agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen drcapaburro
  • 1 Gönderen drcapaburro

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2012, 11:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2012
Akvaryumda Bonsai

Arkadaşlar merhaba;

Yeni yapacağım akvaryumumda resimde görünen şekilde bir dekor yapmak istiyorum fakat bunu yapmak biraz meşakatli.Bonsai'ler dikkatimi çekti bu işi araştırırken.Bunların su içinde yaşayan türleri varmıdır,varsa nerden bulabilirim.

Olmadı kurumuş şekilde bonsai bulabilirmiyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

drcapaburro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 16:01   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Burada sanırım kuru gövdeye yosunlar adapte ediliyor. Bu ağaç görüntüsü bu biçimde oluşturuluyor. Dal suda zamanla bozulmasın diye su geçirmezlik sağlanıyor. Çeşitli sentetik malzemeler kullanılabiliyor, daha önce benzer bir uygulama için ben parafin kullanmayı önermiştim kuru gövdeye.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 23:14   #3
Yeni Üye

Teşekkür ederim.

Zor bu tür şekilli kütükleri bulmak.Peki ölmüş bonsai bulamazmıyız hiç bir yerde.

Eski 24-04-2012, 01:40   #4

memet's Avatar

Hazır bonsai alanlar bunları koylaca öldürüyorlar ama, bulması kolay olur mu bilemem. Belki marketlerde bakımsızlıktan ölenler bulunabilir.
En uygunu doğada uygun kuru gövde aramak olur.

Eski 24-04-2012, 08:21   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Daha önce de bir arkadaş aynı arayış içine girmişti. Bir sürü de aday ayarlamıştım. Hatta atölye toplantısına da götürmüştüm belki arkadaş gelir alır diye ama sanırım zamanı müsait olmadı gelemedi.
Aynı malzemeler bir kenarda bekliyor istediğinde veririm diye. Bu tür ihtiyaçlarınızı giderebileceğim gibi size de fikir verebilir.
Kurumuş Bonsai Arayışı

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 09:56   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn drcapaburro,

Doğadaki ağaçların fotosentez, gübre, CO2, vs. gibi ihtiyaçlarını düşündüğümde, fazla suyun ağaç köklerinde hatta dallarında çürüme yaptığını göz önünde bulundurduğumda, bonsai formunda olsun veya olmasın herhangi bir ağacın su içerisinde yaşamasına (en azından uzun süreli) pek imkan vermiyorum şahsen ben.

Ancak konu benim de ilgimi çekti ve internette biraz araştırma yaptım (özellikle yabancı sitelerde). Ve hatta sizin fotoğrafınızda gösterdiğiniz akvaryumu ve o ağacı yapan kişinin web sitesini buldum:

Aquascape of the Month: September 2008 "Pinheiro Manso" - Aquascaping World Forum

Portekizli bir akvaryum ve doğa tutkunu.
Anlattığına göre sizin özleminiz gibi o da akvaryum peyzajı ve akvaryumda ağaç kullanma konusunda yıllarca araştırma yapmış ve hep hüsrana uğramış.
Sonunda "Utricularia graminifolia" denilen yosun türünü, bulduğu bir iki ağaç dalına plante etmeyi başararak o resimde gördüğünüz bonsai formunu yakalamış.
Ancak yine de tam başarılı olamamış çünkü yosunların ağaç yüzeyinden kolayca ayrılabildiğini görmüş.

Daha sonra, fotoğrafta görülmeyen fakat o yeşil yosun kümesinin içinde bulunan yüzlerce ince dalcığı ağaca sabitleyerek yosunların tutunmasını kolaylaştırmış.
Yine de büyük bir sorun daha var: yosunları 1-2 haftada bir düzenli budamak gerekiyor ve dediğine göre bu da çok meşakkatliymiş. Çünkü budanan yosunların suyun içine düşmemesi gerekiyor, aksi halde peyzaj bozuluyor ve serbest kalan yosun parçaları tutunduğu yerlerde çoğalma yapabiliyor.
Basit bir budama tüm gününü alabiliyormuş.

Anlayacağınız kurumuş bir bonsai bulunması şart olmasa da uygun kurumuş bir ağaç gövdesi veya dalı ile ağacın gövdesini oluşturuyorsunuz, onun apeks (tepe) kısmına yüzlerce minik ince dallar sabitliyorsunuz. Ve sonra "Utricularia graminifolia" denilen yosun türünü bu ağacın dalcıklarında büyütmeye başlıyorsunuz.
Anladığım kadarıyla buraya kadar yolun yarısı ve zorluğun başlangıcı.
Esas zorluk adamın anlattığına göre bu peyzajın bakımında.

Yani bonsai ile benzerlik çok. Güzel bir ağaç formu yakalamak da bonsai de herşeyin bittiği anlamına gelmiyor.

NOT: Yosun ve ağaç dalı haricinde kullandığınız sabitleyici veya yapıştırıcılara dikkat etmeniz gerekiyor. Birçok kimyasal madde balıkları zehirleme potansiyeline sahip.

