agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2008, 00:29   #1
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
İncir fidanı??

Geçen hafta çok hoş bir incir fidanı gördüm, gövdesi bir bambu gövdesi gibi ve harika enkteydi, ama boyu en az 1.5 metre vardı
Benim sorum şu bu fidanı alıp budayarak kısaltırsak şayet dallanması mümkün olabilir mi?
Başka bir sorum da bu tarz uzun boylu fidanları budayarak kısaltığımız da bonsai kuralı olan kalından inceye doğru yükselmeyi nasıl sağlayabiliriz?
Sonuçta kesilen yer ile gövdenin başlangıcı neredeyse aynı kalınlıkta kalıyor?
Bu sorum özellikle söğüt köklendiren herkesin sorunudur sanırım.

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2008, 23:28   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Merhabalar Ataser,

Eğer bir fotoğrafını ekleyebilirsen sana tavsiyelerde bulunacak arkadaşlar çıkacaktır.

Benim şöyle bir naçizane önerim olabilir. Eğer ağacın üst kısmı bonsaiye uygun olarak gelişmişse tepeyi budayıp altan büyütmeye çalışmak yerine yukardan aşağıya istediğin yüksekliği ayarlayıp havai köklendirme yapmayı deneyebilirsin.

Yeterli kök gelişimi sağlandığında bu noktanın biraz altından kesip ektiğinde, yavaş yavaş daralan gövde yapısını da korumuş olursun. İstersen geri kalan gövdeyi de kökten yukarıya yeterli bir miktar bıraktıktan sonra tekrar budayabilirsin. Bunu da ilk planındaki gibi bonsaiye dönüştürmeyi deneyebilirsin.

Bu yöntem özellikle bambu, diffenbahya vb kamış tarzında sürekli yükselen bitkilerde, kısaltmak için standard uygulanıyor. Ben de babamdan kalma difenbahyamızı birkaç defa bu şekilde kısaltım.

Okuduğum kadarıyla bahsetmiş olduğun tipteki ağaçlarda da işe yarıyor. Sadece yeterli kök gelişimi biraz daha uzun sürüyor.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024