agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2007, 16:09   #871
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
belki okullarda resim, müzik gibi derslerin yanı sıra bonsai teknikleri derside olur...

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 17:02   #872
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
10 seneye kadar , tel, saksı bulma sorunlarının kalmayacağını ve internet üzerinden sirariş verilebileceğini düşünüyorum

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 17:04   #873
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
10 seneye kadar, bir çok insanın bonsai tohumu diye bir şey olmadığını öğreneceğini umuyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 17:11   #874
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
İnatla satmaya devam eden kalır mı peki?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 17:20   #875
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İnsanlar kilosu 1 milyona sucuk olmayacağını da biliyorlar ama almalarına engel değil. Kilosu 1 milyona sucuk alan insanım olduğu sürece bonsai tohumununda bir pazarı olacaktır.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 13:41   #876
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Australia da bonsainin gecmisi yarim asirdan fazladir. Buna ragmen, pek ilgi gormemese de bonsai tohumu! satiliyor. Belki Turkiyede de boyle tohum satislari olacaktir.

Peki 10 yil sonra, Turkiyede bonsainin, resim ve heykel gibi bir sanat dali oldugu sizce kabul edilecekmi? yoksa 10 yil bunu kabul etmek icin cokmu erken?
Hepinize iyi gunler.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 13:51   #877
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
çok geç üstadım...bence 2-3 sene en fazla yeterli...yeterki su sorunumuz olmasın...

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 21:12   #878
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Bizlerde bu azim ve disiplinli çalışma olursa bence de on yıl çok geç

salvia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 08:53   #879
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Aslında bu konuya site sahipleri daha net cevap verirler diye düşünüyorum.Yani mesela bu site kaç yıl önce açıldı ve geçen zaman içinde şu anki üye sayısı kaç kişi.Bunu 10 yıl sonrası ile oranlayın aşağı yukarı sonuç ortada.Belkide sayımız çıkan orandan daha fazla olacak.Çünkü şu an bonsai meraklısı akadaşlar kendi bonsailerini çevrelerine gösterdiklerinde onlarda da bu konuya ilgi olacaktır.Benim çevremde çiçek merakı olan fakat menekşeden başka yetiştirecek bir bitki bilmeyen insanlar şimdi benim bir-iki bonsai denememe (bir de siz üstatlarımın çalışmalarını görseler) hayranlık duyuyorlar.10 yıl sonra mı belki her ilde bir bonsai kulübü bile olur.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 09:27   #880
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu doğru. çalışmalarımız arttıkça çevrede etkisi de artacaktır. Konuştuklarım arasında sık sık,"aa evet biliyorum, ama nerden bulunur, nasıl yetiştirilir bilmiyordum bu güne kadar" sözünü sık sık duyuyorum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 21:48   #881
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Ben yazdıklarınızı okuyorum ama bu sorunun cevabını hiç bilemediğim için burnumu sokamıyorum

Takipteyim yani

merdiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 19:38   #882

memet's Avatar

Merdiye, en sevdiğim huyum, herşeye burnumu sokmam, arada ters bakanlar olsa da umursamam. Bence en iyisi bu.
Aslında acemi bonsai yarışması asıl söylemek istediğim.
Hoş ve güzel bir iş olabilir.
Böyle bir şey yapabiliriz. İlk çalışmalar, genç bonsailer, en iyi telleme, daha neler neler.

Eski 13-04-2007, 20:01   #883
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

yuppiiiiiiii birisi yarışma mı dedi Rekabeti oldum olası severim ama hırs yapmam yarışma ne zaman

Eski 13-04-2007, 20:43   #884

memet's Avatar

Tamam, madem üstüne atladın konunun, site geleneği basit.
Kim bir konuya sarılırsa o üstünde kalır.
Organizasyonu yapmaya başlayabilirsin. Tek şart yeni başlanmış bonsailer olamlı.

