agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2011, 09:17   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Bonsai büyümesi durdu

Arkadaşlar merhaba,

Ben yaklaşık 3 aydır tohumdan bonsai büyütmeye çalışıyorum ilk denememde başarısız oldum.Yılmadım tekrar denedim bir adet Acer Ginnala ve akasya çimlendirmeyi başardım.
Akasyam olanca hızıyla büyümeye devam ediyor neredeyse haftada 2-3 yaprak çıkıyor.

Resim 013.jpg

ÇİCEK.JPG

Acer Ginnala 2 tane yaprak çıktı ve büyümesi son 2 haftadır durdu.

Resim 017.jpg

ÇİCEK 2.jpg

Bunun nedeni ne olabilir ? Şu anda sadece düzenli olarak suluyorum ve akşam saatlerinde 6-8 arası direk güneş ısığı alabileceği bir yerde tutuyorum
Sizce bu durum normalmidir. Yapma gereken birşey varmı yardımcı bir besin vs.. kullanmalımıyım?

Nitalis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 12:03   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Toprak karışımı güneşi alma durumu verdiğiniz besinler büyümeyi etkiler. Anladığım kadarıyla toprak sadece kompost. Ponza ve kum da gerekirdi karışıma ama, bunun için kışı beklemek gerekir artık.
NPK gübre ve katkı maddelrei kullanmanız gerekiyor. Bence güneşi az alıyorlar.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 12:48   #3
Yeni Üye

Hafta sonu koçtaştan çiçek coşturan marka besinlerin bonsai için özel olanı vardı ondan aldım.Bunu kullanmak için erken mi?
Birde saksı toprağını değiştirmek istiyorum tohumlar filizleneli 40-45 gün kadar oldu.Sizce su anda toprak değiştirmek için uygun mu yoksa biraz daha beklemelimiyim.

Eski 28-06-2011, 18:27   #4

memet's Avatar

Aldığınız sıvı besinin içeriği önemli . Paketin üstünde ne yazdığınazbakmak gerekir. Bonsai için özel biçiminde bir besin yok aslında.
Fideleri şaşırtmak için ikibuçuk yaprak olmaları beklenir genellikle.

Eski 29-06-2011, 19:21   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Acer için memet in söylediği şeylere tam olarak katılıyorum.
Akasya ise kökleri azot bağlayıcı bir tür olduğu için genelde gelişimi diğer tür bitkilere göre daha hızlıdır.
Bu dışarıdan takviye olarak azota ihtiyaç duyduğunda azot bağlayıcı özeliği sayesinde kendine yetinen türler arasındadır.

Bir diğer konu ise tohumdan bonsai geliştirmek yılar yıllar alan bir sabır ve çok fazla bir özeri gerektirir.

BU konuda tohumdan akasya çalışmamı incelliyerek 11 yılık süreci görme şansınız var.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 08:04   #6
Yeni Üye

Aldığım besinin NPK oranı 2-5-8'mış.15 günde bir vermeyi düşünüyorum.
Şu anda tek amcım filizleri öldürmeden 1 seneyi çıkatmak.

Birde marketlerde satılan bosai ler nasıl sizce alınabilirmi.Yoksa kesin ölürler hiç almayınmı dersiniz.

Teşekkürler...

Eski 01-07-2011, 10:25   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
elinizdeki gübre düşük oranlı olması bakımında güzel.
Fakat içerik olarak fosfor ve potasyum oranı daha fazla.
Azot oranı düşük.

Market bonsailerinine gelince.

bakımı kolay ve yaşaması daha kolay olan ulmus-ligstrum gibi türleri tercih ediniz.

Carmona serrissa podacarpus ilex sagarita gibi türlerin bakımı biraz daha özen ister.
Bir diğer konu satıcı için genelde saksı altında delik varmı yokmu.
Sulanıyormu sulanmıyormu .Gibi mevzular önem taşımadığı için sizin satın aldığınız bu ağaçlar satıldıkları noktalarda hastalıklara yakalanmakta ve ev de ilerliyen sağlık problemleri sonucunda ölmektedirler.