Saygılarımla.

Düzenleyen Sakaki : 24-04-2012 saat 12:02
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 12:04   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Daha önce de bir arkadaş aynı arayış içine girmişti. Bir sürü de aday ayarlamıştım. Hatta atölye toplantısına da götürmüştüm belki arkadaş gelir alır diye ama sanırım zamanı müsait olmadı gelemedi.
Aynı malzemeler bir kenarda bekliyor istediğinde veririm diye. Bu tür ihtiyaçlarınızı giderebileceğim gibi size de fikir verebilir.
Kurumuş Bonsai Arayışı
Öncelikle teşekkürler,benide bu foruma bahsettiğiniz arkadaş yönlendirdi sağolsun.Aslında elimde bir tane ağaç şeklinde mangrow kökü var ama gövde kısmı biraz küçük olduğundan pek içime sinmiyor.Ya altına ekleme yapıcam **** kurumuş bonsai bulucam.Bonsai satışı yapan bir firmayla temasa geçtim elinde 2-3 tane kurumuş bonsai olduğunu söyledi.Bakalım resimlerini bana yollayacak,burdan paylaşırım. Sizin ayarladığınız dallarında resimlerine baktım,güzel olanlar var içersinde.Bunları bana gönderme gibi bir imkanınız olabilirmi.

Eski 24-04-2012, 12:07   #8
Yeni Üye

Sn Sakaki;

Bu güzel araştırmanız için çok teşekkür ederim.Evet bu şekilde Java moss ilede ağaç görünümü sağlanabiliyor ama bakımı dediğiniz gibi biraz zor.Bende bundan yola çıkarak Bonsai araştırmasına girdim ama bununda su altında yaşama şansı yokmuş.Artık bakalım ya java moss işine girip zor olanı seçeceğim veya araştırmaya devam edeceğim.

Eski 24-04-2012, 12:11   #9
Yeni Üye

http://www.youtube.com/watch?v=JWUFz...feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=AXNoT...feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=5gaN5...feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=8Pb5v...feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=eHWK7...feature=relmfu

Şu videoları sizinle paylaşmak istedim,başton sona yapılış aşaması.Açıkçası benede bu tür videoları izledikten sonra merak sardım bu ağaç olayına.

Eski 24-04-2012, 12:14   #10
Yeni Üye

Burdada java mosları kütüğe nasıl sabitlediği gösteriliyor.

Eski 24-04-2012, 12:34   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Elde etmesi kolay olan şeyler değerli değildir.
Kolay gelsin

Eski 24-04-2012, 19:51   #12
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bu sanat ile uğraşan arkadaşlar. Büyük ağaçlardan alacakları dalları budayarak bonsai şekline getirebilirler.
Ayrıca model olarak bir çok bonsai sanatcısı bakır ve aleminyum tellerden bir birine sarma olarak güzel işler çıkarıyorlar.
Bugün çay molasında ben de size bir örnek yapmaya çalıştım. Aleminyum teller çözünür olmadığı için her hangi bir zararlı madde salgılamaz diye düşünüyorum.
Türkiye de boyalı aleminyum tel bulabilirseniz kahve renginde ağaç gövdesine benzetmeyi daha iyi elde edersiniz.
Bendeki dalları size gönderebilirmiyim bu günlerde sergi hazırlığım olduğu için hiç boş vaktim yok. Eğer sergime ziyarete gelecek olursanız ilk 3 gün değil ama sonra ki günlerde sergi mekanına getirebilirim.
Hangi gün gelebileceğinizi önceden haber verirseniz getiririm. Örnek aleminyum ağaç modelini yüklüyorum siz biraz daha itinalı bir çalışma ile daha güzel şekiller çıkarabilirsiniz. Hem yosunlarınızı tele daha kolay tutturabilirsiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 263.jpg (23.2 KB, 323 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 11:23   #13
Yeni Üye

Teşekkürler Tekin bey,

Malesef benim şuan için gelme lüksüm yok,dükkandan çıkamıyorum.Yaptığınız çalışma güzel olmuş.Şuan Bonsai satan bir firmanın elinde kurumuş bonsailer var,bana gönderebileceğini söyledi.Hayırlısı bakalım.

Eski 29-05-2012, 18:03   #14
Yeni Üye

Merhabalar;

Şöyle kurumuş bir Ardıç buldum,bunu projemde kullanmak istiyorum yalnız,suya salınım yapmaması için hangi kimyasalı kullanabilirim.Teşekkürler.

Eski 29-05-2012, 18:16   #15

memet's Avatar

Kurumuş Bonsai Arayışı

Bu başlıkta bir kaç önerimiz vardı.

Eski 29-05-2012, 20:24   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Kurumuş Bonsai Arayışı

Bu başlıkta bir kaç önerimiz vardı.
Siz parafin önermiştiniz,peki sağlıklımıdır bu,balıklara bir zararı olurmu.

Eski 29-05-2012, 20:26   #17

memet's Avatar

Akvaryum konusunda bir bilgim yok. Bir şey demem zor. Ama suda çözünmez parafin bildiğim kadarıyla.

