agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 9 Gönderen salihk.
  • 1 Gönderen tourkana

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2007, 18:22   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2007
Kaya Üstü "Root over rock" stili

"Root over rock"stilini uygulamak istediğim bonsai adayı bir nar ağacım var.Acaba, erken ilkbaharı mı beklemeliyim yoksa,bu mevsimde de uygulama yapabilir miyim? Saygılar...

n.emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2007, 18:45   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sonbahar sonu ağacın köklerini bulacağın güzel bir kayaya sardıracaksın,sonra varsa sphagnum yosunuyla kökün toprak üstünde kalacak kısmını örteceksin yoksa tamamını toprak altına dikeceksin..Ondan sonra kayaya sardığın köklerin kalınlaşıp gövde haline gelmesini bekleyeceksin ,ama en azından 2 sene hiç açmamak kaydıyla.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 00:59   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın n.emre

KAya üstünde kökleri sarılı bir ağaç oluşturmak istiyor iseniz.
Öncelikle bunu hangi ağaçda uygulayaçağınız çok öenemlidir.
Yaprak döken ağaçlarda uygulama gayet kolay ve basit iken ibreli ağaçlarda biraz daha zordur. Özeliklede çamlarda.
Kısaca özetler isek öncelikle şubat mart aylarında, ağaç henüz uykuda iken ağaçınızız saksından çıkarın.

NOT:yaprak döken ağaçlar için.
Ağaçın köklerini zedelemeden topraklarını temizleyin, yanlız üzerinde kökleri çevreleyen bir miktar toprak olmasında fayda var.
Seçmiş olduğunuz uygun ve dekoratif yapısı olan bir kayayı **** taş parçasını gövdenin altına yerleştirip, kökleri kendi estetik anlayışınıza uygun bir biçimde yerleştirirn.

Bu işlem tamamlandığında en uç noktada kalan kökleri 10 cm kadar, kayayı gececek kadar uzuzn kalmasına dikakat edin.
Daha sonra gövdenin altından başlıyarak bir naylon torbayı şerit biçiminde kullanarak kökleri kapatacak şekilde taşın bitim noktasına yakın bir şekilde sarın.
Geri kalan en alltda bıraktığımız köklericde ana saksınıza düzgün bir şekilkde yayın.
Sonra toprağı bu torbalı kısmı kapatacak şekilde saksıya dökün.
İlkbaharla beraber yeni tomurcuklar patladıkdan sonra, yapraklar normal boyutlarına ulaştığında, 1 ayda bir yavaş yavaş sardığınız toprbayı köklerin etrafında azar azar alın ve kökleri yavaş yavaş açığa çıkarmaya başlayın.

Not:bu işlemi öyle bir zamanlama ile ayarlayın ki, mayıs ayından ekim ayının sonunda kadar kökler bir anda değil, yavaş yavaş açığa çıksın.
Ekim ayının sonunda, devam eden sürecde ağaçınızı çok dikatli gözleyin.
şubat ayında ağaçınzı tekrar bir boy büyük saksıya alın ve artık torba kalmamalı. Bu işlem güçlü ve şekillendirmeye müsait olmayan köklere sahip olan ağaçlar için 2 yılık bir süre gerektirir.
Daha esnek ve müsait kök yapılı ağaçlarda, dediğim zaman zarfı yeterli olacakdır.
Daha büyük boy bir saksıya geçiş kaya üstündeki köklerin daha kalın ve daha güçlü bir yapıya sahip olmalarını sağlayacakdır.
Saygılarımla.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 14:15   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Kaya uzerine kestane

Kaya ve ya tas uzerine agac dikip koklerin kaya uzerine sarilma tarzini, daha onceleri firsat buldugum zaman resimlerle anlatacagimi soylememe ragmen bir turlu firsat bulamadim. Firsat bulup oyle bir calismayi sizlerle paylasana kadar, daha once hic denemedigim bir calismayi sizlerle paylasmak istedim.

Iki ay once, bir avuc kestaneyi yemeyip bir saksi icerisine ekmistim. Bu gun bir bakayim dedim, kestaneler kok salmiya baslamis. 9 tanesini alip bir kaya uzerine(kaya elle yontulmus kirec tasidir) ektim
Bu calismadaki sonuclarin ne olacagini tahmin edebiliyorum. Her bir kestanane koku kayanin uzerindeki ciziklerden asagiya dogru uzaycak ve kayanin ust kisminda da kestaneler filizlenip buyuyeycek, Zaman icerisinde tum govdeleri birlestirip tek kivrimli bir govde elde edebilecegimi dusunuyorum. Bunlar simdilik sadece dusunce. nasil bir sey olacagini hep birlikte gorecegiz.

Kestane koklerini zedelememek icin, kaya uzerine, yara sarmak icin kullanilan sargilardan kullandim. kaya uzerine iyice sarilan sargi, toprak altinda bir iki yil olmadan curuyup kaybolacak ve kokler istedigim yerlerden asagilara uzaycak.
Simdi beklemekten baska yapacak bir sey yok gelismeleri sizlerle paylasacagim.
(kaya uzerindeki kestanelerden, kimisinin zay olabilecegini dusunerek bir iki kestane daha ekledim)

kaya uzerine kestane 001.jpg

kaya uzerine kestane 002.jpg

kaya uzerine kestane 003.jpg

kaya uzerine kestane 004.jpg

kaya uzerine kestane 005.jpg

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 18:26   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2007
Teşekkür ederim.