Ama satın aldıkdan sonra saksı değişimi ve doğru yerde doğru şekilde bakıldıklarında yıllarca siizn ile beraber yaşlanaçaklardır.

BU yüzden size tavsiyem market bonsaileri alır iken mümkünse şubat mart aylarını tercih ediniz çünkü bu sayde saksı ve kök işlemlerini doğru zaaman olan bahar ayı başlarında yaparak ağaçın yaşama olsılığını artıra bilirsiniz.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 17:58   #8
Yeni Üye

Arkadaşlar sıvı gübreyi kullanmaya başladığımdan beri bonsai adaylarım da büyük gelişme oldu.
Akasyam boy ve yaprak olarak neredeyse 2 ye katladı.
Fakat şimdide gövdesidalları taşıyamadığı için güneş adılğı tarafa doğru eğiliyor bütün dallar tek tarafa doğru büyüdüğü için.
Ben kağıttan bir destek yapıp gövdesini dik tutmaya çalışıyorum.Birde bitkinin yönünü değiştirdim güneş aldığı yöne döğru 180 derece döndürdüm.Bunu bir sakıncası olurmu?

Akasya.JPG
Akasya2.JPG
Akasya3.jpg

Acerimin yerini değiştirdim daha az güneş alan bir yere koydum oda 4 yeni yaprak çıkarttı ama ondada boyda bir büyüme olmuyor? bunun için yapabileceğim birşey varmı ?
Acer.jpg

Eski 13-07-2011, 18:06   #9

memet's Avatar

Her ikisi de ağaç olduğu için, iç mekanda gelişmeleri sorunlu oluyor yeterli rüzgar ve ışık alamadıkları için zayıf bir gövde veriyorlar.
Dışarı çıkarmalısınız. Doğrudan güneşe çıkarmak da yanmalarına neden olacağı için, önce dışarıda gölge bir ortama daha sonra da güneşe çıkarmalısınız. Acer yarı gölge bir ortam da daha iyi gelişir.
Işığı belirli bir yönden alan bitkilerde döndürme yapılabilir. Ama bu kademeli olmalı 45 derecelik çevirmeler daha uygun.

Eski 14-07-2011, 01:49   #10
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Eğer bunlar yeni fotoğraflar ise şu anki gelişmeleri pek iç açıcı ya da hızlı değil. Zira benim bir kenara atılmış ve diğer bitkileri sularken üzerlerine dökülen suyu saymazsak herhangi bir şey yapmadığım acerlerin yarısı kadar görünüyor aceriniz, akasyanızın da daha büyük olması beklenirdi. Tabi bunu, tohum ekimlerini zamanında yapmış oldğunuzu varsayarak söylüyorum. Bence memet'in önerisi gelişimlerine katkıda bulunacaktır. Umarım bundan sonra daha iyi gelişeceklerdir, başarılar.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 08:06   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Merhaba. Ben konunun uzmanı değilim ama ilk mesaj yazılalı daha bir ay bile olmamış. Tohumdan yetiştirilen ağaç fidanında da çok çok hızlı bir gelişim beklememek gerektiğini sanıyorım. Gövdesi, yaprakları sağlıklı olsun da. Bir de, bonsai başlı başına bir sabır işi, bonsai adaylarını çok fazla takip eder, onlardan çok şeyler beklerseniz korkarım ya suyu fazla gelir ve çürür, ya da aşırı ilgiden şımarır! ve uzun fakat zayıf, çelimsiz birşey olur. Sabır ve başarı dileklerimle.

doctorb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 09:24   #12
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Doğru söylüyorsunuz, o yüzden "Tabi bunu, tohum ekimlerini zamanında yapmış oldğunuzu varsayarak söylüyorum" dedim.

Eski 14-07-2011, 10:05   #13
Yeni Üye

Yorumlarınız için teşekkürler.
Tohumları mayıs ayı başında ektimiştim çıkmaları 1,5 hafta aldı.15 gündür de sıvı gübre vermeye başladım.

