agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-06-2015, 16:37   #331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2014
Merhaba arkadaşlar. Bende sizler gibi 1.5 sene önce tohumdan bonsai yetiştirme hevesiyle giriştim bu ile. Hazır karışım çimlendirme toprakları viyol tohum çeşitleri falan aldım ve bu işe giriştim. Tohumların türlerini ve çimlendirme türlerini araştırdıktan sonra başladım ilk hazırlıklara ve tüm tohumlarımı ektim. Tabi bu kadarla da kalmayıp domates biber de aldım kendime Malum acıyı çok seven birisiyimdir Tüm tohumlarım filizlendi ve yavaş yavaş büyümeye başladılar ki bir anda işin rengi değişti ve her şey tersine dönmeye başladı. Her büyüyen filiz kurudu. Elimde sadece 1 adet biber fidesi ve 4 adet domates fidesi kaldı Bunları kaybetmeden büyütebildim ve geçen yazı sürekli domates yiyerek geçirdim. Kar yağmaya başladığı zamanda bile toprağı kar dolu ve gövdesi tamamen kurumuşken bile dalındaki yeşil domatesleri kızardı ve lezzeti harika idi. ****** arada bu çimlendirme çabalarım esnasında aile fertlerinin evinde bulunan çiçek türlerinden şekline ve rengine bakarak adını bilmeden toparlayıp evi neredeyse botanik bahçesine çevirmeyi de ihmal etmedim

Mart ayına doğru dolapta gözüme çarpan küçük poşetlerin ne olduğuna baktığımda ise soğuk iklim uygulaması gereken tohumlar olduğunu fark ettim ve bi anda içimde kıpırdanma hissettim. Ama bu unutma süresi en az 8 9 ay gibi bi süre idi tekrardan çimlenirmi diye düşünmeden edemedim. Geçen sene kendi biberimden aldığım tohumlar ile birlikte çimlendirmek için ektim ve iki tür tohumdan 1 er adet çimlendi ve boyları 3.5 4 cm kadar şimdiden oldu bile

zharugba arkadaşım bende senin gibi tohumdan girmeyi düşündüm bu işe ama inan ki gerçekten çok zor oluyormuş. Heleki birde benim gibi sabırsız ve hiperaktif olunca insan daha da zorlaşıyor beklemesi. Her akşam işten eve geldiğimde kendimi ilk onların başında buluyorum. Neredeyse saksılara cetvel koyup günlük boy farklarına b akıcam büyüdümü büyümedimi diye

Daha fazla dayanamayıp etraftaki ağaçlardan çelik almaya bile başladım. inşallah köklenirler ve biraz daha erken denemelerime başlayabilirim

aykutansin beğendi.
ercihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 13:47   #332
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
Wink Tohumdan bonsai üretimi hakkında

İyi günler arkadaşlar!
Yaklaşık bir ay önce tohumdan karaçam bonsai ektim. Hala daha çıkmış değil. Sadece toprağının bazı yerlerinde yeşermeler oluştu. Biraz daha beklemelimiyim, yoksa diğer tohumlara mı geçmem gerekiyor.

bonsai87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 16:40   #333
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2015
merhaba arkadaşlar

abim yurtdışından bonsai tohumları sipariş vermiş kargo da bana gelince çok merak ettim tohumlardan alıp ekmek istiyorum ama nasıl ekeceğimi bilmiyorum
çimlendirme yöntemiyle başlamak istiyorum bana yardımcı olur musunuz ?
nasıl, ne kadar süre gerekli?
şimdiden çok teşekkür ederim

nazarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 17:27   #334
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.nazarslan.
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
En başta şunu söylemeliyim; Bonsai tohumu diye bir şey yoktur. Bonsai bir türe verilmiş bir ad değil. Doğadaki ve çevremizde görmüş olduğumuz ağaç ve çalıların belli bir disiplin altında sanki büyük bir ağacı minyatürize edilmiş gibi geliştirmektir. Aslında Bonsai'nin bir tanımıda budur. Dolayısıyla ileride yeşerekcek o tohumlar kendi kendilerine asla Bonsai olmayacaklar. Elbette uzun bir gelişme dönemi geçirerek ağaç olacaklar. Bununda heyecanı bir başkadır elbette.
Tohum konusunda ben yabancıyım size bir şey söyleyemem ama siz öncelikle elinizdeki tohumların hangi türler olduğunu yazarsanız tohum konusunda uzman arkadaşlar size daha faydalı olacaklardır.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 20:15   #335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2015
oncelikle ilginiz icin cok tesekkur ederim hosbuldum
biraz arastirdim tohumdan buyutmem bayagi zaman alacak ama
ilk defa bitki buyutecegim hemde tohumdan biraz emek harcamak istiyorum
icimde tarifsiz bir heyecan var
tohumlarin isimleri
albizia cicek ipek agaci
japanese maple
cuce seftali ve nar

nazarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2015, 22:45   #336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2015
filizlerin kış bakımı

Merhaba. Daha önce konuşuldu mu bilmiyorum. Bir konuda yardıma ihtiyacım var. Temmuzda çimlendirdiğim leptospermum scoparium, katsura ağacı ve yeni dut tohumlarım var. Filizlerin kış bakımı nasıl olmalı. Aslında çimlendirme için uygun zaman ilkbahar ama ben geç kaldım. Bu küçük filizlerin nasıl yaşamalarına yardımcı olabilirim? Isı ve ışık durumu gibi. Petek yanan odada zararı olur mu ? Teşekkürler.

Alyturan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 14:15   #337
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Alyturan

Yapraklarını döken türleri dona ve aşırı soğuğa karşı korumaya özen göstererek (korumalı bir yerde) dış mekanda bakabilirsiniz, tropik olanları ise ev içerisinde, ışık alan, ılıman bir yerde muhafaza etmeniz daha iyi olur.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 00:25   #338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2015
merhaba arkadaşlar bonsai tohumu aldım ve bunları nasıl bir toprağa ne şekilde ekeceğim konusunda yardımcı olur musunuz. tohumdan yetiştirmeyi tercih ettim çünkü sıfırdan bir çocuk gibi büyütmek istiyorum ağacı.
tohum çeşitleri maple, larch ve podocarpus

http://i.hizliresim.com/6k0EG3.jpg

find Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 09:50   #339
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Merhaba Sayın Find,

öncelikle çimlendirme denemeleri yapmanız gerekir. Akçaağaç (maple) tohumu çimlendirme gibi bir arama yaparak uygun koşulları öğrenebilirsiniz. Ve diğer türler için de aynı şekilde. Ayrıca eğer yakınsanız birkaç akçaağaç tohumu paylaşabilirseniz mutlu olurum.

serdarsezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 19:20   #340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2015
hocam nerden kaça aldın o tohumları

ufukarikaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 21:31   #341
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2016
merhabalar. bende yaklaşık 1 aydır bu işe gönül verenlerdenim. uzun bir araştırma sonucunda internetten ekim kiti olarak karaçam ve erguvan sipariş ettim ve sonrasında farklı 5 adet tohum daha aldım. forumunuzu sonuna kadar okudum ve çok yararlı bilgilere ulaştım öncelikle bunun için teşekkür ederim herkese. sormak istediğim de şu;
karaçam ve erguvan tohumlarımı 6 saat suda, 6 saat nemli poşette oda sıcaklıgında, 6 saatte aynı poşetle buzdolabında bekletip herbirini küçük kaplara tek tek ektim. odanın içerisinde güneş almasada ışık alan biyerde toprak nemini sürekli kontrol ederek muhafaza ediyorum. şuan bir çimlenme gerçekleşmedi fakat şuana kadar yaptığım uygulamalar doğru mu fikrinizi almak istedim.

bastard1597 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2016, 13:35   #342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2015
selamlar
yurtdışından "american blood red maple" ve "bonsai colorado blue spruce" isimli tohumları satın aldım. 50 şer adet. yaklaşık 2 haftada tohumlar elime ulaştı.
Bunları bir gece suda beklettikten sonra filizlendirmek için viallere gömmeyi düşünüyorum.
umarım başarılı olurum.
toprağı nemli tutmak ve çok derine gömmemek dışında dikkat edeceğim birşey var mı?
teşekkürler

alper32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2016, 14:36   #343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2015
Merhabalar,

