agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2006, 22:10   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
İşte biz bunları yaptık, siz yapmayın!

Yaptığımız yanlışları ve doğruları paylaşalım demiştik. Aslında pek çok yerde bunlardan bahsediyoruz. Ama yeni başlayanlar için bunları bir arada toplarsak çok iyi olacak. Bonsaide çok tecrübe sahibi olmayan biri olarak yanlışlarımı paylaşabilirim sanırım.

Yanlış 1: Yaz mevsiminde doğadan ağaç çıkarmaya kalkıştım. Bu da yetmedi, kök budaması yaptım. ( Tabi yıllar ve yıllar önce .) Sonuçta ne oldu? Olan şu ki bu yolla edindiğim ağaçlardan hiç biri kışı görmedi.

Doğru 1:Doğadan ağaç edinmek için kış sonu bahar başı en ideal zamandır. Kök budama işi için de en uygun zamandır.

Yanlış 2: Kök budaması yaptığım ağaçları direk güneş ışığı alan yere koydum.

Doğru 2:Kök budaması yapılan bir ağaç yaklaşık bir ay direk güneş ışığı almayan serin bir yere koyulmalı.

(Yanlışlarımı anlatırken yanlışlarım olduysa düzeltirseniz sevinirim. )

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2006, 22:15   #2
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Çok teşekkürler güzel bir başlık olmuş.Benimde ara ara eklemelerim olacak

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2006, 22:22   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
yanlış
bitkileriniz eğer mildiyö(bir çeşit mantar hastalığı)ye duyarlıysa nemli bırakmayın. hele sakın ha yağmurlama falan yapmayın.çünkü nemli ortamlar inaktif halde bulunan mantar sporlarının aktif hale geçmesine ve küflenmeye yol açıyor.
ben yaptım gülümün ve narımın üstüne kediler çiş yapmıştı( yine kediler) yıkıyım dedim . ertesi gün( o kadar hızlı oluyor) gül küflendi. nar kolay atlattı ama gülüm hala can çekişiyor.
tabi bu konuyu daha uzmanlara bırakıyorum( çünkü insanın aklına eee hiç mi yağmur yemiyecek bu bitki sorusu geliyor. belki bakırlı veya kükürtlü ilaçalarla hastalık görünür hale gelmeden koruyucu olarak ilaçlama faydalı olabilir. ama bunlar spor tabii bu ilaçlar sporların üzerinde işe yarar mı onu da uzmanlara soralım yanıtlasınlar!)

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2006, 22:23   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sule

(Yanlışlarımı anlatırken yanlışlarım olduysa düzeltirseniz sevinirim. )
aynen benide benide

Eski 25-07-2006, 22:45   #5
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Çam ağacına ağır budama yaptım hiç dal ve yaprak bırakmadım.
Tabii bu YANLIŞ

Doğru olanı ise;
İğne yapraklılarda budamayı yapraklarına ve dalına bakarak yapmak.
Dallar o yeşil yaprakların olduğu yerden çıkıyor.
Nedenini sormayın ben de bilmiyorum
Neden bir bilene sormuyorum

Mümkün olduğunca uç alma (piching) yöntemi ile dallandırıp, gereksiz dalları keserek şekillendirmeye bakın
Bazen yapraksız yerden de dal oluşmaya başladığını göreceksiniz ama siz işinizi garantiye alın ve buna güvenmeyin

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2006, 23:34   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Mümkün olduğunca uç alma (piching) yöntemi ile dallandırıp, gereksiz dalları keserek şekillendirmeye bakın
yeri değil ama şu pinching olayını ben hala tam olarak anlayabilmiş değilim
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1601
burada soruları yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. çünkü sitedeki makaleyi doğru anlayıp anlamadığımı bilmiyorum.madem konumuz yanlışlar yanlış bir şey yapmak istemiyorum

Eski 25-07-2006, 23:41   #7
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Burada daha güzel bir açıklama var.
Olmadı orada devam edelim mi?

Eski 25-07-2006, 23:59   #8
Ağaç Dostu

peki ben doğrumu yapmışım
olumlu olumsuz birşeyler söyleyin. yani istediğimiz kadar alt seviyelere inebilirmiyiz?uzun bir sürgünü 1-2cm kadar alttan koparsak yine dallanma olur mu? yoksa orda kalırmı. aslında benim açtığım başlık resimdeki ağaçlara özel bir soruydu

Eski 26-07-2006, 00:25   #9
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Bu resme baktın mı?
Dalda oluşmuş bu sürgünleri (yaprakları) en az 1cm kalacak şekilde uç aldığında o 1 cm lik yerden sürgün veriyor.

