agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2005, 12:34   #1
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Bonsai Saksıları

KOd no...çap...yükseklik..litre
A.002.....310....140.........9
A 003.....410....155........13
A 004.....500....190........19
A 005.....600....220........25

çap : mm

www.serinova.com.tr

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 07arajmansaksi.jpg (64.4 KB, 1600 views)
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2005, 17:11   #2
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
www.senyayla.com da arajman saksı modeli olarak geçen saksı çeşitlerinden temin edebilirsiniz.
En küçük boy çapı 44 cm yükseklik 17 cm.
Yanlız bu saksılar internet sitesinde görünmüyor.Basılı kataloglarında var.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 23:27   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bonsai saksısı

http://urun.gittigidiyor.com/BONSAI-...39383#aciklama

güzel bir saksı

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 09:32   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Link için sağol denizakvaryumu

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 09:50   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2006
çok saol denizakvaryumu ben 2 tane sipariş verdim bile.

obeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 14:46   #6
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Harikaymış yahu Teşekkürler denizakvaryumu. Sende ilgi duyuyorsun bonsaiye belli En kısa zamanda almalıyım...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 15:11   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Şu çok güzel "BONSAİ SANATINA İLGİ DUYMUYORSANIZ BU ÜRÜNÜ ALMAYINIZ." Kapılarda yazarya işi olmayan giremez diye.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 13:03   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2007
denizakvaryumu link için teşekkür ederim fakat birşeye baktımda yurt dışından bu saksıları getirmek daha ucuz bunlar bonsailerden bile pahalıya saksı satıyyorlar bence ayıp ediyorlar. ben ebaydan baktım sürüsüne bereket var hem de daha ucuza şaşırmışlar bunlar bence

nazaroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 21:08   #9
Ağaç Dostu

http://www.aocdekor.com/seramik_saksi_2.html#04

Bu saksılar, neden bonsai saksısı olmasın?

Eski 15-07-2007, 12:55   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
http://www.aocdekor.com/seramik_saksi_2.html#04

Bu saksılar, neden bonsai saksısı olmasın?
Hepinize selamlar, Denizakvaryumu, verdigin linkteki saksilar bonsai saksisi deyildir. Ama icerisine bonsai dilkilemez mi? derseniz pek tabi ki dikilir, bonsai her saksiya dikilebilir de agac, bonsai saksisi ile butunlesdigi, bonsai saksisi ile estetik guzelligi tamamladigi gibi olmuyor.

Bir ornekle anlatmaya calisayim, takim elbise giymis, her seyi, gomlegi kiravati
takim elbise ile uyumlu ama kalkmis ayagina lastik ayakkabi giymis biri o lastik ayakkabilar birden o guzel sihiri bozuyor. Iste bonsai saksisindan baska saksiya dikilen agaclar ayni durumda oluyor.

Bonsai saksisi bonsaide cok onemlidir. En az agac kadar. Saksi ve agac uyum icerisinde olmali ve biribirlerini tamamlamalidirlar. Saksi rengi, saksi sekli, saksi buyuklugu. Bonsaiyi tamamlayan unsurlardir.

Sizleri cok iyi anliyorum. Bonsai saksisi yerine sig normal saksilar, guvec tabaklari, salata tabaklari, saksi olabilecegine inandiginiz her seyi usanmadan deniyorsunuz. Saksi yerine su an baska bir secenek olan duz tasi da kullanabilirsiniz. Agaclariniz guvec tabagi icerisindeki durusundan, cok daha dogal ve guzel tas uzerinde durecaktir.

Ekledigim resimde deyisik boy ve sekillerdeki bonsai saksilarini gorebilirsiniz.

Bonsai saksilari 013.jpg
Bonsai saksilari

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 13:10   #11
Ağaç Dostu

Gecen gun ruzgarli bir gunde dusup, saksisi kirilan bir disbudagimin saksisisni bu gun deyistirdim. Disbudagin eski saksisi icime sinmemeisti. Saksinin kirilmasi da bahane oldu ve disbudak yeni saksisi ile daha uyumlu oldugunu dusunuyorum.

Bir onceki mesajda bonsai saksilari icin yazdiklarimdan agacla saksinin uyumunu bu disbudagin eski ve yeni saksisinda gorebilirsiniz.

Bonsai saksilari 001.jpg
Disbudak kirilan eski saksisinda.

