agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2006, 15:12   #151
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bu Perşembe Ankarada Acerpalmatumla (Uğur) sıkışık bir zamanımızda tanışma ve iki saat muhabbet etme imkanı bulduk
İki bonsai meraklısının bir araya gelmesi kadar güzel bir şey yok galiba
Bu kısa zamanda okadar çok bilgi paylaşımı oldu ki inanamazsınız.
Böyle bir birliktelikten sonra toplantıların önemi daha çok anlaşılıyor.
Ah, bir de Ali abi buralarda olsa

Acerpalmatum,
Acerler ve perlit için çok teşekkürler

dusunenadam beğendi.
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 15:56   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Doktorum bu ne muhteşem bir zeytin böyle.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 22:17   #153
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Zeytin için gelen yorumlara çok teşekkürler.

Dediğin gibi bonsaisever iki bonsaicinin biraraya gelmesi kadar güzel bir şey yok. Bir de biraraya geldiğin kişi Uğur abiyse bak o zaman güzelliğe.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 10:38   #154
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Aşağıdaki fotoğrafları Mersin'de Hacgediği yaylasında çektim.
Kaya üstünde bir ağaç. Doğal kaya üstü stili
Bonsaide doğada olmayan hiçbir stil uygulanmıyor.

Eski 30-10-2006, 11:15   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Ben Ankara'dan gidemedim sen İstanbul'dan gelip görmüşsün ne diyeyim. Bu cumartesi biz buluşacaktık Uğur abi ile ama olmadı. Uğur abi banada ayırdın değilmi perlit ve tohum?

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 12:32   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
herkese iyi gunler, Bonsaisever bonsai sevdalilarnin toplanmasi bilgilerin paylasilmasi, bonsainin geleceginden bahsedilmesi ,cok hos birsey mutlaka belli zamanlarda bunu yapmalisiniz. Bana gelince ben zaten aranizdayim, fiziken burda olsam bile.

Bonsaireff, dogaya ne guzel bakiyorsun, iste bonsainin buyulu bir yani da bu, insan bonsaiye sevdalandiktan sonra, dogada gozunu dort aciyor, hic bir kivrimi, oyugu, kuru dali, yapragi, surgunu, tasi ,topragi bocegi, kusu her canliyi vede insani gozunun araciligi ile yureginde goruyor.
bonsaili gunleriniz bol olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 12:46   #157
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Ali hocam çok doğru söylüyorsunuz. Bu ağacı araba ile yayladan dönerken göz ucuyla gördüm. İşte kaya üstü stili dedim. Anlık görüş bile onu farketmemi sağladı. Ertesi gün fotoğraf makinesi buldum sırf bu ağacı çekmek için oraya tekrar gittim.

Eski 30-10-2006, 23:45   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Yakın ilginiz için Teşekkürler arkadaşlar.

Birimiz hepimiz, hepimiz bir fidan için burada değilmiyiz...

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 07:47   #159
Ağaç Dostu

Kusura bakmayın, açık konuşayım ben bir fidan için burada değilim, benim aklımdan geçen daha çok fidan.

Eski 31-10-2006, 08:57   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Arkadaşlar dikkat ediyorum bonsai ile ilgilenen arkadaşların hepsinin gönlünde bir ağaç var mesala bonsaireef zeytine, acerpalmatum ve bonsaisever akçaağaca, Ali abi dışbudak , ben ve musubey'de ahlat ağacına tutkunuz. Diğer arkadaşları tam çözemedim şayet gönüllerinde ki ağacı söylerlerse memnun olurum
Çalışmalarımızı bu ağaçlar üzerinde yoğunlaştırırsak yaşadığımız tecrübelerin tekniğimizi geliştireceğini düşünüyorum.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 10:46   #161
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Ben hemen zeytin hakkındaki ilk izlenimlerimi yazayım:

Kökleri yüzeyel oluyor. Saçak kök yapma eğiliminde. Kök kısmında genişleme yapıyor. Buda konik şekilde çok güzel bonsai yapmayı sağlıyor. Genişlemiş kök bölgesinden her yöne kök veriyor, bu da saksıya adapte edilmesini kolaylaştırıyor. Ali hocamızın dediği gibi kök kısmındaki bütün kökleri kessen bile yeniden kökleniyor.

Sanırım biraz arsız. Bendekilerin çoğu zamansız sökmeme rağmen tuttu. (Siz yinede zamanında sökün.)

Yabani olanlarının yapraklarının küçük olması nedeniyle ideal bir bonsai olabileceğini söylememe gerek yok. Yaprak küçültme işlemine gerek yok yani.