Eski 14-04-2007, 11:57   #885
Ağaç Dostu

Herkese selamlar, Mardiye yukardaki konu herkese aciktir. Kimse burnunu sokmuyor. Dusunduklerini, bonsai icin neler olabilecegini kestirmeye calisiyor. Senin de bir dusundugun mutlaka vardir. Paylasirsan seviniriz.

Memet yarisma guzel fikir. Dur bakalim Salvia bu yarismayi nasil duzenliyecek.

Diger arkadaslardan da yorum bekliyoruz 10 yil sonra Turkiyede bonsai ne asamada olacak?

Eski 14-04-2007, 12:15   #886
Ağaç Dostu

Siz olsaniz nasil yapardiniz.

Arkadaslar, bir fidan bonsai yapilacagi zaman, tek bir tarz secilir ama o tarzdan once, agac uzerinde yapilan gozlemlerle o agacin bircok tarzda bonsai olabilecegi gorulur. Birinin gormedigi uygun bir tarzi bir baska kimse hemen farkedebilir. Sizlere tarz secme konusunda yardimci olacagini dusundugum. kucuk bir beyin firtinasi olusturmak istedim. Asagiya ekliyecegim bir kurtbagri fidanindan bonsai yapacagim. Sizlerin de bu fidana bakip nasil bir bonsai yapmaliyim diye fikir yurtmenizi istiyorum. Yapilacak her oneri, Herkesin gorusu onemlidir. Uc gun sonra budayip telleycegim bu agaci bir bonsai adayi yapmiya calisacagim. Kafamda yapacagim sekil olusmustur. Belki benim dusundugum sekle yakin dusunecek arkadaslar da olacaktir. Herkesin onerisini bekliyorum. Unutmayin burda yapacaginiz oneriler bir gun bonsai yaparken size gerekli olacaktir. Kolay gelsin.

Kurtbagri denemesi1.jpg
Kurtbagri

Eski 14-04-2007, 13:22   #887
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Ben olsam en alttaki üç yapraklı küçük dalı keserim.Sonra ilk yukarı dalın solundakini de keserim. Önde V şeklindeki dalların solundakini keserim. Arkasında yukarı dik çıkan dalı da keserim. En üstte direk yukarı çıkan dalı da keserim. Direk sağa çıkan dalı da keserim. Diğer temizlikleride yaptıktan sonra sağa doğru rüzgar stili için telleme yaparım

vekilori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 13:37   #888
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Üstadım biliyorum ki sizin kafanızdaki en doğru seçim.Çünkü hiç birimizin sizin gözünüzle bakamıyacağını biliyorum.Naçizane önerim;Eğri stil (Slanting) olabilir gibi.Ya da Şelale tarzı (Cascade)olabilir gibi.Tabii sağdaki açılı dal aşağıya tellenebilirse.Bükülmezse yukarıya çıkan noktadan budanıp çıkacak dallar aşağıya tellenebilir.bakalım başka arkadaşlar ne diyecekler.Sonuçta kendi fikrinizi de bizimle paylaşırsanız...

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 13:38   #889
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

iyi tatiller herkese:)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Herkese selamlar, Mardiye yukardaki konu herkese aciktir. Kimse burnunu sokmuyor. Dusunduklerini, bonsai icin neler olabilecegini kestirmeye calisiyor. Senin de bir dusundugun mutlaka vardir. Paylasirsan seviniriz.

Memet yarisma guzel fikir. Dur bakalim Salvia bu yarismayi nasil duzenliyecek.

Diger arkadaslardan da yorum bekliyoruz 10 yil sonra Turkiyede bonsai ne asamada olacak?
Hocam ,memet bey ben şimdilik sadece yarışmacı olarak katılsam daha iyi olacak....

Eski 15-04-2007, 13:56   #890
Ağaç Dostu

Herkese selamlar, arkadaslar benim secip yapacagim tarz en dogrusudur diye birsey olamaz. Herkesin dusundugu dogrudur. Burda onemli olan bir fidanin bonsai yapilmadan once tarz konusunda ne kadar cok secenegimizin oldugunu
ortaya koymak.

