agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2014, 23:16   #211
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
zelkova türü bonsaimin özel bir bakımı varmı

zelkova bonsaimi eşim hediye almış bana
özel bakımları nedir diye önerilerinize sunuyorum işte resmi önerilerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai.jpg (72.8 KB, 335 views)
habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 10:17   #212
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn habiş,

Bu ağacın güneş isteği çok fazla değildir, nemli toprakları ve yağışlı tropik iklim koşullarını sever, bu sebepten Japonya ve Çin gibi uzakdoğu ülkelerinde sıkça rastlanan bir ağaçtır. Soğuğu pek sevmezler, aşırı soğuk yerlerde sağlığı bozulabilir veya ölebilir de. Aslına bakacak olursanız çok sıcağı da pek sevmezler

Bunlardan yola çıkarak uygun bir ortam hazırlamalısınız.

Eğer bonsai ile ilgilenmeye devam etmeye karar verirseniz bonsai bölümümüzdeki diğer teknik bilgiler içeren başlıkları iyice incelemenizi öneririm. Çünkü bir ağaca bakmak veya beslemek onun bonsai olarak aynı şekilde kalacağı anlamına gelmez. Eğer ağacın bakımına özen gösterirken, bonsaide uygulanması gereken teknikleri göz ardı ederseniz, ağacınızın şekli bir süre sonra bozulmaya ve kötü bir görünüm almaya başlayacaktır.

Saygılarımla

habiş ve meyremkc beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 20:35   #213
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Merhaba Sayın Sakaki teşekkür ederim genel bakımı anladım ama bonsaim gördüğüm kadarıyla yaprak döküyor mevsimden dolayımı acaba birde gövdesini inceliyorum sanki suyu tepeden dökülmüş gibi gövde rengi kararmış ama sağlıklı yemyeşil yapraklar birer tane dökülüyor birde saksısı oldukça küçük hani yemek yeriz ya öyle tabak gibi böyle göründüğüne bakmayın zaten siz tahmin etmişsinizdir boyutunu yaprak dökünce hemen aklıma saksı değiştirmek geldi ama hazırlığımda yok açıkcası kayalı bir bonsai tahmini kaç senedir bu saksısında onuda bilmiyorum ve değiştirip değiştirmemekde kararsız kaldım ayrıca bilgi eksikliğim de var hangi mevsimde saksı değiştirilir bilmiyorum ben en iyisi bir göz atayım birde zelkova için nasıl bir besin almalıyım ne kadar veilmeli bakıyorum ama yeterli bilgi elde edemedim belki daha çok okumam gerekiyor ama yardımlarınızı esirgemeyin lütfen cevabınız için çok teşekkür ederim Saygılarımla

Düzenleyen habiş : 08-01-2014 saat 21:12 Neden: ilave
Eski 08-01-2014, 22:33   #214
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habiş Mesajı Göster
Merhaba Sayın Sakaki teşekkür ederim genel bakımı anladım ama bonsaim gördüğüm kadarıyla yaprak döküyor mevsimden dolayımı acaba birde gövdesini inceliyorum sanki suyu tepeden dökülmüş gibi gövde rengi kararmış ama sağlıklı yemyeşil yapraklar birer tane dökülüyor birde saksısı oldukça küçük hani yemek yeriz ya öyle tabak gibi böyle göründüğüne bakmayın zaten siz tahmin etmişsinizdir boyutunu yaprak dökünce hemen aklıma saksı değiştirmek geldi ama hazırlığımda yok açıkcası kayalı bir bonsai tahmini kaç senedir bu saksısında onuda bilmiyorum ve değiştirip değiştirmemekde kararsız kaldım ayrıca bilgi eksikliğim de var hangi mevsimde saksı değiştirilir bilmiyorum ben en iyisi bir göz atayım birde zelkova için nasıl bir besin almalıyım ne kadar veilmeli bakıyorum ama yeterli bilgi elde edemedim belki daha çok okumam gerekiyor ama yardımlarınızı esirgemeyin lütfen cevabınız için çok teşekkür ederim Saygılarımla

Bu arada fotoğrafa daha önce dikkatli bakamadım sanırım, şimdi fark ettim kusura bakmayın, bitkiniz sanırım fukien tea, zelkova değil

