agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2010, 15:31   #1621
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Wink Carmona

Merhabalar,
1 yıldır eşim bir bonsaiye bakıyordu, ancak aşırı sıcaklarda bitki biraz sağlıksızlaştı. Bir Çin karaağacı. Eşimin odasında çok çiçekli bir kış geçirdi. Yazın oda çok ısınıyor, balkona çıkardık, alev sıcaklarda ise içeri sakladık. Yani çok yer değiştirdi yazın.

Aldığımızda zaten kalın olan dalları şu an iyice kalın durumda, küt küt uçları. Nasıl budama yapacağımıza dair bir bilgi bulamadık. Resmini foruma 1 yıl önce koymuştum, son hali ise şu şekilde. Nasıl budamalıyım önerilerinizi bekliyorum. Uygun keskiler Bauhaus'ta/Koçtaş'ta satılıyor mu?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 23102010032.jpg (35.9 KB, 323 views)
Dosya Türü: jpg 23102010033.jpg (43.1 KB, 323 views)
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 18:48   #1622
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yapraksız olan dallar canlı mı?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 20:02   #1623
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Bu bitki çin karaağacı değil, başka bir karaağaç da değil. Çin kuş üzümü (sageretia theezans) ya da carmona olması lazım. Bu türlerle çalışan arkadaşlar yanılıyorsam düzelteceklerdir.

Budama yapacağınız zaman bitkinize bir ön yüz belirleyip, çalışacağınız tarza göre, önden bakıldığında dallar birbirini kesmeyecek/örtmeyecek şekilde budama yaparsanız bitkiniz daha estetik duracaktır.

Herhangi bir keskin bahçe makasıyla budama yapabilirsiniz. Bahçe makası sağlamlığında keskin başka makaslar da işinizi görebilir. Budama makaslarını tüm yapı marketlerinde bulabilirsiniz.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 20:34   #1624
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef Mesajı Göster
Her yaşta telleme yapabilirsin.Ağaç yaşken eğilir.

Gövdeyi şekillendirmek için erken yaşlar daha uygun.Yaşı geçmiş bir gövdeyi şekillendirmek imkansız.
Pekiii......Limoniden bonsai olur mu bir, ikincisi yanıtınız evetse gövdesi 1 cm kalınlığında ve boyu da 50 cm civarı. Dalları ve gövdeyi telleye bilir miyim?

Yanıtınız için şimdiden teşekkürler...

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 22:27   #1625
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Limoni dediğiniz, limoni servi ise olur. Herhangi bir işlem yapmadan önce gövdesinin en az 3-4 cm olmasını beklemenizi öneririm.

Eski 24-10-2010, 00:29   #1626
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Sayın jeomeo,

Fotoğraflama imkanım olmadığından tarif etmeye çalışayım. Başka türleri de olduğunu bilmiyordum.

Rengi fıstıki ve yukarı doğru uzayan gittikçe sivrileşen bir görünüme sahip. Adına yakışır güzel de limoni bir kokuya sahip.

Belirttiğiniz kalınlığa ne kadar sürede erişir dersiniz?

Düzenleyen aygün : 24-10-2010 saat 00:54 Neden: ekleme
Eski 24-10-2010, 19:37   #1627
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Mazının da servinin de limoni kokulu ve belirttiğiniz renkte türleri var. Aslında çok da fark etmez, odunsu her bitki ile bonsai çalışması yapabilirsiniz.

İyi bakım ile büyük bir saksıda veya toprakta yetişen bir servi, 5-6 yılda yeterince kalın olabiliyor. Bitkiniz 2 yaşında olsa 2 yıl sonra çalışmaya başlayabileceğinizi düşünüyorum.

Bu süre içerisinde fidanlıklardan uygun fidanlar satın alarak çalışmalar yapabilirsiniz.

Eski 24-10-2010, 21:06   #1628
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Teşekkür ederim.

Eski 25-10-2010, 19:10   #1629
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Sayın jeomeo, bir soru daha

Tamam, daha kalın bir fidanla çalışmalıyım...

Peki bu arada limonimin tepesine yakın, gövdeyi bir karış kadar kısaltsam, alttaki minik sürgünleri de budasam, gövdenin daha hızlı kalınlaşması yönünde doğru bir uygulama olmaz mı?

