agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2014, 10:51   #661
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Merhaba Murat Bey,

Mesajınızı çok dikkatli bir şekilde okudum. Bir çok konuyu okudum diyorsunuz. İnanın ben de merak ettim. Bonsai ile ilgili başlıklarda sorularınıza ait bir cevap bulamadınız mı?

Aslında çok harika bir konu. Biliyorum ki bu işe gönül veren arkadaşlar size yardımcı olacaktır.
Size de kolay gelsin diyorum. Dilerim en kısa zamanda bu işin inceliklerini kaparsınız.

Sakaki beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 10:55   #662
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
http://www.agaclar.net/forum/bonsai-calismalari/

Bu başlığı baktınız mı?

Sakaki beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 12:14   #663
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uygun Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba,

Forumu yaklaşık 1 haftadır sıkı bir şekilde takip ediyorum.Bitki türlerine olan ilgimi bonsai tekniğiyle ilerletmek için bir çok konuyu okudum.Sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Bonsai sanatına hep hayranlıkla bakıp bir gün bende başlama ümidiyle aklımda yeri hep vardı.Şimdi sizlere başlamak için bir kaç fidan ve toprak örneği verip görüşlerinizi bekliyorum.

Başlamak istediğim fidanlar;
Juniperus,Erguvan ve Acer Palmatum...

Sormak istediklerim ise;
1)Bu cinsleri ilk aldığımda normal bir saksı da gelişimini izlemem mi gerekir?
2)Bun cinsler için internette satılan hazır bonsai topraklarını kullanmak doğru mudur
3)Torlu gübreli saksı topraklarını ve volkanik tüf ve ağaç kabuğu gibi toprakları kullanmayı önerir misiniz?
4)Sıvı gübrelerden ve yaprak için satılan fısfıslardan almama gerek var mı?
5)Fidanları eve getirdikten sonra yapmam gerekenler nelerdir?

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılar...
Merhaba sn Murat, aramıza hoş geldiniz öncelikle.

Aslında forumu iyi incelememişsiniz
Sorduğunuz soruların tamamı değişik başlıklar altında mevcut. Örneğin toprak konusunda size hemen aklıma gelen 2 başlığın linkini veriyorum:

http://www.agaclar.net/forum/bonsai-...eler/29657.htm

http://www.agaclar.net/forum/bonsai-...letler/373.htm

Diğer sorularınıza gelince, bunlar da zaten bonsai başlıkları altında cevapları olan ve daha önce çok tartışılmış, konuşulmuş konular ve bunların tamamına ayrıntılı tekrar tekrar cevap vermek burada çok uzun bir yazıyı tekrar yazmamız anlamına gelir ve bu da takdir edersiniz ki çok büyük bir zaman kaybı ve karmaşaya neden olur.

Ama şöyle yapabiliriz: ben sorularınıza kısa cevaplar vereyim siz de ayrıntılarını bonsai bölümündeki başlıklardan okuyun, olur mu?

1) Aldığınız bitkinin gövdesi/nebarisi ne kadar zayıf ve az gelişmiş durumda ise, bitkiye gelişimi için o kadar büyük bir alan sağlamak en doğrusudur. Yani çok ince bir fidanla başlıyorsanız en doğrusu ya bahçeye ekmek ya da olabildiğince büyük bir saksıya ekmektir. Saksı/yer ne kadar küçükse bitki de o kadar yavaş gelişecektir.

2) Kesinlikle hayır! Bunlara itibar etmeyiniz. İyice okuyup bilgilendikten sonra bitkileriniz için toprak karışımlarını kendiniz hazırlayınız.

3) Hayır. En ideal karışım diye bir şey yoktur. Her bitkinin toprak ve besin gereksinimi farklıdır.

4) Gerek var diye birşey diyemeyiz. Bitkinizin ihtiyaçlarını öğrenip buna en uygun nasıl cevap vereceğinizi tespit etmelisiniz. İster sıvı, ister granül isterse toz gübre kullanabilirsiniz. Yeterki neyi, ne zaman ve nasıl vereceğinizi iyice öğrenin.

5) "Fidanları eve getirdikten sonra yapılması gerekenler nedir" şeklinde sormak yerine "hangi işlemi ne zaman yapmak doğrudur" şeklinde sormak daha doğru. Bonsaide yapılan işlemler genel olarak mevsime göre değişiklik gösterir. Örneğin toprak değiştirme işlemini yazın, budama işlemini kışın ortasında yapamayız... gibi. Bonsai konularını iyice okursanız bu konuda kafanızdaki sorular gidecektir.

