agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2015, 19:12   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2014
Bonsainin kuruduğu nasıl anlaşılır? Kurtarılabilir mi?

Merhaba,
1-1.5 yıl önce forumla tanışıp bonsaiyle ilgili fikirler, bilgiler almıştım. Merak sardığımı gören değerli bir yürek iyi duygularla bir bonsai gönderdi, hazır satılanlarla ilgili olumsuz yönleriyle karşılaştım tabi ( ki bunları hep
okumuştum ). Asıl mesele canlı mı onu bile bilmiyorum. Dilek ağacı tarzı vermişler. Yaprakları yoktu ve sanki dallar macunlanmış gibi değişik bir hali var. Gönderen çiçekçiyi aradım, düşündüğüm gibi hiç bir fikri yoktu. Zelkovada olabilir, karaağaçta, tabi canlıdır, dışarıda bakarsanız belki yapraklanır gibi doyurucu olmayan cevaplar aldım. Türünü bilmiyorum, 1 yıla yakındır bende, sanki biraz büyümüş gibi geliyor ama tamamen göz yanılgısı olabilir. Saksı değişimi yapamadım zarar vermekten korktum. Tutup sağ sol yapınca kökleri varmış hissi veriyor ama yine de bir fikrim yok. Hiç yapraklanacakmış gibi bir histe vermiyor. Bir ara dalı alıp diktiler mi yoksa diye bile düşündüm. Bu şekliyle cinsini anlayamayız sanırım. Onun için yapabilceğim birşey var mı? Ufak ufak budasam mı? Ne versem ne yapsam bilmiyorum, bildiğim tek şey onu yaşatmayı, yapraklandırmayı çok istediğim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_3301.jpg (39.3 KB, 312 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3304.jpg (65.0 KB, 309 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3303.jpg (67.6 KB, 301 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3302.jpg (63.4 KB, 307 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3300.jpg (46.5 KB, 306 views)
Atlas Orman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 19:47   #2
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
sn.Atlas

ölmeden önce fukien tea imiş ağacınız.kabuğunu biraz sıyırın maket bıçağıyla, ümit varmı anlaşılır.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 20:35   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
sn.Atlas

ölmeden önce fukien tea imiş ağacınız.kabuğunu biraz sıyırın maket bıçağıyla, ümit varmı anlaşılır.
Değerli ustalık içeren bilgileriniz için teşekkür ederim. 1 veya yarım cme 1 cm gibi bir alanın kabuğunu kaldırsam yeterli olur mu? Yarın tekrar foto ekleyeceğim. Üzüldüm onu yaşama döndürmek için boş bir umutta olsa çaba her şekilde harcayacağım. Geldiğinden beri bu halde maalesef.

Eski 07-05-2015, 10:08   #4
Yeni Üye

Alıntı:
sn.Atlas

Merhaba, Günaydın,

Bir gövdeden toprağa yakın kabuk kaldırma, diğer gövdede tepeden aynı işlemi yaptım. Tepe taraf açık bir renk, gövdesi çok siyahlı olanın toprağa yakın tarafını kazıdığımda kabukla hemen hemen aynı renk. Fotoğrafları ekliyorum, daha fazla kaldırmak gerekiyorsa yapabilirim. Tavsiyeleriniz çok önemli. Forumda belirtilen oksijenli suyu deneyeceğim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotoÄŸraf 1.jpg (69.1 KB, 298 views)
Dosya Türü: jpg fotoÄŸraf 2.jpg (41.3 KB, 292 views)
Dosya Türü: jpg fotoÄŸraf 3.jpg (54.6 KB, 295 views)
Dosya Türü: jpg fotoÄŸraf 4.jpg (54.9 KB, 293 views)
Eski 07-05-2015, 12:00   #5
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

selam .

fotolardan anladığım kadarı ile neyazıkki kurumuş..Kestiğiniz yerlerde yeşilimsi bir renk yoksa kurumuştur.
fukien tea zaten market ağaçları içinde en nazlı olanlardandır.Bir daha ki sefere çin karaağacı veya ligustrum (kurtbağrı) tercih ederseniz hataları daha tolere eden türlerdir.

