agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2016, 13:56   #721
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2016
Merhaba. Foruma yeni kayıt oldum. Aradım fakat bulamadım: bonsai yapmak için juniper tohumu aldım fakat tohumların nasıl ekileceği hakkında sizlerden bilgi almak istiyorum. Veya forumda bildiğiniz bir konuda varsa onu paylaşırsanız sevinirim.

Interstellar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 16:33   #722
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
sn.simo

Muhtemelen poşetli yani tüplü tabir edilen şekilde alırsınız naylonu keserek köklerle fazla oynamadan saksıya dikip etrafını yeni toprakla doldurabilirsiniz.**** plastik saksıda ise yine kökleri dağıtmadan eski saksının kenarlarına vurarak gevşetin ağacın gövdeden tutarak yavaşça çekin çıkarın yeni saksısına aktarın toprağı dağıtmadan.
Sn. caglarxx tesekkur ederim bilgileriniz icin, umarım fidanını bulabilirim

simo0742 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 16:35   #723
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Interstellar Mesajı Göster
Merhaba. Foruma yeni kayıt oldum. Aradım fakat bulamadım: bonsai yapmak için juniper tohumu aldım fakat tohumların nasıl ekileceği hakkında sizlerden bilgi almak istiyorum. Veya forumda bildiğiniz bir konuda varsa onu paylaşırsanız sevinirim.
Sayın Interstellar Google da "juniper tohumu çimlendirme" olarak aratırsanız bonsai tohum ekimi adında bir video ve farklı birkaç bilgilendirmeye daha ulaşabilirsiniz.

simo0742 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 18:11   #724
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Karağaç heryerde bulunur sanırım.Sorun olmaz.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 08:56   #725
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simo0742 Mesajı Göster
Sayın Interstellar Google da "juniper tohumu çimlendirme" olarak aratırsanız bonsai tohum ekimi adında bir video ve farklı birkaç bilgilendirmeye daha ulaşabilirsiniz.
merhaba. o tarz arattım fakat ardıç için çok değişik yöntemler olduğunu parça parça keşfetmiştim. Kimisi kirece yatırıyor, kimisi çamaşır suyunda bekletiyor vs. Direk sizin verdiğiniz şekilde arattırdığımda sadece basit olarak suda bekletme ve toprağa dikme olarak anlatılıyor. O yüzden kararsız kaldım ve daha sağlıklı bilgiyi burada bulabileceğimi düşündüm.

Interstellar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 21:21   #726
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Bende bir süredir bonsai ile ilgileniyorum araştırıyorum, okuyorum. İki ay kadar önce limon tohumları dikmiştim okudukça tohumdan yetiştirmenin çok zor olduğunu öğrendim. İznimde memleketime geldim ve bölgenin doğal dokusu olan kayın ve orman güllerini inceledim.bugün yaklaşık 20 tane, çoğunluğu kayın olmak şartıyla orman içerisinden kendime bonsai adayları belirledim.fidanların çapları 3-7 cm arası değişiyor. Herbirini kökün 20-40 cm üzerinden kestim. Dimdik olanlarda var yere paralel olanlarda var, s çizenlerde var.başka hiçbir işlem yapmadım. Ağaçların kendilerine gelmeleri için sanırım en az bir yıl beklemeliyim. Forumdan okuyup kendi yorumlarıma göre düşüncelerim tamamen doğru üstatlar yanlış düşündüğüm noktaları düzeltebilirmi? Teşekkürler herkese.

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2016, 00:21   #727
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Ne tür Bir Ağaç

Merhabalar herkese
Bu benim ilk mesajım belki de yanlış yere yazıyorum.
Sorum şu:
Gaziantep için uygun ağaç ya da tohum hangisidir?
Yanı sıra ilk denemem olacak. En azından başlangıcı bir nebze olsun doğru yapayım dedim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Antarktika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2016, 10:38   #728
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Merhabalar, hoşgeldiniz.

Gaziantep ikliminde pek çok farklı türü yetiştirebilirsiniz, genel olarak bakarsak kışın dinlenme ihtiyacı olmayan, ılıman ve yarı-tropik iklimlerde yaşayan türler sorun yaşamayacaklardır.

Fakat diğer yandan, aslında sadece il ismiyle fikir yürütmek ve tavsiye vermek de çok doğru olmaz. Aynı i içinde bile farklı bölgelerin mikro iklimleri mevcuttur. Örneğin Antalya'da benim yaşadığım bölgede begonvil türü hiçbir ekstra bakıma ihtiyaç duymadan yaşarken yine Antalya'nın bazı kesimlerinde begonvil özel ilgiye ve kışın iç mekanda korunmaya ihtiyaç duyar. Bu ve benzeri sebeplerle uzaktan tavsiye vermek çok sağlıklı olmayacaktır.