Bol araştırmalı ve bol bonsaili günler dilerim

NOT: Bir de fidan seçimi yaparken, tercih ettiğiniz türün bölgenize uygun bir tür olup olmadığını önceden araştırmanızda fayda var. Bu zaten sağlıklı bir bonsai için de ön koşullardandır.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 13:31   #664
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2014
Öncelikle verdiğiniz cevaplar için çok teşşekür ederim.İnanın sürekli okuma halindeyim ama biraz daha derinlemesine araştırmam gerekiyor.Uyarılarınızı da dikkate alacağım.Kısa sürede çok fazla bilgi okumaktan kafam da baya karışmış durumdaydı.Oyüzden hepsini bir kere de sormak istedim.Anlayışınız için saolun Kusurum olduysa da affola...İleri ki günlerde fidanları sizlerle paylaşıp bilgilerinizden faydalanmak isterim.

Saygılar...

Murat Uygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 10:58   #665
Yeni Üye

2 adet acer palmatum fidanım geldi.

Herkese Merhaba,

Geçen kısa süre zarfında bir çok konuyu okuyup bilgilenme fırsatı buldum.İşlerimin yoğunluğundan dolayı fidanlıkları gezme fırsatım olmadı bu yüzden de internetten fidan siparişi vermek gibi bir riski göze aldım.İlk fırsatım olduğunda ise maşukiye ve kartepe tarafında ki fidanlıklara gideceğim.

Fidanlarım dün geldi fakat gece çok fazla ilgilenme fırsatı bulamadım.2 adet acer palmatum fidanı biri yeşil yapraklı diğeri ise kırmızı yapraklı cinsinden.Telefonumla çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak ve yorumlarınızı almak istiyorum.

Sizce fidanların formu nasıl?
İlkbahara kadar saksılarında bekleyip nisan gibi ilk budama denemelerimi yapmam doğru olur mu?
Pazar günü telleme yapsam ve gelişimine bıraksam doğru olur mu?
Yoksa şekillendirip bonsai alıştırma saksısına almam doğru olur mu?

IMG_3266.JPG

IMG_3265.JPG

IMG_3264.JPG

IMG_3263.JPG

Vakit ayırıp ilgi gösteren herkese çok teşekkür ederim.

Saygılar...

Eski 11-01-2014, 11:43   #666
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn Murat Uygun,

Fidanınız üzerinde çoğu bonsai işlemini yapmanıza fırsat vermeyecek kadar genç henüz. Ancak bu bir açıdan avantaj da oluyor; birçok tarza göre eğitme şansı yakalamış oluyorsunuz. Ancak bu tür ince fidanları (eğer mame veya shohin gibi mini boyut çalışma yapmayacaksanız) ilk birkaç sene için olabildiğince geniş bir saksıya (tercihen toprağa) ekmenizde fayda var, bu sayede daha hızlı bir gelişim gösterir.

Buna ek olarak bir yandan da konikliğin iyi bir şekilde gelişmesi için "cut & grow" (kes & büyüt) yöntemini ve nebarinin gelişimi için farklı teknikler uygulamanız, birkaç sene sonra elinizde gövdesi ve nebarisi istediğiniz şekilde gelişen bir gelişmiş fidanınız olmasını sağlayacaktır. Bunun ardından dal dizilimi konusuna eğilirsiniz. Ancak şu anda işlemlere başlamak için acele etmeyin.

Tabi tüm bu saydıklarım 1-2 senede olacak işler değil. Gayet sabırlı olmanız gerekiyor

Başarılar dilerim.

nur.erdoann beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 12:59   #667
Yeni Üye

Sn. Sakaki,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Bahçeye ekme şansım olduğu için bu fidanları gelişimine bırakıp 1 veya 2 sene sonra tekrar sizlerin fikrini almak için yedeğe çıkartıyorum
Bu sırada da dediğiniz yöntemleri araştırıp bilgi sahibi olma fırsatım olur.Deneyerek tecrübe kazanmak içinde en kısa zaman da bonsai işlemini yapabiliceğim fidanları almak için fidancılara gideceğim.

Saygılar...

Sakaki beğendi.
Eski 24-01-2014, 16:41   #668
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
aşılamada yapabilirsin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uygun Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Geçen kısa süre zarfında bir çok konuyu okuyup bilgilenme fırsatı buldum.İşlerimin yoğunluğundan dolayı fidanlıkları gezme fırsatım olmadı bu yüzden de internetten fidan siparişi vermek gibi bir riski göze aldım.İlk fırsatım olduğunda ise maşukiye ve kartepe tarafında ki fidanlıklara gideceğim.