Eski 08-01-2014, 22:44   #215
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bu arada fotoğrafa daha önce dikkatli bakamadım sanırım, şimdi fark ettim kusura bakmayın, bitkiniz sanırım fukien tea, zelkova değil
ama getiren neden zelkova dedi acaba bunlar yaptıkları işide bilmiyorlar uydurmuş olmalı bende bakıyorum görsellerde ve zelkovanın yaprakları daha farklı herhalde farklı bir türü diyordum teşekkürler nasılda zelkova diye benimsemiştim

Eski 13-01-2014, 16:47   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2010
Bonsaimi yeni aldım sulama ve bakım konusunda bilgilerinizi paylaşırmısınız

herkese merhaba,

Geçen gün koçtaştan aldığım bonsaim eve gittikten 2 gün sonra mantar hastalığına yakalandı. dün olduğu gibi toprağını değiştirdim. herhalde bitkimi kurtarmışımdır. Bİtkimi araştırdım ginseng türü imiş inşallah doğrudur. bunu nasıl sulamalıyım herkes farklı şeyler söylüyor. Yüksek bilgilerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

saygılarımla.

kaanarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 17:12   #217
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaanarda Mesajı Göster
herkese merhaba,

Geçen gün koçtaştan aldığım bonsaim eve gittikten 2 gün sonra mantar hastalığına yakalandı. dün olduğu gibi toprağını değiştirdim. herhalde bitkimi kurtarmışımdır. Bİtkimi araştırdım ginseng türü imiş inşallah doğrudur. bunu nasıl sulamalıyım herkes farklı şeyler söylüyor. Yüksek bilgilerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

saygılarımla.
Merhaba sn kaanarda, aramıza hoş geldiniz.

Şu başlıklardaki konuları baktınız mı:
Bakım ve tedaviler - agaclar.net
Bonsai ile İlgili Makaleler - agaclar.net
Bonsai ağaç türleri - agaclar.net
Yeni başlayanlar için yardım - agaclar.net

Bu bölümdeki sayfalarda aradığınız soruların cevapları ve sizden önce benzer ağaçlardan alanların paylaştıkları deneyimleri bulunmakta.

Tekrar hoş geldiniz.

Eski 11-05-2014, 19:46   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2014
sulama

Merhabalar, ikeadan büyük bir hevesle aldığımız bonsaim için nasıl sulayacağım konusunda endişelerim var. Alalı bir hafta oldu, üç defa altındaki tabağa yarım su bardağı su döktüm, ertesi gün baktığımda hiç su yoktu tabakta. Forumlarda bonsai ağacını üstünden su dökerek sulamak gerektiği yazıyor, ancak benim ağacımın toprağı halı gibi yeşil bi bitki örtüsü ile kaplı, sanırım dekoratif olsun diye öyle hazırlamışlar o nedenle üstünden döktüğüm su direkt emilmeden tabağına aktı, saksını altında iki büyük drenaj deliği var oralardan saç şeklinde kökler çıkmış, örnek olarak birkaç fotoğraf ekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: gif 2bonsai.GIF (58.8 KB, 286 views)
Dosya Türü: gif bonsai.GIF (47.1 KB, 282 views)
nilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 20:13   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2014
Bonsaimin Türü Nedir?

Merhabalar,

Foruma yeni üye olmakla beraber, bonsai daha doğrusu bitki bakımı konusunda da oldukça acemi olduğumu söyleyebilirim. Diğer konuları taradım; fakat, bana hediye olarak gelen bonsainin türü hakkında bir bilgiye ulaşamadım ya da gözümden kaçmış olabilir. Fotoğraflarını eklediğim bonsainin türü nedir acaba? Türünün dışında, şu anki durumu sizce nasıl; saksı büyüklüğü, toprağın yeterliliği gibi? Son olarak, yaprakları açık yeşil hatta sarı renkte ve oldukça sert-kırılgan, sizce bu normal midir?

İlk sorum oldukça uzun oldu, katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 02.jpg (66.7 KB, 298 views)
Dosya Türü: jpg 03.jpg (32.2 KB, 298 views)
Dosya Türü: jpg 04.jpg (64.8 KB, 305 views)
Dosya Türü: jpg 05.jpg (61.8 KB, 297 views)
Dosya Türü: jpg 01.jpg (66.5 KB, 294 views)
sekiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 09:13   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2011
Merhaba. Benim ismim Merve Çilesiz.
Bir tane bonsaim var şu an onun için endişeleniyorum.
Kökleri görünmeye başladı.
Saksısını mı büyütmem gerekiyor?
Ne yapmalıyım bilemiyorum.
Bu konuda bana bir yol göstermenizi rica ediyorum.
Teşekkürler

IMG_20140530_095618.jpg

Pachira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 13:21   #221
Ağaç Dostu

meetoo's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Sn pachira eğer iyi bir bonsai toprağı karışımı (bu konuda forumda ciddi tavsiyeler vardır bunlardan yararlana bilirsiniz ) hazırlaya bilirseniz saksı değiştirmenizde bir sorun olmaz ... iç mekan bonsai olduğundan belirli bir dönemi olacağını sanmam ...