Yapabileceğiniz en iyi şey, yaşadığınız yere en yakın olandan başlayarak çevredeki fidanlıkları, peyzajcıları gezmeniz olacaktır. Buralarda sıklıkla karşılaşacağınız ve açık bahçelerinde yetiştirdikleri türler size zaten kendilerini göstereceklerdir. Sonraki adımda o türler içinden uygun adayları aramaya başlarsınız.

Şu konuyu da incelemeniz iyi olacaktır;
Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi

Genel olarak yapılmakta olan çalışmaları görmek için;
Üyelerin Bonsai Çalışmaları - agaclar.net
Bonsai Maratonu 2013-2016 - agaclar.net

Uzun yıllar büyük keyifle yapacağınız bir hobi olması dileklerimle.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2016, 22:15   #729
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Cevabınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi dikkate alacağım. Bir de konu açamıyorum acaba bunun sebebi nedir? Yönetime mesaj attım fakat bir cevap gelmedi.

Antarktika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2016, 15:03   #730
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Yeni üyelerin yeni konu açabilmesi için en az bir mesaj yazması ve üzerinden bir saat geçmesi gerekiyor. Bu süreçte denediyseniz açamamış olmanız normal. Şimdi tekrar deneyin.

Neden yeni konu açamıyorum? (1 mesaj + 1 saat)

Yeni konu nasıl açılır? Hangi bölümlere konu açamazsınız?

Antarktika beğendi.
Eski 30-08-2017, 23:25   #731
Ren
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2017
Herkese Merhaba aranıza yeni katıldım forumda bir kaç gün geçirdikten sonra iki adet defne fidanı, bir adet kestane ve dikenli çam edindim boyları henüz çok küçük. Bonsai potlarını araştırdım nette fakat satış yapan pek fazla yer yok gibi siz nerelerden temin ediyorsunuz?

Ren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2017, 16:07   #732
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Merhaba,
Bende bu internette bahsedilen başlangıç türlerini nereden temin edebilceğimi merak ediyorum.Bu kadar türden bahsediliyor, arkadaşlar nereden bulabiliriz ? Özellikle istanbul için konuşursak.Her yerde meyve fidanı var ama ben daha şık türler arıyorum.

theheazar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2017, 22:25   #733
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2017
Bonsai çok güzel

Ome-R Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 09:48   #734
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2017
bonsai

Merhaba büyük marketlerde bu fotodaki bonsai den var, almayı düşünüyorum. tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. ev içinde bakımı uygunmu, buna nasıl bir saksı almalıyım. gerci eskşehirde saksısından bulamadım. nereden saksı temin edebilirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsaş.jpg (7.9 KB, 130 views)
ali_arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 08:10   #735
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Herkese merhaba, ben de yeni kayıt oldum. Yaklaşık 1 hafta önce ginseng bonsai aldım
bakımı için başlangıçta yardım alabileceğim, konuşabileceğim ankara'da bir sera, kurs vs önerebilir misiniz?

drsnm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2018, 14:16   #736
Yeni Üye

Vera.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2018
Bir şey merak ediyorum
Ben daldan bonsai yetiştirmek istiyorum. Ev çiçekleri çok baktım. Bu taze filizi de suda kök atmasını mı beklemeliyim yoksa direkt toprağa dikeyim mı?
Bana bi yerde kök atmasını beklemek mantıklı gibi geliyor ama emin olamadım . Şimdilik bulunduğum bölgede ki ağaçlardan deneyecegim ama karar veremedim. Yardımcı olursanız sevinirîm.

Vera. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2018, 16:07   #737
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

ali_arslan, "ginseng ficus" olarak arama yaparsanız aradığınız sonuçlara ulaşacaksınızdır.

drsnm, türün bakımı için forumda arama yapabilirsiniz. Oldukça kolay bir türdür. İç mekanda aydınlık bir ortamda bakın. Genel bonsai teknikleri ile ilgili de forumda çok detaylı bilgiler mevcut. Araştırdıkça kafanızda oturacaktır.

Vera, çelikle üretim konularını inceleyin. Oldukça sık başvurulan bir yöntemdir. Birçok tür için başarı yüzdesi yüksektir. Olur ya da olmaz diyebilmek biraz da türe ve sizin uygulamanızın başarısına bağlı elbette. Yalnız bonsai hobisine başlamak için tohumdan sonraki en yavaş yöntemdir. İnce bir dalı köklendirerek başlayacağınız macerada uzun bir yol sizi bekliyor olacak. Aday seçimi konularını inceleyerek fidanlıklardan alacağınız uygun bir adayla başlamak size yıllar kazandırır. Bilginiz olsun.

Eski 21-02-2018, 21:43   #738
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
ali_arslan, "ginseng ficus" olarak arama yaparsanız aradığınız sonuçlara ulaşacaksınızdır.

drsnm, türün bakımı için forumda arama yapabilirsiniz. Oldukça kolay bir türdür. İç mekanda aydınlık bir ortamda bakın. Genel bonsai teknikleri ile ilgili de forumda çok detaylı bilgiler mevcut. Araştırdıkça kafanızda oturacaktır.

