agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2007, 13:37   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Sabah, ogrenmenin bir diger yolu da soru sormaktir ve sorularin dusundugun gibi garip deyildir.

Kok budamasi icin en uygun mevsim kis sonudur. Koklerin hic ellenmemesi gereken mevsim ise ilk baharda, yeni tomurcuklar patlayip acildigi, yeni surgunlerin uzamaya basladigi zamandir. Bunun yaninda yapragini doken agaclarda bahar sonu ile yazin ilk ayi icerisinde,yapraklarin tumu ile birlikte, kok budamasi da yapilip saksiya alindiktan sonra golge bir yerde, gozetim altinda[sulanmasina ,ruzgardan etkilenmemesine] tutulursa bir ay kadar sonra yaprak ve surgunler tekrar acilmaya baslar.

Yerdeki agaclarinin, hangi boyda bonsai yapmak istedigini belirleyip, kesik tarafi agacin arka tarafina gelecek bir sekilde, sectiginiz bir dalcigin hemen uzerinden, 45 derecelik bir aci ile budadiktan sonra en usteki dalcigi telleyip yukariya alip yeni bir zirve olusturabilirsiniz. istemediginiz dallari da budayabiolirsiniz.
[agacinizin govdesinin daha da kalinlasmasini istiyorsaniz hic bir budama yapmayiniz]

Duz zemin icin 30x30cm. yetrlidir. Agacin yatik buyuyen, kokleri agac bonsai saksisina alinirken cok uzun kokler budanacak oldugundan 30 cm. disina cikan kokler istenmiyen boydaki koklerdir.

Kok budamasi yaptiktan 4-6 hafta sonra, az ,az gubre vermiye basliyabilirsiniz.
Kok budamasindan sonra suyu suzen bir toprak karisimi icerisine dikerseniz fidanlar, daha iyi gelisme gosterecekler.

Kokleri budanmis fidanlarinizi dikmek icin gunes goren bir yeri secmelisiniz.[kok budamasi genelde kis sonu olacagi icin kis gunesi kokleri yeni budanan fidanlari pek olumsuz etkilemiyecek.] Yukarida da yazdigim gibi suyu suzen bir toprak karisimi hazirlarsaniz fidanlariniz daha cabuk gelisecektir. kok budamasi yaptiginiz agaclar yeni yerlerine dikildikten sonra yeni surgunler vermiye baslayinca gubrelemeye basliyabilirsiniz ve bu gubrelemeyiyi yazin sonuna kadar surdurunuz. Sonbahardan kis sonuna kadar gubre vermeniz gerekmiyor.
Gonlunuzdeki bonsaileri gerceklestirmenizi diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 06:26   #302
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2007
paulownia

abiler ablalar bende bonsai aşıgı oldum desem yalan olmaz.ama nasıl sabırsızım bilemezsiniz bugün başlasam yarın olsun isterim.bu yüzden ''paulownia'' isminde bi ağaç var bunu denesem sizce nasıl olur.bu ağacın vegetatif gelişmesi biraz hızlı.bu benim için iyimidir yoksa ağacı kontrol etmeyi zorlaştırırmı?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler)

sezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 07:19   #303
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Pavlonyanın yaprak küçültmeye karşı tepkisini görmek gerekir.
Budamalar, ağacın yaprak küçültmesini sağlayacaksa neden denenmesin?
Aksi durumda ağacın büyük yaprakları sorun yaratacak.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 14:08   #304
Yeni Üye

dincerlerinbonzaisi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Her türlü ağaçtan bonzai olabiliyor mu? Bu bonzainin kelime anlamı nedir? "Saksıda yetişen küçük ağaç" mı? Benim tanımım çok mu basit oldu?
Gerçekten merak ediyorum, her türlü ağaç kullanılıyor mu?

dincerlerinbonzaisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 14:20   #305

memet's Avatar

Bence, bonsai başlığını okuyunca, bu sorularına ve başlamak için aklına gelecek bütün sorulara cevap bulacaksın.

