agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2008, 19:42   #1381
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Çok güzel bir zeytin buldum bugün. Yarısı kurumuş bir gövdeye aşı yapmışlar. Çok uğraşmak gerekecek dallanması için ama, güzel olacak.

Fotoğraflarını çekince ekleyeceğim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 21:46   #1382
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Memet, bende Ödemiş fuarından senin dediğine benzer bir zeytin buldum. Üçgen bir gövde, anadal kesilip aşı yapılmış, ben de konu açıp eklerim fotoğraf, fikre ihtiyacım var..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 13:13   #1383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Memet'in fotograf cekmesini bekliyecegiz de, Penelophe senin fotograflarin hazirsa zeytin agacina bir bakalim

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 15:15   #1384
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Şimdi çektim, başlık açıyorum hemen.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 16:47   #1385
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Selamlar

Selamlar, forumda açtığım ilk konu ve ilk mesaj bu bu yüzden başlıkta selamlar yazıyor.

Bonzai ile ilgileniyorum ve ilk etapta bir kaç tane fidan alıp denemelerimi yapmaya karar verdim,

Forumu gezerken aldığım notlara göre,

akağaç, dişbudak, çınar, zeytin, ardıç, incir, begonvil, akasya gibi ağaçları not olarak bir kenarıya yazdım.

İzmirde yaşıyorum Karşıyaka orman findanlığına çok yakınım ama oradan hiç alışverişim olmadı ilk önce orayı denemeyi düşünüyorum, bir de İnciraltıda büyük seralar gözüme çarpmıştı.

Deneyimlerinizden yola çıkarak İzmir bölgesinde bu alışverişi en uygun şekilde nerede yapabilirim.

Teşekkürler

Boran SAL

boransal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 11:31   #1386
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın boransal

Karşıyaka orman fidanlığında uygun örnekler bulabilirsizi.
Ayrıca üyelerimizden ziraat mühendisi figen hanımdan karşıkaya orman fidanlığında fidanlar konusunda yardımda alabilirsiniz.
Fidanlıkdan içeri girip figan hanımı bulmanız yeterli.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 13:14   #1387
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2008
İlginize alakanıza teşekkürler

boransal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 21:45   #1388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2008
merhaba ben yeni yeni bonsai ye merak saldım.bir kaç ağaç bile edindim.yamadori hakkında bir iki bişi öğrendim ormana gittim.elimde şu an elma ,çam ,ne olduğunu henüz bilmediğim iki ağaç bir de dağ çileği var.bir tanesini acemice telleme bile yaptım.ayrıca çelikleme çalışmalarım var.sonuç ne olacak bilmiyorum ama şu saydığın şeyler ben de var ve zevkle yapıyorum.ben şimdi bonzaici mi oldum.

gezen06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 09:32   #1389
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın geze06

Aramıza hoş geldiniz.

Ağaçlar ile çalışmak denemeler yapma güzeldir.

Lakin yamadori konusu istisnai bir durumdur.

Özelikle İzmir gibi kışları ılıman gecen bir şehir için.

Yamadori için İzmir cıvarında bir fidanın **** ağacın sökülmesi zamanlama hatası ve tecrübesizlik ile yapıldığında yaşaması zordur.

Bu yüzden bu konuda ağırlığınızı şimdilik fidanlıklar satın alaçağınız fidanlar üzeridne yapmanızı önemle belirtmek isterim.

Bonsai konusnda ki geliş süreçini İzmride yapıcak olaçağımız Atölye çalışmalarına katılarak geliştieçeğinize inanıyorum.

Bu konuda atölye çalışmaları başlık altında İzmir atölye çalışmaları kısmında takip edebilirsiniz.

