agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2015, 11:06   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2015
mfyconqueror / Toprak değişimi

2 gün once aldığım ateş dikeni ve ligustrumu büyük saksılara alacağim ama bunun için nasıl bir toprak türü kullanacağımı bilemiyorum.Burda okuduğuma göre de ağaç turunun, iklimin önemi olduğunu söylüyor herkes.Ben Gaziantep'te yaşıyorum. Çoğunlukla karasal iklimi olan bi yer. (Gaziantep'te yaşayan iyi bir bonsai üstadı varsa iletişim bilgileri çok faydalı olur benim için) Balkonda yetiştirmeyi düşünüyorum. Eğer internetten sipariş verebileceğim bi yer varsa linkini atabilirsiniz. Acil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

mfyconqueror Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 13:00   #32
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın mfyconqueror,

Şu an saksı değişimi için uygun zaman değil, martta yapsanız iyi olur. Yarı dere kumu yarı humuslu toprak karışımı deneyin zamanla sizin iklime göre ayarlama yapbilirsiniz.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mfyconqueror Mesajı Göster
2 gün once aldığım ateş dikeni ve ligustrumu büyük saksılara alacağim ama bunun için nasıl bir toprak türü kullanacağımı bilemiyorum.Burda okuduğuma göre de ağaç turunun, iklimin önemi olduğunu söylüyor herkes.Ben Gaziantep'te yaşıyorum. Çoğunlukla karasal iklimi olan bi yer. (Gaziantep'te yaşayan iyi bir bonsai üstadı varsa iletişim bilgileri çok faydalı olur benim için) Balkonda yetiştirmeyi düşünüyorum. Eğer internetten sipariş verebileceğim bi yer varsa linkini atabilirsiniz. Acil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 14:19   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2015
Sn. Sagol
Şöyle anlatayım, ateş dikeni bitkim siyah poşette onu saksıya dikeceğim. Direk önereceğiniz şekilde dikmemin daha faydalı olabileceğini düşündüm.

mfyconqueror Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 14:39   #34
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın mfyconqueror,

3-4 gün sulamayın ki toprağı dağılmasın sonra bir saksının içine oturtup yanlarına yukarıdaki gibi bir karışım koyun. Bu mevsimde toprağı dağılırsa ya tutar ya tutmaz o nedenle martı önerdim, yoksa bu işlemi çok dikkat ederek her zaman yapabiliyoruz... Martta yaparsak biraz kökleri de buduyoruz, hemen ardından büyüme mevsimine girdiğinden bir sorun olmuyor. Bu dönemde yaparsanız kökleri hiç oynatmadan yapmaya çalışın...

Kolay gelsin...

Kolay gelsin...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mfyconqueror Mesajı Göster
Sn. Sagol
Şöyle anlatayım, ateş dikeni bitkim siyah poşette onu saksıya dikeceğim. Direk önereceğiniz şekilde dikmemin daha faydalı olabileceğini düşündüm.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 14:55   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2015
http://www.zengardentr.com/Bonsai-to...#labels=1509-2
bu linkde bonsai toprak satıyorlar kullanıma uygun mudur iki çeşit var hangisini tercih etmek uygun olur üstatlarımız bir bakabilirseniz onay verirseniz almayı düşünüyorum...

Han_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 15:42   #36
Yeni Üye

ket1977's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2015
Sn.Sakaki
10 yıl Adana'da üniversite okuyup,yaşadım.40 yaşına gelince Bonsai aşkına tutulunca (Çiçekçiden aldığım Zelkova ile) tabi ki sonrada sizlerin sitesiyle de tanışınca aşkımız dahada alevlendi.Şimdi üzüntüm Kayseri'de çalışıyorum.Eğer sizin gibi ilgili alakalı vede bilgili birinin zamanında Adana'da yaşadığını bilseydim muhakkak bilgilerinizden faydalanmak isterdim.Bir gün Adana'ya yolum düşerse **** tayinimiz oralara çıkarsa muhakkak tanışmak ve çalışmalarınızı görmek isterim.Saygılarımla.

ket1977 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 16:26   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2016
Arkadaşlar merhaba benim acil yardıma ihtiyacım var. Yeni şimşir aldım. Bunun saksı değişimi ve toprağını yapıcam. Kendim toprak yapamam okadar bilgim ve zamanım yok. Hazır topraklardan hangisini almam lazım?
Birde bu saksıların dibi yeşil yeşil olanlar var ot gibi sanki. Onlar nedir? Nasıl yaparım? Yardım edermisiniz?

Öncelikle malzemeler için volkanik torf, organik torf ve çakıl taşı aldım. Pomza taşı bulamadım. Bu pomza taşı dediğiniz acaba topuk taşıyla aynı şey mi? Öyleyse birkaç tane topuk taşı alıp parçalamayı düşünüyorum.

gececi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 18:35   #38
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Merhaba sn.gececi
Bonsai ve aceleci olmak tamı tamına zıt kavramlar, burada sabırlı olmanız gerekiyor.
Şuan toprak değişimi için uygun bir dönem değil, mart-nisan gibi bahar öncesi en sağlıklı dönem deniyor genellikle.
Hazır toprakları genelde tavsiye etmiyorlar, su tutmayan topraklar gerekiyor bize, lav taşı& pomza gibi taşlarla karışım yapılıyor.
Yeşil otlar yosunlar, taşların aralarından toplayabilirsiniz fakat temiz olmaması problem olabilir.
Bence siz fidanınızın resmini çekip ekleyin o şekilde tavsiye alabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gececi70 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba benim acil yardıma ihtiyacım var. Yeni şimşir aldım. Bunun saksı değişimi ve toprağını yapıcam. Kendim toprak yapamam okadar bilgim ve zamanım yok. Hazır topraklardan hangisini almam lazım?
Birde bu saksıların dibi yeşil yeşil olanlar var ot gibi sanki. Onlar nedir? Nasıl yaparım? Yardım edermisiniz?

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 18:49   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
Merhaba sn.gececi

Bonsai ve aceleci olmak tamı tamına zıt kavramlar, burada sabırlı olmanız gerekiyor.

Şuan toprak değişimi için uygun bir dönem değil, mart-nisan gibi bahar öncesi en sağlıklı dönem deniyor genellikle.

Hazır toprakları genelde tavsiye etmiyorlar, su tutmayan topraklar gerekiyor bize, lav taşı& pomza gibi taşlarla karışım yapılıyor.

Yeşil otlar yosunlar, taşların aralarından toplayabilirsiniz fakat temiz olmaması problem olabilir.

Bence siz fidanınızın resmini çekip ekleyin o şekilde tavsiye alabilirsiniz.

Şimdi bauhouse dan çıktım. Pomza taşı dediğimde sanki ilk defa duymuş gibi davrandılar. Volkanik tüf ve organik tüf aldım birde çakıl taşları orta boylardan. Onları da karıştırıcam dip bölgelerine. Ne dersiniz? Bu şekilde olur mu?

gececi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 17:33   #40
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Öncelikle adayınız hayırlı olsun, lakin şimşir agır büyüyen bir tür onu belirtmek isterim. Ağacınızin gövdesi pek kalın değil bunun için senelerce beklemeniz gerekecek. Toprak değişimi için zaman uygun değil büyük ihtimalle şimdi yaparsanız strese girecek. Pomza evet topuk taşı ancak kırmakla ugrasmayin cuvalını 10 liraya satiyorlar Karşıyaka daki peyzajcılar.

gececi70 beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024