Uc gun sonra ben de dusunduklerimi soyleyip bonsai adayini resimlerle gosterecegim. Siz olsaniz, bu fidani hangi tarzda bonsai yapardiniz?

Mardiye yalniz izlemekle kalma, gorus ve onerilerini de paylas.

Eski 15-04-2007, 14:01   #891
Ağaç Dostu

Salvia, bu konu Memetle senin aranda. Memet sana izin verir hem yarismayi duzenle hem de yarismaya katil

Salviya yukardaki fidan icin nasil bir tarz dusunursun?

Eski 15-04-2007, 18:25   #892
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

iyi pazarlar..

Ali hocam ben sizin gibi usta bir bonsaici olsaydım aşağıdaki gibi çalışma yaprdım..Yalnız illaki böyle olacak değil tabi ki zaten sizin ağacınızda gövde şekillenmiş ve tarzını davet ediyor gibi.Ama kurallar dahilinde kalmak şartıyla herkesin yaratıcılığı farklıdır tabi sizinde en güzel tarzı bulacağınıza hiç şüphem yok..Kolay gelsin..

Eski 15-04-2007, 22:16   #893
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Hocam öncelikle ilk sorunuzu yanıtlamak isterim, geç de olsa. Türkiye de bonsai elbette ki çok daha falza ilgi çeken bir uğraş olma yolunda, çünkü yıllarca boş yaşamış bir millet olarak böyle uğraşlar tanındıkça istekli olanlar artıyor. İnsanlar televizyon izlemekten usanmış durumdalar. ( En az yarısı ) Ayrıca Türkiye insanı şehirlerde yoğunlaşıyor artık. Doğaya ve ağaca ölzem, merak artıyor. Bütün bunlar bonsai için ortamı hazırlayacak. Sizin kurtbağrı fidanı şelale tarzı için de uygun gibi. soldaki büyük dal yukarı, ana gövde sarkık şekilde olabilir. Bilmem doğru mu ?

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 13:08   #894
Ağaç Dostu

Selamlar arkadaslar, kurtbagri icin oneride bulunan arkadaslara tesekurler.
Vekiori'nin ruzgar yatigi tarzi, hos bir tarz olurdu. Ama ben ruzgar yatigi tarzi yapmis olsam, dallari saga dogru deyil de sola dogru egerdim, yani govdenin ters yonune. Dogada bu tarzda agaclar gormek mumkun ve cok guzel gorunuslari olur.

Cuce narin onerisi olan, egri tarz da seceneklerden birydi.

Salvia'nin onerdigi olu govde tarzi ile, hemen goz alacak, bir agac ortaya cikardi.Yalniz boyle bir tarz icin govdenin daha da kalinlasmasini beklemem gerekirdi.

Vyssera'nin ve Cuce Narin onerdigi, selale tarzi olabilirdi. Soldaki ince olan dal asagiya bukulebilirdi ve ya sert bir budamadan sonra, yeni cikacak surgunleri kullanip selale, ve ya sarkik tarz yapilabilirdi.

Kim bilir daha kac arkadas, bizim dusunduklarimizden deyisik tarzlar dusunmus, ya yazmiya cekinmis ya da baska nedenlerden yazamamistir. Olsun bir dahaki sefere daha fazla katilim olur. Ben inaniyorum ki yaptigimiz bu kucuk dusunce alis verisi, fidanlarinda tarz sececek olan arkadaslara, fidanlarina cesitli acilardan bakip, fidanlari uzerinde bircok tarz gormelerine neden olacaktir.

Bonsaide bir agacin saglikli yasayabilmesi icin, en buyuk etken kokler ise, bonsai saksisinda da agaci, guclu, heybetli gosteren govdedir. agacinizin iyi bir govdesi varsa, dal dizimini daha sonra istediginiz gibi gelistirebilirsiniz.

