agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2013, 11:04   #91
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Akadamayı merak edenler için , sera firması bunları Hollanda'dan getirtmiş, 1 paket (1 lt) 20 tl ye satılıyor. Dere kumu ile karıştırılıp uygulanabilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg akadama.jpg (71.6 KB, 396 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 12:15   #92
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Elinizdeki paket 3-4 lt gibi duruyor ama en az. hacimi yanlış mı yazdınız acaba?

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 12:56   #93
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bana 1 lt dediler , açıkçası hacim konusunda yanılıyor olabilirler gibi geldi bana da. O yüzden görseli bu , buna göre karar vermek daha sağlıklı olur

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 15:53   #94
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erkan Aktaşgül Mesajı Göster
Gübre: Gübreler ana elementler olarak da bilinen 'NPK' içeriklerine göre sınıflandırılıp numaralar alıyorlar. (N:Nitrojen, P:Fosfor, K:Potasyum.) Normal bitkiler için kullanılan gübrelerden farkları yok aslında ama değerlerinin 10-10-10 veya 20-20-20 şeklinde olması gerektiğini söyleyen farklı görüşler yer alıyor yazılarda. Yani zirai madde satan yerlerden alıncak bu değerlerdeki gübreler işinizi görür (Tabii kullanım şekli ve dozuna dikkat edilecek). Mümkün olduğunca kaliteli ürünlere yönelmekte ve bilinçli ziraatçilerden (en azından işini ciddiye alan zirai ilaç satıcılarından) bilgi alarak gübre kullanmak önemli.

Yani gübre bulma konusunda aslında hiç sıkıntı yok. Önemli olan bu konuda bilgili hareket etmek. Gübreleme, bonsainin nispeten daha kolay kısımlarından birisi sayılabilir.

Kendinize iyi bakın.
(N:Nitrojen' den kasıt nedir acaba_? **** N Azotun simgesi olmasın_?

Akhilleus beğendi.
m_akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2013, 10:03   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Herkese selam arkadaşlar. Aldığım bir bonsai tohumu var, wisteria sinensis alba. Tohumla birlikte gönderilen klavuzda %75 kaliteli torf %30 perliti büyükce bir kapta karıştırın diyor. Merak ettiğim, bu yüzdeli değerler doğru mu?

Alırken bu şekilde mi alacağım? Bir de bonsailer için proteinli solüsyonlar varmış, hangisini kullanmalıyım? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, ilk kez deneyeceğim

Düzenleyen Sakaki : 08-08-2013 saat 20:21 Neden: İmla ve yazım hataları
elessar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2013, 20:26   #96
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elessar Mesajı Göster
Herkese selam arkadaşlar. Aldığım bir bonsai tohumu var, wisteria sinensis alba. Tohumla birlikte gönderilen klavuzda %75 kaliteli torf %30 perliti büyükce bir kapta karıştırın diyor. Merak ettiğim, bu yüzdeli değerler doğru mu?

Alırken bu şekilde mi alacağım? Bir de bonsailer için proteinli solüsyonlar varmış, hangisini kullanmalıyım? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, ilk kez deneyeceğim
Sn elessar,

Bu tür reçeteler için tam olarak doğru veya yanlış demek pek doğru olmaz.
Bonsaide toprak karışımı, sulama vs. gibi hususlar ortamdan ortama, iklimden iklime... yani sizin koşullarınıza göre değişkenlik arz eden hususlardır.

Aslında bu konuda daha doğru bilgi için Wisteria/Mor Salkım başlığını okumanız daha doğru olur.

Ayrıca, bonsailer için proteinli solüsyon diye bir şey ben şahsen hiç uymadım. Değişik firmaların, değişik isimler altında piyasaya sunduğu ürünler olabilir ve sizin bahsettiğiniz de belki bunlardan biridir ama bilmeniz gerekir ki bonsainin ihtiyaç ve gereksinim olarak bildiğimiz ağaçlardan çok daha farklı istekleri yoktur aslında.

Biraz zaman ayırıp bonsai bölümündeki başlıklara ve bilgilere göz atmanızı tavsiye ederim, çok değerli bilgiler elde edeceğinizden eminim.