Sakaki beğendi.
meetoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 11:51   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2014
Hazır bonsai alanların soruları

merabalar arkadaşlar. Geçen gün ikea dan aldıgım bonsai. Türü ve bakımı hakkında hiçbir bilgim yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
20140602_123006.jpg
20140602_123016.jpg
20140602_123023.jpg
20140602_123034.jpg

erca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 13:57   #223
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Merhabalar Sn. erca, şu başlıkta gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Fukien Tea

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 10:03   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2014
peki fotoğraflarını göndermiş oldugum bu fukien tea yi ne şekilde budayabilirim veya şekillendirebilirim. Fukien Tea başlığına yazdım bu konuyu fakat görülmedi sanırım. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

erca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 13:22   #225
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erca Mesajı Göster
peki fotoğraflarını göndermiş oldugum bu fukien tea yi ne şekilde budayabilirim veya şekillendirebilirim. Fukien Tea başlığına yazdım bu konuyu fakat görülmedi sanırım. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
İlgili konuda yardımcı olmaya çalıştım.

Kolaylıklar dilerim.

Eski 13-06-2014, 02:09   #226
Yeni Üye

Akay Sakarya's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Merhabalar, bonsai hayranlığı bende de başladı. Bilgisizlikten maalesef tohum aldım. Bi sürü aldım ve sonra biri hariç hepsini iptal ettirdim. Ektim çıkarsa artık. Haftaya ormana keşfe gideceğim. Aldığım tohumda çok güzel ve çabuk büyüyormuş kırmızı yapraklı. Çok araştırma yaptım çok fazla kafa yordum. Tohumu bekleyene kadar biraz alıştırma yapmam gerekiyor diye düşünerek keşfe çıkma kararı aldım (:

shellomen beğendi.
Akay Sakarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 07:44   #227
Yeni Üye

shellomen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Bende sizin gibi hızlı bir giriş yapmıştım ama araştırdıkça işin rengi değişti. Bu dünya çok değişik bir dünya imiş. Ama çok harika bir dünya Kolay gelsin

Sakaki beğendi.
shellomen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 21:52   #228
Yeni Üye

Akay Sakarya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shellomen Mesajı Göster
Bende sizin gibi hızlı bir giriş yapmıştım ama araştırdıkça işin rengi değişti. Bu dünya çok değişik bir dünya imiş. Ama çok harika bir dünya Kolay gelsin
Aynen öyle çok farklı bir dünya. Dün meyvelerine baktığım ağaçların şimdi gövdelerine bakar oldum. Nar ağacından yapmayı düşünüyorum fidan ayarlıcam. Malzemeleri aldım bi saksı kaldı. Annemin 2 renkli bu kenarlar için çalılar oluyor ya onlardan var onlar bodurlaşırmı bilmediğim için cesaret edemedim. Şimdilik ön aşamalardayım sahip olmak için çabalıyorum bakalım.

Sakaki beğendi.
Eski 14-07-2014, 09:19   #229
Yeni Üye

Akay Sakarya's Avatar

ektiğim tohumlardan hiç birşey çıkmadı iyi ki denemeden almamışım. Şimdi annem bana bitane ayarlamış ne ağacı olduğuna dair hiçbir fikrim yok ama gayet güzel bir ağaç olduğunu düşünüyorum. Şimdi ona bir saksı ayarlayacağım.

