilirlermi diye bir on calisma yapmalisiniz.

Agaclarinizi dikeceginiz duz tasin uzerine acacaginiz deliklerden gecireceginiz teller ile agaclarinizi yerinden oynamiyacak bir sekilde duz tasin uzerine bagliyabileceksiniz.

Duztas(veya saksi) uzerine yapmak istediginiz tepecikler icin kil ve gubre karisimindan yapacaginiz ozel karisimla istediginiz yukseklikte ve sekilde duvarcik yaptiktan sonra(bu duvarcigi duz tas uzerine toprak koyacaginiz yerlere de orup sonra icerisine toprak koymalisiniz bu duvarcik topragin akip gitmesini onliyecektir)toprak doldurum istediginiz tepecikleri elde edebilirsiniz.

Duz tas uzerine dikilen agaclar uzun bir zaman (Belkide hic) kok budamasi istemiyor. Cunku kokler buyudugu zaman saksidaki gibi onunde seramik bir duvar bulmuyor bu yuzden sert duvar boyu donup dolasmak yerine nemli ve gubreli kil duvarciktan disari cikmaya calisacak ve disari cikan kokler de isigi gorunce kuruyup(isik goren kokler) dogal bir budama olacak.

Saksiya dikilmis agaclar ise saksiya dikilmis diger bonsailer gibi belli zamanlarda saksidan cikarilip kok budamasi yapiliyor. Agaclar tek tek degil hepsi birden saksidan cikarilip gerekli kok budamasi yapilip geri dikiliyor.

Her bitki cinsi icin duz tas veya saksi icerisinde ozel cepcik olusturup onlari o cepciklerin icerisine dikmen gerekmiyor. Bitkiler bir birleri ile ile uyum icerisinde yasiyacak cinsler ise hic bir sorun olmiyacaktir.

Saksi ve ya duz tas uzerine dikecegin agaclarin tum alani kaplamasin saksi veya duz tasin, bir yani bos kalirsa, calisman daha dogal duracaktir.
Topragi ortmek icin kullanacagin yosunlar dogal bir gorunum saglarken usten topragin akip gitmesini de engelleycektir.

Saksi (duz tas) buyuklugu sana kalmis bir durum istedigin buyuklukte yapabilirsin(yalniz aklinda olsun gunun birinde calismani sergilemek istersen buyuk bir zemin uzerine dikilmis agaclari bir yerden bir yere tasimak guc oluyor)
Agaclarini duz tas uzerine dikeceksen duz tasa tahtadan kucuk ayaklari olan bir altlik yapmayi unutma.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 23:49   #22
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Hocam teşekkür ederim, hem benim hem de bu tür çalışmalar yapacak arkadaşlar için birçok sorunun cevabını verdiğiniz. Şimdi verdiğiniz bilgilere dayanarak, düşünüp, kararlarımı vereyim. Çalışmann gidişatı hakkında, işin sürprizini bozmadan, ara ara bilgiler vereceğim, Tekrar teşekkür ederim, saygılar.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024