Yavaş büyümelerini bir sebebide toprakta kaynaklı sanırım.Kullandığım toprak martketten aldığım alalade bir topraktı.Seneye toprak değiştirmeyi düşünüyorum.

Acerim dediğiniz gibi çok yavaş büyüyor hatta ilk filizlendiği boyda sadece yaprak çıkarttı

Memet beyin dediği gibi akasyamı balkonu çıkaracağım ama bizim ev yuksek konumda olduğu için biraz fazla rüzgar alıyor.Bu haliyle dışarı çıkarırsam kırılacağından korkuyorum.Destek olmadan dik bile duramıyor.Bu sorun yaratırmı

Eski 14-07-2011, 11:18   #14

memet's Avatar

İnce bir dalla destek yapın gövdeyi bir kaç yerinden bu dala bağlayın.

Eski 14-07-2011, 11:58   #15
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Merhaba arkadaşlar. Bu şekilde bonsai öğrenildiğini
Nerede gördünüz bu tamamen zaman kayıbı.
Balık gölde büyür derler bu fideleri büyük kaplara dikin büyüsünler.
Forumda üyelerin ben dahil yanlışlarımız ve doğrularımızla denemelerimiz var.
Yeni başlayan arkadaşlar bunları incelerse daha çabuk yol alacaklarını düşünüyorum . Kolay gelsin .

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 18:24   #16

memet's Avatar

Bu fidanların bonsai olacağını zaten hiç düşünmedim. En azından uygun bir ortama alınması gerek.
Bırakın tohumdan yetiştirme, kalem inceliğinde fidanlar hakkında sıkça fikrimi belirttiğim için bir kere daha belirtmedim. Bunlar on senede kıvama gelir, diye.

Eski 14-07-2011, 19:18   #17
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Başlığın adı bonsai olunca ister istemez tohumdan bonsai yetiştirme algılanıyor.
Yeni başlayan biri tohumdan bonsaiyi en son düşünmesi gereken bir durum.
Denek dallar üzerinde tecrübe kazanıp çok uygun fiyatlara fidanlar var onlardan alıp denemeler yapılabilir.
Bir sigarasa parasından daha ucuza fidanlar var tatmin edici sonuçlar da alınabilir.

Eski 14-07-2011, 19:59   #18

memet's Avatar

Bu benim sürekli vurguladığım bir durumdur.

Hatırlarsanız size de kalem kalınlığında bir sedire havai köklendirme yapıp biçimlendirme önerdiğinize, bu ağaç bonsai için uygun değil, yeni başlayanlara böyle önerilerde bulunmamalı demiştim. Burada benim ya da Aras'ın bu ince fidanlar bonsai olur dediğine dair bir anlam çıkacağını sanmıyorum.

Yeni başlayanlara önermesem de tohumdan yetiştirdiğim fidanlarım var ve bonsai olarak biçimlendiriyorum. Eğer fazladan bir beş seneyi sabrederek geçireceklerse, olabilir.
Yeni başlayanlara sürekli olarak dört beş yaşında bir fidanla başlayın, o da en az iki parmak kalınlıkta olsun dediğim herkesin malumudur sanırım.

İnce fidanların her ne biçimde ne amaçla şekillendilirse şekillendirilsin, bonsai değil şekillendirimiş ince fidanlar olduğunu sıkça söylüyorum. Acemiler için de, yol almış olanlar için de geçerli bir durum.

Özellikle devlet fidanlıklarında çok uygun fiyatla çok iyi gövdeli fidanlar bulunabiliyor.

Eski 14-07-2011, 20:22   #19
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Hatırlarsanız size de kalem kalınlığında bir sedire havai köklendirme yapıp biçimlendirme önerdiğinize, bu ağaç bonsai için uygun değil, yeni başlayanlara böyle önerilerde bulunmamalı demiştim.
O gün polemik olmasın diye yazmayı durdurmuştum. Ben o sedirden bonsai yap dememiştim.
Aynen şöyle demiştim.