Bonsai saksilari 005.jpg
Kirik saksi ve disbudagin dikilecegi yeni saksi.

Bonsai saksilari 006.jpg
Disbudak yeni saksisinda.

Bonsai saksilari 007.jpg
Yakindan gorunusu.

Eski 15-07-2007, 13:56   #12
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Bonsai saksisi bonsaide cok onemlidir. En az agac kadar. Saksi ve agac uyum icerisinde olmali ve biribirlerini tamamlamalidirlar. Saksi rengi, saksi sekli, saksi buyuklugu. Bonsaiyi tamamlayan unsurlardir.

Bonsai saksilari
Ali Bey saksı rengi bonsai ile uyumlu olmalı derken biraz daha açıklama yaparsanız sevinirim. Genelde yeşil ve kahverenginin hakim olduğu bonsaileri daha iyi göstermek için hangi renkler daha iyidir sizce?

Bu konuda bir şey bilmiyorum ama benim düşünceme göre çok renkli bir saksı, bonsaiden daha ön plana çıkabileceği için tercih nedeni olmamalıdır. Çünkü gösterilmek istenen asıl şey bonsainin kendisidir. Bu yüzden de daha pastel veya kapalı renkler mi kullanılmalı? Ne diyorsunuz? Sizin örneklediğiniz saksılarda genellikle kapalı tonlar ve beyaz var.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 13:59   #13
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bu arada dışbudak örneğinizde dikkatimi çeken şey, ilk saksıdayken sanki sıkışmış bir hali vardı, yeni saksısında ise sanki bir ferahlık hakim. Oysa ben sanırdım ki bonsailerin en büyük özelliği küçük saksılara tıkıştırılmış olmasıdır. Bu örnek bana bonsai konusunda farklı bir yaklaşım getirdi. Teşekkür ederim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 15:11   #14
Ağaç Dostu

Selamlar, yapragini doken agaclarda kullanilan saksilar genelde renkli[sirli] saksilar olur. Agacin yaprak rengine, govde rengine veya meyve rengi ile uyumlu renklerdeki saksilar kullanilir[ Hanimlar, bu bu renk uyumunu cok guzel tutturuyor, Elbisesine gore cantasinin rengi ayakkabinin rengi, dudak boyasi gibi]

Yapragini dokmiyen ve igne yaprakli agaclar icin ise genelde toprak renkli boyanmamis seksilar kullanilir.

Nevsune disbudagin yeni saksisi ve eski saksisi icin dusunduklerinize katiliyorum. Yeni saksisinda daha iyi duruyor.

Eski 15-07-2007, 20:59   #15
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Meraklanmayın bonsai sever arkadaşlar artık saksı sorunumuza son veriyorum.
Bir kaç hafda sonra siteye de ekliyeçeğim fotoğraflar ile göreçeksinizki artık bonsai saksılarını rahat rahat bulaçaksınız çünkü 1 aydır bonsai saksı üretimine geçmiş bulunmaktayım.Saksılar orjinal bonsai saksı çamuru kulanılarak Türkiye'de hazırlanmaktadır.Sırlı ve sırsız yeşil mavi ayrıca orjina torpak rengini parlatılarak kulanıldığı 5 tip ve 3 farklı boyutda sizlere sunulaçakdır.Yamadori çalışmaları için özel boyutada imalatı yapıla bilmektedir..Sakısların hemsi el yapımı saksılardır.Asyada hazırlanan en değerli saksılar el yapımıdır.Diğer Asya kökenliler ise kalıp dökme tekniği iel yapılmaktadır.Saksılar çinde ve japonyada yapılan teknikleri görmiş ve irdelemiş bir seramik sanatçımızın sabırlı ellerinde şekillenmektedir.
web sitemde saksı konusunda sizleri bilgilendirmek için ve saksıların yapım aşamalarınında bulunduğu bir sayfa hazırlandı.Sayfa bir hafda içinde aktif hale geleçekdir.Bu sayfa sayesinde saksıların yapımı hangi şartlardan geçtikleri görebileçeğiniz gibi aynı zamanda size uygun saksıyıda yine aynı sayfadan secebileçeksiniz.
Artık saksı sorunumuz kalmıyaçak.
Saygılarımla.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 21:54   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
web sitemde saksı konusunda sizleri bilgilendirmek için ve saksıların yapım aşamalarınında bulunduğu bir sayfa hazırlandı.Sayfa bir hafda içinde aktif hale geleçekdir.Bu sayfa sayesinde saksıların yapımı hangi şartlardan geçtikleri görebileçeğiniz gibi aynı zamanda size uygun saksıyıda yine aynı sayfadan secebileçeksiniz.
Artık saksı sorunumuz kalmıyaçak.
Saygılarımla.
Umarım kredi kartını kullanmak istemeyenler için adreste ödemeli olarak da satış olur...