Başarılar dilerim.

NOT: Türkçemizin kullanımı konusunda biraz daha dikkat ederseniz çok mutlu oluruz. Ayrıca mesajlarınızda Türkçe karakter kullanmanız, mesajlarınızın diğer üyelerce daha doğru ve rahat anlaşılablir olmasını sağlayacaktır.
Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2013, 22:49   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Sn sakaki verdigin bilgiler için çok teşekkür ederim. Forumdaki bir çok başlığı inceledim,bu güne kadar ilgi alanıma girmediği için pek birşey anlamadım, bu yüzden sizlere sorma ihtiyacı duydum ve yardımcı olmanıza ziyadesiyle memnun oldum.ilginize teşekkür ederim.Kullandığım türkçe içinde sizlerden Özür dilerim, telefonla zor oluyo.Umuyorum bu kez beğenmişsinizdir.Saygılar dilerim

Ali H. ALI ve Sakaki beğendi.
elessar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 17:47   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Wink Nasıl Toprak Hazırlamalıyım

Herkese selamlar;
Ben birkaç gün içerisinde ''YAMADORİ'' yaparak ''Delice Zeytin'' toplıycam ama öncesinde nasıl bir toprak hazırlamalıyım bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir başka konuda alıştırma saksısı olarakta domates kasaları var plastik onun içini sineklik teliyle kaplayıp alıştırma saksısı olarak kullanmak istiyorum uygunmudur. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim...

Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 18:17   #99
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhilleus Mesajı Göster
Herkese selamlar;
Ben birkaç gün içerisinde ''YAMADORİ'' yaparak ''Delice Zeytin'' toplıycam ama öncesinde nasıl bir toprak hazırlamalıyım bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir başka konuda alıştırma saksısı olarakta domates kasaları var plastik onun içini sineklik teliyle kaplayıp alıştırma saksısı olarak kullanmak istiyorum uygunmudur. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim...
Merhaba sn Akhilleus,

Toprak konusunda zeytin çok seçici değildir, gayet kanaatkardır. Sadece kullanacağınız toprağın uygun geçirgenlikte olmasına dikkat ediniz.

Bir de uyarmak isterim ki doğadan yamadori için ilgili makamlardan önceden izin almanız gerekiyor, aksi halde büyük cezaları var.

Kolay gelsin.

Eski 13-01-2014, 18:48   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn Akhilleus,

Toprak konusunda zeytin çok seçici değildir, gayet kanaatkardır. Sadece kullanacağınız toprağın uygun geçirgenlikte olmasına dikkat ediniz.

Bir de uyarmak isterim ki doğadan yamadori için ilgili makamlardan önceden izin almanız gerekiyor, aksi halde büyük cezaları var.

Kolay gelsin.
Sayın Sakaki cevabınız için çok teşekkürler.
Orman müdürlüğünden izin alarak yapmayı planlıyorum. Umarım sorun çıkartmazlar...

Sakaki beğendi.
Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 16:55   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2014
O kadar çok toprak karışımı yazmışsınız ki hiç bir şey anlamadım

Şimdi ben bonsaimin fotoğrafını çeksem, sulama ve ortam şartlarını da yazsam bana bir toprak karışımı önerebilir misiniz?

Ben bu kadar detaylı ve önemli olduğunu bilmiyordum bu işin, bir bonsaiye bakmakta da yeniyim ve toprağını artık değiştirmem gerekiyor. Yardımlarınızı rica ediyorum ve bekliyorum..

Şimdiden teşekkrler

Canti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 18:11   #102
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Canti Mesajı Göster
O kadar çok toprak karışımı yazmışsınız ki hiç bir şey anlamadım

Şimdi ben bonsaimin fotoğrafını çeksem, sulama ve ortam şartlarını da yazsam bana bir toprak karışımı önerebilir misiniz?

Ben bu kadar detaylı ve önemli olduğunu bilmiyordum bu işin, bir bonsaiye bakmakta da yeniyim ve toprağını artık değiştirmem gerekiyor. Yardımlarınızı rica ediyorum ve bekliyorum..

Şimdiden teşekkrler
Merhaba sn Canti, hoş geldiniz!