Fidanınız bonsaiye uygun değil. İllada birşeyler yapmak istiyorsanzı alt dalları değerlendirin üst dalı kurbanlık dal olarak bırakın gelişince üstüne havai köklendirme yapabilirsiniz demiştim.

Üst kısmı zaten gözden çıkarıldığından havai köklendirme ile alamasa da kaybedeceği bir şey yoktu.
Bu durumdaki fidanlara büyük saksı ve bahçelerde büyürlerken uygun zamanda uygun müdahaleler yapılırsa istenilenden daha çabuk sonuç elde edilir.
O zaman anlatmak istediğimi anlatmama bile içerleyip yazmamam konusunda israrcı olmuştunuz. Bende haliyle susmuştum.
Altda ona benzer bir uygulamanın fotğrafını yüklüyorum. Bugün için bir şey ifade etmeyebilir ama yarın için ümit vericidir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg İphone 232.jpg (58.9 KB, 108 views)
Eski 14-07-2011, 21:04   #20

memet's Avatar

Evet bir sedire havai köklendirme önerdiğinizi hatırlıyorum, Usta bonsaicilerin bile denemek konusunda çok düşüneceği bir ibreliye havai köklendirme. Hatta birisi oturup nette bir örnek bulmak için çalışmıştı . O sıra havai köklendirmenin kaç sene süreceğini de sormuştum sanırım.

Şimdi ince bir dal üzerinde bu tür çalışmalar önermekten uzaklaştığınızı görmek sevindirici. Bunları polemik olarak görmeniz ise üzücü.

Ben o sıra bu ağaç üzerinde çalışmayın dediğimde sizin ısrarınızı hatırlıyorum o konuda.
O zaman anlattıklarınız, ısrarla ikilim, tecrübe, gelişim konusunda gelecek vadetmeyen bir fidanı, ilk fidanını almış birisine, üzerinde çalışma konusunda yazmanızdı. Şimdi bunu söylemiyor olmanız ne iyi. Çünkü o fidanın ne üstünden ne altından hiç bir çaba ile elde edilebilecek bir sonuç yoktu.

Benim de örneğini verdiğiniz gibi ince fidanlarım var hiç birisi için bonsai adayı demiyorum. Tohumdan yetiştirme bir sürü ağaç var. Hepsi bir kenarda duruyor. İnce gövdeli fidanlar ince gövdeli fidanlardır. Beş sene sabredenler için bir anlam taşıyabilir. Onun da beş sene sonra ne gibi bir anlam taşıyacağı şüphelidir.
Elimdeki ik üç hatta dört yaşında fidanlara bakıp, bindik bir alamete diyorum hergün. Yoksa bunlar bir bonsai yaparım ben .. demiyorum.
Kimsenin de yazdıkalrımdan böyle bir anlam çıkarmasını istemem. Çünkü tellenmiş fidanlara bonsai demek gibi bir eğilimi sıkça görüyorum.

Yukarıdaki örneklere dönersek. Bunlara bonsai ile ilgili en azından sedir örneğinde sizin yaptığınızgibi bir göndermem yok. Zaten herkese kalem kalınlığında dalları telleyip bonsai adayım dediklerinde cevabım bellidir. Bu herkesin fidanı için geçerlidir.

Toparlarsam madem tohumdan bir fidan elde etmiş uygun bir ortama koysa da hiç değilse gelişse biçimindedir.

Her seferinde herkese sürekli aynı öneriyi yazdıkça bu bonsai olmaz dedikçe, artık, bazı örnekleri görünce, e bu ne bonsai ne penjing, ama madem yapmış ne diyeyim diyorum. Muhakkak insan biraz sıkılıyor.