Yine sadece bonsai değil, diğer çiçekler için plastik kullanmak istemeyenler için isteğe bağlı saksı yapımı olur..

Eski 18-07-2007, 00:27   #17
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sevgili bonsai severler
Sistem şu anda son şeklini almakda.
Saksılar fırna girdi.Çok kıstı bir saksı üretildi.Ama bu devamı olmayaçağı anlamında değildir.İsteğim sürekliliğini sağlamakdır.Kendime ait olan web sitesi üzerinde saksıların şeklini ve tüm detaylarını çok kıs sürede bulacaksınız. Web sayfam kolay kullanım sunması amacından ötürü ufak bir yenileme girmiştir.
Malum, şu anda saksı ya sahip olsanız bile saksı değişimi ve bonsai uygulamalarınıza başlamanın en yakın zamanı erken bahar ve ilkbahar olacağı için acele etmeye gerek yok.
Satış konusuna gelince peşin ödeme mantığı ile yapılmak zorunda olacak çünkü saksılar belirli bir süreçde elyapımı olarak yapıldıklarından sipariş yoğunluğu şeklinde çalışma mantığını sabit tutmak zorundayım.
Ama saksılara ait fotoğrafları ve detay çekimlerini gördükden sonra demek istediğimi anlıyaçaksınız.
Her zaman görseliğin önemini vurguladığım için, önce tüm bonsai severler bir görsünler beğeninize sunayım.
Diğer tüm ince detaylar kendiliğinden belirginleşecekdir.
Saygılar sunuyorum.

Eski 19-10-2007, 15:41   #18
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selamlar arkadaşlar. Bonsai adaylarım için bir kaç saksı çalışması yaptım sizlere fikir vermesi ümidiyle paylaşmak istedim umarım faydalı olur. Saygılar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMGA0028.jpg (77.9 KB, 1200 views)
Dosya Türü: jpg IMGA0034.jpg (73.1 KB, 1187 views)
Dosya Türü: jpg IMGA0044.jpg (49.7 KB, 1178 views)
Dosya Türü: jpg IMGA0046.jpg (46.1 KB, 1183 views)
Dosya Türü: jpg IMGA0051.jpg (43.8 KB, 1184 views)
zafer37 ve haco beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 16:54   #19
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Tebrikler.
Özellikle 4. resim bonsaiye çok uygun.Bu tür delikli taşlar bulmak zor oluyor. Umarım üzerlerinde ağaçlarınız olan resimleride yüklersiniz. Çok güzel olacağına eminim.
Başarılar dilerim

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 17:01   #20
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsai saksılarının önemli ayrıntısı var. Altındaki delikleri. Ağacı telle tutturmak gerekebilir bu deliklerden ve fazla suyu atmak için normal saksılardan daha büyük olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 18:28   #21
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Uyarınız için teşekkürler memet bey bu çalışmayı bugün yaptım delikleri henüz yetiştiremedim delmek için aletim eksikdi onuda yarın tamamlayıp vernikleyeceğim.
BONSAİ adaylarımıda yakında saksılara geçireceim karaselvi ne kadar başarılı olur bilemiyorum ama deneye deneye güzele ulaşacağız inşallah ayrıca sizede teşekkürler.
motvasyonunuz için

Eski 19-10-2007, 20:20   #22
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın parlak

Kaya parçaları bonsai içn güzel doğal saksılardır fakat uyugn biçimde ağaçın üst yapısını taşıması adına kulanaçağımız teler için uyugn deliklere sahip olması gibi bu gibi doğal yüzeyde ki ağaçların sık olrak nem kaybını önlemek için düzeli ve sık sık sulanması gerekir bu sulamadan kaynaklı aşırı sıyunda bu doğal mazemeden hemen akıp gitmesi gerekir bunun içinde çok geniş drenaj deliklerine sahip olması gerekir.

