agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2007, 22:20   #841
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Sağolasın Ebonsa, senin durum nasıl, ağaçlar nasıl?

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 14:51   #842
ebonsa
Guest

Sağol Vyssera abi, ağaçlar iyi de şu şimşirin yaprakalarını budamak ne zor bir işmiş ya... Ardıç daha mı iyi ne...

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 21:35   #843
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Şimşirin yapraklarını budayıp budayıp bitiremediğini okuduğumda bayağı gülmüştüm. Hakkaten de bitmez o. Aslında çok ilginç, uzaktan bakarken kolay görünüyo, ama hem uygun ağaç bulmak hem de şekillendirmek kolay değil. İşe bir de cehalet eklenince durum içinden çıkılmaz oluyo ) Ben sedir taraftarıyım, 4 tane sedir ağacım oldu, gövdeleri istediğim kalınlıkta değil ama gövdesi kalın olanlar da çok uzun kısaltılacak gibi değil. Fotoğraflarını çekemedim bile, Çok yoğun bu aralar.

Eski 19-03-2007, 22:22   #844
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Herkese iyi geceler. Buraya pek uğramıyorum ama işim düştü. Bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum.

Patronum evleniyor. Bauhause'da 1m boyunda bonsailer görmüştüm. Ben diyorum ki bu bonsailerden bir tane hediye olarak alsam, acaba bakabilirler mi? Bu güzel bir hediye mi olur, yoksa yazık mı olur?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 23:06   #845
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Yaw değerli bonsaikolik arkadaşlarım, ustalarım, büyüklerim bana bir şeyler oluyor. Sanırım ben feci şekilde bonsai saplantısına kapıldım. Biri bana şu ağaç ne güzel falan diyor, ben bir bakıyorum bundan fena bonsai olmaz diyorum Sonra nerede bir ağaç görsem, büyük, küçük farketmez direkt bonsai gözüyle bakıyorum Geceleri bonsailerle uğraşıyorum. Gündüzleri internetten devamlı bonsai sitelerine giriyorum. Arkadaşlarım, ya yine mi bonsai kafayı yedin sen diyorlar
Size de böyle şeyler oldu mu?.Sürekli bir şeylerin toprağını değiştirmek istiyorum, tellemek istiyorum, budamak istiyorum
Evde annem delirmek üzere sürekli dal parçaları ve toprak temizliyor)))
Yaw bir de ben müstakil bir evde olsam herhalde gördüğüm bütün ağaçları bonsai yapardım
Size de böyle şeyler oldu mu? Sanırım ben bir bonsai virüsü kaptım ve bunun bir tedavisi yokkkk...

seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 03:08   #846
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Seckyn, bonsai sevdasi iste boyle bir tutkudur, insani alir ucurur.
Yasadiklarin bir bonsai sevdalisi icin dogaldir. Bu tutkunun bir omur surmesini dilerim.

Bilmem gozune carpti mi, bonsai ve agaclara olan sevgi gibi, burada herkes Turkceye de ayni duygularla yaklasiyor mumkun oldugunca guzel bir turkce kullanmaya gayret ediyoruz.[ornegin yaw kullanmiyoruz]
Bonsaili gunlerin bol olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 07:46   #847
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Aybala yeni evlilere bonsai almak çok uygun olmayabilir. İlk günler özel ilgi isteyecek ağaç, onların aklı bir karış havada olacak. günlük yaşamları düzene girerken ağaç için iş işten geçmiş olabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 10:33   #848
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Ali hocam aslinda yazarken ben de dikkat etmeye calisiyorum ama bazen heyecandan yanlisliklar olabiliyor ******. Bundan sonra daha dikkatli olurum.

Düzenleyen seckayn : 20-03-2007 saat 12:32 Neden: yazim hatalari
seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 13:38   #849
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Seckayn, bu gece sabaha kadar, sedir bonsaisi yaptım rüyamda. Gündüzü geçtik gece de uğraşıyoruz. Annem de senin annen gibi, eve toprak taşıma diyor. Bir de balkondaki, fidanlar için, 'Ne yapacaksın oğlum bu kadar fidanla?' diyor. Şu an tek derdim bir düz taş bulmak, sonra imalata geçeceğim inşallah. kolay gelsin size de...