Eski 14-07-2011, 21:28   #21
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

O günde düşüncem aynı idi şimdi de. Fidanın illada yaşı önemli değildir. Önemli olan fidanın uygun olup olmadığıdır.
Fidan iyi bir gelişim gösterdiğinde 3-4 yaşında neden olmasın. 2 yaşında öyle fidanlar varki 10 yıllık bonsailerden daha kalın ve alım lı. Altdaki örnek gibi.
Havai köklendirmeyi alamasak da kaybedeceğimiz ne var ki alt ana gövde nasıl olsa elde 1.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2yaşında geldiçya.jpg (56.8 KB, 104 views)
Dosya Türü: jpg geldiçya havai köklendirme.jpg (50.1 KB, 103 views)
Eski 14-07-2011, 21:58   #22
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Gövde birleştirme ile ince 1-2 yaşındaki akçağaçları birbirine sarırıp gövdelerini kaynaştırarak dehşet gövdeler elde eden bir bonsaici vardı, şimdilerde bulamıyorum internet sitesini. Benim tohumdan çıkma akçaağaçlar için öyle bir şey düşünüyorum. O siteyi bilen ya da bu konuda önerisi olan var mı?

Eski 14-07-2011, 22:09   #23

memet's Avatar

"Bu şekilde bonsai öğrenildiğini
Nerede gördünüz bu tamamen zaman kayıbı."

Bu durumda bu cümleyi yazma amacınız değişik. Çünkü eski tartışmadan da benim böyle fidanlardan bonsai yapmak için uğraşmayın dediğimi biliyorsunuzdur.

İyi bir fidan iyi gelişim göstermiş üç dört yaşında iyi bir fidandır. Benim ara sıra öreneklediğim tohumdan yetiştirdiğim bir incir fidanım da var. Herseferinde fidan diye vurgulama yaparım.
Kalın gövdeli üç dört yaşında bir fidan üzerinde çalışmaya başlamak için diğerlerinden daha avantajlı bir fidandır.
Sedir özellikle de bir acemi için ne üzerinde çalışmaya ne de bir havai köklendirmeye uygun bir fidan değildir. O zamanki fikrinizi koruyorsanız ben size bu durumda bilginizi tekrar gözden geçirin derim.

Bana göre bu örnek de genç ince bir fidandır. Üstelik de telleme zamanı da uygun değildir. Siz derseniz ben yaptım oldu. Sedire de havai köklendirme uygularsınız üç dört yılda köklenirse ne iyi. Olmazsa ne gam. Peki yazılanları okuyanlar ne yorum çıkaracak. O yapmış dğrusu bu derslerse ne cevabınız olacak hatalı uygulamaya.
Toplantılarda bu türden ifadelerle karşılaşıp doğrusu budur demek için epey uğraştığm oluyor kimi hatalı uygulamalar için. Sonuçta zaman ve fidan kaybıyla acı derslerle öğrenmiş oluyorlar.

Yaş başlamak için belki ilk kıstas. Tohumdan yetiştirme bonsai örnekleri olmayan bir şey değil. Ama bu yolu deneyen hiç kimse gövde de kalın oldu sana bonsai demiyor.

Yukarıdaki alıntıladığım cümlenize dönersem, o zayıf fidan iyi gelişim gösterirse o da bonsai olur iki yılda. Bu durumda neye itraz etmiş oldunuz?

İnce bir dala havai köklendirme denediğinizi anlıyorum fotoğraftan. Sıkça söylediğim gibi kalem kalınlğında dal ne biçimde ele edildiği önemsiz biçimde kalem kalınlığında daldır. Altı her ne ise farketmez. Bence boşa uğraş bu tür çalışmalar.
Ha eğlence olsun diye AP üzerinde havai köklendirme denedim sonucu okumuş olmanızı umuyorum.
Böyle afaki örnekleri de hiç kimseye bu işin yolu budur biçimde önermedim. Bu başlıktaki cümlelerimden de bu sonucu kimse çıkaramaz.

Bana göre ince fidanlar kullanmak sadece tanuki için geçerlidir, o da malum teknik.

Eski 14-07-2011, 22:14   #24

memet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Gövde birleştirme ile ince 1-2 yaşındaki akçağaçları birbirine sarırıp gövdelerini kaynaştırarak dehşet gövdeler elde eden bir bonsaici vardı, şimdilerde bulamıyorum internet sitesini. Benim tohumdan çıkma akçaağaçlar için öyle bir şey düşünüyorum. O siteyi bilen ya da bu konuda önerisi olan var mı?

