agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen castiel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2015, 23:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2010
Aldığım ürünün köklendirme hormonu olmayabilir mi?

Merhabalar;

Bugün zirai ilaç satan bir bayiden Indol 3 Butirik Asit/köklendirme hormonu diyerek bir ürün aldım. Genta Elfer Root adında 50 gramlık bir paket. Genta'nın sitesinde de herhangi bir yerde de en ufak bir bilgi yok hakkında. Hatta Genta'nın "Ürün Ruhsatlarımız" kısmında da adı geçmiyor. Pembe toz halinde bir madde.

Açıkçası şüphelendim. Yanlış bir şekilde aramış olabileceğimi düşünerek bir bilene sorayım dedim. Bilgisi olup da "aman yaklaşma" ya da "tanırım iyi çocuktur" diyecek olan varsa çok sevinirim

Şimdiden teşekkürler...

castiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 15:28   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi castiel Mesajı Göster
Merhabalar;

Bugün zirai ilaç satan bir bayiden Indol 3 Butirik Asit/köklendirme hormonu diyerek bir ürün aldım. Genta Elfer Root adında 50 gramlık bir paket. Genta'nın sitesinde de herhangi bir yerde de en ufak bir bilgi yok hakkında. Hatta Genta'nın "Ürün Ruhsatlarımız" kısmında da adı geçmiyor. Pembe toz halinde bir madde.

Açıkçası şüphelendim. Yanlış bir şekilde aramış olabileceğimi düşünerek bir bilene sorayım dedim. Bilgisi olup da "aman yaklaşma" ya da "tanırım iyi çocuktur" diyecek olan varsa çok sevinirim

Şimdiden teşekkürler...
Genta'nın sayfasına bir baktım, Elfer serisi gübreleri mevcut ama Elfer serisinde köklendirme hormonu göremedim. Internette de "Genta Elfer Root" diye arattığımda karşıma bir ürün çıkmadı doğrusu. İsimsiz bir firmanın çıkardığı sahte bir ürün de olabilir.
Aldığınız ürünün etiketini okunaklı bir şekilde (içeriği ve bileşimi okunacak şekilde) fotoğraflayıp yüklemeniz mümkün mü?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 22:26   #3
Yeni Üye

Merhabalar...

İki fotoğraf çektim. Kağıttan mamul bir ambalaj içinde aldım ürünü. Ruhsat no: 109 Tescil tarihi: .... 2011 yazıyor arkada. Çok net çıkamadı ikinci foto ama kullanım yeri, zamanı, miktarı ve alt tarafta da domates, salatalık filan şeklinde sebzelerden oluşan bir liste var. İçeriğiyle alakalı bir şey yazmıyor hiçbir yerinde. Aklıma gelen ihtimaller:

1. Eskiden stoktan kalma artık üretilmeyen bir ürün.
2. Bu şekilde bir ticari takdimi yok ancak büyük bir ambalajın içinde doz doz bulunuyor. Abiler parçalayıp böyle de satıyorlar.

Firma patronu çok hile hurda yapacak bir tipe benzemiyordu ayrıca. Genta'yı aradım, geç aramışım galiba kimseye ulaşamadım. Yarın tekrar deneyeceğim.

Bir de 100 gr'ı 40 TL civarı olan bir şeyin 50 grlık bir miktarını 10 TL'ye aldım bu da bir veri

İlgi alakaya teşekkür ederim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg hormon01.jpg (56.0 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg hormon02.jpg (49.8 KB, 141 views)
Eski 02-04-2015, 11:13   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Merhabalar...

İki fotoğraf çektim. Kağıttan mamul bir ambalaj içinde aldım ürünü. Ruhsat no: 109 Tescil tarihi: .... 2011 yazıyor arkada. Çok net çıkamadı ikinci foto ama kullanım yeri, zamanı, miktarı ve alt tarafta da domates, salatalık filan şeklinde sebzelerden oluşan bir liste var. İçeriğiyle alakalı bir şey yazmıyor hiçbir yerinde. Aklıma gelen ihtimaller:

1. Eskiden stoktan kalma artık üretilmeyen bir ürün.
2. Bu şekilde bir ticari takdimi yok ancak büyük bir ambalajın içinde doz doz bulunuyor. Abiler parçalayıp böyle de satıyorlar.

Firma patronu çok hile hurda yapacak bir tipe benzemiyordu ayrıca. Genta'yı aradım, geç aramışım galiba kimseye ulaşamadım. Yarın tekrar deneyeceğim.

Bir de 100 gr'ı 40 TL civarı olan bir şeyin 50 grlık bir miktarını 10 TL'ye aldım bu da bir veri

İlgi alakaya teşekkür ederim
Özellikle 2. fotoğraftaki yazılar hiç okunmadığı için ürünün aslında ne olduğu konusunda hiçbir yorum yapamayacağım, tabi eğer içindeki ürün yazılanla aynıysa

IBA bu şekilde satılan bir ürün değildir, kesinlikle hava almayan bir ambalajda (örn. minik kavanoz veya hava geçirmez mühürlü ambalajlar) ve küçük miktarlarda satılır.