Eski 14-06-2007, 14:32   #306
Yeni Üye

dincerlerinbonzaisi's Avatar

Bonzai başlığı altında hangisini okumam gerekir?
Ben yeni üyeyim ve oldukça zorlanıyorum, nereye gireyim, nasıl gireyim...
Sayfalarda kayboluyorum, henüz çözemedim düzeni, biraz daha yardımcı olur musunuz?

dincerlerinbonzaisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 16:42   #307

memet's Avatar

Sayfanın üstünde, site, forum galeri... şeklinde sıralanmış başlıklardan, foruma tıklayın. Konu başlıklarının gruplandığını göreceksiniz. Bonsai başlığı altındaki konulara sırayla bakarsanız bolca bilgiye ulaşacaksınız.

Eski 14-06-2007, 20:54   #308
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
japanese red maple aldim ben de. fakat cok zor bir türmüş. 3 aşamali cimlenme süresi var..ilk 24 saat kaynar suda duracak sonra oda sicakliğinda 60 gün duracak sonrada bi 60 gün daha buzdolabinda duracak.. :O) simdi neden bu kadar degerli agaclar olduklarini anladim.. büyüdükten sonrada baya bir uğraş var. ama elimden geleni yapacagim.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 22:32   #309
-

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Weezer kaynar su değilde sıcak-ılık arası bir suda bekletmen öneriliyor ingilizce sitelerde. 24 saat kaynatırsan yeni bir çorba türü yaratabilirsin.

tumbleweed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 14:54   #310
Ağaç Dostu

Weezer aramiza hos geldin. Japon akcaagacini tohumdan yetistirip bonsai yapman cok zaman isteyen bir is.[Sayin tumbleweed'in dediklerini unutma, akcaagac tohumlarini, kaynar suda deyil, sicak suda bekleteceksin ]

Akcaagaclarin buyumesini beklerken , bir fidanciya gidip, sececegin, bonsaiye uygun bir fidanla bonsai yapmiya baslarsan, erken bir sekilde bonsai sahibi olmus olursun.
Yapacagin bonsailerde basarilar dilerim.

Eski 15-06-2007, 15:16   #311
Ağaç Dostu

Dincerlerinbonzaisi tekrar selamlar, bonsai icin yaptigin tanim yanlis deyildir.
Japon dilinde BON=Tabak,saksi kab anlaminda SAI[zai deyil]= agac, bitki anlamindadir. Yalniz bunu turkceye, saksidaki agac diye cevirirsek, yeterli deyildir. Cunku her saksidaki agac, bonsai deyildir. Bonsainin estetik bir guzelligi, yapilan her tarzda belirli ozellikler vardir.

Her agactan bonsai yapilabilir, her agaci deneyebilirsiniz. Ama, daha once baskalari tarafindan bonsai yapilmis agac cinsleri uzerinde calismak daha dogru olur diye dusunuyorum.
Memedin dedigi gibi, bonsai basliklari altinda istediginiz her konuya ulasabilirsiniz.
Yapacaginiz calismalari bizlerle paylasirsaniz, buradaki arkadaslarin hepsi size seve seve yardim edecektir.

Eski 26-06-2007, 10:23   #312
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bonsai için Ankara'da bir türlü fidan edinemedim. Sn. Selahattin beyin satışa çıkardığı fidanlardan bunları istedim, doğru seçimler mi?

Amerikan sığlası (Liquidambar styraciflua) fidanı 1 adet,
Japon akça ağacı (Acer palmatum) fidanı (Aşısız) 1 adet,
Lale ağacı (Liriodendron tulipifera) fidanı 1 adet

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2007, 11:21   #313
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Lale ağacı bonsaisi bende yapmak istiyorum. Selahattin hocamdan fidan alacağım. Sitelerde araştırdım ama hiç lale ağacı bonsaisi ile ilgili bir bilgi bulamadım. Değerli hocalarımız acaba lale ağacı bonsaiye uygunmudur?

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2007, 15:18   #314

memet's Avatar

Daha önce birinin bu ağaçtan bonsai yapmamış olması, yapılamayacağı anlamına gelmiyor.
Fakat, görünüşe göre ağacın yaprakları oldukça büyük. Budamalar ağacın yaprak küçültmesini sağlamazsa, sonuç çok başarılı olmayabilir.

Başlangıç denemelerinde garantili, sonuçları önceden başkaları tarafından denenmiş olan fidanlara yönelmek daha iyi olur. Diğer yandan, seçtiğiniz ağaçla ayrıca denemeye devam edin.

