agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen emraherg
  • 2 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2012, 18:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Wink Ankara için bonsai tür tavsiyeleri

Merhabalar,

Aslında bu yaz başında başlamak istediğim bonsai maceram çeşitli sebeplerden ve biraz da kendi tembelliğimden dolayı bu vakte kadar ertelendi. Her şeyin hayırlısı deyip en kısa zamanda başlamak dileğiyle konuyu tekrar kendi gündemime almış bulunmaktayım.

Öncelikle merak ettiğim konu şu ki; Ankara'nın koşullarına uygun hangi türlerden bonsai yapabilirim? Bildiğiniz gibi hava kış aylarında geceleri genellikle sıfırın altında seyrediyor. Bunun dışında konunun başından da anlayabileceğiniz gibi bonsai konusunda hiç bir tecrübem de bulunmuyor. Yaptığım hataları kısaca tolere edebilecek türlere ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Fidanları mahvedip bonsaiden soğumak istemiyorum.

Oturduğum apartmanın bahçesi geniş ve rahat. Açık ve küçük bir balkonum da var. Bahçede, balkonda rahatlıkla bakabilirim. Kış aylarında eğer içeri almam gerekecekse evde ısıtılmayan herhangi bir yer yok fakat apartmanımız eski olduğu için kömürlüğümüz var. Her ne kadar dışarıdan daha ılık olsa da penceresi vs. olmadığı için güneş ışığı almıyor.

Bunlar dışında fidanı alabileceğim fidanlıklar ve diğer malzemeleri alabileceğim yerler hakkında da bilgiler verebilirseniz çok sevinirim.

Şu anda bu konu hakkındaki motivasyonum çok yüksek ve yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürlerimi sunup cevaplarınızı dört gözle bekliyorum.

swap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2012, 04:48   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Tekrardan merhabalar,

Yanlışım varsa affınıza sığınarak düzeltmeniz dileğiyle birkaç şey yazmak istedim.

Şöyle bir etrafıma baktım da Ankara'daki dişbudak yapraklı akçaağaçların çokluğu bana cesaret verdi. Kaldırımlarda gölgelik olarak dikilmiş vaziyette bol miktarda bulunuyor. Süpürge tarzında bir şeyler yapabilir miyim?

Ayrıca salkım söğütlere de çok büyük sevgi besliyorum. Tarzını hiç bozmadan yine salkımlar oluşturacak şekilde bir bonsai düşünülebilir mi?

Bunlar hakkında ve haricinde gelecek tavsiyelere açık olduğumu belirtmek isterim.

swap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2012, 09:58   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn swap

Tespitiniz doğru. Etrafınızda hergün gördüğünüz ağaçlar sizin için uygun türler ve doğada gözlemlediğiniz tarzlar da çoğunlukla yapabileceğiniz tarzlar ve dediğiniz türlere de uygun.
Bonsai başlığında tarzlar konusunda bilgiler mevcut, onlara da bakarsanız size fikir verici olur.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 19:40   #4
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Ankara'da bahsettiğiniz gibi kaldırım ağaçlarında hep dişbudak var. Park ve bahçelerde ardıç ve ateş dikeni çok fazla, şimşir de ekleyebilir buna. ****** bir de çam çeşitleri...

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 09:11   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2013
522px-Blue_Atlas_Cedar,_1950-2007.jpg
749px-Trident_Maple_bonsai_52,_October_10,_2008.jpg
800px-Japanese_White_Pine,_1625-2007.jpg

bu tür bir bonsai olur mu Ankara´da?

Düzenleyen ozbke : 04-04-2013 saat 10:16
ozbke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 09:27   #6
Yeni Üye

Bonsai-Erguvan-Ekim-Kiti-1.jpg

Gelinduvagi (Bougainvillea)

9917_1.jpg

Karaçam

9917_3.jpg

ekim kiti olarak satılıyor internette, almam mantıklı mı sizce???
yoksa görmeden almamalı mıyım???

Düzenleyen ozbke : 04-04-2013 saat 10:08
Eski 01-04-2013, 11:04   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozbke Mesajı Göster

ekim kiti olarak satılıyor internette, almam mantıklı mı sizce???
yoksa görmeden almamalı mıyım???

Sn ozbke,

Kesinlikle almayın! Bonsai tohumu gibi üzerinde bu tür güzel bonsai resimleri olan kitler de birer aldatmacadır. İçindeki tohumun, o minicik ve içi sırlı saksıda, paketin üzerindeki bonsaiye benzer hale gelmesi İMKANSIZ.
Bunlar, bonsai hakkında bilgisi çok az olan veya olmayan insanlara yönelik tuzaklar.

Forumumuzda bonsaiye sıfırdan başlamak için gerekli temel bilgilerin hepsi mevcut. Herhangi bir şey satın almadan önce vakit ayırarak bunları okumanızı öneririm.

Bir de sizden bir ricam olacak: Link olarak verdiğiniz bu fotoğraflar zaman içinde bu linkler kırıldığında forumda görüntülenemez hale geliyorlar ve bir süre sonra sizin mesajınız da o fotoğraflar olmadan anlamsız hale geliyor.
Bunu önlemek için fotoğrafları foruma Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığında anlatıldığı gibi yüklememiz gerekiyor.

Kolay gelsin

Adem Keskin beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 09:51   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn ozbke,

Kesinlikle almayın! Bonsai tohumu gibi üzerinde bu tür güzel bonsai resimleri olan kitler de birer aldatmacadır. İçindeki tohumun, o minicik ve içi sırlı saksıda, paketin üzerindeki bonsaiye benzer hale gelmesi İMKANSIZ.

...

Kolay gelsin
İlginize teşekkür ederim, resimleri söylediğiniz şekle getireceğim.

Eski 12-01-2014, 00:56   #9
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Başlık biraz pasif kalmış ama benzer soru işaretleri bende de oluşunca, belki birilerine fayda sağlar düşüncesiyle yazmak istedim.

- Şimşir
- Ateş dikeni
- Ardıç türleri
- İğde
- Söğüt
- Dişbudak
- Elma

aklıma "aday" olarak gelen ilk türler. Ama elbette, bu konularda çok daha fazla deneyimli arkadaşlarımızın dediği gibi, etrafta görülen ne varsa saksıya sığdırmak için denemeler yapılabilir. Yeterli ilgi, alaka, sabır, sevgi ve özen gösterildiği zaman olmaz diye bir şey yok.

reguler beğendi.
emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 15:31   #10
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sürekli kalmasam da Ankaraya gidip geliyorum. Çevremde gözlediğim Ankara iklimine uygun Bonsai yapılabilecek ağaçlara ben de ilave yapmak isterim..

Huş
Leylak
Yaban elması
Mor Salkım
Amerikan Sarmaşığı
Armut
Badem
Alıç
Japon Ayvası
Yabani erik

meetoo ve reguler beğendi.

Düzenleyen sagol : 25-04-2014 saat 08:45
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024