Gözüne kestirdiğin bir veya iki dalda denemeler yap.
Bunları denersen daha iyi öğrenmiş olursun.

Korkma ama temkinli olmayı da ihmal etme

Eski 26-07-2006, 00:29   #10
Ağaç Dostu

teşekkürler

Eski 26-07-2006, 11:23   #11
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Öldürdüğüm çamlardan edindiğim tecrübe çamların dal budamalrını çok az tolare ettiği.Çam kolay kolay gövdeden dal çıkarmadığı için budama yaparken herhangibir terslik yaşandığından bunu kaldırabilecek kadar dal ve ibresi olması gerektiğini hatırlayın.

Ama bu bütün ibreliler için geçerli değil.Ardıçlarla daha rahat çalışabilirsiniz.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2006, 13:01   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2005
Galeri: 36
1-Yazın Doğadan ağaç sökmek olmaz, gündönümünü takiben fidanlar tutmaz çünkü. Ama Saksılarda toprağı tamamen kavramış bitkiler toprağı ile birlikte çıkarılap başka bir yere alınabilir. Bu yöntemle 13 tane bonsaimin saksısını büyüttüm ve bir sorun olmadı.
2-Bu esnada bazı bonsailerim tam olarak topraklı çıkmadı eski saksısından (1 dut, 1 nar), iki gün gölge yerde beklettim, çok ta korktum kuruyacak diye ama onlarda tuttu. Üçüncü gün güneşe koyduğumda ise uç filizleri aşağı doğru eğildi. Hemen gölgeye aldım şimdi yine iyiler. Sanırım bir hafta on gün toparlanmaları için fırsat tanımak gerek.

erkolgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2006, 22:04   #13
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bende bişeyler anlatayım.Ben bu başlığı çok sevdim.Başka konularla bölünmezse çok faydalı olabilecek bir başlık oldu.

Bonsaide okumak başka bişey uygulamak başka bişey.Hep toprağın drenajı iyi olacak ama bir miktar nemde tutacak diye okudum.Kendi karışımımızı yapmamız da gerekiyor ve denemelere başladım.Dere kumu buldum.İri dişli siyah harika bir dere kumu.Torf karıştırayım dedim.Buna ponzada ekledim.Şimdilik iyi.(Aslında bu hali ile bıraksam mükemmel bir karışım olacakmış bunu geç ve acı bir şekilde öğrendim.)

Bu kadar yetmez dedim buna bahçe toprağıda karıştırmak lazım.Deniz kenarında baktım bahçelere dökülen su hiç durmuyor hemen akıyor.Drenajda iyi olması lazım diye okudum ya.Hemen karışıma kumlu ama aşırı kumlu toprak ekledim.Neredeyse 3 de 1.

Bu karışımı bir yamadorimde(türünü bilmiyorum yaprakları akasyaya benziyor ve dallarında dikenleri var) kullandım.Harika bir yamadoriydi.Kendisi zaten bonsai olmuş üstelik yaprakları bile küçülmüştü.Diktim ve tuttu.Sürekli yeni sürgün veriyor ve güzel gelişiyordu.Sonra birden gelişmesi durdu.Sonra yaprakları kurumaya başladı.Günden güne kötüleşti.Sulamasına özen gösteriyordum ama nafile.Bu bonsaimi kaybettim ve kaybetme nedenini anlamak için otopsi yaptım.Kök kısmına baktığımda tuttuktan sonra çok güzel köklenmiş fakat toprak beton gibi olmuş ve kökleri boğup öldürmüştü.

Olay şu.Kumlu topraktaki küçük partikiller her sulamada dibe doğru akıp, dipteki bütün boşlukları tıkamış.Zamanla hiç boşluk kalmamış ve betonlaşmış.Betonlaşma özellikle alt kısımlarda olmuş.

Bu olay bana çok şey öğretti.Bu olaydan sonra karışımları düzelttim, ilerlettim ,şu an kendime göre çok iyi bir karışım yapıyorum.Çok şey öğrendim ama acı bir kayıpta verdim.Kayıp vermeden de öğrenmek olmuyor,buna alışmak lazım.