Cevaplar için teşekkürler.Uygulama yapacağım ağaç nar.Kaya üstü ve süpürge stili düşünüyorum.Tahmin ettiğim gibi, kökleri ilgilendiren çalışmaları erken ilkbaharda yapmam gerektiğini öğrenmiş bulunuyorum.Saygılar....

n.emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 15:41   #6
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Merhaba sayın ALi H.
kestanelerin son durumları hakkında bilgilendirirseniz memnun ve bahtiyar olacağım. Netekim merek içerisindeyim
Resimde eklerseniz çok daha memnun kalarım...

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 08:33   #7
Ağaç Dostu

Serder merhaba, kestaneler daha uzun bir zaman(belki5-6 yil) bonsai saksisina dikilmeden bu saksi icerisinde yasamlarini surdurecekler. Bu yil yapraklarini doktukten sonra, saksi icerisindeki topragin, usten bir kismini alip koklerin kaya uzerinde gorunmesini sagliyacagim. ve gelismeleri sizlerle paylasacagim.

Daha once tohumla buna benzer bir calisma yapmamastim, sonuclari sizin kadar ben de merak ediyorum. Bekleyip gorecegiz.

!2 tane olan kestanelerden 8 tanesi gelisme gosterdi, onlar da, buyuduk sonra kayanin uzerinde nasil sekillendirecegimi dusunecegim. Kafamda tasarladigim bir tarz var ama fidanlarin gelismesine gore bu tasaridan vaz gecebilirim. Su an sadece beklemek gerekiyor.

Yeni basliyanlar icin tohumdan bonsai yetistirmenin uygun olmiyacagini bu yuzden tekrarlayip duruyoruz. Yeni basliyan biri tohum ektikten sonra agacinin hemen gelisip bonsai olmasini istiyor ki dogal olarak bunun olmasi da imkansiz.
Fidancilardan alinacak uygun bir fidanla baslamak en iyisi. Elinizde bakip ilgileneceginiz bonsaileriniz olduktan sonra cesitli tohumlardan da denemeler yapabilirsiniz. Diger bonsailerinize bakarken tohumdan ektikleriniz yavas buyuse de ilgilendiginiz baska bonsailriniz oldugu icin tohumdan buyeyenleri daha rahat bekliyebilirsiniz.

Asagida kestanelerin bu gun cekilmis bir fotografini ekliyorum.
ve sizlere guzel bonsai calismalari diliyorum.

kestaneler 001.jpg
Kaya ustune ekilmis kestanelerin son durumu.

Eski 13-01-2009, 18:09   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Ali Hocam kestanelerin son durumu nedir acaba?

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2009, 13:20   #9
Ağaç Dostu

Kestaneler, istedigim gibi gelismeseller de 6 tanesi yasamini surduruyor.
Gelisip buyurlerse onlar uzerinde yapacagim calismalari burada paylasacagim.

Eski 14-01-2009, 14:11   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Bu çalışmanız çok enteresan geldi bana... Merakla bekliycem.

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 17:40   #11
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Takipteyim sayın Ali )
Bir sene geçmiş. Ne çabuk geçiyor zaman. Demekki bonsai için 7 sene beklemek hiç de zor, hiçde uzun değilmiş....

Eski 23-07-2009, 01:07   #12
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Takip devam ediyor )

Eski 02-02-2013, 00:04   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2013
5 seneden fazla olmuş. Güncel halini görebilir miyiz merak içersindeyim.

salihk. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 13:35   #14
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ali H.Ali'nin çalışmasına benzeyen bir çalışmayı da ben yaptım, 3 dişli Akçaağaç tohumlarını bu görülen taşların etrafına sardığımız malzemelerin içine ekimini yaparak , sonra da daha geniş bir saksıya dikerek gerçekleştirdik.

Acer Palmatumlar ise benim bahçeye dikili ağaçtan aldığım tohumlar. Ağaç çok sağlıklı ve dayanıklı , umarım yavruları da öyle olacak.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ovr1.jpg (45.6 KB, 273 views)
Dosya Türü: jpg ovr2.jpg (37.6 KB, 271 views)
Dosya Türü: jpg ovr5.jpg (47.8 KB, 268 views)
Dosya Türü: jpg acertohum1.jpg (54.3 KB, 269 views)
Dosya Türü: jpg ovr6.jpg (45.7 KB, 272 views)
Sakaki beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 16:03   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2014
Merhabalar,
ilk mesajların üzerinden tam 7 yıl geçmiş Ali Bey'in çalışmasını çok merak ediyorum. Ne durumdadır? Fotoğrafları var mıdır?

cinaremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 09:18   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2015
merhabalar
kestanelerin son durumu nedir acaba?
teşk.

mraccent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 10:04   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2016
çok başarılı

bucher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024