Eski 26-06-2007, 15:28   #315
Ağaç Dostu

Sevgili memet tavsiyeleriniz için teşekkür ederim....

Eski 27-06-2007, 18:28   #316
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Amerikan sığlası (Liquidambar styraciflua) fidanı
Japon akça ağacı (Acer palmatum) fidanı
Lale ağacı (Liriodendron tulipifera) fidanı

yeni başlayan biri için doğru seçimler mi diye sormuştum ama galiba bütün bonsaiciler tatile çıkmış.

Eski 27-06-2007, 19:17   #317

memet's Avatar

Acer bonsaicilerin heyecanı, sığladan bonsai daha önce denenmiş,
lale ağacının yaprakları oldukça iri ufalıp ufalmayacağını denemek gerkir.
Genel olarak bonsai olmasına engel bir durum yok. Lale hariç ondan ben biraz şüpheliyim.

Eski 27-06-2007, 21:31   #318
Ağaç Dostu

Lale fidanını alınca sizinde yardımlarınız ile ondan bonsai yapmayı deniyeceğim. Lale çok sevdiğim bir ağaç türü çünkü, umarım başarabilirim...

Eski 28-06-2007, 06:54   #319
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Acer bonsaicilerin heyecanı, sığladan bonsai daha önce denenmiş,
lale ağacının yaprakları oldukça iri ufalıp ufalmayacağını denemek gerkir.
Genel olarak bonsai olmasına engel bir durum yok. Lale hariç ondan ben biraz şüpheliyim.
Teşekkür ederim.

O zaman riske girmeyeyim ben acer ve sığla ile başlayayım. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgilere. Fidanlar gelince yardımcı olursunuz değil mi?

Eski 29-06-2007, 13:07   #320
Ağaç Dostu

iyi gunler Nevsune, bonsai yapmak icin sectigin fidanlar uygundur. Bence lale agacindan da denemelisin[ lale agacindan bonsaim yok ama yapildigini biliyorum] Amerikan siglasini denedikten sonra mutlaka yerli siglayi da denemelisin. Sonbahardaki yaprak rengine bakmiya doyamiyacaksin.
Bonsai tutkun bir omur sursun.

Eski 29-06-2007, 14:06   #321
Ağaç Dostu

Ali hocam ben selahattin hocamdan alacağım lale ağacını, bonsai yapacağım kısmetse. Lale ağacı benim hayran olduğum bir ağaç, hocamın ve sizlerin yardımı ile umarım başarabilirim. Ali hocam yaprakları çok büyük fakat yaprakları küçültülemezmi acaba?

Eski 29-06-2007, 14:32   #322
Ağaç Dostu

Iyi gunler Sebahattin, yaprak kucultme bonsainin uzerinde en son uygulanan bir yontemdir. Once agacina nasil bir tarz verecegine karar vereceksin sonra onun gelismeini hizlandirip dal dizimini yapacaksin ve agacin artik istedigin foruma geldikten sonra ve saglikli bir durumunda iken, yaprak kucultmeye basliyacaksin.

Yapragini doken agaclar yaprak kucultmeye olumlu cevap veriyorlar. 3-4 yil icerisinde laleagacinin yapraklarini istedigin kucukluge indirebilecegini dusunuyorum.

Sen hele bonsaiye bir basla. tum arkadaslar sana[ve herkese] her zaman yardimci olacagiz.

Eski 29-06-2007, 14:41   #323
Ağaç Dostu

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim ali hocam.

Eski 29-06-2007, 21:32   #324
Yeni Üye

cerrahnuray's Avatar

Merhabalar,

Ben de bonsaiye heveslendim forumdaki yazıları okuyunca. 2 hafta önce de tesadüfen bir çam fidanım oldu.

çam 1.jpg

çam 2.jpg

Bu fidandan bonsai yapabilirmiyim ?

