agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen tourkana

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2013, 15:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Wink Podocarpus Macrophyllus bonsai

Merhaba Arkadaşlar,

Ben bonsai ye merak sardım. Hemde çok fena Sizlere sorularım olacak.

Bir adet Podocarpus Macrophyllus bonsai satın aldım. Ancak biraz boyutu uzun ve ben daha kısa olmasını istiyorum. Ortadan kesip daha aşağıdan dal oluşturmasını istiyorum. Ancak nasıl yapıcağımı bilmiyorum. Çok araştırdım. Ancak yanlış yaparım diye korkuyorum. Açık bir dille bana anlatırsanız sevinirim. Bana yardımcı olur musunuz?

resim :

Birde sağlıklımı gözüküyor ?

Şekli böyle.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg porsuk.jpg (34.2 KB, 160 views)

Düzenleyen tourkana : 17-03-2013 saat 10:59
sad_become Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 11:03   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Mesajınızı düzelttim , fotoğraflar forum üzerinden yüklenmelidir. Link verilen adresler fotoğrafları sildiğinde konu görselsiz kalmış oluyor.

Ağacınızın(Türkçe adı : Taş Porsuğu) sulamasına dikkat edin( Çok sulamayın, toprağı kurumaya başlarken su verin) ve mutlaka dış ortamda tutun.

Üst kısımdaki zirve dallarının altından , ağacı yarı yarıya kısalacak şekilde budayabilirsiniz.

Forumdaki bilgileri okuyarak teorik de olsa bilgi sahibi olun. Kolay gelsin.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 17:56   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Bilgilerin doğruluğundan nasıl emin olabiliriz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Mesajınızı düzelttim , fotoğraflar forum üzerinden yüklenmelidir. Link verilen adresler fotoğrafları sildiğinde konu görselsiz kalmış oluyor.

Ağacınızın(Türkçe adı : Taş Porsuğu) sulamasına dikkat edin( Çok sulamayın, toprağı kurumaya başlarken su verin) ve mutlaka dış ortamda tutun.

Üst kısımdaki zirve dallarının altından , ağacı yarı yarıya kısalacak şekilde budayabilirsiniz.

Tourkana merhabalar,

Ben de bir podocarpus sahibiyim ve yazmış olduğun şeylerle ilgili biraz tereddüte düştüm yardımcı olursan sevinirim.

İnternette ve forumda yapmış olduğum araştırmalara göre bu cins ağaç yarı tropik **** tropik olarak geçiyor ve nispeten sıcak havayı seviyor. Sulama konusuna gelirsek de, aktif olarak çalışıyor olmamdan dolayı geceleri ağacı suluyor ve yapraklarına sprey ile su sıkıyorum. Şu ana kadar gayet canlı ve düzgün olduğunu düşündüğüm bir ağacım var. Senin söylediklerine bakınca bilgiler taban tabana zıt. Bu kadar zıt bilgilerin ortalıkta olmasında bir terslik yok mu acaba? Mesela bu senin yazdıkların kendi tecrübelerin sonucunda yapmış olduğun çıkarımlar mı?

Bu soruları daha çok acemi olduğum için soruyorum.

Cevabın için şimdiden teşekkür ediyorum, saygılar...

universeee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 09:41   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Sn. universee dikkatin için teşekkürler,

Bu verdiğim bilgiler tamamen tecrübeyle , edindiğim teorik bilgilerle desteklenmekte.
Ben gerek bonsai gerekse fidan olarak taxus ve podocarpus ağaçlarını dışarda tutuyorum, bonsai haricinde olan tüm ağaçlar da fidanlıklarda dışarda tutuluyor.
İçerde yaşamaz demiyorum ama bu türün ihtiyacı dış mekan, aşırı soğuklarda sığ saksıda donmasın diye korunaklı bir yere alınabilir ama İstanbul'da buna gerek kalmıyor.
Masamızın üstünde sürekli görmek istediğimiz bir bonsai iç mekanda dış mekandakinden daha çok tehlikeye maruz kalacağını düşünüyorum.

Bonsai de yaprak sulaması kesinlikle önermiyoruz, çünkü güneşi görünce fazla nem kaybından yaprak kuruması olur, gece sulamaları ise ağacın üzerinde zararlıların oluşmasına sebebiyet verir. Bunların başında unlu ve pamuklu bit geliyor.

Markette satılan ağaçlar ticari amaç taşıdığından iç mekan türleriyle beraber satılıyor, dikkat ederseniz Karaağaç ( Ulmus Chinensis) da bu bonsai türlerinin arasında yer alıyor ama yaprak dökmesi gerektiğini ve doğasına uygun olanın bu olduğunu da unutmamak gerekir.

