agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2006, 21:03   #1
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
bonsaiyi saksıya geçirme zamanı

Yeni başlayan arkadaşlar ağacını bonsai saksına almakta niye aceleci oluyor?
Bunun sorumlusu galiba Bauhaus gibi bahçe bitkileri satan yerler (biz de yeterince anlatamıyoruz galiba)
Sert budamalar yaparak minicik saksılara yerleştirilmiş ve satış etiketine bonsai yazdıklarından bunu gören vatandaşımız da bonsaiyi sadece budanmış ağaç gibi görüyor ve hiç bir değer taşımıyor.
Halbuki bonsai olabilmesi için en önemli şartlar; (Daha bir çoğunu burada bulabilirsiniz )
1- Ağacınızın bir formu yakalamış olması
2- Ağacınızdaki budama izlerinin belli olmaması
3- Yaprakların ufaltılmış olması gerekiyor.
Bunlarla birlikte diğer kuralları da uygulamaya kalktığınızda (bir çoğunu uygulamasanız da) ufak bir saksıya alabilmek için ne kadar çok uğraşmak gerektiği anlaşılıyor.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2006, 21:06   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Bonsai saksısı genelde ağacı sergilemek için kullanılır. Eğer ağacımız istediğimiz forma ulaşmamışsa normal derin saksıda olması ağacın gelişimi açısından daha iyi olur.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2006, 22:55   #3
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bu yazıyı arkadaşların hevesleri kırılsın diye yazmadım tabii
Kesilip, budandıktan sonra ufak bir saksıya alınmasıyla ağaçlarının bonsai olmadığını bilinmesi gerekiyor.
Oktars'ın dediği gibi gelişimini tamamlayana veya sergileyeceğiniz zamana kadar.
1-Toprağı bol büyükce saksıda olması
2-Kök budamasını bu saksıya uyacak şekilde ve çürüyen köklere öncelik verilerek minumum düzeyde yapılması ağacınızın hızlı adımlarla bonsaileşmesini sağlar.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2006, 23:56   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
İnsanlar çoğu zaman merdivenin alt basamaklarını tırmanmadan birden üst basamaklara sıçramaya çalışır. Bunun da en büyük nedeni tabi ki, sabırsızlık. Ama basamakları sırayla çıkması gerektiğini anlaması için bazen hata yapması gerekir. Bence bu herkesin yapması gereken hatalardan. Bonsaiye başladığımda benim de en sık yaptığım hataydı. Bu hatanın bana öğrettiği en büyük şey ise sabır oldu.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2006, 08:23   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Bu konuda bende bir hata yapacaktım başlarken ama işe başlamadan önce forumun hepsini okumuştum, bu sayede kurtardım. Şu anda bonsai saksım bile yok. Ve eğer bir gün hep birlikte bir sergi açmayacaksak, almayada niyetim yok. Ben ve bonsai adaylarım gayet rahatız.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2006, 12:22   #6
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Sen yinede sağına soluna bakarak ol. Şimdiden saksı toplamaya başla. Bonsai saksısına dikmesen de saksın bulunsun. Belli mi olur sergi açarız bir gün.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2006, 12:24   #7
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bonsaiseverin konusunu sabote etmiş gibi olmayayım. Saksı görmek istiyorsanız saksı alın evinizin bir köşesinde bulundurun ama ağaçlarınızı bonsai saksısında görmek için acele etmeyin. Bırakın ağaçlarınız bonsai olsun. Emin olun geniş saksılarda daha çabuk bonsai olacaklar. Bonsai saksısına dikilmiş olmaları bonsai olduklarını göstermiyor hem de büyümelerini yavaşlatıp bonsai olmalarını erteliyor.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2006, 15:14   #8
Ağaç Dostu

Saksı mesele değil. O işi hallettim ben. Bir ay önce bir yapı markette seramik(tam olarakta seramik değil ama tuğla gibide değil, şimdi tam anlatamıyorum) saksı altlıkları buldum. Otuz cm çapında. O an için yapacağım projede o lazımda yoksa değişik büyüklük ve derinliklerde vardı. Bir tane aldım. Kırılma riskine rağmen gözlük takıp matkapla delinip delinemeyeceğine baktım. Zor da olsa deliniyor. Buraya bir resmini ekleyeyim.