Eski 21-03-2007, 12:05   #850
Ağaç Dostu

Iyi gunler bonsai sever dostlarim.
Bir zamanlar ben de gunduz biraktigim yerden, gece ruyamda bonsai yapmiya devam ediyordum, yazdiklarinizi okuyunca kendi kendime gulumsedim. Bonsaide oyle bir guzellik cekicilik var ki insan uyurken bile beyni onunla ugrasiyor. Ruyada bonsai ile ugrasmak, bence bonsai ogrenmeye katkisi olan bir olay.[rahmetli teyzem anlatirdi bir yerden okumus, dikis makinasini yapan adam gelmis ignesinde takilip kalmis, igneye ipligi nasil gecirecegini bir turlu bulamamis,sonra ruyasinda igneye deligi normal dikis ignesinin oldugu gibi deyil diger ucunda actigini gormus ipligi de o ucundan gecirip dikis makinesini tamamlamis] Belki de bonsai de ruyalardan ogrenilecek seyler vardir.
Bonsaili ruyalariniz gercek olsun.

Eski 22-03-2007, 21:49   #851
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sağolun Ali hocam, gerçekten de bu uğraş, bu sanat ( henüz onun sanatçısı değilsek de ) insanı öyle etkiliyor ki, sanki ağaçlara şekil verirken, ruhunuza da şekil veriyormuşsunuz gibi.

Eski 23-03-2007, 22:24   #852

memet's Avatar

Bonsaisever arkadaşlar, ağaçlarımızı yaşatmak, şekillendirmek için uğraşırken yaşadığımız heyecan, mesajlarımızda yazım hatalarına neden olmamalı.
Forumda Türkçe kullanmına dikkat ediyoruz.

Dikkatinizi çekeceğini umarak bazı mesajları düzeltiyorum.

Zaten benim hatalarımda da başka arkadaşlar uyarıyor.

Düzenleyen memet : 23-03-2007 saat 22:24 Neden: yazım hatamı düzelttim
Eski 24-03-2007, 20:29   #853
Ağaç Dostu

titan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2006
Galeri: 31
Bonsai konusunda tecrübeli büyüklerime bir sorum var.

Ben daha doğru düzgün NORMAL bir ağaç bile yetiştiremedim. Zaten çok fazla da bir gayretim olmadı bu konuda... Ama bu bonsai işini yapabileceğime inanıyorum. Çünkü bitkileri az da olsa tanıyorum ve onlarla uğraşmak hoşuma gidiyor. Bonsai konusunda gerek sitemizden, gerekse diğer sitelerden bilgi almaya çalıştım.

Sizce hangi ağaçtan başlamalıyım?

(aklımda üzüm veya mor salkım var)

titan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 20:32   #854

memet's Avatar

İkisine birlikte başla. Güzel iki bonsai ile başlamış olursun dah iyi değil mi?

Eski 24-03-2007, 20:35   #855
Ağaç Dostu

titan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2006
Galeri: 31
Evet ama kolaydan başlamak istiyorum. Sonra zora doğru vites değiştireceğim.

titan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2007, 11:33   #856
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Görünce şaşırdım.

Saksı ararken bunları görünce şaşırdım.Ne güzel saksılar.Yapay bonsai ithal ediyorlarda .Birtek saksı ithal eden yok.İtahalatcı firmayı arıyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg yapay8.jpg (54.7 KB, 139 views)
Dosya Türü: jpg yapay9.JPG (67.0 KB, 138 views)
Dosya Türü: jpg yapay2.jpg (62.8 KB, 137 views)

Düzenleyen bonsade : 25-03-2007 saat 12:04
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 12:42   #857
Ağaç Dostu

Sgorunus, iyi gunler, Turkiyedeki seramik ve saksi yapimi, bircok ulkeyle yarisabilecek duzeyde oldugunu dusunuyorum. Onumuzdeki yillarda ithal saksilara gerek kalmadan, Turkiyede de bircok bonsai saksisi uretilecegine inaniyorum. Nedeni de Turkiyede bonsaiye olan ilgidir.
Hepinizin bonsaili gunleri bol olsun.

