agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen gulcexxx

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2020, 14:42   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2020
Bonsaimi kurtarabilir miyim?

Merhabalar, burada bonsai konusunda çok tecrübeli kişiler var ve benim her türlü öneriye ihtiyacım var. Vaktini ayıracak olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Yaklaşık 1,5 ay önce nandina bonsai hediye geldi. Sukulent ve kaktüs bilgim biraz var ama bonsai bilgim yoktu. İlk geldiğinde kıpkırmızı yaprakları ile çok güzel ve canlıydı, geldikten kısa süre sonra yaprak dökmeye başladı. Alındığı yeri aradım "iç mekan bitkisi değildir ondan yaprak dökmüştür" dediler, hemen balkona çıkardım. Sonra bütün kırmızı yapraklar döküldü yeşil yapraklar çıktı. Tekrar yapraklanınca umutlandım, birkaç yerde nandinanın mevsimsel olarak yaprak rengi değiştirdiğini okudum belki o yüzden dökmüştür dedim. Ama yaprakları kötü durumda ve kesinlikle sıkıntıyı anlamıyorum sanki birden çok hastalığı varmış gibi. Bazı yapraklar yeşil ama buruşuk, bazıları lekeli, bazıları kuru.

Baktım böyle olmayacak balkonda fazla güneş görüyordur diye perde astım. (cam balkon var zaten direkt güneş ışığı almıyor ama cepheden dolayı uzun saatler güneşin hareket yönünde kalıyor) Sonra saksısı gözüme battı. Hediyelik olduğu için bir sepetin içine naylon döşemişler bitkiyi de bunun içine koymuşlar. (Sukulentlerde drenaj önemlidir, bonsainin de geçirimsiz ve belki de kötü bir toprakta olduğunu düşündüm) Ben o nedenle saksıyı değiştirmeye karar verdim, seradan yeni bir toprak ve bir ilaç aldım (ilacın marka ve özelliklerini bilmiyorum, seradaki beyefendi bonsainin sorunlarını anlatınca küçük bir cam şişeden pet şişeye doldurarak verdi ve "en az 1,5 litre su ile seyrelt" dedi, verdiği ilaç böceklerden de koruyormuş.)

İyi mi yaptım bilmiyorum, saksıyı değiştirdim 3 gün önce. Toprakta en az 3 farklı tür kurt ve minik solucan gördüm, bir de çok çok küçük gözle zor görünen böcekler vardı. Elimden geldiği kadar kökleri eski topraktan ve kurtlardan arındırmaya çalıştım, yeni saksıya aldım. İyi gelir umuduyla lav kırığı koydum. İlaçlı suyunu da verdim. Ben bu bonsaiyi nasıl kurtarayım. Fotoğraflarda gördüğünüz sorunlar nedir bana söyler misiniz? Gövdesini tırnağımla hafif kazıyıp baktım gövde rengi yeşil. Bonsaim yaşıyor ama hasta galiba. Nasıl iyileştirebilirim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg photo_2020-03-30_15-23-27.jpg (55.9 KB, 33 views)
Dosya Türü: jpg photo_2020-03-30_15-23-33.jpg (58.3 KB, 33 views)
Dosya Türü: jpg photo_2020-03-30_15-23-19.jpg (20.3 KB, 33 views)
Dosya Türü: jpg photo_2020-03-30_15-23-24.jpg (52.6 KB, 32 views)
Dosya Türü: jpg photo_2020-03-30_15-23-37.jpg (67.8 KB, 32 views)
Kahraman43 beğendi.
gulcexxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2020, 16:38   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Nandina...

Sayın gulcexxx bunlar benim nandinalarim. 2019 haziran ayında almıştım. Site nin yesil alanları icin almıştım. Genelde bahce dış mekan bitkisi olarak kullaniliyor. Evde de yetiştirildiğini söylüyorlar ama ben denemedim. Benimkiler geldiği günden beri cam balkonda ve kuzey cephe, hic güneş almıyor. Eksi 18 derceye kadar soguga dayanıklı. Bu sene burada hava -20 nin de altina düşmüştür. Ilk zaman kirmizi yaprakları çoktu daha sonra yeşile döndü, bu normal. Bir iki hafta önce üst kisminda gördüğünüz ince kırmızı filizler belirdi.
Size tavsiyem bitki kendini toplayana kadar daha büyük bir saksıya almaniz olacak. Yapraklarinin kırmızıdan yeşile dönmesi normal ya da tamamen kızarması.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG-20200330-WA0022.jpg (35.3 KB, 31 views)
Kahraman43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2020, 16:41   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Balkonda ışık alan fakat direk güneş almayan havadar biryere alabilirsiniz.

Kahraman43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2020, 08:45   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2020
Teşekkür ederim cevabınız için, nandinalar hava akımı sever diye okumuştum ama balkonum cam balkon olduğu için pek hava akımı olmuyor. belki de sıkıntısı odur. bugün güneşi biraz daha az alacağı bir konuma getirdim, gözlemleyeceğim. dediğiniz gibi nandinalar aslında iç mekana uygun değilmiş, keşke satarken bunları da söyleseler biz de ona göre ağacımızı seçsek. tekrar teşekkürler

gulcexxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024