Hatta daha da ileri gidip arkasından da dalları tellesem, o şekilde büyüse sakıncası var mıdır?

Düzenleyen aygün : 25-10-2010 saat 22:03 Neden: yazım kural.
Eski 26-10-2010, 10:39   #1630
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Budama kalınlaşmasına yardımcı olmaz, sadece bitkinizin enerjisini azaltır ve büyümesini yavaşlatır. Özellikle bitkinin en yüksek enerjiye sahip bölgesi zirvesidir.

Bitkinin ne kadar çok dalı ve yaprağı varsa o kadar hızlı gelişeceğini unutmayın. Özellikle yan dallar gövdenin kalınlaşmasına yardımcı olurlar.

Kalınlaşmayı hızlandırıcı bazı teknikler var. Dövmek, telle boğmak, altına düz bir plaka koymak, bıçakla çizmek gibi... Bunlar hakkında daha detaylı bilgi forumda bulunuyor.

Eski 27-10-2010, 07:57   #1631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Çok güzel agaçlar bende bonsiye başlamak istiyorum ancak nereden başlamalayacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.

Mesut AYDEMİR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 08:54   #1632
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Bu bitki çin karaağacı değil, başka bir karaağaç da değil. Çin kuş üzümü (sageretia theezans) ya da carmona olması lazım. Bu türlerle çalışan arkadaşlar yanılıyorsam düzelteceklerdir.

Budama yapacağınız zaman bitkinize bir ön yüz belirleyip, çalışacağınız tarza göre, önden bakıldığında dallar birbirini kesmeyecek/örtmeyecek şekilde budama yaparsanız bitkiniz daha estetik duracaktır.

Herhangi bir keskin bahçe makasıyla budama yapabilirsiniz. Bahçe makası sağlamlığında keskin başka makaslar da işinizi görebilir. Budama makaslarını tüm yapı marketlerinde bulabilirsiniz.
evet evet Carmona. ikisini aynı sanıyordum.
yapraksız dallar canlı mı emin değilim, canlıydılar ama sonra güz başlayınca döktüler. benim odama aldık, şimdi sanki daha iyi. yalnız şu da var: toprağının azaldığını gözlemliyorum. toprak mı eklemeliyim, değiştirmeli miyim? kaç yıldır bu toprakta bilmiyorum, Koçtaştan almıştık yaklaşık bu büyüklükteydi. bonsai toprağı satılıyor mu?

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 09:54   #1633
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Yapraksız dalların kabuğunu tırnağınızla hafifçe kazıyarak yeşil mi değil mi diye bakarak hala canlı olup olmadıklarını kontrol edin.

Toprak ekleyebilirsiniz elbette ama anladığım kadarıyla en az 1 yıldır zaten toprağı değiştirilmemiş. Size tavsiyem toprağını değiştirmeniz. Fidanınız pek sağlıklı olmadığı için toprak bütünlüğünü mümkün olduğunca bozmadan daha büyük bir saksıya almanız. Sonraki sene kök budaması yaparsınız.

Bonsai toprağı satan bir alman markası var. Hiç yaygın değil, zor bulunuyor ve içeriği bonsaiye uygun değil. Forumda toprakla ilgili başlık var. Orayı okuyun ve uygun toprak karışımınızı kendiniz yapın.

Eski 27-10-2010, 12:53   #1634
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut AYDEMİR Mesajı Göster
Çok güzel agaçlar bende bonsiye başlamak istiyorum ancak nereden başlamalayacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.
Sayin Mesut, aramiza hos geldiniz.
Begendiginiz guzel agaclar gibi siz de yapabilirsiniz. Ise okumakla basliyabilirsiniz. yterli bilginiz olduguna inandiginiz zaman bir fidanciya gidip uygun bir fidan alirsiniz, kendinize "uyelerin bonsai calismalari" basligi altinda bir sayfa acar fidaninizin fotografini ekler ve sormak istediklerinizi sorarsiniz. Bircok arkadasimiz size, cevap ve gorusler bildirecekler siz de onlari degerlendirip agaciniz uzerinde calismaya baslarsiniz.