Eski 27-03-2007, 13:04   #858
Ağaç Dostu

Konu acilmisken deginmek istedim.
Bonsai yapacaginiz agaclari, hemen bonsai saksisina koymaniz gerekmiyor. Agacinizin daha iyi gelismesi icin, kendinizin yapacagi basit, sig tahta kutularda, agaclarinizi bir iki yil buyutup o tahta saksilarda sekillendirebilirsiniz[imkaniniz varsa ve agaclarinizi yere dikerseniz yerde de sekillendirip sonra saksiya alabilirsiniz
Yere dikeceginiz agaclari, yere dikmeden once koklerin altina duz bir levha yerlestirirseniz ornegin mermer veya tahta. Kokler altta duz zemin oldugu icin derinlemesine, asagiya dogru uzamiyacak, duz levha uzerinde yayilarak gelisecegi icin 2-3 yil sonra, agaci sokerken daha rahat sokeceginiz gibi kokler yayilmis olarak gelistigi icin de bonsai saksisina daha kolay alacaksiniz] Agaciniz gelisirken, bu ara sizlerin de, uygun saksi bulmak icin bol zamaniniz olacaktir. Sizler bonsai olacak agaclarinizi gelistirmeye calisin, agaclariniz hazir oldugu zaman mutlaka bu sure icerisinde saksi uretecek birileri cikacaktir.
Calismalarinizda kolayliklar dilerim.

Eski 28-03-2007, 09:17   #859
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Aslında seramikle uğraşan bir aileyiz.Tabi eğitimi ile ilgili.Saksı sıkıntım olacağını sanmıyorum.Hazırlıksız yakalandım.Tabi bonsai hakkında hiç bir yerden bilgi almadan kendi görüşümüz doğrulktusunda bansai yapmaya kalktık.Şimdi sayenizde doğru bilgiler aldık.Bonsai ihakkındaki görüşüm.Ağaç gerekli besini alamadan yaşlanmış onuda bu küçük hali ile saksıya almışlar gibi düşünüyorduk.Hatırlarsan tesbih ağaçlarını ben aç susuz üç sene büyütmeden saksıya almıştım.İncecik dalları ile resmi çizilmişti hani.Şimdi onlarıda bahçenin bir kenarına diktim.Siteye saksı resim lerini koymam diğer arkadaşlar görsün saksı şekilleri çeşitlensin yapacaklara örnek olsun diye.Ali bey sedir üzerinde çalışmak istiyorum yardım edersen .Boyuna büyümesin enine büyüsün yanı kalın gövde yapsın,atındaki mermer saksı büyük , sedirin kökleri saksının köşesinde kalıyor.Tabi yere de dikebilirim.Orda biçimlenip küçük saksıya sonra alırım.Dediğin gibi bahçeye dikilenlerin altına düz taş koyuyorum.Selamlar.

Düzenleyen bonsade : 01-04-2007 saat 12:37
Eski 02-04-2007, 12:59   #860
Ağaç Dostu

Herkese selamlar, Sgorunus seramikci bir aileyiz diyorsun ve bonsai ile ugrasiyorsun, bence hic vakit kaybetmeden bonsai saksisi yapmiya da el atmalisin. seramikci biri icin bonsai saksisi yapmak hic de zor olmasa gerek. Yapacagin bonsai saksilarinda basarili olmani dilerim.

Sedir ve ya baska agaclarin, yanlara buyuyup acilmasini istiyorsaniz, altaki dallari telleyip, yanlara egdikten sonra, agacin tepesini budayin yeni cikacak olan surgunleri de, surekli cimcik alimla budarken, yandaki genislemesini istediginiz dallar istediginiz foruma gelene kadar hic bir islem yapmayiniz[tel sarili dallari da kontrol etmeyi unutmayi] usten surekli budandigi icin agaciniz yanlara acilarak gelisecektir.

Eski 04-04-2007, 09:16   #861
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Faydalı oldu Ali Bey teşekkür ederim.

Eski 07-04-2007, 03:53   #862
Yeni Üye

Fraise's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
bonsai sabır işi sanırım buradan okuduklarımdan öğrendim tıpkı can dostum olan köpeğim gibi.imrenerek bakıyorum resimlerinize oysa ben böyle bir tutku olduğunu bilmiyordum hakkında bir forum sayfası açılacak kadar bir ilgi olduğunu tahmin bile etmiyordum.Şimdi bir bonsaim var ve adı "füzen" her ne kadar yanındaki kartta zelkova yazsada
okuduklarımdan anladım ki ilk başlarda kısa yaşıyorlarmış tecrübesizliklerimiz yüzünden...
ama ben ölmesin istiyorum...Eşimin hediyesi ve hayatımızın aşkımızın simgesi olsun dedik.
Dedim ya sabır işiymiş öğrendim derslerimi okumadığım kadar ilgiyle okuyup anlamaya çalışıyorum yazılanları...
umarım olur

Fraise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 10:03   #863
Otazca Bonsai

Giriş Tarihi: 03-09-2006
Merhaba Bonsai Severler, öncelikle yeni bir güne merhabe demek istiyorum. Çoğu bonsai severin sıkıntılarının bonsai saksısı, araç gereç veya toprak olduğunu görmekteyim ve ben bonsai işe ile profesyonel olarak uğraşmaktayım. şuanda elimde bonsai saksısı, makas, gübre ve toprak bulunmaktadır, gerek ben size saksı ebatları gönderebilirim gerekse siz bana bir ebat gönderin. Size resimde gönderebilirim. Bol doğalı günler diliyorum...

barisotazca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 10:14   #864
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Barış bunu sen hazırlayıp sunsana...