Ayrıca IBA, domates, salatalık gibi sebzeler için kullanılan bir ürün değildir. Daha ziyade çelik köklendirmede kullanılır.

Son olarak, söylediğiniz fiyat gerçek olmayacak kadar ucuz.

Bütün bunları birleştirince ben de bu ürünün kesinlikle IBA olmadığı kanısı oluştu. Bir çeşit gübreye benziyor.

Eğer mümkünse ikinci fotoğraftaki yazılar daha okunaklı olacak şekilde fotoğraflayın ama gördüğüm kadarıyla bu yazıda içeriğinden ziyade kullanım dozuyla ilgili bilgiler yazılı. Kesinlikle IBA olmadığını söyleyebilirim.

Eski 02-04-2015, 22:47   #5
Yeni Üye

bu daha net oldu sanırım baya hanımın elime tutuşturduğu pazardan alınacaklar listesi gibi

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20150402_210604.jpg (26.0 KB, 124 views)
Eski 03-04-2015, 12:15   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
bu daha net oldu sanırım baya hanımın elime tutuşturduğu pazardan alınacaklar listesi gibi
Bu metin sadece uygulama dozları ile ilgili, içerikle ilgili bir bilgi değil daha önce dediğim gibi.
Bu dozlar da gübre olduğunu gösteriyor zaten. IBA ile uzaktan yakından alakası olmadığı gibi, IBA damlama sulama ile de uygulanan bir şey değildir

NOT: IBA dozları ppm ile ifade edilir ve damlama sulamayla uygulanmaz, doğrudan toz veya sıvı halde köklendirilecek bölgeye sürülerek veya daldırma yöntemiyle uygulanır.

Yerinizde olsam kesinlikle geri götürür, paramı iade alır ve bununla da yetinmeyerek ilgili makamlara şikayet ederdim.

Eski 03-04-2015, 13:22   #7
Yeni Üye

Ya da aldığım bu ürünü götürüp bana satanın ayaklarına biraz serpeyim ben. "Sattığın ürünün üzerindeki listenin üçüncü sırasına adaysın, IBA istiyoruz gübre veriyorsun. Şimdi 5 dk bekleyelim sen kök salarsan ürün benimdir, salmazsan al bunu geri." diyeyim.

Diyordum kiiii. Firmayı aradım, mühendislerinin numarasını verdi birileri. Aradım. "Evet öyle bir ürünümüz var, IBA da içeriyor fakat alkolle inceltilip kullanan IBA kadar etkili değil. Çelik köklendirmede kullanabilir ve güvenebilirsiniz dediler."

Ben bunu tuzluğa doldurdum. Toprağa serpeyim diyorum Alışveriş yaptığım arkadaş çok numaracı birine benzemiyordu fakat şikayet etmesem de bir küçük fırça atacağım.

Teşekkür ederim cevaplar için

Sakaki beğendi.
Eski 03-04-2015, 13:50   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bu arada hiç sormadım ama sanırım bonsai ile ilgilendiğiniz için bu bölümde yazdınız?
Eğer öyleyse, bonsaide havai köklendirme için ille de IBA kullanmanız şart değil. IBA sadece başarı şansını yükselten bir faktör. Havai köklendirme işlemini uygun şekilde ve uygun koşullarda yaptığınızda, başarı şansı (türe bağlı olarak) zaten gayet iyi.

Hangi türü havai köklendirme yapmayı düşünüyorsunuz?

Eski 03-04-2015, 14:35   #9
Yeni Üye

Aynen Sayın Sakaki

Açıkçası hedefim daha belli değil ancak bir salkım söğüt düşünüyordum. Ya da evdeki yeşimleri çoğaltmada havai köklendirmeyle daha hızlı sonuç alabilir miyim belki diye düşünüyordum. IBA işi birkaç kat daha hızlandırır diye düşünmüştüm. Yanlış mı? Bir kaç bonsai adayım var onların fotoğraflarını yükleyeceğim şimdi

Eski 03-04-2015, 15:11   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Yeşim (Crassula) ağacında havai köklendirme yapmanız son derece gereksiz. Sadece dalı budayın ve kesiği toprağa sokun; kesin tutuyor, hemde kalınlık önemsemeden...

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 00:22   #11
Yeni Üye

Anladım. Onu zaten yapıyorum da aslında hem havai köklendirme provası yapayım hem de "daha hızlı olur mu ki" sorusuna cevap bulayım diye denemek istedim. Cevabı bulmanın daha kolay yolu varmış
Hatta bu arada dar ağızlı bir kaba kestiğiniz dalı atsanız, "havadan nem kapıp" havada bile kök salarak havai köklenme şovu da yapabiliyor

Eski 04-04-2015, 10:42   #12
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Havai köklendirmeler için clonex jel ve spaghnum yosun tavsiye ederim.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024