Eski 29-05-2012, 20:30   #18
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn drcapaburro,

Suda çözülmeyen ve su geçirmeyen değişik bileşimlerde epoxy maddeleri var.
Bunları da araştırsanız iyi olur.

Eski 30-05-2012, 01:20   #19
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Benzer bir uygulamayı biz ofisteki akvaryumumuza yapmıştık. Filipe Oliveira'nın şu uygulamasından esinlenmiştik.

Akvaryumcudan uygun şekilli mangrow kökleri aldık. Rengini mümkün olduğunca atması için 3-5 kere kaynattık, yaklaşık bir ay kadar da kovada suda beklettik. Tabii renk saldıkça kovadaki suyu değiştirerek... Sadece iki parça kök kullandık. Şans eseri çok uygun şekiller bulduk. Bir tane gövde, onun üstüne de genişce dallı bir parça. Odtü bilim ağacı simgesi gibi oldu. Parçalar birbirine geçmeli gibi oldu, şeffaf misinayla da iyice tutturduk.

Daha sonra üzerine java moss ve christmas moss parçaları sardık. Ufak moss parçalarını şeffaf misina yardımıyla gevşek bir şekilde sardık. Zamanla mosslar kendileri tutunuyorlar ve misinanın üstüne doğru büyüdükleri için misina görünmez oluyor. İlk aşamada hemen güzel bir görüntü beklememek lazım, moss büyüdükçe görüntü güzelleşiyor.

Yalnız bu proje devamlı bakım gerektiriyor. Moss'un başta hızlı büyümesini istiyorsanız karbondioksit desteği gerekiyor. Ağacın sığacağı boyda bir akvaryum muhtemelen derin olacağı için güçlü ışık sistemi gerekiyor. Bu da devamlı camda yosunlaşmaya neden oluyor, devamlı yosun temizlemek gerekiyor. Moss bir kere büyüdükten sonra da devamlı olarak budamak gerekiyor, budanmazsa şekilsizleşiyor.

Demem o ki, çok şık bir proje ama çoook fazla emek ve bakımı göze almalısınız.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 12:26   #20
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Benzer bir uygulamayı biz ofisteki akvaryumumuza yapmıştık. Filipe Oliveira'nın şu uygulamasından esinlenmiştik.

Akvaryumcudan uygun şekilli mangrow kökleri aldık. Rengini mümkün olduğunca atması için 3-5 kere kaynattık, yaklaşık bir ay kadar da kovada suda beklettik. Tabii renk saldıkça kovadaki suyu değiştirerek... Sadece iki parça kök kullandık. Şans eseri çok uygun şekiller bulduk. Bir tane gövde, onun üstüne de genişce dallı bir parça. Odtü bilim ağacı simgesi gibi oldu. Parçalar birbirine geçmeli gibi oldu, şeffaf misinayla da iyice tutturduk.

Daha sonra üzerine java moss ve christmas moss parçaları sardık. Ufak moss parçalarını şeffaf misina yardımıyla gevşek bir şekilde sardık. Zamanla mosslar kendileri tutunuyorlar ve misinanın üstüne doğru büyüdükleri için misina görünmez oluyor. İlk aşamada hemen güzel bir görüntü beklememek lazım, moss büyüdükçe görüntü güzelleşiyor.

Yalnız bu proje devamlı bakım gerektiriyor. Moss'un başta hızlı büyümesini istiyorsanız karbondioksit desteği gerekiyor. Ağacın sığacağı boyda bir akvaryum muhtemelen derin olacağı için güçlü ışık sistemi gerekiyor. Bu da devamlı camda yosunlaşmaya neden oluyor, devamlı yosun temizlemek gerekiyor. Moss bir kere büyüdükten sonra da devamlı olarak budamak gerekiyor, budanmazsa şekilsizleşiyor.

Demem o ki, çok şık bir proje ama çoook fazla emek ve bakımı göze almalısınız.
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için,mangrow kökleri farklı onların zaten tanka salınım yapmalarıda sorun teşkil etmiyor.Ben su dışında yaşayan ardıç ağacından yapacağım için bu süslemeyi bu ağacın suda çürümemesi için ne gibi bir kimyasal kullanmam gerekiyor onu bulmaya çalışıyorum.

Eski 30-05-2012, 12:27   #21
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Akvaryum konusunda bir bilgim yok. Bir şey demem zor. Ama suda çözünmez parafin bildiğim kadarıyla.
Teşekkür ederim Parafin'i araştıracağım.

Eski 30-05-2012, 12:27   #22
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn drcapaburro,

Suda çözülmeyen ve su geçirmeyen değişik bileşimlerde epoxy maddeleri var.
Bunları da araştırsanız iyi olur.
Bilgilendirme için teşekkür ederim,bu konuyuda araştıracağım.

msa beğendi.
Eski 30-05-2012, 12:28   #23
Yeni Üye

Bu arada Bonsaim elime ulaştı,bakalım nasıl bir kaplama kullanacağız, fikirleri olanları bekliyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024