Özel boyut isteyenler ayrıca bildirir... Yoksa işin içinden çıkılmaz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 15:41   #865
Ağaç Dostu

Fraise selamlar, aramiza hos geldin. Bonsai bir sabir isi oldugu kadar da bir gonul isidir. Bonsaiye gonlunuz yatti ise, elinizdeki zelkova, askinizin simgesi olarak yasamaktan gayri, torunlarinizin torunlarina da, ask hikayenizi fisildar.
Tasarimci ve cizim yapmanizdan dolayi bonsaiyi daha cabuk ogrenmenizi dusunuyorum.
Bonsaili gunleriniz bol olsun.

Eski 08-04-2007, 14:33   #866
Ağaç Dostu

Herkese iyi pazarlar, Kis bitti oralara bahar geldi, yine de bonsai golgesine gelen arkadaslar tek, tük. Sanki bir cekingenlik var, bonsai sohbeti ya da başka bir konuda kimse sohbet etmek istemiyor.

Ben bir konu acayim herkesin de katilmasini bekliyeyim bakalim kimler katilacak.

10 yil once turkiyede bonsai yok gibiydi, simdi ise bonsaiye ilgi duyanlar ve bonsai calismasi yapanlar artiyor. Peki 10 yil sonra sizce bonsai Turkiye'de hangi noktaya ulasir.

Ben Turkiye disinda yasadigim icin bu soruya cevap vermesem ve tum cevaplari Turkiyede bonsaiye gonul vermis arkadaslardan beklesem olur mu?.
Hic bir gununuz bonsaisiz gecmesin.

Eski 08-04-2007, 14:40   #867
Ağaç Dostu

Cetecakal dedi ki, bu gunun ogrencileri cok caliskandir. Katiliyorum, bir yere varabilmek icin caliskan olmalari gerekiyor. Calisilmadan bir yere varilmiyor.
Yani bu gunun ogrencileri, yapilmasi gerekeni yapiyorlar.

Ben yinede Cetecakalin yetistirdigi o kadar cok agacin icerisine kucuk bir de bonsai katabilecegini dusunuyorum. Ne diyorsun Cetecakal

Eski 08-04-2007, 15:15   #868
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
en fazla 10 yıl içinde....sadece hayal ama olma ihtimali çok yüksek...
istanbul a 15 km uzaklıkta 100 dönüm üzerine kurulu ,bonsai üzerine bir fidancı olacak,burada değişik yamadoriler ve tohumlar,hazır bonsailer satılacak,ayrıca hiçbir aksesuar sıkıntısı olmayacak,bir çok Seramik firması ile anlaşıldığından saksı sorunumuz hiç olmayacak...
ayrıca istanbul'da en az 10 tane bonsai okulu ,ve çeşitli bonsai klupleri olacak...yılda iki kere bonsai yarışması düzenlenecek...Türkçe bonsai teknikleri kitabı Türk yazarlar tarafından satılacak ve iyi de olacak...
benim olmasını beklediğim en basit şeyler bunlar...
not:su sıkıntısı ,iklimsel sorunlar bu hayale dahil edilmemiştir..

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 20:37   #869

memet's Avatar

Bütün sanatlar gibi yavaş, ama kesin, gelişeceği belli bonsainin de.
Bir sürü gruplar klüpler, dernekler kurulacak daha. Ne sergiler ne etkinlikler olacak. Ama azimle, zamanla, yavaş yavaş.

Eski 09-04-2007, 14:39   #870
Ağaç Dostu

Iyi gunler bonsaiciler Nerelerdesiniz? Bir Tourkana, Bir de Memet'den baska kimse Turkiyede 10 yil sonra bonsainin hangi noktaya gelecegini, dusunen yokmudur? Talebe bonsaiciler, Ziraat muhendisleri, Emekliler, hekimler, Dis hekimleri, yoneticiler, Her meslekteki bonsai severler, Hanimlar, Beyler 10 yil sonra Turkiyede bonsai hangi noktada olacak, hangi noktada olmali, gorus ve dusuncelerinizi bekliyoruz. Unutmayin her gercek onceleri hayaldi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024