Bu başlıkda ki konuya bonsai saksıları yapımı ile uğraştığımı ve sakısların yapılıyor olduğunu belirtmişdim şimdi saksılar artı çıktı birde eklediğim tokoname firmsına ait olan bu tarz saksılarıda üretmeyi düşünüyorum.

Bu örneği eklememein sebebi zemindeki deliklere örnek vermek içindir.

Eski 19-10-2007, 21:59   #23
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın bonsaisan teşekkürler ben delik açmayı düşünüyordum lakin bukadar fazla düşünmemişdim en fazla üçtane açarım diye düşünmüştüm ama fazla açmakda yarar var demekki bonsai saksılarını toplu yaptırmanız sevindirici bizleri bu zahmetden kurtaracaksınız.
Baya bir zahmetli iş ve yorucu

Eski 19-10-2007, 23:04   #24
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın parlak

Şu anda saksılarımın hepsi çıktı bu saksılar dan bri protatip hazırladık.

Takribi orlak7 formumuz var saksı olarak.

6 gen daire oval kare ve dikdörtgen.

Bu saksıları kendi web sitemde sunucam zaten.
2 boyutumuz var isteyen olur ise 3 bir boyutunuda çıkarmam mümkün.
en büüyk boyutumuz tabi bu özel isteğe bağlıdır 80x50 dir.

Saksılarımı Takribi olarak kasım ayının ilk hafdasında kendi web sitem üzerinde sizlerin beyenisine sunaçağımdır.
Saygılar.

Eski 20-10-2007, 00:13   #25
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Öncelikle şunu belirteyim

Bonsai saksıları seramik ürü sınıfndadır.Kullanılan malzeme ağırlıklı olrak çamurdur.

Porselende ise kulanılan malzeme kaolin ve kuvars gibi mazemlerdir.Ve 1400 derce gibi bir sıcaklıda pişer.

POrselen ışık geçirir ve suyu turtar.

Şİmdi gelleim seramik kısma öncekille bu konuda uzaman değilim.

Yüzeysel bir bilgim var.

İki ürün grubunun da, gerek hammaddeleri ve gerekse üretim şekilleri tamamen farklıdır. Bu farklılıklar, ürün özelliklerine yansımaktadır. Seramik ürünlerin pişirim sıcaklıkları porselen ürünlerden daha düşük olduğu için, poroz (su geçirgen)ürünlerdir. Bunun sonucunda, seramik ürünlerde uzun süreli kullanımlarda, su emmesinden kaynaklanan sır çatlakları ortaya çıkar. Ayrıca, pişirim sıcaklığının düşük olmasından dolayı, sır sert bir darbeyle çatlayabilir. Bir diğer fark ise, seramik ürünler ışığı geçirmezken, porselen ürünler ışık geçirgenliği özelliğine sahiptirler.

Bonsai saksıları suyu geçirirler ışığı geçirmezler.

Bizim şu anda üretimini yapmakda olduğumuz ve tamamı el işi olan bonsai saksıları seramikdir yani dünyada ki ile aynıdır.

Önce şekil ıslak çamura verilir.

Ve kuruması için bekletilir.

Kuruyan ve şekli sabit olan bu bonsai saksı 800 derecede birinçi fırınlama yapılır.Bu işlem sırlama yapılaçak saksı için uygulanır.
Eğer sır kulanılmayaçak ise 1200 derecede tek bir fırınlama yapılır.
Bu sayede saksı sert ve sağlam görünümü kazanır.

Ama sırlama yapılaçak ise 800 derecede fırınlanan saksı soğudukdan sonra İstenilen sır mazemesi ile kaplanır ve bekler bu işlemden sonra bonsai saksısı tekrardan 2 .kez 1200 derecede fırınlanarak yüksel dayanıklılığa sahip olur.

Kullanılan sır malzemesinin yapısına göre krem ,yeşil ,turkuaz ,mavi **** bakır yogunluklu sırlar ile kaplanarak farklı renkler ede edilir.

Bu detaylar kendi web sitemde daha ayrıntılı ve atölyemize ait fotoğrafik görseller ile siz bonsai severlere aktarılaçakdır.Aynı şekilde bonsai saksılarının detaylı fotoğrafları :45 derece üst açı, tam karşıdan açı ve saksının alt açısın yer alaçağı fotoğraflar ile saksıların en ,boy ve derinlikleri hakkında ki bilgilerde yine kendi web sitemde sizlerin bilgisine sunulaçakdır.