Gövdenin her yerinden filiz verebildiği için yeni dal oluştururken sıkıntı yaşamıyorsunuz. Dallarını keserken gönlünüz rahat olsun.

dusunenadam beğendi.
Eski 31-10-2006, 10:46   #162
Ağaç Dostu

Aslında benim için ağaç o kadar önemli değil (tabi şimdilik çünkü henüz bonsailerim yok)Ben daha çok stil düşkünüyüm. Mesela hangi ağaçla olursa olsun orman stili beni mest ediyor. Penjing türü çalışma olsunda hangi ağaç olursa olsun. Ama ilerde bonsailerim olurda ben bu ağacı daha çok seviyorum dersem yazayım.

Düzenleyen murare : 31-10-2006 saat 10:50 Neden: Yazım yanlışı
Eski 31-10-2006, 11:53   #163
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese iyi gunler, Murare kisa bir zamanda olsa bonsai ile yurekten ilgileniyorsun, mademki orman tarzina bu kadar heveslisin, resimlerle bir calismani gorelim, hep birlikte, bu tarzi ogrenmen icin bizlerde onerilerimizi yazalim. ve sende guzel bir orman tarzi bonsai sahibi olursun. oyle cok agaca da gerek yok ilk calismani, 3,5 veya 7 agacla yapabilirsin. Ogrendiklerinizi uyguladiginiz surece bonsai yapmis olursunuz. Ogrendikleriniz yalniz kafanizda kaliyorsa ve bilgiler ellerinize ulasmiyorsa bonsai yapamazsiniz.
En guzel bonsailer sizlerin olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 12:00   #164
Ağaç Dostu

Bir kaç küçük ağaç bulur bulmaz yapacağımdan emin olabilirsiniz. Ne yazıkki bulduğum fidanlar ağaca benzemediği için şimdilik bir ormasn stilim yok.

Eski 31-10-2006, 16:15   #165
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Sevgili murare bulduğun fidanlar küçük olsun yeterli. Ağaca benzemesine gerek yok. Örneğini sağolsun Ali hocamız vermiş. ( orman)
Dikkat edersen Ali hocamızın fidanlarıda tek başına bonsai değil ama birlikte dikilince güzel bir orman stili oluşuyor. Bu fidanlara benzer küçük fidanlar bulup hemen başlayabilirsin. Bunları bulmakta çok zor değil. Çoğu fidancılarda kendiliğinden bitmiş küçük fidanlar oluyor. Para bile istemiyorlar. Önemli olan aynı cins olmaları.

Eski 31-10-2006, 18:53   #166
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktars
Diğer arkadaşları tam çözemedim şayet gönüllerinde ki ağacı söylerlerse memnun olurum
Daha önce bonsai olarak düşünmemiştim ama doğada en sevdiğim ağaçlar çınar ve tüm iğne yapraklı türlerdir. Sanırım ağaç seçimimi dev olanlardan yana kullanıyorum. Bonsai konusunda ise özel bir seçimim yok. Gözüme hoş görünsün, yerini yadırgamasın yeter. Ama stil olarak sorarsanız mini doğa derim.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 19:12   #167
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-10-2006
Ben Acer türlerini seviyorum , ama daha cesaretim yok onlara bulaşmak için.Stil olarakta bende mini doğayı seviyorum ama o tarz bir çalışma yapmak için yeterli tecrübeyi kendimde görmüyorum.Yavaş yavaş ilerlerim inşallah.

Tanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 21:22   #168
Ağaçsever

musubeyd's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2005
güzel bir konu..
bonsai sanatında 'türler', stillerden sonra, ikinci derecede üzerinde uzunca bahsedilmeğe değer bir konu bence.şekil ve muhteva, suret ve mana..

çeşitli ağaçlar üzerinde tecrübeler yapmış olanlar tür tercihinde bulunmada daha avantajlı olmakla birlikte sadece bonsai resimleriyle epey aşina olanlar bile azbuçuk bir tercih yapma durumuna gelebilir.ama dediğim gibi, stilden sonra gelen bir konu.asıl yine şekil! güzel olsun hoşuma gitsin de isterse karaçalı'dan olsun hiç farketmez.şekli güzel herhangi bir ağacı,favori türümden şekilsiz bir ağaca tercih ederim.

oktar gibi hakkında şiir yazamasam da ahlat favori türlerimden..tam bir bozkır ağacı, alıç ve ardıç gibi.(bozkırın yalnız ağacı deniliyor,oktar'ı hayran bırakan bir yönü de bu olmalı.) kurak,sert iklimlerde kolayca ayakta kalabilen dayanıklı bir tür.doğada bodur halde değişik şekiller alabiliyor.bu yüzden her stili denemek için uygun.onu tutmamın asıl sebebi de bu özelliği. derine inen kazık köklere sahip.tabi dezavantaj bu,fakat ağaç sökülürken kazık kökler uzun alınırsa tutma şansı çok yüksek.en iyisi etrafında çember açılıp, 1-2 sene sonra kaldırmak.yaprakları küçük.doğada, çok bodurlarda pek rastlamadım ama çalı halinde olanlarda çiçek ve meyve(ahlat) görülüyor.

musubeyd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 21:39   #169
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Zeytinin en sevdiğim yanlarından biriside kazık kökü yok

Tutmuş olan 2 zeytinimin resmini yollayayım:

Köke yakın gövde çapı 7 cm.Bunun hangi yönünü ön yapacağım karar veremedim.