Sakaki ve shellomen beğendi.
Eski 11-03-2015, 14:57   #230
mgb
Yeni Üye

mgb's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2015
microcarpa ficus

arkadaşlar selamlar..

yaklaşık 2 haftalık bonsai meraklısıyım..henüz yolun başındayım, her ne kadar forumu okuyup kendimi geliştirmeye çalışsam da fazla bilgiden dolayı kafa karışıklığı içerisindeyim..

bugün ikea'da microcarpa ficus denilen, şişman köklü bitkiyi gördüm ve tip olarak hoşuma giden bir tanesini satın aldım..plastik, dandik bir saksı var, onu değiştirmem lazım..nasıl (yayvan-derin-toprak-plastik vs.) ve ne büyüklükte bir saksı tavsiye edersiniz?..kök budaması yapmalı mıyım?..üzerindeki dallar bir hayli yapraklı ve uzun..budamalı mıyım?..fotoğrafını koyuyorum, paint ile çizebilmeniz mümkün mü nerelerinden budayacağımı?..sulama sıklığı ve yöntemi nasıl olmalı?..
son soru: konum olarak doğru bir yerde midir?..kuzeye bakan, doğrudan güneş ışını almayan aydınlık bir pencerenin önünde, kaloriferin yakınında..

biliyorum çok soru sordum ama kafam çok karışık..yardımcı olursanız sevinirim..teşekkür ederim..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20150311_145850.jpg (22.6 KB, 172 views)
Dosya Türü: jpg 20150311_145857.jpg (26.1 KB, 171 views)
Dosya Türü: jpg 20150311_145910.jpg (22.8 KB, 171 views)
mgb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 15:35   #231
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mgb Mesajı Göster
arkadaşlar selamlar..

yaklaşık 2 haftalık bonsai meraklısıyım..henüz yolun başındayım, her ne kadar forumu okuyup kendimi geliştirmeye çalışsam da fazla bilgiden dolayı kafa karışıklığı içerisindeyim..

bugün ikea'da microcarpa ficus denilen, şişman köklü bitkiyi gördüm ve tip olarak hoşuma giden bir tanesini satın aldım..plastik, dandik bir saksı var, onu değiştirmem lazım..nasıl (yayvan-derin-toprak-plastik vs.) ve ne büyüklükte bir saksı tavsiye edersiniz?..kök budaması yapmalı mıyım?..üzerindeki dallar bir hayli yapraklı ve uzun..budamalı mıyım?..fotoğrafını koyuyorum, paint ile çizebilmeniz mümkün mü nerelerinden budayacağımı?..sulama sıklığı ve yöntemi nasıl olmalı?..
son soru: konum olarak doğru bir yerde midir?..kuzeye bakan, doğrudan güneş ışını almayan aydınlık bir pencerenin önünde, kaloriferin yakınında..

biliyorum çok soru sordum ama kafam çok karışık..yardımcı olursanız sevinirim..teşekkür ederim..

Merhaba sn mgb,

Aramıza hoş geldiniz.
Aldığınız bitkinin ficus microcarpa değil ficus ginseng olduğunu düzelterek başlayalım.
Yukarıda bir hayli çok soru sormuşsunuz
Yeni başlayan birisi olarak kafanızda daha da fazla soruların olması gayet normal ama bunların hepsine bir mesajla kısaca cevap vermek hem mümkün değil, hem de her sorunuzu ilgili başlığı bularak sormanız gerekiyor.

Örneğin:
- Bitkinizin türünü öğrenmek için: Bonsaisinin türünü öğrenmek isteyenler
- Kullanılacak toprak hakkında bilgi için: Bonsai için kullanacağınız toprak hakkında bilgiler
- Biçimlendirme/şekil vermeyle ilgili sorularınız için: Biçim verme teknikleri - agaclar.net
- Bonsai adayınız hakkında diğer arkadaşların fikrini almak ve bitkinize bir başlık açmak için: Market Bonsaileri - agaclar.net
vs...

Aksi halde, hak verirsiniz ki forumdaki hangi bilginin nerede olduğunu bulabilmek ve bunlardan faydalanabilmek üyelerimiz için imkansız hale gelir.

Bir önemli tavsiyem de sorularınız için ilgili başlığı/konuyu bulduğunuzda sorunuzu sormadan önce o konuyu ilk mesajdan başlayarak okumanızdır, zira soracağınız soruların çoğu büyük ihtimalle önceki mesajlarda yazılı bilgilerin içinde mevcuttur. Okumayı sevmeyen bir toplumuz, kabul ediyorum ama bu şekilde forumdaki bilgilerden maksimum seviyede istifade edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Tekrar hoş geldiniz aramıza!