Eski 07-05-2015, 12:17   #6
Yeni Üye

Alıntı:
selam .

fotolardan anladığım kadarı ile neyazıkki kurumuş..Kestiğiniz yerlerde yeşilimsi bir renk yoksa kurumuştur.
fukien tea zaten market ağaçları içinde en nazlı olanlardandır.Bir daha ki sefere çin karaağacı veya ligustrum (kurtbağrı) tercih ederseniz hataları daha tolere eden türlerdir.
Teşekkürler. Muhtemelen ölü bir şekilde gönderdiler zaten. Peki son bir şansımı deneyip normal bir saksıya , kök budamasıyla almayı düşünsem bir tavsiyeniz olur mu?

Eski 07-05-2015, 12:38   #7
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

yapacağınız her türlü işlem (budama saksı değiştirme,köklerle oynama vs.) ölmedi isede ölmesini hızlandıracaktır.size geldiğindede bu şekilde ise zaten kurumuş yollamışlardır.

Eski 07-05-2015, 14:57   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atlas Orman Mesajı Göster
Teşekkürler. Muhtemelen ölü bir şekilde gönderdiler zaten. Peki son bir şansımı deneyip normal bir saksıya , kök budamasıyla almayı düşünsem bir tavsiyeniz olur mu?
caglarxx haklı, ağacınız çoktan kurumuş maalesef.
Bence enerjinizi varsa başka bonsai adaylarınıza saklayın, yoksa da pes etmeyip yeni bir tane edinerek devam edin

Ama bu defa bence hazır bonsai almayıp diğer yöntemlerle (fidandan, yamadori, tohumdan, vs.) kendiniz deneyin.

Başarılar

Suveyda beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 08:19   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2015
Kurumuş Bonsai

Merhaba arkadaşlar. Olması gerekenden biraz farklı bir istek olacak ama benim kurumuş bonsai ağacına ihtiyacım var. Eğer elinde tamamen kurumuş ve geri döndürülemez şekilde bonsai gövdesi olan varsa, benimle irtibata geçebilirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

emreee89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2015, 09:47   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Wink Tamamen kurumuş Karaağacı kurtarabilir miyim ?

Merhaba arkadaşlar, arkadaşım yapı marketten Karaağaç veya zelkova olduğunu düşündüğüm bir bonzai satın almış. İlk aldığı zamanlarda çok fazla sürgün vermiş, bu sürgünleri zaman zaman budamış. Geçtiğimiz yaz kök budaması ve toprak değişimi yapmaya karar vermiş. Bu işlemlerin ardından bitki tamamen kurumuş ve yaklaşık iki aydır kurumuş vaziyetteymiş. Bitki yaklaşık bir aydır benimle beraber tekrar yaşatma şansım çok düşük biliyorum ancak önerebileceğiniz bir şeyler var mı ?
Yanlış kök budaması yapıldığını düşünüyorum ve ölü bir bitki canlanır mı bilemiyorum.
Fotoğraf ilk alındığı zamanlara ait. Şuan ise tamamen kurumuş durumda.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG-20150309-WA0005.jpg (74.7 KB, 248 views)
busemerdinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 17:59   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
kabuğu kaldırdım ancak yeşil renk yok daha açık renkli bir yüzey var

busemerdinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 14:18   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2015
Acil yardım, lütfen :(

Merhaba, 3 yılı aşkın süredir baktığım Bonsai'min önce yaprakları aşağı doğru eğildi, sonra da döküldü. Gövdesi de buruşmuş gibi geldi. Konu hakkında başka konunun altına yazmıştım ama dönüş alamadım. Yardımcı olabilir misiniz?
inşallah ölmemiştir, ölmemesi için ne yapmam gerekiyor, lütfen yardımm

iguana* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 14:23   #13
Yeni Üye

Fotolar aşağıdaki gibidir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai1.jpg (70.1 KB, 232 views)
Dosya Türü: jpg bonsai2.jpg (59.7 KB, 223 views)
Eski 17-12-2015, 14:52   #14
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Bu aşılı bir tür. Zaten üstüyle altı arasında uyumsuzluklar yaşayan uydurma bir bonsai çalışması. Doğrusu çok üzülmenize gerek yok. Ağacınız çoktan ölmüş görünüyor. Normalde yaprak dökmeyen tropikal bir tür. O nedenle Türkiye gibi kışları sert geçen coğrafyalarda iç mekan bitki olarak pazarlanıyor.
Bonsai olarak hiç bir değeri ve emeği yok. Geleneksel bonsai anlayışından çok uzak bir bitki bu.