Fıstık çamı bonsai ekim kiti aldım ve düzgün bir biçimde çimlendirmeyi başardım. Gördüğüm kadarıyla sağlıklı gözüküyor. Tecrübeli olan arkadaşların yorumlarını esirgememelerini rica ediyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg pp1.jpg (35.4 KB, 210 views)
Dosya Türü: jpg pp2.jpg (32.4 KB, 213 views)
erdem84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 22:15   #344
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2016
Merhaba arkadaşlar. sakura tohumu diye bildiğim tohumları bir türlü çimlendiremiyorum.Pamukta denedim 10 günü geçti hiçbir hareket yok .acelemi ediyorum .yardım lütfen teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (40.8 KB, 188 views)
Gncsrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 22:25   #345
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2015
merhabalar
elimde acer palmatum dissectum tohumları var 90 gün dolapta kaldılar ekmek isteyen olursa verebilirim

mehmetpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 12:58   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2016
merhabalar,
bende mart başı, çiğ elma çekirdeği ektim saksıya 4 adet, iki tanesi yeşerdi, boy verdi, bunları bonsai yapmak istiyorum, ne zaman büyük saksıya alıp kök budama yapmam lazım acaba?

Coolwhisper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2016, 14:07   #347
EMK
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2016
Bodur Erguvan

Merhaba, bodur erguvan dikmek istiyorum. Ancak ilk kez yapacağım. Aldığım pakette 5 adet tohum var. Birini diktiğimde geriye kalanları özel bir ortamdamı saklamam gerekiyor (soğuk **** sıcak). Daha önce yapmış olan varmı acaba? Ekimi için özel birşey gerekiyormu?

EMK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2016, 14:10   #348
EMK
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bastard1597 Mesajı Göster
merhabalar. bende yaklaşık 1 aydır bu işe gönül verenlerdenim. uzun bir araştırma sonucunda internetten ekim kiti olarak karaçam ve erguvan sipariş ettim ve sonrasında farklı 5 adet tohum daha aldım. forumunuzu sonuna kadar okudum ve çok yararlı bilgilere ulaştım öncelikle bunun için teşekkür ederim herkese. sormak istediğim de şu;
karaçam ve erguvan tohumlarımı 6 saat suda, 6 saat nemli poşette oda sıcaklıgında, 6 saatte aynı poşetle buzdolabında bekletip herbirini küçük kaplara tek tek ektim. odanın içerisinde güneş almasada ışık alan biyerde toprak nemini sürekli kontrol ederek muhafaza ediyorum. şuan bir çimlenme gerçekleşmedi fakat şuana kadar yaptığım uygulamalar doğru mu fikrinizi almak istedim.
bastard 1597, erguvan konusunda başarılı oldunuzmu, bende yeni yapacağım, yanlış birşey yapmak istemiyorum.

EMK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2016, 16:09   #349
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Arkadaşlar tohumdan bonsai büyük sabır işidir .Yapılamazmı yapılıyor tabii ama 5-10 yılı göze almak gerekir.Fotograftaki geçen senenin tohumu.,yanındaki gövde kadar büyümesi 10-15 yıl.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_68311.jpg (69.1 KB, 154 views)
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 09:21   #350
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Bonsaiye yeni başlayan arkadaşlar,

Bonsai dikim kiti, bonsai bodur ağaç seti gibi değişik adlarla satılan şeylere güvenmeyin çoğu kandırmaca. Bodur erguvan diye bir şey var mı acaba? İki çeşit erguvan ağacı var.

1. Çalı tipi erguvan(cercis occidentalis) olarak adlandırılıyor. Genellikle çiçeklenme önce olmasına rağmen fazla gecikmeden yapraklar da geliyor. Çiçekler tek başına çok kısa süre kalıyor. Ağacın dal yapısı bonsaiye daha uygun.

2. Diğer erguvan(cercis canadensis) türünde ise ağaç önce tamamen çiçekleniyor, ana gövdeden bile çiçek geliyor, yaprak epeyce sonra geliyor. Bu türün çiçekleri daha güzel ama dallanması çok güzel olmuyor.