Fidanlarım dün geldi fakat gece çok fazla ilgilenme fırsatı bulamadım.2 adet acer palmatum fidanı biri yeşil yapraklı diğeri ise kırmızı yapraklı cinsinden.Telefonumla çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak ve yorumlarınızı almak istiyorum.

Sizce fidanların formu nasıl?
İlkbahara kadar saksılarında bekleyip nisan gibi ilk budama denemelerimi yapmam doğru olur mu?
Pazar günü telleme yapsam ve gelişimine bıraksam doğru olur mu?
Yoksa şekillendirip bonsai alıştırma saksısına almam doğru olur mu?

Eklenti 464204

Eklenti 464205

Eklenti 464206

Eklenti 464207

Vakit ayırıp ilgi gösteren herkese çok teşekkür ederim.

Saygılar...
Aşılamada yapabilirsin bu başlık altında 1. sayfada yer almış resimler var

Bonsai'ye başlamak için, ne yapmak gerek?

Oktars adlı kullanıcının paylaştığı

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 19:36   #669
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Öncelikle bu Ağaç dostlarını bir araya toplayan siteye ve yöneticilerine sonsuz teşekkür etmek isterim. Gerçekten çok başarılı bir site ve üyeleri harikulade doğa kahramanları.
Bende bayadır Bonsai ile ilgili yazılar okuyorum ve üretimime ilk baştan yapmak istedim. bunun için internet sitesinden Çin ardıç'ı tohumu aldım 5 adet. Sonra araştırmalarım gereği Torf aldım. Bunları sterilize edilmiş plastik kaba altında delikler açarak torfu hafif baskı uygulayarak yerleştirdim. sonra belirli aralıklarla tohumları serdim. sonra üzerine hafif torf ekledim ve ufak ufak bastırdım. plastik kutumun kapagı olduğu için kapadım ve su eklemedim. buraya kadar olanları siteden edindiğim bilgilere göre yaptım. Umarım dersime iyi çalışmışımdır.
yine de sormak istediğim 2 soru var. 1. si torf olduğu için su eklemedim bu doğru mu? eklemem gerekir mi? 2. si ise evimin güney cephesi fransız balkon olup gün boyu güneş alıyor ve evim kaloriferli. petekler pencerenin yanında. ektiğim tohumlarımı pencerenin önüne mi koymam gerekir? **** dışarda balkonda mı olması gerekir?
yeni üye olduğum için yeni bir konu açamadım. şuan dan itibaren yaptığım herşeyi fotoğraflıyorum yeni konu açabildiğimde diğer arkadaşlara yardımcı olabilmek için bende yaşadıklarımı resimli bir şekilde anlatacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim doğa dostları..

khanimmortal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 19:49   #670
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.khanimmortal.
Aramıza hoşgeldiniz.
Tohum konusu çok nazik bir iş. Ben tohumdan anlamam. Ama forumda tohumdan bonsai yapan çok tecrübeli arkadaşlarımız var. Eminim onlar size daha faydalı olacak ve net bilgiler verecektirler.
Tohumlarınızla ilgili tek bir şey söyleyebilirim; sonuçta doğada, açık havada yaşayan bir bitkiyle uğraşıyorsunuz. Çimlendikten sonra muhakkak dış ortama almanız gerekeceğini düşünüyorum. Aslında ev içinde yaşayan ağaç diye bir şey yoktur. Sadece Tropikal bitkileri Türkiye'nin sert kışlarından korumak için bizler ev içindeki ısıyla korumak maksadıyla içiriye alıyoruz. Yaz dönemlerinde yine dış ortama alınmalı. Çünki dış ortama aldığım bitkilerin çok hızlı geliştiklerini gözlemledim.
İyi çalışmalar dilerim.