Kafanız şkarışmasın
Önemli olan kullanacağınız malzemelerin özelliklerini bilmek ve ağacınızın türüne özgü bakım ve yetiştirme koşullarını öğrenmek.
Örneğin ağacınız nem tutucu özellikte toprak seven ficus/incir benzeri bir tür ise, karışımda torf, perlit veya bahçe toprağı gibi elementleri, kum, ince çakıl, pomza, volkanik tüf gibi elementlere göre daha yüksek oranda kullanmanız gerekir... gibi.

Başarılar.

Eski 19-03-2015, 11:38   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2012
Merhaba,
Bebek bezlerindeki silika jeli bonsai toprak karışımında kullansak sorun yaşar mıyız?
Teşekkürler.

gencer özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 12:11   #104
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Offff hemde nasıl.

caglarxx beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 15:14   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Akadama kullanımı nasıl olmalıdır?

Merhaba,

Akadamanın kök gelişimi, besin tutma ve su drenaji için ideal toprak olduğu söyleniyor. Yurtdışı sitelerinde Akadama + Pomza + Volkanik cüruf, kiryu, bark (ağaç kabuğu) karışımları uygulanıyor. İçerik yüzdeleri, saksının türüne & iklime göre + bitkinin ihtiyacına göre ayarlanıyor.

Test için kullandığım %60 akadamadanın %30 pomza, %10 Cüruf un 15 cm derinliği olan saksıda 3 günde (son iki gün 10-18 dereceyi gördük) dip tarafının kuruma yaptığını gördüm. Yazın 1 güne düşecek bir sulama temposu demek oluyor benim için. Bu beni açıkcası korkuttu.

Başarılı olduğunuz akadama karışım yüzdelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 15:20   #106
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Sn.anily geçen sene bende birkaç saksımda kullanmıştım,başka bir şeyle karıştırmadan çok çabuk kuruduğu için vazgeçtim.(kuzey cephe güneş az)
Japonyada ucuz olduğu için(bizdeki pomza fiyatına) ve bonsai fidanlıkları hergün (hatta bazen 2 kere) sulama yaptıkları için kullanılıyor diye düşünüyorum. Otomatik sulama tertibatı ile kullanılabilir..
Bu sene bazı saksılarda aquaclay deneyeceğim.Bitki akvaryumlarında kullanılıyor genelde.akadamadan da ucuza geliyor.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 23:19   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2017
Merhaba arkadaşlar.
Anladığım kadarıyla kanuma ve akadama gibi bonsaide sıkça kullanılan topraklar, top top yüzeyi olduğu için arasında tıpkı çakıl taşları gibi boşluk oluyor. Böylece saksıda ki toprak şartlara göre bir veya iki yıl geçirgen bir toprak oluyor böylece iyi drenajı ve hava geçirgenliği olan toprak oluyor. Merak ettiğim şey bizde killi toprağı top top yapıp kiremit ve tuğla gibi çok sert olmayacak ve saksıda kullanılınca da bir kaç yıl dağılmayacak şekilde fırınlasak olmaz mı? Hatta killi toprağın içine tarım perliti gibi malzemeler karıştırarak akadama ve kanuma gibi kullanabileceğimiz bir toprak üretemez miyiz?

Peşimist54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2017, 23:28   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
İlk bonsai deneöem olacağı için bilgim sıfır okuyorum tüm forumları ve anlamaya çalışıyorum. Toprak konusunda migrosda satılan topraklar olur mu? Bide diyarbakırda yaşıyorum. Burada bonsai ağaçlar için piyasa yok. Ne yapabilirim sizce? Aletleri koçtaşda alırım

Serkan21. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 13:53   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2019
Merhabalar benim elimde 1 adet japon sediri var ve bu bonsaime bir toprak oluşturmak istedim fakat nasıl osla bilemedim elimde
quartz florite olivine perlit torf var
birde kedi kumu direkt olarak kullanılabilir mi sonuçta bunlarda zeolit ve perlit içermekte
benim aklımda 1/4 bahçe toprağı 1/4 torf 1/4 quartz, florit 1/4 perlit var ama sizden de düşünceler bekliyorum.

Dignity Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024