Eski 11-03-2015, 17:41   #232
mgb
Yeni Üye

mgb's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn mgb,

Aramıza hoş geldiniz.
Aldığınız bitkinin ficus microcarpa değil ficus ginseng olduğunu düzelterek başlayalım.
Yukarıda bir hayli çok soru sormuşsunuz
Yeni başlayan birisi olarak kafanızda daha da fazla soruların olması gayet normal ama bunların hepsine bir mesajla kısaca cevap vermek hem mümkün değil, hem de her sorunuzu ilgili başlığı bularak sormanız gerekiyor.

Örneğin:
- Bitkinizin türünü öğrenmek için: Bonsaisinin türünü öğrenmek isteyenler
- Kullanılacak toprak hakkında bilgi için: Bonsai için kullanacağınız toprak hakkında bilgiler
- Biçimlendirme/şekil vermeyle ilgili sorularınız için: Biçim verme teknikleri - agaclar.net
- Bonsai adayınız hakkında diğer arkadaşların fikrini almak ve bitkinize bir başlık açmak için: Market Bonsaileri - agaclar.net
vs...

Aksi halde, hak verirsiniz ki forumdaki hangi bilginin nerede olduğunu bulabilmek ve bunlardan faydalanabilmek üyelerimiz için imkansız hale gelir.

Bir önemli tavsiyem de sorularınız için ilgili başlığı/konuyu bulduğunuzda sorunuzu sormadan önce o konuyu ilk mesajdan başlayarak okumanızdır, zira soracağınız soruların çoğu büyük ihtimalle önceki mesajlarda yazılı bilgilerin içinde mevcuttur. Okumayı sevmeyen bir toplumuz, kabul ediyorum ama bu şekilde forumdaki bilgilerden maksimum seviyede istifade edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Tekrar hoş geldiniz aramıza!
aslında okudum çoğunu ama bu cinse ait bir mesaj göremediğim için bu yolu seçtim.. teşekkür ederim cevap için..

Sakaki beğendi.
mgb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 18:20   #233
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.mgb.
Sizde Ficus Ginseng rüzgarına kapılanlardansınız. Bu bitkiden bonsai olarak söz etmek büyük bir yanlış. Ziraa bu bitkinin bonsai'yle uzaktan yakından alakası yok. Bundan pek bir şeyde olmuyor. İnternette sadece 2-3 çalışma gördüm ama onlarda öyle müthiş çalışmalar değildi.
Amacım moralizi bozmak, hevesinizi kırmak değil. Anlatmaya çalıştığım; bonsaiye yeni başlayan biri olarak sizi doğru yöne yöneltmek.
Manisa Bonsai Toplantılarımıza bekleriz.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 22:07   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Hediye olarak gelen Juniperus Nana Bonsaim 2 aydır gayet iyi, uçları yeşil bir şekilde duruyordu. Rahatsızlanmam sebebiyle 10 gün kadar susuz kaldı ve kurudu.

Şimdi geri döndürmeye çalışıyorum fakat başarılı olamıyorum. Kurumaya devam ediyor ve yeni filiz vermiyor.

Sizce tamamen ölmüş müdür? yapabileceğim bir şey var mı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG-20150709-WA0010.jpg (61.3 KB, 139 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20150709-WA0009.jpg (60.9 KB, 136 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20150709-WA0011.jpg (60.7 KB, 135 views)
hellimlilevrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 22:24   #235
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Geçmiş olsun, umarım şimdi iyisinizdir.

Bu dönemde ağacınızın 10 gün susuz kalması ölümü için yeterli sebep malesef. Bir de bu türlerin bir sorun yaşamaya başladıklarında geri çevirmenin kolay olmadığını düşünürsek...

Yapabileceğiniz en iyi şey ağaca sürekli nem sağlamak, spreylemek. Sararmaya başlayan sürgünlerden umudu kesin, ama yeşil olan bölümler için az da olsa şans vardır.

Folyajı sürekli nemli tutun ama sakın ağaç susuz kaldı diye toprağını normalin üstünde sulamayın. Aslına bakarsanız ağacınız şu an sağlıklı olduğu dönemden daha az su kullanabilecektir, çünkü o suyu alacak kökleri kurudu. Şimdi ihtiyacın üzerinde sulamanız sadece o ölü kökleri çürütmeye ve sonuçta ağacı öldürmeye yarar, bu hataya düşmeyin. Ama topraküstü kısmı yapabildiğiniz kadar nemli tutun. Ağacınız köklerini onarmaya çalışırken bu sırada ihtiyacı olan nemin bir kısmını yapraklarından alabilir.