khanimmortal beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 20:47   #671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.khanimmortal.
Aramıza hoşgeldiniz.
Tohum konusu çok nazik bir iş. Ben tohumdan anlamam. Ama forumda tohumdan bonsai yapan çok tecrübeli arkadaşlarımız var. Eminim onlar size daha faydalı olacak ve net bilgiler verecektirler.
Tohumlarınızla ilgili tek bir şey söyleyebilirim; sonuçta doğada, açık havada yaşayan bir bitkiyle uğraşıyorsunuz. Çimlendikten sonra muhakkak dış ortama almanız gerekeceğini düşünüyorum. Aslında ev içinde yaşayan ağaç diye bir şey yoktur. Sadece Tropikal bitkileri Türkiye'nin sert kışlarından korumak için bizler ev içindeki ısıyla korumak maksadıyla içiriye alıyoruz. Yaz dönemlerinde yine dış ortama alınmalı. Çünki dış ortama aldığım bitkilerin çok hızlı geliştiklerini gözlemledim.
İyi çalışmalar dilerim.
İlginiz için teşekkürler Sayın badrobot. Çimlenmeye başladıktan sonra muhakkak balkonumda koruyacağım. şimdilik sanırım çimleninceye kadar dışarı koymama gerek yok. yanlışsa lütfen düzeltiniz.
tekrar teşekkür ederim.

khanimmortal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 21:01   #672
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.khanimmortal.
Daha öncede söylediğim gibi tohum konusu bana çok uzak. Sadece dış ortamda yaşamaları gereken bitkiler olduğunu biliyorum. Aslında tohum konusunda gerçektende çok uzman gördüğüm Cemaleddim kardeşimiz var. Kendisi tohum konusunda gerçekten çok deneyimli biri. Kendisinin tohumdan yetiştirip Bonsai yaptığı değerli çalışmaları mevcut. Konu başlıklarından kardeşimizin ağaçlarını incelemenizi, yazdığı, paylaştığı deneyimlerini okumanızı tavsiye ederim. Onun size çok fazla faydası olacaktır.

Eski 27-04-2014, 21:06   #673
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2014
Arkadaşlar dut ağacından çelikler aldım, ağacın kendisi zaten bonsai ye benziyor cinsinden dolayı "horum dutu" dalları kısa ve kalın oluyor, size sormak istediğin bu çelikleri suda ne kar bekletip toprağa dikeyim, **** nasıl dikmeliyim yardımcı olursanız çok mutlu olurum

Tepetaklakdan gönderdi

Med44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 14:39   #674
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2013
Merhaba verdiğiniz bilgiler çok hoş ben de bonsai yapmak istiyorum ve bunun için yaklaşık sekiz aydır araştırma yapıyorum gerek bu siteden gerekse başka siyelerden sonunda pratiğe dökmeye karar verdim söğüt tavsiye etmişsiniz söğüt tarz açısından çok hoş hem onu köklendirmek için koyduğunuz suyu daha sonra başka apaçları köklendirmek için kullanırsanız çok yararlı oluyor ben şunu soracağım bu sitede geri budama diye bir şey gördüm buny açar mısınız bir de orantılı küçültmeyi nasıl yaparız teşekkür ederim

A.SELİM.Ç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 14:40   #675
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2013
Aldığınız çelikleri bir kaç gün söğüt dallarını beklettiğiniz suya koyun faydalı hızlı ve olumlu sonuçlar alacaksınızdır

A.SELİM.Ç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 20:03   #676
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.A.SELİM.Ç.
Bonsai'de budama temel uygulamalardan biridir. Bir kça çeşitli budama vardır. Geri budamada bunlardan biridir.
Geri budama; gerek eğitim aşamasında gerekse segileme aşamasında ağacın çok aşırı uzayan dallarını geri budayarak kısaltmak ve şekil vermektir.
Orantılama küöültme; gelişmiş bir ağaç aldığınızda hemen ilk iş olarak beden çapını bulunuz. diyelinki oldukça gelişkin sayılabilecek 8cmlik bir bedenle karşı karşıyasınız. Bu ağacınızın boyu 8cmX6=48cmlik bir ağacınız olacak anlamına geliyor. Ama tabii siz sert budamayı 48cmden değil ağacında benden şeklini gözönünde bulundurmak şartıyla 3-4 katı gibi bir seviyeden kesersiniz. Buda şu demek 8cmX3=24cm veyahut 8cmX4=32cm gibi bir yerden kesersiniz. Keserkende eğer o bölgede patlamış (patlamakta olan) bir sürgün varsa verev kesmelisiniz. Eğer herhangi bir hareket yoksa o zaman düz kesim yapmalısınız. İleride patlayan sürgünde geldiğinde o sürgüne göre yeni bir kesim yapıp ana gövdeyi o patlyan göze göre verev kesmelisiniz.
İyi çalışmalar.