Saksıların el yapımı olması ve stok çalışılmaması Türkiyede gelişmekde olan bonsai sektörünün daha ileri aşamasında kalıp çalışma yöntemi ile hızlanaçakdır.

Tüm dünyada web sitelerinde **** satış yapılan yerlerde görümüş olduğunuz ve yüksek fiyatlı bonsai sakslarının bu denli pahalı ürünler olmasının sebebi kullanılan malzemenin hazırlanmasında saksının son halini almasına kadar geçen sürede insan eli ve emeğinin hat saffada kullanılmasında dolayıdır.
Yüksek fire verme olasılığı çok fazla olan bonsai saksı imalatında her 100 adet bonsai saksının 20 ila daha fazlası 1 . fırınlamada fırın içinde patlar.Bunun sebebi saksı yapımında kullanılan çamurun içinde en ufak boyutda hava barındırmasıdır.
İçeirde sıkışan hava fırınlama sırasında çamur patlatır ve fırına
dan kırk bir sürü saksı çıkar.

Çİn ve japonya bu imalatın en üst noktasıdır.

BUrada bir çok atölyede bir çok insan uzuzn bir süreç olan çamuru havuzlarda çökerme teknikleri ile hazırladıkdan sonra el **** kalıp **** torna şekilendirme ile şekilendiripfırınlanır . fırınlama işlemi çok dikkat ve özen ister bundan sonra ki evre olan sır'lama daha da özen gerektiren bir işlemdir.

Yanlış sırlama ve fırına yerleştirmede ki hatalarda biribiri üzerine yapışmış 20 adet bonsai saksısnı fırında çıkmasına sebeb olur ve bu saksılar ne yazıki hiç bir işe yaramaz.

Porselen kullanılmama sebebi suyu tutması ve ışığı geçire bilme özelliğidir.

Bonsai fazla suyu sevmez ve rahatsız olur ışıkda kökler için sorun yaratacakdır.

Saygılarımla

Eski 24-11-2007, 11:17   #26
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Arkadaşlar, çin malı bu süs eşyaları bonsai saksısı olarak sizce nasıl. Mermer görünümlü olmasına rağmen polytesterden yapıldığını da ekleyeyim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 111.jpg (25.8 KB, 1094 views)
Dosya Türü: jpg 222.jpg (25.0 KB, 1078 views)
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 11:28   #27
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İç yapısından ötürü uygun olur mu, olmaz mı bilemeyeceğim ama, kullanmayı düşünüyorsan, büyükçe bir delik açılması gerekiyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 11:29   #28
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Evet, delik kolay . Şekil olarak iyi ama değil mi ?

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 13:36   #29
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın vyssera

POrselen ile seramik arasında ki bir fark açıklıyarak koyuyu aydınlatayım önce.

Porselenler kaolin, kuvars ve feldispat maddelerinden üretilir. Kaolin, porselen hamurunun kolay yoğurulmasını, şekil almasını ve rengini sağlayan hammaddedir. Kuvars ise, iskelet yapıcı hammadde olup, camsı faz oluşumunu sağlayan feldispat içinde önemli bir oranda çözünerek, porselen hamurunun sert, camsı, ısıya ve kimyasal etkilere dayanıklı olmasını sağlar.

Seramik ise çamurun işlenmesi ile elde edilir.

Şİmdi farkları

Seramik çamuru suyu geçirir havayı geçirir ışığı geçirmez.

Fakat porselen tam tersidir.Işığı geçirir hava ve suyu geçirmez.

Bu yüzden dolayı drenaj delikleri açsanızda ağaçın kökleri hava almaz sürekli nemli kalır ve ışık geçirgenliği olduğu içinde sorun çıkarırlar.

Fakat tüm bonsai saksları seramikdir.POrselen değildirler.

BU yüzden ideal değildir.
Ağaçınıız çabuk bir şekilde kaybedersiniz porselen saksıda.

reguler beğendi.
Eski 24-11-2007, 13:57   #30
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar belki bir göz atarsınız diye söylüyorum. Ankara'daki (Bilkent)tepe mobilyanın seri sonu kısmında yapma bonsailer var ve saksıları pek şeker 12cm*7cm kadar ve 2ytl ye satılıyor. Ben baktım altları da delik yapmalar* sökülüp saksısı kullanılabilir belki. Bilginiz olsun.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024