Çıkarılacak sonuç toprağın drenajı iyi olsun ama kullanacağınız karışımı mutlaka eleyip kullanın.Küçük partiküller olmasın.

Şu an kumlu olmayan normal bahçe toprağı bile kullanmıyorum.

Aslında anlatmak istediğim çok basit bir konu.Neden bu kadar uzattıysam.Neyse hikaye niyetine okumuşsunuzdur.

Eski 26-07-2006, 22:38   #14
Ağaç Dostu

ya bende resmini gönderdiğim incire bahçe toprağı karıştırmıştım
hatta bunu 5-6 kadar ağacıma uyuguladım.biyerden 6-7 çuval bahçe toprağı bulmuştum. dere kumunuda bulamıyırum bulsamda akvaryumculardan( oda çok pahalı oluyor.3 te 1 oranlarda bahçe toprağı,torf ve çarli marka kedi kumunu karıştırdım. çünkü artık torfa verdiğim paralar bütçeyi zorlamaya başlamıştı. önceleri sadece torfta çok hızlı gelişen incirim bu karışımdan sonra saksısını büyütmemem rağmen gelişmesini durdurdu. tepe tomurcuğu 2 haftadır nerdeyse hiç gelişmedi. yeni yaprak çıkarmadı.
bak şimdi çok korktum napıyım ben( bu incir duvarda bile yetişiyo nasılsa bişey olmaz zihniyetini gütmüştüm. yoksa haklımıyım)

Eski 27-07-2006, 11:59   #15
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
bonsaireef

drenajın iyi olması ve toprağın betonlaşmaması için torf kullanmak gerekiyor.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2006, 17:11   #16
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Cemboa anlattıklarım zaten o zaman yaptığım hataydı.Şu an ki karışımlarım gayet iyi sonuç veriyor.Torf kulanıyorum zaten.Gerçi o zamanda torf kullanmıştım ama oranı çok azdı.Deneye deneye çok şey öğrendim.

Eski 27-07-2006, 20:12   #17
Ağaç Dostu

Orman toprağının çok verimli olduğuna kanaat getirip toprak karışımlarımda kullandım. Evet, gerçekten çok verimli. Ama hastalıklar ve böcekler açısından da bir o kadar verimli. Yaklaşık 1-1,5 aydır böceklerle savaşıyorum. Evde yapılabilecek ilaçları kullanarak böceklerle mücadele ettim. İşe yaramadı. Hem de bu ilaç kalıntıları yüzünden yapraklar bütün tozları tutuyor ve ağaçların nefes alması zorlaşıyordu. En sonunda; ne kadar ilaç kullansam da ilaçların böcek yumurtalarını etkilemediğini düşünerek, tüm ağaçlarımı bir güzel yıkadım. Baktım hala böcekler var. Bir parça pamuğu ıslatarak tüm yaprakları tek tek temizledim. ( Ağaçta tek tük yaprak bırakınca temizlemek kolay oldu. )

Sonuç olarak; bu kadar eziyeti çekmek istemiyorsanız, kesinlikle orman toprağı, bahçe toprağı gibi içinde börtü böcek barındıran toprakları kullanmayın.

Eski 18-08-2006, 20:45   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sule
En sonunda; ne kadar ilaç kullansam da ilaçların böcek yumurtalarını etkilemediğini düşünerek, tüm ağaçlarımı bir güzel yıkadım. Baktım hala böcekler var. Bir parça pamuğu ıslatarak tüm yaprakları tek tek temizledim.

Gerçekten faydalı bir uygulamaymış. Ağaçlarımı yıkadıktan sonra bir daha böceklenme olmadı. Yani bu durumdan çıkarılan ders; ağaçların da arada bir yıkanmaya ihtiyacı varmış.

Eski 16-11-2006, 14:30   #19
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Bende yaklaşık 10 yaşından büyük bir Japon Gülünü kışın balkonda bırakmıştım. Yapraksız olduğundan anlaşılmıyor ama bahar gelince anladım ki sizlere ömür. Tamda bonsai olacak kadar gelişmişti. Gövdesinin çapı 15 cm kadardı. Yazık oldu.