Eski 29-08-2014, 22:29   #677
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2014
bende kayısı var bonsai ye çevirmek istiyorum am cesaret edip kök budama yapamıyorum kazık kök cok uzun uyku döneminde kessem ağaç ölmezmi nasıl toprak önerirsiniz

erdemreyyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2014, 10:03   #678
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Sn: erdemreyyan uyku dönemi dışında köklerle uğraşmamak en iyisi. Antalya'da ise süre biraz kısıtlı ocak ve şubat ayları uygun olur diye düşünüyorum. Toprak konusu ise forumda konularda mevcut onları biraz okursanız daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Daha bilgili olan arkadaşlar da emin olun yorum yapacaktır. Şu an için tavsiyem ufak ufak budamalar ve macunlamalarla yavaş yavaş şekil verin ama köklere kesinlikle dokunmayın...

Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 09:03   #679
Ağaçsever

nur.erdoann's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2014
Merhaba ben dün 8 adet ficus fidanı aldım sanırım cinsi banjamin (emin Değilim). Forum'daki birçok Yazıyı okumuştum bu fidanları almadan önce. Ancak elimde fidanlarda eve girdikten sonra "şimdi ne yapacağım?" Diye kalakaldım Sayın Sakaki bahsettiği cut&grow tekniğini mi uygulamam lazım? Eğer öyle ise ne zaman uygulamam gerekir? Ilginiz ve bilginiz için teşekkürler
En uzunun boyu tabandan itibaren 109cm. Eğer cut&grow tekniğini uygularsam kesilen kısımdan çelikler alabilir miyim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (51.8 KB, 76 views)
nur.erdoann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 09:04   #680
Ağaçsever

nur.erdoann's Avatar

Tam boy resmi

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (50.1 KB, 73 views)
Eski 05-11-2014, 09:38   #681
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Değişik çaplarda yaklaşık 50 adet Ficus Retusa'm var. En kalını 6cm en incesi kurşun kalem kadar. Bende uzun süre bunları ne yapayım, bu kadar bitkini her birini 7-8cm çapa ulaşıncaya kadar geçecek süreyi düşünür ve araştırırken karşıma iki alternatif çıktığını gördüm.
1.si bunlardan mini bonsai yapmaktı. Ama 2. seçenek bana daha cazip geldi.
Merkeze alacağım en kalın Ficus ağacının etrafına değişik çaplarda bir çok ağaç ve fidanını birbilerine bitiştirerek zamanla kaynamasını sağlayarak tek bir ağaç oluşturmak ve bu kalın tek gövdeyi bonsai yapmak.
Bu amaçla birbirine uyumlu 25-30 civarı fidan ve ağacı ayırdım.

Eski 05-11-2014, 10:26   #682
Ağaçsever

nur.erdoann's Avatar

Sayın badrobot bu çalışmanızı forumda paylatınız mı acaba? Rafyalarla mı sarmıştınız? Anımsıyor gibiyim... Ve bende bunlara Birleştirme işlemini uygulayabilir miyim? Sizce uygun mu? Ama daha fazla ayrıntıya ihtiyacım olacak teşekkürler

Eski 05-11-2014, 18:10   #683
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.nur.erdoann.
Henüz böyle bir çalışma yapmadım ama bu bahar başında yapacağım, tüm hazırlıklarımı tamamladım.
Birbiryle uyumlu türleri kaynaştırabilir ve bir büyüme döneminde güzel bir ağaca sahip olmak mümkün. Sizin ağaçlarınızıda birleştirip, kaynaşmalarını sağlayıp güzel bir ağaca sahip olma şansınız var.
Resimde 1 ağaç görmenize karşın aslında bir çok ağacın birleşmesiyle ve birbirine kaynamasıyla oluşturulmuş çok güzel bir komposzyon.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ficus.jpg (51.3 KB, 73 views)
Eski 05-11-2014, 19:11   #684
Ağaçsever

nur.erdoann's Avatar

Sn badrobot
Çok Haklısınız. Görüntü muhteşem peki bu hazırlıklar neler öğrenmem mümkün MÜ? (Çok fazla soru soruyor gibi hissettim kendimi) forum da böyle bir konu var mı?