Bol şans dilerim.

Eski 12-07-2015, 23:14   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Çok teşekkür ederim.

Acaba kuruyan kısımları kesmek veya toprağını değiştirmek bir işe yarar mı? yarar ise hangi gübreyi ve toprağı almam daha iyi olur ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Geçmiş olsun, umarım şimdi iyisinizdir.

Bu dönemde ağacınızın 10 gün susuz kalması ölümü için yeterli sebep malesef. Bir de bu türlerin bir sorun yaşamaya başladıklarında geri çevirmenin kolay olmadığını düşünürsek...

Yapabileceğiniz en iyi şey ağaca sürekli nem sağlamak, spreylemek. Sararmaya başlayan sürgünlerden umudu kesin, ama yeşil olan bölümler için az da olsa şans vardır.

Folyajı sürekli nemli tutun ama sakın ağaç susuz kaldı diye toprağını normalin üstünde sulamayın. Aslına bakarsanız ağacınız şu an sağlıklı olduğu dönemden daha az su kullanabilecektir, çünkü o suyu alacak kökleri kurudu. Şimdi ihtiyacın üzerinde sulamanız sadece o ölü kökleri çürütmeye ve sonuçta ağacı öldürmeye yarar, bu hataya düşmeyin. Ama topraküstü kısmı yapabildiğiniz kadar nemli tutun. Ağacınız köklerini onarmaya çalışırken bu sırada ihtiyacı olan nemin bir kısmını yapraklarından alabilir.

Bol şans dilerim.

hellimlilevrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 17:51   #237
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Köklerle ve toprakla kesinlikle oynamayın, kalan sağlıklı kökler varsa onları da zedelersiniz.

Kuruyan bölümleri kesmenizin ağaca bir faydası olmaz. Bir süre sonra, eğer bu şoku atlatırsa zaten canlı kısımlarından yeni sürgünler verirken kuruyan kısımları tamamen sarartıp düşürecektir. O dönemde sararan kısımları siz de uzaklaştırabilirsiniz fakat ağaçta gelişimin başladığını görene kadar yapmanız gereken en önemli şey onu daha fazla kurutmamak. Gölgede dursun, sulama düzenine normal devam edin, yaprakları mümkünse günde birkaç kez spreyleyin.

Kolay gelsin.

Eski 20-07-2015, 11:30   #238
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Merhabalar
Bonsai olma adayı 3 fidandan sonra kendime engel olamadım, 1 tane de market bonsaisi aldım
Yapraklarının kenarı tırtıklı değil ama sanırım ağacın cinsi zelkova.
İzmir şuan çok sıcak, sizce köklerini ve toprağını hiç bozmadan daha büyük bir saksıya bu havada aktarmalı mıyım, yoksa kışı mı beklemeliyim?
Dalların yapısı ve yaprakların durumu bana çok sağlıklı güzel göründü, yoksa bu şekilde devam etmeliyim acaba

teşekkürler

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 13:22   #239
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Dallar çok yoğun ve karmaşık görünüyor. Böyle karmaşık ağaçlarda fotoğraftan sağlıklı yardımcı olmak çok zor. Ağacı illaki görmek ve dokunmak gerekir. Ama şurası kesin; budanacak ve seyreltilecek. Gerekirse radikal değişiklikler yapılacak.
Yinede ağaç hakkında bir kaç şey söylemeliyim; Şu an için gövdeye göre boyu aşırı uzun. Aslında mini bonsai olma niteliğinde ama tabii ticari olduğu için bunların pek bir önemi kalmıyor. Toprak yüzeyinde saçak kökler ileride güzel bir nebarinin habercisi gibi durmakta. Fakat üzerine az bir toprak örterek daha hızlı gelişmesini sağlayın.
Toprağı çok kötü; sadece torf kullanılmış gibi duruyor. Türünü belirledikten sonra ağacın özelliğine göre toprak değişim zamanında kaliteli bir karışım toprağa ekmelisiniz.
Şimdilik bu kadar. İyi çalışmalar.

Sakaki ve boguz beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2015, 21:57   #240
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Tesekurler.
O zaman agaci buyuk bir saksiya almiyorum, 10-11.aya kadar mevcut saksisinda devam edecegim.
Peki agacin turu tam olarak nedir, ben zelkova dedim ama dogru mu?

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, ficus

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024