Bonsai demek bodur ağaç demek değildir. Evet sonuçta ağacı küçültüyoruz ama bunun için yapılan işlem bellidir. Dallarını eğitiyoruz, yetiştikten sonra küçük saksılara alıp kökünün de dallarıyla orantılı bir büyüklükte tutulmasını sağlıyoruz.

Erguvan tohumu öyle ahım şahım birşey değil, ağacında binlerce olan ince taze bezelyeye benzer, içinde birkaç tohum var, her erguvan ağacından toplanılabilir.
Yediğiniz meyvelerin çekirdeklerinden de fidan yapıp bonsai yetiştirebilirsiniz. Parklarda bahçelerde, sonbaharda tohum bedava, oralardan da kendiniz toplayabilirsiniz. İlkbaharda ağaçtan ince çelik alıp onları da köklendirebilirsiniz.
En ucuz ve kolay yolu ise, çevrenizde orman fidanlığı varsa, fidanlıktan 2-3 liraya 1-2-3 yaşında ligustrum(kurtbağrı), ardıç fidanı alıp onunla başlayın.

Not: Amacım hevesinizi kırmak değil, kandırılmanızı önlemek..

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EMK Mesajı Göster
bastard 1597, erguvan konusunda başarılı oldunuzmu, bende yeni yapacağım, yanlış birşey yapmak istemiyorum.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 23:52   #351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2016
Merhabalar ben de bu işe tohumdan başlama kararı aldığım için kendime
-Çınar Ağacı tohumu
-Erguvan Ağacı tohumu
-Acer Rubrum ağacı tohumu aldım.
Tohumlar elime ulaşıncaya kadar derinlemesine araştırmalar yapmaktayım. Ekiminden büyümesine kadar titizlikle ağaçlarımla ilgileneceğim için hiçbir şeyi atlamak istemiyorum. Şimdilik ilk öğretiler ekim ve tohum çimlendirmesi ile ilgili. Bakalım zor olacak ama zor olan bir şey sonucunda güzel bir şey elde edilir.

Berkay ÜLKÜ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 00:40   #352
Yeni Üye

Elimdeki Tohumlarla ilgili net bilgi istiyorum

Merhabalar. Günlerdir araştırmaktayım. Burada içerikleri daha iyi görebilmek için üye de oldum Çok farklı ve kimi zaman iki ayrı fikri savunan bilgiler elde ettim spesifik tohumlarımla ilgili. Kendim araştırmanın sonunda, en net ve doğru bilgiyi bulabilmek için sormaya karar verdim. Konu şu;

Elimde bonsai yapmak istediğim Erguvan, Kızıl Akçaağaç ve Çınar ağacı tohumları var. Bu tohumların sağlıklı bir şekilde çimlenmesi için net ve doğru bilgilere ihtiyacım var. Örneğin Kızıl Akçaağaç için kimi yerde 3 ay soğuk katlama yapılmalı yazıyor. Kimi yerde de tohum direk toprağa ekilebilir diyor. Sözün kısası kafam karıştı. O yüzden belirttiğim üç ağacın tohumlarının en doğru ekim şekilleri ile ilgili bilgi istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Eski 11-04-2016, 11:26   #353
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2016
Merhaba arkadaşlar,

Bende gülibrişim bonsai yapmaya çalışıyorum. Tohumdan zorla çimlendirme yaptım ve 5 adet fideyi küçük bir saksıda büyütmeye başladım. Bu bitkileri ayrı saksılara koymak istiyorum, sizce bunu ne zaman yapmalıyım?

Sefu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 11:57   #354
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Şu an mevsim uygun değil, mart ayını bekleseniz iyi olur.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sefu Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Bende gülibrişim bonsai yapmaya çalışıyorum. Tohumdan zorla çimlendirme yaptım ve 5 adet fideyi küçük bir saksıda büyütmeye başladım. Bu bitkileri ayrı saksılara koymak istiyorum, sizce bunu ne zaman yapmalıyım?

Eski 11-04-2016, 12:01   #355
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Şu an mevsim uygun değil, mart ayını bekleseniz iyi olur.

