agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2011, 19:44   #1
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Ulmusun için ne yapmalıyım ?

Merhabalar birkaç gün önce bahause'dan bir bonsai aldım.İlk geldiğide iyiydi fakat günden güne kötüleşti forumdan bir arkadasın önerisine uyarak kök budaması yaptım bu onu dahada kötüleştirdi.yaprakları daha çok sarardı ve sıklıkla dökülmeye başladı.Daha net bir cevap alabilmek için fotoğraflarınıda ekledim.Teşekkürler saygılar...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 001.jpg (56.3 KB, 95 views)
Dosya Türü: jpg Resim 002.jpg (47.5 KB, 96 views)
Dosya Türü: jpg Resim 011.jpg (44.7 KB, 96 views)
Dosya Türü: jpg Resim 006.jpg (64.6 KB, 96 views)
Dosya Türü: jpg Resim 005.jpg (61.5 KB, 96 views)
sulmen123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 20:00   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kök budaması başlar başlamaz yapılabilecek kolay bir uygulama değil. Uygulamalı bir eğitim gerekir, yapmadan önce.
Yarı gölge bir yere alın. Mevsim serin gidiyor gece ayazlarından koruyun.Bir süre gübre vermeyin. Azar azar kontrolü sulayın.
EMA kullanmanızı öneririm.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 20:04   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın sulmen123

Bonsai türünü öğrenme başlıklı konuda ilk sorunuzu sormuş ve üyelerimizden size fotoğrafını görme konusunda bir not birde ulmuslar ile ilgili kök budaması yapğılması konusunda yorum gelmiş.

Öncelikle işlem yapmadan önce ağaçınıza aitgörseli foruma yükleme şansınız olsa idi.
Size daha iyi bir cevap verebilme şansımız doğardır.

Ağaçınız aslında çok sağlıklı imiş.
Lakin siz yapğrak dökülmesinde problem görerek ağaçınının köklerini budamışsınız.
Ve sanırm geniş ve derin bir saksıya ve uygun olmayan bir toprak karışımına ve uygun olmayan bir yere yerleştimişsiniz.

Tabi bu yukarıda bahsi geçen herşey foruma eklediğinzi fotoğraflara göredir.

Öncelikle çin karaağaçları yerel ve avrupa karaağaçlarına göre farklılk gösterirler.

Ulmuslar yani çin karaağaçları ılıman yerlerde herdem yeşil soğuk yerlerde kışın yaprak dökerler.

Ulmuslar orantılı drenajlı inorganik maddece zengin toprak karışımlarda bonsai olarak geliştirilir ve yetiştirilir.

Yüsek nem tutan karışım ve düşük boyutda deranaj delikli saksılar ve ev içinde uygun hava akımı ve ışık olmadığı zaman ulmuslarda kök problemleri ile hava akımı sorunu nedeni ile böçek kırmızı örümcek sıkca görülür.

Ve not:Bu ulmus bakanlar için gerekli bir bilgidir.
Forumda bunu her çinkaraağaçı bakan dostlara üstüne basa basa belirtiğim detay noktasıdır.

Ulmuslar yaprakları mevsimsel dönem dışınde tek bir sebebden döker.

Önce sararan sonra dökülen ve saplarında saki gelişi güzel duruyor gibi saksı salanınca dökülen yapraklarını sebebi ya fazla sulama ya da az sulmadır.

Ulmus bu iki konuda yaprak döker.

Kök çürümesinde yaprak dökmez aniden yapraklar sanki fırnda gibi içleri de su kurur ve kuru nanen gibi parmaklar arasında ufalanır.

Ağaçınızı strese sokaçak düzeye getirmişsiniz.

Yapmanız gereken bir dahaki sulamaya kadar toprağın üstden tabana kadar bir miktar kurumasını bekleyip sulayınız ağaçınızın bulunduğu ortamı sık sık havalandırınız.

Direk güneşden koruyunuz.
Gübre vermeyiniz içmekanda toprak daha yavaş kuru ama kalorifer gibi bir suni ısıtma sistmeyi yok ise bu aşırı terleme yapar.
Bu da tehlikelidir.
Ağaçınızı serin kuru olmayan ani rüzgar almayan bir aydınlık bir mekana alınız.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 20:21   #4
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2011
kök budamasını ilk saksısından cıkardıgım anda saksının içinin tamamiyle kök oldugunu fark ettim sagılar.bu yüzden budadım fakat durumu şu anda kötümü ü bide ulmuslar çiçek açıyormu ve ben çok yeniyim ve hiçbir bilgim yok 14 yaşında biri olarak siz yani abilerimin bonsai dillerinide tam anlayamıyorm.ve fidandan yetiştrmede yapmak istiyorum saygılar

sulmen123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 20:52   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Çok gelişmiş bir bonsai satın almışsızn ekonomik olarak seni zorlayaçak büyüklükde **** indiirmli bir bonsai almışsın.
Şİmdi dedikleri uygular isen ileride senin ile yaşlanaçak ve tabi daha önce büyüyeçek bir bonsaiın olma şansı yüksek.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024