Simdiden basarilar ve guzel agaclar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 01:35   #1635
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2010
her keze selamlar, nedendir bilinmez uzun yıllardan beri hobi olarak gördüğüm bonsai yi sizler sayesinde geliştirmek istiyorum. Ankarada ikamet ediyorum kısaca sitenizi gezdim ve s.marketlerden alınan bonsailerin hele hele benim gibi bu işin daha başında olan birisi için anca cellatı olacağı kanaatine vardım. o yuzden Ankarada bu konu hakkında ticari kar güdüsünden ziyade bir bonsai sever firma veyahut sera v.s adresi verebilecek arkadaşlar varsa inanın minnettar kalacağım saygı ve sevgilerimle...

bir diğer husus özellikle ankaradan katılım çok az gibi, şayet diğer sosyal paylaşım sitelerinde ki adresler varsa bunlarıda söylerseniz daha çok sevineceğim.. her şey için teşekkür ederim.. ))

hobim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 20:05   #1636
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2010
merhabalar;
Ben de yeni üyelerdenim,benim merak ettiğim bonsaide kuru dal efekti yapılırken kullanılan beyazlatıcı lıme sulfur.Bu nedir? nerden bulunur veya biz bu karışımı yapabilir miyiz acaba.
saygılar.

krydrmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 20:27   #1637
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Gerekli bilgileri şu sayfalarda bulabilirsiniz:

Lime Sülfür (Kurumuş ağaç etkisi)
Kurumuş dal etkisi (Deadwood)

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 21:56   #1638
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Ben daha önce iki kez lime sulphur yapmayı denedim, ikisinde de başarılı olmadığım bir yana zehirlendiğim yanıma kaldı.

Açık alanda, maske takarak yapmama rağmen baş ağrısı ve mide bulantısına sebep olabiliyor, dikkatli olmak lazım.

Yurtdışından gelen bir tanıdığa iki küçük şişe sipariş edip hazırını satın almıştım. Ömür boyu yetecekmiş gibi geliyor.

Eski 30-10-2010, 00:19   #1639
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2010
merhabalar;
Acer Palmatum ve Acer rubrum aynı ağaçlar mıdır ?
saygılar.

krydrmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 10:39   #1640
Ağaç Dostu

iki agacin da ayni aileden olmasina karsin ikisi ayni agac degildir.
Acer Palmatum (Japanese maple, Japon akcaagaci) bircok cesidi olan bir akcaagac cinsi. Japonya Cin ve Korenin yerli bitkisidir.

Acer rubrum (Red maple, kirmizi akcaagac) bircok cesidi olan bir akcaagac. K. Amerikanin yerli bitkisidir.

Eski 03-11-2010, 12:08   #1641
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Herkese merhabalar.... Uzun zamandır bonsai merakım vardı ve yaklaşık bir aydır ciddi şekilde araştırmalara başladım...Uygun bir bahçem olmadığı için iç mekan bonsaisiyle başlamayı düşünüyorum okuduğum kadarıyla 'Ficus'un hem uygulama açısından hem de iç mekan açısından iyi olacağını düşünüyorum.Yalnız bu aşka biraz ters düşecek ama sabırsızlanıyorum başlamak için,önce herşeyi hazmedip öyle başlayayım diyorum; sonra da bir ağaç alıp beraber köklenmek istiyorum. Sizlerin 2005-2006 da yazdığınız yazıları okuyorum ve aynı heyecanı seneler sonra bende paylaşıyorum.Neyse konuyu fazla dağıtmadan kasım ayı Ficusa başlamak için uygun bir zaman mıdır? ve sanırım yeni olduğum için 1-2 yaşında bir fidanla başlamam gerekiyor,doğru mudur?.Tavsiyelerinizi bekliyorum...Şimdiden teşekkür ederim..

lionstone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2010, 13:55   #1642

memet's Avatar

Bayramın üçüncü günü Urla'da bir kaç bonsaici görüşelim diyoruz. Yer Urlaya giderken Çuha peyzaj.
Ünal kaktüsü geçince sağ tarafta.

Saat 130.00 da oarada olacağız.

Dolmuşla gelecekler. Bayramda expres dolmuş olmaz sanırım. İskele üzerinden gider. Urla kavşağında inip beni ya da Kalambaklı'yı ararsanız oradan alırız. Zaten kavşağa yakın.

Memet 0 543 304 40 35

Kalambaklı/ mustafa 0 532 261 01 58

Eski 03-12-2010, 16:54   #1643

memet's Avatar

Kış geldi eğitim çalışmalarımız başladı.