Bende linki olacaktı.

burada
Biraz incelensin. Sonra bunun radikal bir yorum olduğu ama sonuçta çok yaşlı bir ağaç formuna ulaşıldığı görülecek.

Eski 14-07-2011, 22:16   #25
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Böyle bir şey mi.
http://www.louisvillebonsai.org/post...as-Bonsai.aspx

http://www.bonsaix.com/bonsai-trees-...fusing-bonsai/

http://www.ausbonsai.com/blog/alpineart/

Eski 14-07-2011, 22:40   #26
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Memet bey her gördüğünüz çalışmayı kalem kalınlığında tutturmuşsunuz. Nerden çıkarıyorsunuz kalem kalınlığında olduğunu.
Size göre benim tüm çalışmalarım yanlış. Toplantılarda neler anlattığınızı bilmiyorum ama orataya bir şeyler çıkmadığını biliyorum.

Tartışmayı sürdürmenin anlamı yok benim dediğim uygun zamanda uygun müdahaleleri yaparak daha hızlı sonuç alınacağıdır. Sizin zamanlamaya kalsak bir 10 yıl daha beklememiz gerekecek. benim okadar zamanım yok sizin varsa bekleyin.

Eski 15-07-2011, 00:02   #27

memet's Avatar

Yanlış gördüğüm şeye doğru mu diyeyim. İnce bir fidana göz göre göre kalın mı diyeyim. Böyle mi memnun olacaksınız. Kaç çalışmanıza yanlış dedim de böyle sonuçlar çıkardınız.
Bu da bir ağacınıza ilgili bir şey söylediğim ilk cümledir.

Bundan sonra fikrimi belirtirim yaptığınız işlerle ilgili, ne doğru ne yanlış ona göre değerlendirirsiniz.

Tahammülünüz yoksa yaptığınız işin eleştirilmesine hiç sergilemeyin olur biter.Ya da eleştirmeyin beni diye not düşün.

Toplantılarda ne çıkıp ne çıkmadığına birkaç yüz kilometre ilerden ahkam kesmek sizi aşan bir durum, ne çıkmadığı da, olmadığınız toplantı içeriğinden bihaber olduğunuzdan bilemeyeceğiniz bir sonuç.
Olmazsa size de bir eğitim vereyim orada, içeriğinden ne çıkardığınızı özetlersiniz.

Zamanınız yoksa acele işlere yönelin. Ama böyle yaptığınız için hızlı sonuç elde ettiğinizi düşünmeyin. Bonsaide acele edilecek bir şey yok.

Benim ne yaptığıma dair ne kimseye hava atmaya, ne aman da beğenilmeye ne de övülmeye ihtiyacım var.

İzmir'de Türkiye'nin geri kalanına göre ne durumda olduğumuzu siz farkedemiyorsanız da bu sizle ilgili bir durum. Ha buradan sergi açmanızla ilgi bir gönderme çıkarmamı bekliyorsanız. Ben ilgimi kaybeecek kadar sergiyi Türkiye'ni çok yerinde açmışım. Çok merak ettiğim bir şey değil.
başarılı olmanın kıstası anlamında bir şeyse bu açayım bu kış bir kaç sergi. Ne kazandıracaksa bana ..

İnce dalları da da bonsai diye kimse bana ikna edemez. Bonsai midir saksıya alındı diye, olmaz. Yıllar ister. Yukarıda linkini sizi nde verdiğiniz örneğe bakın kabaca kaç yılda o şekli elde etmiş tahmin yürütün.

Bence de "bana kalmalısınız" ve bir ince fidan almışsanız on yıl üzerinde uğraşmalısınız. Hoş kalın gövdeler de ancak bu kadar yılda şekle girer ya her neyse.