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2006, 15:58   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Yazık olmuş. Eminmisin çapının 15 cm olduğuna baya ağaçmış o zaman seninki.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2006, 16:33   #21
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Evet öyleydi. Bütün yaz balkonda elim kadar nazar boncuğuyla beraber durdu ve çiçeklere büründü. Bana geldiğinde 50-60 cm çapında dev bir saksıdaydı. Gerisini sen hesapla..(

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2006, 21:05   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Günahlarım-Gaflarım

Yeni Başlayan arkadaşların sıkça ümitsizliğe düştüğünü görünce Böyle bir başlık açayım dedim. Eminim en tecrübeli bonsai ustalarının bile belkide kimseye söylemedikleri kötü anıları vardır. Buraya yazılanların özellikle yeni başlayanlara ne kadar inatçı olunması gerektiği konusunda faydalı olacağını düşünüyorum. Eğlenceli bir sayfa olacak

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2006, 21:14   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
İlk kez 2004 kışı başında internette resimlere bakıp ben neden yapmayayım dedim. 2 tam yıl bitmiş.

Araştımalarımı uzunca bir süre hep güzel bonsai adaylarını incelemekle geçirdim tahmin edeceğiniz gibi bu karelerde saksının alttan çekilmiş resimleri olmuyor. Belkide 6 ay boyunca bonsai saksının altının delik olması gerektiğini bilmiyordum.

2004 yılı içerisinde 7 tane ficus 1 ardıç 1 akçaağaç (Acer negundo) 1 ıhlamur olmak üzere toplam 10 tane ağacım öldü.
2005 yılında 2 tane ardıçı susuzlukdan (formları çok güzeldi. Seyahatteydim ) 6 tane acer palmatumu acemi uygulamalarımla öldürdüm. 1 tanesi niye öldü hala anlayabilmiş değilim.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2006, 21:22   #24
Hasan Cihad

hasancihad's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Vay be...
Allahtan ağaçlarım okuma yazma bilmiyor...
Ben ümitlenirken hani diyorum onlar ümitlerini kaybetmesinler.

hasancihad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2006, 08:07   #25
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Tamam şu an içimi acıtan bir ıhlamur fidanı cinayetimi anlatacağım.

Bir ıhlamur fidanım vardı. Köklerini budayıp saksıya almıştım. Çok güzel bir gövdesi vardı. Zaten gövdesine hasta olup almıştım.

Öğrenci evinde iken balkonda duruyordu. Balkonda zaten bir tane (ona da gün içinde 2 saat güneş geliyor, ona rağmen ağaç yaşıyor.) o da arkadaşın odasında. Çoğu zaman sulamayı unutuyordum. Derslerim yoğun bir de gözümün önünde değil bu nedenle unuttuğum çok oluyordu. Sonra farkedince üzülüp su veriyordum. Bu yaz boyunca böyle gitti. İnatla yaşıyor ama.

Kış geldiğinde yapraklarını döktü. Zaten suda vermeyi unutuyorum, kurumuş diye artık kendi haline bıraktım. Bütün kış hiç sulamadım. Bahar geldiğinde yaprak açtı. Ben ne yaptım dedim. Ağaca bütün kış hiç su vermemiştim ve ona rağmen canlandı. Çok üzüldüm, kendi kendime çok kızdım. Sonra ne yaptım; sulamayı unutup bu ağacı kuruttum. Artık daha fazla dayanamadı. Bunu itiraf etmek istemezdim ama oldu işte.

Başlarda zaten ya kurutup ya çürütüp öldürüyordum. Şimdi bu hataları yapmıyorum. Bu hataları yapmamamda yaptığım hataların payı çok büyük.