Eski 17-10-2006, 15:19   #9
Ağaç Dostu

Arka plan biraz kötü ama idare edin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg adsız.JPG (22.4 KB, 335 views)
Eski 01-04-2007, 12:01   #10
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktars Mesajı Göster
Bonsai saksısı genelde ağacı sergilemek için kullanılır. Eğer ağacımız istediğimiz forma ulaşmamışsa normal derin saksıda olması ağacın gelişimi açısından daha iyi olur.
Sayın oktars istenen forma ulaşmış bonsai adaylarını bonsai saksılarına almak gerekirmi.Yani geniş saksılarda veya toprakta kalmaları sakıncalımı.?Ne bileyim kalın dal çıkarır kesmek zorunda kalır oda çirkin görünür.Benim onun gibi bir begonvilim var.Zapdedemiyorum kalın dallar çıkarıyor her seferin de kesmek zorunda kalıyorum.Belki kökleride küçük saksıya alınmıyacak kadar kalınlaşmıştır.Her bonsai adayı sadece sergilemek amacıyla mı küçük saksıya alınır.Gelişmesini tamamlayanların muhakkak bonsai saksısına alınmasımı gerekir?

Düzenleyen bonsade : 01-05-2007 saat 22:07
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 13:11   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sgorunus, bonsaide istediginiz tarzdaki agaclarin, yterli bir duzeyde oldugunu dusunuyorsaniz ve uygun bir saksi bulmussaniz, agacinizi bonsai saksisina alip ona artik yapacaginiz calismalari bonsai saksisida iken yaparsiniz,

Agaciniz gelismisse ve bazi nedenlerden dolayi onu bonsai saksisina alamiyorsaniz, genis bir saksida olmasinin bir sakincasi yoktur. Iistemediginiz yeni cikan surgunleri cikarkenden budarsaniz kalin dal olmiyacaktir, agacinizi istediginiz gibi kontrol etme sizin elinidedir[2-3 yilda bir kok budamasi yapmayi da unutmayiniz]
kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 22:23   #12
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

kurtuldu

Acemilik işte .Alibey dediğiniz çıktı bak gelinduvağı karşımda bana gülüyor.Küçük saksıya alacağım diye kalın köklerini kesmiştim.Hatta hiç kök diye birşey kalmamaıştı.Gelin duvağının köklerinin hasas olduğunu öğrenince çok üzülmüştüm.Mine hanımın tavsiyeleri işe yaradı, önerdiği toniği harfiyen tam ölçüsünde uyguladım.Şimdi bonsai saksısına almada ve şekil vermede yardıma ihtiyaç var.Bonsai adaylarının hepsini bahçeye diktim saksıya alma zamanlarını artık öğrenmiş bulunuyorum.Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bahçe 066.jpg (25.2 KB, 204 views)

Düzenleyen bonsade : 07-05-2007 saat 12:04
Eski 02-05-2007, 13:36   #13
Ağaç Dostu

Merhaba Sgorunus, gozunuz de aydin olsun. Gelin duvagi ne guzel cicege durmus[Masallah].
Tum calismalarinizin bunun gibi basarili olmasini dilerim.

Eski 04-05-2007, 18:13   #14
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Ali bey.Gelin duvağı söküp dikmiye gelmiyor.Eğer gövde ince ise kuruma ihtimali var.Bahçede şekillendirdiğim iki çeşit gelin duvağı Antalyada bu sene kışı atlatamadı .Beş senelik şekilledirme ve emek boşa gitti.Kışa girerken saksıya almak gerek.Denemek için iyi ki dört adedini saksılamıştım.Düz taş üzeri tekniğinde olanı olduğu gibi bahçeye diktim.Öğrettiğiniz düz taş üstu tekniği olduğu gibi bahçeye dikip şekillendirip tekrar muhafazaya almak bonsai için bulunmuş çok akıllıca bir yöntem.Böyle olunca saksıya almak hiç sorun diğil.Böylece bonsai yapmanın en büyük sırrını sayeniz de öğrendim.Türk bönsaisinde artık bu en önemli yöntemle tarih oldunuz,sizii candan tebrik ediyorum.

Düzenleyen bonsade : 07-05-2007 saat 12:06
Eski 06-05-2007, 13:18   #15
Ağaç Dostu

Iyi gunler Sgorunus, sizlerle bildiklerimi, ogrendiklerimi ve deneyimlerimi paylasiyorum ki hizli bir sekilde bonsai Turkiyedeki yerini alsin diye.
Sizlerin , yazilanlari burada birakmayip, pratige gecirmeniz ve deneyimlerle olumlu sonuclar almaniz beni sevindiriyor. Bonsaide olumlu deneyimlerinizi gorduk sonra verdigim emegin bosuna olmadigini bilmek de ayrica bana mutluluk veriyor.

Tum bonsai yapan dostlarima kolay gelsin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024