agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2009, 15:57   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Nar agacı

Yaklaşık 8-9 yıldır evde olan nar agacı tamamem tesadüfen bu hala geldi.
Tesadüf dediğim annemin bahçe bilgisiyle budanarak.Yakında bi arkadaşa gidicek olan ağaçtan bir dalı köklendirdim.Şimdi kendime bu kökten bir ağaç yapmaya çalışıcam.Burda yardımlarınızı bekliyorum.Kökü nasıl bir saksıya aktarmalıyım.(sığ saksılar hoş görünüyor)Eğer dokunulmazsa dalları düz çizgi şeklinde sağa sola uzanıyor.Onlara nasıl eğim verebilirim.Gövdeye nasıl daha kalın bir hal aldırabilirim ve bilmediğim daha neler yapabilirim.Forumu biraz karıştırdım ama gözden kaçırdığım bilgiler olabilir.İlgili linkleride gönderirseniz sevinirim.
İyi günler..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg HPIM4737.jpg (49.0 KB, 251 views)
Dosya Türü: jpg HPIM4738.jpg (36.7 KB, 241 views)
Dosya Türü: jpg HPIM4739.jpg (35.2 KB, 239 views)
Dosya Türü: jpg HPIM4740.jpg (36.2 KB, 243 views)
serkanglr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 22:55   #2
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Benim bildiğim kadarı ile açıklayabilirim size. Önceden söyleyeyim size, buradaki ustalardan bana laf düşmez ama, bilgilendirmek istedim. İnanlara bildiğim kadar yardım etmeyi seviyorum. Yanlışım var ise af ola ve ustalar düzeltir.
Öncelikle bitkiniz çok güzel gelişimini sürdürmüş. Sığ saksılardan amacınız bonsai oluyor galiba. Bonsainin kısaca mantığını anlatmak gerekirse "budama sanatı". Dallarını budama konusunda fazla uğraşacağınızı sanmıyorum gördüğüm kadarı ile. Dalları bükmek için ince bakır tel öneriliyor. Sizin istediğiniz bir form var ise onu uygulayın **** sitemizde araştırın ve kullanılan uygulanan formlara bakın. Dal budaması da istediğiniz ağaç formuna uygun olabilir. Bir de bence nar gibi böyle dallı ağaçlarda dallar birbirine değmeden bir form tutturmak lazım. Gördüğüm kadarı ile kök kısmından 2 ye ayrılıyor ağacınız. Bundan yararlanın. Dikkatli olarak dalları budamanızı ve bakır telle sarmanızı öneririm. Bonsai de saksıya diktiğiniz bitkiye bakımınız biraz daha zor olacak. Sulamanıza çok dikkat edeceksiniz. Toprağına dikkat edeceksiniz ve kökleriniz eğer çok uzun ise kesmeniz lazım. Bunları biraz daha detaylı okuyun bence. Eğer bonsai için deniyecek iseniz. Şu an elinizde olan ağaçtan güzel olur. Denemenizi tavsiye ederim.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 16:31   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2019
Ankara soğuğuna adapte olmuş bir nar ağacı ve iri meyveleri dikkat çekici: http://www.google.co.uk/maps/place/Z...9!4d32.8648144

Malta eriği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024