Kolay gelsin....
Mart derken? Gelecek yılın mart ayı mı? O zamana kadar durur mu bitkiler bu saksıda?
Bir de sulama nasıl yapılmalı? Ben saksının dibinde su bitince 1 çay bardağı kadar su koyuyorum. Sıkıntı çıkar mı bu şekilde?

Sefu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 23:48   #356
Yeni Üye

Merhabalar. Ayın 12sinde geliyor tohumlarım fakat hala ekim veya çimlendirme ile ilgili net bir bilgi elde edemedim. Yardımcı olabilecek kimse var mı acaba ?

Eski 15-04-2016, 16:07   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2016
selamın aleykum,
herkese hayırlı günler.

Nerden esti bilmiyorum bir yerde gözüme çarptı ve merak sardımbu bonsai işine. Sonrasında da bir sürü şey okuyup bu BONSAİ işine kafa patlatıp başlamaya karar verdim.
bu konunun başından sonuna kadar okuyup yazıldığı gibi hazır alıp öyle uğraşmak istedim ama benim istediğim tarz ağaçlar nedense çok pahalı geldi gözüme. O yüzden '0' dan başlamaya karar verdim.
Bonzai tohumunun olmadığı ve kitlerin de parar tuzağını öğrendikten sonra kendim bir düzenek kurmaya karar verdim.

Doğal Fıstık Çamı Tohumu (5 Tohum)
Mavi Servi Tohumu (50 adet)
Sarıçam Tohumu (100 adet)
Göknar Ağacı Tohumu (40 Tohum)

Tohum olarak bu 4 ağacı seçtim . Adet olarak fazla olduğundan dolayı SARIÇAMLA başladım. ilk önce 5tane tohumu suda beklettim 1 tanesi battı sadece 1 günün sonunda. batmamışlarla birlikte 5ini birden bir pet şişenin ortasına koydum sonra da suladım. ertesi günde hiç sulama yapmadan 5 tane daha tohumu başka bir şişeye ekip onu da suladım. Bu iki deney tohumlarımı da evin içinde ortalama 20-25 derece sıcaklıkta bekliyorular. yaklaşık 2 gün bitti. Şu ana kadar güneş yüzü göstermedim. Balkonda tutsam daha mı iyi olur bilemiyorum ?

Bonsai Toprağı Harcı %100 Organik Karışım 282 - n11.com

Toprak olarak da bu ürünü kullanıyorum. toprağım kurtlanmasın diye balkona koymayı düşünüyorum.

Şu ana kadar yaptıklarım doğru mu ?
Kalan tohumlar için nasıl bir yol seyretmem gerekir ?

tohumlarımda filizlenme olursa da 3 tane saksı siparişi verdim onu bekliyorum.

Evidea | burada her şey evin için | Ev Dekorasyonu - Mobilya

Şimdilik boyut olarak yeterli midir merak ediyorum ?
Bilgili arkadasların yardımcı olmasını rica ediyorum.

sefildervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2016, 17:08   #358
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Erguvan tohumu çimlendirme

Bazı farklar olsa da genelde tohum çimlendirme aşağıdaki gibidir.

Erguvan Çimlendirme

Eski 16-04-2016, 17:30   #359
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Acer rubrum (kızıl akçaağaç tohumu) çimlendirme

Kızıl Akçaağaç(Acer rubrum) Çimlendirme

Eski 19-04-2016, 18:15   #360
Yeni Üye

mehtapemrah's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2016
ben ugrasmayı seviyorum sabırlıyım gözümün önünde büyümesini istedim emek harcayarak yapmak istedim açıkcası bunlarda benim çimlenen rainbow akçaağaç bonsai tohumlarım küçük şişelere ekerek ayırdım tek tek ancak toprak konusunda ne yapmam gerekiyor bilmiyorum çimlenen daha çok tohumum var onları ekmem için topraga ihtiyacım var hazır bonsai toprağı pahalı geldi biraz evde kendimiz hazırlayabileceğimiz toprak önerileriniz var mı ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 19042016003.jpg (57.9 KB, 121 views)
Dosya Türü: jpg 19042016004.jpg (60.1 KB, 120 views)
Dosya Türü: jpg 19042016005.jpg (70.3 KB, 122 views)
mehtapemrah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024