6-7 yaslarinda olan bu kurtbagrinin, saga giden govdeyi kirip, kurumus dal gorunumu vermiye, sol taraftaki govde uzerindeki istemedigim dalciklari budadiktan sonra, diger dalciklari da telleyip kivrimli dik tarz yapmiya calistim. Ilk dal sola, ikinci dal geriye, ucuncu dal saga, dorduncu dal one dogru ve yeni cikacak surgunleri de degerlendirecegim. Istemedigim yeni cikan surgunleri ise buyumeden cimcik alimla budayip dallarin gelismesini sagliyacagim.

2 yil sonra, cizimdeki gibi bir agac olacagini dusunuyorum. Daha ilerki yillarda ise dallar uzerinde bircok dalcik olusturup iyi bir bonsai olamasi icin calisacagim.
Agacin boyu 20cm kadar, saksi ise 10x8cm.

Bonsai tarz seciminde herkese cesitlilikler dilerim.

Kurtbagri denemesi2 001.jpg
Kokler ve dallar budanip, dallar tellendikten sonra.

Kurtbagri denemesi2 005.jpg
Kurtbagri bonsai saksisinda.

Kurtbagri denemesi2 006.jpg
!-2 yil sonra bu asamaya gelecegini dusundugum kurtbagri.

Eski 18-04-2007, 14:48   #895
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Aman Allahım
Hocam n'apmışsınız?

Açıkçası birkaç gündür bonsai gölgesine pek uğramamıştım, o yüzden de Ali Hocam, sizin fidanınızı da yeni gördüm. Tüm yazılanları yavaş yavaş okurken sizin fidan fotoğrafına da dikkatlice baktım ve henüz sayfanın sonuna gelmeden içimden şu geçti: "Bu Ali Hoca da amma zor (öğrenciler kazık der ) bir soru sormuş!" Çünkü fidan bana sanki çok belli bir forma sahipmiş, tek bir yöne elişmeyi adeta dikte ediyormuş gibi göründü. Hiç bir değişikliğe fırsat vermeyecekmiş gibi, ya da çok az değişikliğe fırsat verebilecek gibi diyelim.

Yine de kafamda şekiller canlandı ama sayfanın sonuna geldiğimde çok şaşırdım. Ben kesinlikle böyle bir şey düşünmezdim. Belki de ben bu konuda "görmemiş" olduğumdan bu kadar şaşırdım bilemiyorum ama daha öğreneceğim çok şey olduğu da açık . Buna da çok sevindim zaten

Yarışma meselesine gelince, açıkçası ben pek de sıcak bakmıyorum bu konuya.

merdiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 18:00   #896

memet's Avatar

Ben yarışma için bir şeyler yazdım mı?
Şöyle bir mesajlarıma baktım göremedim.
Yarışma kuralları bana kaldı görünüşe göre.
Kural basit, herkes katılıyor. Burada, yarışacak çalışmasını fotoğraflıyor.
Herkes istediği kadar oy veriyor istediğine.
Birden fazla konuda birinci seçiyoruz.
Sözgelimi, en iyi telleme, en güzel budama, en güzel düzenleme.
İsteyen yarışma konusu ve koşulları içnde fikrini söylüyor. Böylece yarışıyoruz.

Eski 18-04-2007, 21:20   #897
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Yarışma mı ? ne zaman ? Ben de varım

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 13:52   #898
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

Bence amatörlerle profesyoneller ayrı tutulmalı

Eski 19-04-2007, 14:07   #899
Ağaç Dostu

Merak etmeyin ben boyle bir yarismada sadece izleyici olurum yalniz yapacaginiz calismalari izledikten sonra soyleyceklerim olacaktir.

Eski 19-04-2007, 14:18   #900
Ağaç Dostu

Turkiyede 10 yil sonra bir cok insanin bonsai ile yakindan ilgilenecegini . Bonsaiye olan bu yakin ilgi bonsai yapanlarin, yasam tarzini etkileyip her seye daha bir baska bakmalarini, hep olumlu guzel seylerin one ciktigi bir tarzla yasamlari etkilenirken, bonsai yapanlarin cevresindekiler de bu olumlu yasamdan etkileneceklerini dusunuyorum. Hepinize kolay gelsin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024