Aşağıdaki de diğeri. İlk söktüğüm. Sonrasında daha kalın gövdelileri seçmeye başladım. Bunun gövde çapı 4.5 cm.Aslında yukarıya doğru giden kestiğim gövdede dallar vardı ve bonsai şekli vermiştim. Ama tutmaz diye sonrasında kestim. Önemli olan tutması. Sonrasında bonsai yaparız.

Eski 31-10-2006, 22:12   #170
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Mustafacığım zaten o uzun dallar gövdenin devamı olmayacak. Şimdilik böyleler. Önemli olan alt taraftaki konik gövde. Sonrası çok değişecek.

Aslında bunlar birşey değil. Hemen üst tarafımdaki dağa çıksam neler bulurumda bakma. Şimdilik ODTÜ arazisindeki bu zeytinlerle oyalanıyorum.

Eski 31-10-2006, 22:16   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Zeytini bende çok seviyorum fakat iklim problemi yüzünden pek cesaret edemiyorum
Bonsaireef zeytinlerin hayırlı olsun kardeşim bizede musubeyd ile ahlatlar kaldı

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 22:23   #172
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Burada yetişen **** Gemlikte yetişen zeytinin İstanbul'da sıkıntı yaşatacağını pek sanmıyorum ama ****** bu konuda bilgim yok.

Yalnız şunu söyleyeyim musubeyd ile aynı görüşteyim. Güzel görünen karaçalıyı bile severim. Seçici olsam bu kadar mine ile uğraşmazdım.

Eski 31-10-2006, 22:33   #173
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

reefciğim ben ikinci resimde olduğu gibi sola yatıkları nedense daha çok seviyorum
Ne güzel zeytinler bulmuşsun öyle.
Valla kıskanıyorum, gözüm kalır söyliyeyim

Eski 31-10-2006, 22:44   #174
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Amman kalmasın, ben hemen yarın sana da bir tane sökeyim. Nasıl gönderirim bilmiyorum ama gözün kalacaksa kendimde getiririm.

Eski 31-10-2006, 22:49   #175
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Kaptık yine ağacı
Sen besle, büyüt olgunlaşınca alırım emaneti

Eski 31-10-2006, 23:07   #176
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Dallarına şekil verip telleyeyim mi? Dik stil mi olsun, kıvrımlı mı yoksa yatık mı? Bileyimde ona göre sökeyim. Daha şekilde verilecek. Sonrasında zorlanmayayım. 10 yıl beklemeye razıysan benim için hava hoş.

(Bakarım ilerde güzel birşey olursa hemen yeni bir tane söker bak seninki bu derim. Söktüğümün resmini yollamayayım yoksa anlar bu. Karşılığında kaç ağaç alacağımın farkında da değil. )

Eski 31-10-2006, 23:09   #177
Ağaç Dostu

Bonsaireef olumsuz konuşan olmak istemem ama 3. fotodaki zeytin ölüyor gibi geldi bana. Yapraklar içe doğru kıvrılmaya başlıyorsa kuruyor manasına geliyor. Tutmayacak gibi... Nerden biliyorsun diye sorarsan; ben de bir tane kuruttum da.

Eski 31-10-2006, 23:17   #178
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Şule haklısın yapraklar kuruyor. Ama o ağaç tuttu. Nerden biliyorsun diyorsan yeni filizler veriyor.

Eski 31-10-2006, 23:24   #179
Ağaç Dostu

Çok iyi. Sevindim zeytin adına.

1. zeytin için yön olarak ilk fotodaki gibi diyorum. Ama sağa doğru giden kesik kısmın sonrası için ne düşünüyorsun merak ettim. Oradan çıkan filizle nasıl bir şekil verilebilir?

Eski 31-10-2006, 23:33   #180
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Aslında ben de 1 diyordum ama 2'de de az kesi izi var. Kararsız kaldığım için sordum zaten.

Sağ taraf için aşağıdaki gibi bir yöntem buldum. Pek düşünmemiştim ama o resimden sonra böyle yapılabilir diye düşündüm.
ilham.jpg
ilham2.jpg

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024