dusunenadam beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2015, 15:49   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Bu aşılı bir tür. Zaten üstüyle altı arasında uyumsuzluklar yaşayan uydurma bir bonsai çalışması. Doğrusu çok üzülmenize gerek yok. Ağacınız çoktan ölmüş görünüyor. Normalde yaprak dökmeyen tropikal bir tür. O nedenle Türkiye gibi kışları sert geçen coğrafyalarda iç mekan bitki olarak pazarlanıyor.
Bonsai olarak hiç bir değeri ve emeği yok. Geleneksel bonsai anlayışından çok uzak bir bitki bu.
Önceki kış da yapraklarını dökmüştü, sonra bir arkadaşım budadı ve yeniden yapraklandı. Ama o zamanlar gövdesi böyle buruşmamıştı diye hatırlıyorum. Gerçek bonzai olup olmaması üzülmeme bir engel değil, sonuçta bu da bir canlı ve ölürse (ya da çoktan öldüyse) üzülürüm. Yanıtınız için teşekkürler.

Eski 23-09-2016, 08:34   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Larex Bonsai kurudu mu sizce

Merhaba arkadaşlar,
Larex Bonsai'm sizce kurtulur mu? Kurumuş gözüküyor ama daha 1 ay öncesine kadar yeşil yaprakları vardı. Ne yapmam gerekir?
Teşekkürler şimdiden yorumlarınız için.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1853.jpg (37.1 KB, 184 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1854.jpg (30.8 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1855.jpg (67.9 KB, 180 views)
ugures Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2017, 20:04   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2017
bonsai yardim lutfen

arkadaslar ben yaklasik 1 bucuk yil once bu cam bonzaisini ektim bir zamanlar yapraklari vardi simdi bu sekilde 1 yildir duruyor kabugunu soyup baktim kurumamis ici hala yesil sizce yasiyormu umit var kökünude cikardim resimleri gonderiyorum bu bitki sizce yasarmi çam bonzaisi **** tekrardan yaprak acmasi icin ne yapabilirim bir ilac vs varmidir bunun icin acemi oldugum icin biraz sacma sorular sormus olabilirim yardim ederseniz sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20170729_194813.jpg (29.9 KB, 144 views)
Dosya Türü: jpg 20170729_194826.jpg (27.8 KB, 142 views)
hakanasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2018, 22:23   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2018
İyi akşamlar.bugün yaprakları kurumak üzere olan bir bonzai aldım kurtarabilmek ümidiyle.ama.bonzai konusinda çok bilgi sahibi değilim uzman arkadaşlar ne yapmam konusunda yardımcı olabilir mi acaba

Ipek877 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2018, 22:34   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2018
Son hali bu

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2018-10-05 22.33.03.jpg (32.0 KB, 115 views)
Ipek877 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2020, 09:01   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2020
Nandina bonsai

Merhaba arkadaslar, evimde hic cicek bakmayi sevmezdim ta ki arkadasimin hediye ettigi orkide annemin evime geldikce sulamalariyla bana ragmen uc senedir acmasiyla ilgimi cekmeye basladi cicekler. Bunun uzerine hediye gelen nandina kirmizi yaprakli bonsaim beni cok heyecanlandirdi ama yapraklarina dokununca dokuluyor sanirim kuruyor her gun bakiyorum topragi kurudukca suluyorum ne yapmam lazim bir de icinde solucan gibi kucuk bir sey gordum o da zarar veriyor olabilir mi?

Bekbasebru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 18:00   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2020
Bonsaim ölmesin istiyorum lütfen yardım edin

Merhabalar yaklaşık 5 ay önce bana hediye gelen bir bonsaim var gerçekten çok seviyorum ama son zamanlarda yaprakları çok döküldü ve bir dalı tamamen kurudu, bir arkadaşımın önerisiyle kurumadan hatta yaprakları bile dökülmeden önce saksı değişimi yaptım İnternetten bonsai toprağı alıp normal direnajsiz bir saksıya diktim ama yaprak dökmeye başlayınca eski saksisina geri aldım ama bir değişiklik olmadı daha kötüye gidiyor hep. fotoğrafını paylaşacağım neler yapmam konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Brknbaml2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024