Eski 23-11-2006, 08:32   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Ben daha yeni bir bonsaiciyim. Henüz ağaç öldürmedim. En büyük sebebide daha önce başkalarının yaptığı hatalar. O yüzden ben başka bir hatamı anlatayım. Heralde ilk kez usta miyaginin elinde gördüğümüz bu ağaçları çok araştırdım. İlk öğrendiğim bonsai diye bir ağaç olmadığıydı. Daha sonra bir çok şey öğrendim son bir senedeyse şu anda sitede ne varsa tek tek öğrendim hepsini. Hata burdan sonra başladı. 3-4 ay öncesine kadar elime bir fidan alıpta başlamadım, işe girişmedim. Okumak bir yere kadar. Şoförlük gibi vitese geçirip gaza basılacağını bilirsiniz ama hiç yapmadıysanız olmaz. Bence diğer arkadaşların hataları benimkinin yanında daha iyi. Gittim fidanlar aldım,tohumlar ektim, hazır bir bonsai bile aldım ikinci hata burdan sonraydı. Aldığım fidanlara baktım durdum, düşünmedim bile onlara dokunmayı. Sadece su veriyordum bir türlü cesaret edemiyordum başlamaya. Evde onların bulunduğu yerden geçerken hızlanıyordum, görmeyeyim diye. En sonunda doktordan azarı yiye yiye başladık bu işe, sağolsun sidartanında cesaretlendirmesi oldu.
Tavsiyem arkadaşlar başlayın, bir kere başlayınca gerisi geliyor, istemesenizde geliyor.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2006, 23:34   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acerpalmatum
Araştımalarımı uzunca bir süre hep güzel bonsai adaylarını incelemekle geçirdim tahmin edeceğiniz gibi bu karelerde saksının alttan çekilmiş resimleri olmuyor. Belkide 6 ay boyunca bonsai saksının altının delik olması gerektiğini bilmiyordum.
Bonsai işine başlamadan önce saksıların altının delik olması gerektiğini biliyordum. Ama bonsai saksısının altındaki kocaman deliği ilk defa gördüğümde büyük olması tuhafıma gitmişti. Bu kocaman delikten yalnız su değil topraklar da giderdi. Hem de zaten sığ bir saksı su tutma kapasitesi çok az, buna rağmen kocaman delik var. Neden böyle yapmış olabilirler diye düşündüm, düşündüm; nedeniyle ilgili olarak iki ihtimal buldum:

1- Toprak saksıya birden fazla delik yapılamıyor, yapılırsa herhalde kırılıyor.
2- Bonsai saksısı yapan adamlar saksı yapmayı bilmiyor.

Eski 05-03-2007, 20:49   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şule Mesajı Göster
Bonsai işine başlamadan önce saksıların altının delik olması gerektiğini biliyordum. Ama bonsai saksısının altındaki kocaman deliği ilk defa gördüğümde büyük olması tuhafıma gitmişti. Bu kocaman delikten yalnız su değil topraklar da giderdi. Hem de zaten sığ bir saksı su tutma kapasitesi çok az, buna rağmen kocaman delik var. Neden böyle yapmış olabilirler diye düşündüm, düşündüm; nedeniyle ilgili olarak iki ihtimal buldum:

1- Toprak saksıya birden fazla delik yapılamıyor, yapılırsa herhalde kırılıyor.
2- Bonsai saksısı yapan adamlar saksı yapmayı bilmiyor.

hadi ya peki delik ne kdar olmalı.yani çapı?

nemesisx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 22:25   #29
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
bonsaisheref

daha sonra ıhlamur ağaçlarıyla çalışmaya devam ettinmi.

ikinci görevlendirmeyle ( pdr öğretmeniyim ) gittiğim okulun arka bahçesinde 2 çuval kum dökmüşler yere kış vakti. 2 metre ötedeki ıhlamur ağacının tohumları sen düş bu kuma. kumda ben diyim 50, civar alanlarda siz diyin 100 tane ıhlamur fidesi.

46 fideyi kumdan çıkardım. hepsi 5 cm-8 cm arası boylara sahip. 2 ila 4 yaprak arasında değişiyor yaprak sayıları.

ben okuduğum bilgilere bakarak. 2 sene boyunca onlara hiç el sürmeme kararı aldım. bu karar doğrumu ?

fidelerin bir kısmını çiçekçiden aldığım toprağa ektim. bir kısmını biraz o bahçedeki kumla karıştırdım. bir kısmınıda ıhlamur ağacının civarındaki bahçe toprağıyla karıştırdım. ( tamamen bilimsel takılıyorum ) sonuçlar nasıl olacak diye. gözlem olayı yani.

bu fidelerle ilgili önerilerde bulunabilcek arkadaslar varsa simdiden teşekkür ederim.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 23:00   #30
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Amacınız bonsai yapmak olunca tohumdan çıkan fidelerin yeterince büyümesi için beklemek en doğrusu. Bulundukları saksının da kök ve gövde gelişimini sağlaması için yeterince büyük olması gerekir. Eğer şartlar uygunsa yere dikmek büyümesini çabuklaştırır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024