Eski 05-11-2014, 19:46   #685
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Hayır, çok soru sormak diye bir şey söz konusu olamaz. Soracaksınız tabii...çekinmeden sorunda.
Ben neler yaptım ve yapacağım özete anlatayım;
Öncelikle bu komposizyonu oluştururken düşündüğüm ağacın şekli ve kalınlığını belirledim. Bu çalışmada 3 değişik kalınlıkta ağaç kullanacağım.
-Tam ortada, merkezede duracak olan ağaç yaklaşık 4cm kalınlığında olacak. Alttaki tüm dalları ve yaprakları kesilecek sadece tepe noktasında bir taç bırakılacak. Diğer ağaçları bu ağacın gövdesine yanaştıracağım.
-İkinci katmanda 2cm lik 6 ağaçlarla merkezdeki ağaca yanaştıracağım. Bunun içinde merkezdeki ağaç yönüne bakan tüm dallar ve yapraklar kesilecek. Ayrıca merkezdeki ağacın boyundan 10-15cm kadar kısa olması lazım bu gurubun. Ayrıca bu gurupraki ağaçları yanyana getirirken birbirleriyle olan uyumları, kavislerine dikkat etmek lazım. Aksi halde çok fazla boşluklar doğar ve göze hoş gelmeyen, doğal olmaya bir görüntü doğar. Buna da dikkat etmek gerekiyor.
-Son katmanda kalınlıkları kurşun kalemle 1 cm arası olan 21 adet fidanlanı aradaki boşlukları doldurmak ve daha doğal bir görüntü elde etmek için kullanacağım. En ince ağaçlardan oluşan en dıştaki katmansa en kısa boylu olanları olacak.
Tüm ağaçları uyumlu bir şekilde dizdikten sonra tüm bedenleri keten cuvalından kestiğim şeritlerle çok fazla sıkmadan ama ağaçların olabildiğince birbirlerine değidirmeye çalışacağım. Sonuç olarak bu sene yaklaşık olarak 12cm çapında bir beden oluşturma amacındayım. Bunların kaynaşması durumunda önümüzdeki sene bu kalın bedene yeni üyeleri eklemekte mümkün. Aslında uzun soluklu böyle bir çalışmada hedefim 30cm çapa kadar gidebilir.

nur.erdoann beğendi.
Eski 05-11-2014, 19:59   #686
Ağaçsever

nur.erdoann's Avatar

Öncelikle bilgi paylaşımınız için teşekkürler Sn. Badrobot merak ettiğim birşey daha var. Bu Birleştirme esnasında ağaçların kabuklarında bir işlem yapmıyoruz dimi? Mesela törpülemek gibi. Kendi kendilerine kaynaşıyorlarmı bu şekerler

Eski 05-11-2014, 20:09   #687
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bazıları gövdenin birbirlerine değen yerlerine küçük çizkler atarak bu kaynaşmayı hızlandırmaya çalışır. Bu çalışmada ben böyle bir işlem yapmıyacağım. Çünki bendenlerin nerelerinin birbirne değyeceğini önceden bilmek çok zor.
Ağaçlar geliştikçe dikkatlice sardığım keten çuvalını daha çok sıkacak. Böylece ağaçların değdiği noktalar daha büyük bir basınç olacak. Bu aşamadan sonra kaynaşma başlayacak. Ama burada dikkat edilmesi gereke tek ve en önemli şey ağaçları ve keten çuvalını sık sık kontrol etmektir. Ziraa keten cuvallarının gereğinden fazla kalması bedenlerde tamiredilemeyecek izler oluşmasına neden olabilir.

nur.erdoann beğendi.
Eski 06-11-2014, 07:45   #688
Ağaçsever

nur.erdoann's Avatar

Anlıyorum efendim tekrar teşekkürler

Eski 11-11-2014, 18:56   #689
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Ya o değil de, acil sormam gereken bir soru var, sonra silerim buradan:

Çöpte köküne yakın rasgele 5-10 cm boyunda budanmış, aynı kökten çıkma 5-6 gövdeli ağaç var. Daha ölmemiş, dün çöpte idi, 20 cm çapında toprak da var, acaba alsam mı?
Kökleri biraz hırpalanmış. Yaşar mı sizce?

Düzenleyen reguler : 11-11-2014 saat 18:57 Neden: Govdeler 3 4 cm kalinliginda
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 20:35   #690
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Denemekten zarar gelmez, benim o şekilde aldığım bazı ağaçlarım yıllardır yaşıyor.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Ya o değil de, acil sormam gereken bir soru var, sonra silerim buradan:

Çöpte köküne yakın rasgele 5-10 cm boyunda budanmış, aynı kökten çıkma 5-6 gövdeli ağaç var. Daha ölmemiş, dün çöpte idi, 20 cm çapında toprak da var, acaba alsam mı?
Kökleri biraz hırpalanmış. Yaşar mı sizce?

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024