Poşetin içinde toprağı solucan olmuştu. Bir de çok sulanmış sanırım. Toprağını değiştirdim. Balkona koymuştum dalları aşağıya düşünce içeri aldım.

cerrahnuray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 04:49   #325
Ağaç Dostu

Merhaba Cerrahnuray, bonsai'nin guzel ugrasi icerisine hos geldin.
Resmini ekledigin cam fidanindan bonsai yapabilirsin, ama su an deyil. fidaninin topragini deyismissin, 3-4 hafta onu golge bir yerde tut toprak deyisim sokunu atlatinca onu disariya almalisin. Cam fidanini buyuyup gelismeye birakmalisin[belki2-3 yil] govde kalinligi istedigin gibi olunca da uzerinde calismaya basliyabilirsin.

Imkanin varsa bir fidanciya ugrayip 4-5 yasinda, bonsaiye uygun bir fidan secip
bonsai yapmiya onunla basliyabilirsin.

calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

Eski 30-06-2007, 07:32   #326
Yeni Üye

cerrahnuray's Avatar

Yardımınız için teşekkür ederim Ali Bey.
Daha uygun bir fidan araştıracağım.

cerrahnuray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2007, 00:34   #327
Ağaçsever

ceviz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2007
Merhabalar,
Aranıza yeni katıldım. Siteye üye olduğumdan beri, bir bonsai merakıdır gidiyor. Geceleri uyku uyumuyorum diyebilirim. Bonsai ile ilgili yazılanları okumak, yapılan çalışmaları izlemek o kadar zevk veriyor ki zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum.
Bonsailer önceden de çok hoşuma giderlerdi ancak ben onları başka bitkiler sanırdım. Yani onların doğada bulunan ağaçlardan elde edildiğini bilmiyordum. Cahillik işte
Özellikle resimli ve çizimli anlatımlar için, çok teşekkür ederim. En azından neyin nasıl yapılması gerektiğini az da olsa kavradım. Ya da ben öyle sanıyorum.
Eğer cesaret bulabilirsem, fidanlıktan birkaç fidan alıp ben de bir yerden başlamak istiyorum.
Ben Mersin'de yaşıyorum ve şimdi Temmuz ayı. Kısacası çok sıcak ve nemli bir ortam. Sizce Temmuz ayı başlamak için uygun bir zaman mı? Beklemeli miyim yoksa en azından fidanları mı almalıyım? Hava şartlarını ve benim yeni başlamış olmamı dikkate alarak ne tür fidanlar önerirsiniz?
Saygılarımla

ceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2007, 09:35   #328

memet's Avatar

Bence gidip, beğendiğin fidanları almalısın. Böylece bonsai için ilk önemli ders olan sulamaya başlayabilirsin.
Hangi fidanları seçmenin daha uygun olacağını, yine forumda bulacaksın. Mümkün olduğu kadar yaşına ve gövde yapısına dikkat etmelisin alırken. Birkaç fidanla başlaman daha iyi olacaktır.

Eski 08-07-2007, 13:48   #329
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
sn. Ceviz, fidanlığa gittiğinde en yamuk,en sıradışı biçimde gelişmiş kalın gövdeli ağaçları seçmeni öneririm,hatta görevliden bu konuda yardım iste...
Eğer öyle ağaçları bulabilirsen bonsai nerdeyse hazır demektir.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2007, 14:18   #330
Ağaç Dostu

Sayin ceviz tekrar aramiza hos geldin. Bonsai uykularinin kacmasina sebeb olmus oysa olmamaliydi. Uyuyup ruyalarinda bile bonsailer gormeliydin. her neyse madem ki uyku tutmuyor. Siz de calismaya baslar, dogrudan gercek bonsailer yapip, bonsaili ruyalari gercegini yapamiyanlara birakirsiniz.

Memed'in ve Tourkana'nin dedigi gibi simdiden agac almiya basliyabilirsin.
Fidancilari dolasirken biraz yasli ve satilmiyan agaclar uzerinde gozlerini dort acmalisin. Bu gibi fidanlardan daha cabuk bonsai elde edersin.

Bolgedeki iklime uygun,bitkilerden secim yaparsan agaclarin uzerinde daha rahat calisirsin. Yerli agaclari da denemelisin [ornegin zeytin olabilir. simdi Tourkana'nin gulumsedigini goruyorum ]

Alacagin fidanlari uygun bir yere koyup sulamaya dikkat et son baharda ise uzerlerinde calismaya basliyabilirsin.
Bonsai tutkunuzun, hic tukenmemesini dilerim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024