Vera, çelikle üretim konularını inceleyin. Oldukça sık başvurulan bir yöntemdir. Birçok tür için başarı yüzdesi yüksektir. Olur ya da olmaz diyebilmek biraz da türe ve sizin uygulamanızın başarısına bağlı elbette. Yalnız bonsai hobisine başlamak için tohumdan sonraki en yavaş yöntemdir. İnce bir dalı köklendirerek başlayacağınız macerada uzun bir yol sizi bekliyor olacak. Aday seçimi konularını inceleyerek fidanlıklardan alacağınız uygun bir adayla başlamak size yıllar kazandırır. Bilginiz olsun.
Çok teşekkür ederim 😊

drsnm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2018, 18:27   #739
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2018
Merhaba ben İzmir de yaşıyorum forumun yeni bir üyesiyim. İzmir'de bonsai olarak zeytin akçaağaç begonvil ile 2 şer adet fidan ile başlamayı düşünüyorum. bu türler başlangıç için ve İzmir için uygunmudur.
Not: güney cephe,yazın sıcak (gölgede olsa), kışın rüzgarlı bir balkonun var.
Şimdiden teşekkürler.

Khulzad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2018, 10:31   #740
Yeni Üye

Sanırım bonsai başlıkları pasif

Eski 06-08-2018, 14:41   #741
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

İzmir ikliminde zeytin ve begonvil çok uygun olur ama akçaağaçla biraz sorun yaşayabilirsiniz. Diğer ikisiyle başlamanızı ve zamanla tecrübe kazanırsanız akçaağaç denemenizi öneririm.

Eski 07-08-2018, 12:02   #742
Yeni Üye

Teşekkürler

Eski 09-08-2018, 00:19   #743
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Bu dut dalı başlamak için kalın mı sizce. Suda köklendirmeyi düşünüyorum. Orjinal ağaç bana ait olduğu için daha ince dallarda mevcut.

YesilSiyah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 08:20   #744
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2018
Bonsai'ye başlamak için, ne yapmak gerek?

Merhaba değerli forum katılımcıları. Yaklaşık 3 aydık forum konularından bonzai ile ilgileniyorum. Tavsiyelerin büyük çoğunluğunu dikkate alarak karaçam ve Himalaya sediri tohumlarını buzdolabı adımlarını tamamlayarak ektim. Çimlenmediniz bekliyorum. 15 gündür bir hareket yok. Bu arada da iki tane çam fidanı edindim. Erin’lerini gördüğünüz fidanlar için bu aşamada me yapmalıyım.
Yaklaşık olarak 1,5 aydır saksıdalar. Yerinden çıkardığımda Kılcal kökleri çok azdı bir sene bekleyip köklerinin artmasını düşünüyorum. O zamana kadar sağlıklı kalırsa şekillendirmeye başlarım. Ne dersiniz?

Bu arada yapraklarda hafif bir sarımtraklık var bu bir sorun işareti mi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi bu da tohum için uğraştığım Himalaya sediri. Bugün rüzgar yüzünden toprak devrildi. İçinden tohumları bulup tekrar ektim. Ama tokumların içi boşalmış gibi yumuşamıştı acaba öldüler mi?

Düzenleyen K_astor : 05-05-2019 saat 20:00
K_astor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 16:18   #745
Yeni Üye

fatihgktas's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2019
Internette satılan bonsai yapabileceğim güvenilir tohum satış sitesi varmı bildiğiniz? Birçok site de var ama görseldeki ile aynımı emin olamıyorum

fatihgktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2020, 09:16   #746
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2018
Bugün buradan bir bonsai satın aldım. https://www.kalitecicek.com/urunler/bonsai nedense uzun yıllar sürecek bir bitki dostluğu olacak gibi geliyor içime.
Heycanlıyım, Enson 8 yıllık ev arkadaşımız şimşek için böyle bir heycan olmuştu. Bakalım bonsai yetiştirme konusunda başarılı olacakmıyım.

Yanlız tohumdan yetiştirmek istemedim, o kadar sabırlı olduğumu sanmyorum. umarım istediğim gibi gelir.

cleiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2020, 10:49   #747
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleiner Mesajı Göster
Bugün buradan bir bonsai satın aldım. https://www.kalitecicek.com/urunler/bonsai nedense uzun yıllar sürecek bir bitki dostluğu olacak gibi geliyor içime.
Heycanlıyım, Enson 8 yıllık ev arkadaşımız şimşek için böyle bir heycan olmuştu. Bakalım bonsai yetiştirme konusunda başarılı olacakmıyım.

Yanlız tohumdan yetiştirmek istemedim, o kadar sabırlı olduğumu sanmyorum. umarım istediğim gibi gelir.
evet bende benzer ürün almayı düşünüyorum.

cicek007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024