Aralık bonsai toplantımızı Urla’da Çuha peyzaj’da yapacağız.

Urla- Çeşme yolu üzerinde, Urla kavşağına gelmeden önce sağda.

Tarih: 12 Aralık Pazar saat: 12.00

Toplantılarımızda bu sene önceden konuları belirledik, her eğitimde bir konuyu inceleyeceğiz.

Bu toplantımızda;
Sarkık tarz çalışması yapacağız. Toprak değişimi, telleme, katkı maddeleri, temel malzemeler konusunda, eğitimimiz olacak. Eğitim için, malzemeleri tanıma içerikli dia gösterisi ayarladım.
Arkadaşlar üzerinde çalışmak istedikleri fidanları getirebilirler. Çuha peyzaj’dan ya da çevredeki başka fidanlıklardan fidan bulma şansı da var.

Pazar günleri dolmuş seranın önündeki caddeden geçmiyor. Dolmuşla gelecek arkadaşlar önceden benle iletişim kurarlarsa, arabayla gelecek arkadaşların alması için ayarlama yaparız.

Eğitmen: Mehmet Tunçer
İletişim için:

0543 304 40 35

Eski 13-12-2010, 13:39   #1644

memet's Avatar

Bu kış ilk İzmir toplantımızı pazar günü yaptık. Diğer toplantılarımızdaki eğitim konularımızı da belirledik onlar da aylara göre şöyle;

Aralık
1- Sarkık tarz. Bu ay yapılacak işler. (Toprak değişimi, telleme, Katkı maddeleri, temel malzemeler. Torf ponza vs.) ( yaptığımız eğitim içeriği)
Ocak
2- Eğri tarz.Telleme budama teknikleri tarzlar karar verme. Fidan alımı.
Şubat
3- Süpürge tarzı. Aşılama, aşı teknikleri büyük ağaçları kısaltma. Şekillendirme, kuru gövde.
Mart
4- Ölü gövde çalışması. Gübreleme (Nasıl gübrelenir. Kullanılan malzemeler yosun ema simderma hümik fulvik asit vs. Gübre içerikleri miktarlar.)
Nisan
5-Dik tarz.
Mayıs
6- Sulama su içeriği gübreleme. Uç alımı yaz budaması. Orman tarzı.

Eski 02-01-2011, 16:11   #1645

memet's Avatar

Urla'da bonsai çalışması yaptık. Güzel bir gün geçirdik.

Eski 25-01-2011, 18:08   #1646

memet's Avatar

E dergiyi yeniden çıkarmak için çalışma yapıyorum. İlk sayıda bonsai özel sayısı planlıyorum. Dergiye bonsai için yazı hazırlarım diyen arkadaşlar olursa, benimle iletişim kurmasını rica ediyorum.

Eski 29-01-2011, 07:07   #1647

memet's Avatar

Yarın Çuha peyzajda çalışma yapacağız.

Eski 22-02-2011, 18:28   #1648

memet's Avatar

Pazar günü bonsailerimiz üzerinde çalışmak için bir kaç arkadaş bir araya geldik.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg HPIM0377.jpg (47.5 KB, 109 views)
Eski 07-03-2011, 19:39   #1649

memet's Avatar

E dergide bonsai özel sayısı çıkarmak istemiştim ama kimseden yazı alamadım. Yazı verceklerini söyleyen arkadaşlardan ses çıkmadı bugüne kadar. Özel sayı başka bir zamana kaldı artık.

Eski 09-03-2011, 09:58   #1650
Ağaç Dostu

Memet, E dergi ozel bonsai sayisi cikarmak icin en az 10 yazinin olmasi gerekir diye dusunuyorum. Bunca bonsaici arkadas arasindan da bu kadarcik yazilar kolaylikla cikmali diye dusunuyorum.

Ileriki bir tarihte olsa bile bonsai ozel sayisinda yazmak isteyen arkadaslar(bonsaici olmak da gerekmiyor, bonsai hakinda bir aninizi ve ya dusuncelerinizi yazmak da olabilir) yazacaklari konuyu belirtip yazmiya basliyabilirler. Yazilar tamamlaninca da dergiyi cikaririz.

1/ Ali H. Ali (Burdaki bonsai kulubu hakkinda bir yazi)

2/

3/

4/

5/

6/

7/

8/

9/

10/

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024