Sakaki beğendi.
Eski 19-03-2013, 11:46   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
Sn. universee dikkatin için teşekkürler,

Bu verdiğim bilgiler tamamen tecrübeyle , edindiğim teorik bilgilerle desteklenmekte.
Ben gerek bonsai gerekse fidan olarak taxus ve podocarpus ağaçlarını dışarda tutuyorum, bonsai haricinde olan tüm ağaçlar da fidanlıklarda dışarda tutuluyor.
İçerde yaşamaz demiyorum ama bu türün ihtiyacı dış mekan, aşırı soğuklarda sığ saksıda donmasın diye korunaklı bir yere alınabilir ama İstanbul'da buna gerek kalmıyor.
Masamızın üstünde sürekli görmek istediğimiz bir bonsai iç mekanda dış mekandakinden daha çok tehlikeye maruz kalacağını düşünüyorum.

Bonsai de yaprak sulaması kesinlikle önermiyoruz, çünkü güneşi görünce fazla nem kaybından yaprak kuruması olur, gece sulamaları ise ağacın üzerinde zararlıların oluşmasına sebebiyet verir. Bunların başında unlu ve pamuklu bit geliyor.

Markette satılan ağaçlar ticari amaç taşıdığından iç mekan türleriyle beraber satılıyor, dikkat ederseniz Karaağaç ( Ulmus Chinensis) da bu bonsai türlerinin arasında yer alıyor ama yaprak dökmesi gerektiğini ve doğasına uygun olanın bu olduğunu da unutmamak gerekir.
Tekrar merhabalar,

Benim ağaç henüz genç ve oturmuş olduğum Kurtköy'de çok ciddi sıcaklık farklı görülebiliyor kış aylarında Dolayısı ile açıkçası bahar iyice gelmeden dışarıya çıkarmayı düşünmüyorum. Bahar geldiğinde de çıkarıp çıkarmamak arasında şüpheliyim, malum ortamını çok ciddi şekilde değiştirmiş olacağım o zaman da. Bu konuda ne tavsiye edersiniz? sonuçta 3 aydır salonumda durmakta. Şimdiye kadar direkt güneş ışığı alan bir yerde tutuyordum ancak yavaş yavaş direkt güneş ışığına maruz kalmayacağı ama gün ışığı göreceği bir yere çekmek niyetindeyim.

Tavsiyeleriniz ve biraz da artık havaların ısınıyor olması sebebiyle gece sulamasını şu andan itibaren bıraktım gitti Artık sabahları işe gitmeden önce sulama yaparım. Yaprakları sulamayı da kesinlikle tavsiye etmediğinizi söylemişsiniz ama güneş ışığının direkt olarak vurmadığı bir yerde bunu yaptığımızda ağacı serinletici bir etkisi olmaz mı acaba bunun? Bana biraz düşündüğüm zaman mantıklı geliyor ama. Ben mesela gece sulamasını hep küvette duş ahizesiyle önce yapraklarına su tutarak sonra da toprağını sulayarak yaptım ve budama yapana kadar baya bir yapraklı ve dallıydı

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Ben de sizin tavsiyeleriniz ve kendi tecrübelerimle ağacı güzel bir hale getireceğime inanıyorum.

universeee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 09:55   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:

" Üst kısımdaki zirve dallarının altından , ağacı yarı yarıya kısalacak şekilde budayabilirsiniz. " yani ortasından kessem olurmu ?

sad_become Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 12:41   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Merhaba,

Ben de bir podocarpus bonsai satın aldım. Şu an için gayet iyi durumda.

Yaprakların bazıları biraz uzun kalıyor. Bazı resimlerde kısacık yapraklar gözüküyor. Acaba yaprakları uçlarından kesebilir miyiz?

Ayrıca neler dikkat etmek gerekir? Örnek podocarpus şekilleri nasıldır?

Fotoğrafı da aşağıdadır.

Teşekkürler

spy1983 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 14:33   #8
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Daha açık yeşil olan kısımlar bu senenin uzayan sürgünleridir, koyu yeşil olanlar ise önceki senelerin.

Bu yılın sürgünlerini güçlü bölgelerde 2/3 oranında budayın,orta güçteki bölgelerde 1/3 oranında , çok zayıf yerlere hiç dokunmayın.

Güçlü bölgeler uç ve tepedeki dallar, orta ve zayıf bölgeler ise daha iç kısımdaki dallardır.
Çok yapraklı dallardaki eski yıl yapraklarını da tamamen olmamak kaydıyla geriden başlayarak saplarından kesin .

Eski 30-01-2015, 20:24   #9
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2011
Merhabalar Sayın Tourkana,
sayenizde bu ağacın adını öğrenebildim.(Taş Porsuğu)
aslen eski üye olmama rağmen genelde okumayı tercih ediyordum ve çokça paylaşımı inceleme zevkine eriştim.Ancak tohumdan yetiştirmeye çalıştığım Podokarpus ağacımın Türkçe adı ile burada karşılaştım (okunacak daha ne çok bilgi olduğu anlaşılıyor böylece)
Teşekkürlerimle

Düzenleyen nervus opticus : 30-01-2015 saat 22:23
nervus opticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024