İlk ağaçları bunları bonsai yapacağım diye saksıya koyduğumda üniversiteyi bitirdiğim yıldı. Zamansa otuz yıl kadar olmuş. ( Tam olarak yirmi altı yılmış) O sıra bana bugün benim söylediklerimi söyleyecek birisini bulsaydım çok yol almış olurdum. Eve telefon bile yeni bağlanmıştı o yıllar.
Sabır mı bende var. Bu kadar yıl defarca yeniden başladım.

Hiç bir şey bilmeden başladığım denemelerimi bugün herkesin yeniden yapması gerekmiyor.

Eski 15-07-2011, 01:17   #28
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Bu arada evet benim dediğim site dugzbonsai idi, zira hepsinde aynı çalışmalar varmış.

Eski 15-07-2011, 07:14   #29
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster

İlk ağaçları bunları bonsai yapacağım diye saksıya koyduğumda üniversiteyi bitirdiğim yıldı. Zamansa otuz yıl kadar olmuş. ( Tam olarak yirmi altı yılmış) O sıra bana bugün benim söylediklerimi söyleyecek birisini bulsaydım çok yol almış olurdum. Eve telefon bile yeni bağlanmıştı o yıllar.
Sabır mı bende var. Bu kadar yıl defarca yeniden başladım.

Hiç bir şey bilmeden başladığım denemelerimi bugün herkesin yeniden yapması gerekmiyor.

Sizin başlama tarihiniz buradaki anlatılan'a göre Walter pall dan da eskisiniz.
Umarım size inananlar 30 yılını harcamazlar.

Eski 15-07-2011, 18:39   #30

memet's Avatar

Yurt dışından referanslar verilmesi beni sadece eğlendiriyor.

Benim kimden eski olduğum kimin benden ileri gittiğim gibi tuhaf yorumlar da bana bir şey ifade etmiyor. Bunu tersi bir durumu sizde gördüğüm için pekte söz etmediğim durumu açıkladım. Sizin yerinizde olsam nerede otuz yıllık çalışmalar demek aklıma gelirdi aslında.

Bu da bana bonsai felsefesi konusunda birşeyler yazabilmek için bir fırsat verirdi.

Bu bir tarikat inanaç sitemi değil. İnanma gibi bir durum da yaratmıyor. Bana inananlar diye bir çetem grubum inanlarım müritlerim yok yani.

Ben doğrusunu söylerim dikkate almak size kalmış yaz içinde telleme yapmayın derim yapmışsanız sonuçlarına katlanırsınız. Vakit kaybettiğinizi anlarsınız. Kendim ince dallar üzerinde havai köklendirme telleme biçim verme yapıp başkasına bunlar bonsai değil gibi bir polemiğe girmem.

Siz aceleniz olduğunu söylediğinize göre Bu konuyu çok fazla anlamanızı ummuyorum.

Yine de söyleyeyim. Burdaki göndemenin ana fikri kaç seneler önce başladım denedim o sıralar bu işler konusunda bilgi yoktu el yordamıyla hatalarla dolu uğraştım. Bu iş aceleye gelmez. Sabretmek gerekir. Acelesi olan başka işlere yönelsin içeriklidir.

Penjing değil belki ama bir enstelasyon olarak değerlendirebileceğim kaya düzenlemenleriniz sözgelimi acelesi olanlar için hoş, bazıları iyi de duran işler. Ama bonsai mi derseniz hayır. Penjing mi peki o da değil. Onlar enstelasyon. Ben yaptım oldu kötü mü derseniz o değil. Söyledim bazıları iyi de.
Ama ince bir fidanı bir kayaya adapte ettiğinizde bu penjing değil.

Kıssadan hisse, siz beni dinleyin bu iş aceleyle, vaktim az ile olmaz.

Kimura bir ağacını gösteriyoru benzer içerkili bir konuşamda 330 yaşında bu dedi. Tabi 300 yılı ormanda son otuz yılı bende geçti. Burada söylemek istediği bende ne cevherler var. Otuz yıllık ağaçlarım var değildi tabi. Otuz yılın varsa bu işe gir içerikliydi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024