Ayrıca İstediğiniz bir boş vaktinizde Alsançakda ki studyoma uğrayarak Bonsai konusunda güzel geçeçeğine ianadığım sohbetlerimizede katıla bilirsiniz.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 09:52   #1390
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Yamadori büyük metropol kentlerin çevresinde zararlı olabilir. Düşünün 5-8 milyonluk bir kentte bindebir bonsai hevesiyle yamadori için kıra çıksa meydana gelecek tahribatı düşünün. Ama bizim burada bonsai adayları (uygun bitkiler)çoğunlukla çevre insanlarınca yakıt olarak toplanır.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 10:06   #1391
Ağaç Dostu

Sayin Narici, sizin oralada olsa bile yamadori konusunda dikkatli olmaliyiz.
Once yasalara uyarak sonra da yeterli bilgi ve deneyim sahibi olduktan sonra uygun sartlarda yamadori yapilabilir. Dogadan agac sokumleri yapan herkesi yasalar onunde suclu, durumuna dusurmekten yana bilincsiz yapilan her sokum bitkinin olumu ile sonuclanacagindan dogaya ve agaclara karsi da yapilan, sorumsuzca bir calisma olacak diye dusunuyorum.

Eski 23-12-2008, 10:16   #1392
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Hassasiyetinizi saygıyla karşılıyorum sayın Ali H.ALI bey realiteyi ve gerçekleri yansıtmak bakımından yazdım. Yoksa ben yabanı tahrip etmek bir yana bahçemde ki yabani ot ve dikenleri bile kesmeye kıyamam. Aslında o bilgileri ilgililerin duyarsızlığna tepki olarak yazıyorum.

Eski 23-12-2008, 10:42   #1393
Ağaç Dostu

Sayin Narici, yazdiklarinizdan ve emekli olmadan onceki mesleginizden oturu sizin agaclar ve doga hakkinda ne kadar duyarli oldugunuzu tahmin edebiliyorum. (yine de yabani otlari tohum dusurmeden once sokmiye calisiniz )

Asagidaki alintidan,"bizim buralarda yamadori yapilabilir" diye bir yanlis anlasilma olmasin diye yazmistim bir onceki mesajdakileri.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Düşünün 5-8 milyonluk bir kentte bindebir bonsai hevesiyle yamadori için kıra çıksa meydana gelecek tahribatı düşünün. Ama bizim burada bonsai adayları (uygun bitkiler)çoğunlukla çevre insanlarınca yakıt olarak toplanır.
Iyi gunler.

Eski 23-12-2008, 11:08   #1394
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim. Haklısınız bu çevre duyarlılığı Avustralya'da nasıl bilmiyorum. Bu durum fakirlikten değil, çevreye duyarsız kültürden kaynaklanıyor.

Eski 24-12-2008, 09:43   #1395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2008
haklısınız sayın bonsaisan.yamadori hakkında hatamı sonradan farkettim zaten.ilk günler okuduğum birkaç eksik bilgi ile yamadoriye yeltendim.bir de ilk günlerdeki bonsai hevesi ve aceleciliği eklersek olan oldu.siz ve sizin gibi konunun ustaları sayesinde inşallah bu hatalar giderek azalacak.bundan sonra dediğiniz gibi daha makul yollarla ve yardımlarınızla bonsai yapmaya çalışacağım.şu an elimdeki ağaçlarla ve tohum çimlendirme ile ve bulduğum bütün kaynakları okuyarak yoluma devam ediyorum.teşekkür ederim.

gezen06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 13:18   #1396
Ağaç Dostu

Hepinize iyi gunler.

Biliyorum bonsai sayfalarinda dolasip okuyan bircok arkadas var da, kimseler yazmiyor. Sanki kisin, karin sogugun agirligi bonsaicilerin uzerine cokmus gibi.

Oysa kista yapilan calismalari da buralarda paylasabilirsiniz. Ornegin kar dusen yerlerde soguk ve dondon agaclarinizi nasil bir yontemle korudugunuzu. Bu mevsim fidanlar gosterissiz oldugu icin fidancilari gezerken gorup alabileceginiz fidanlari ve onlar uzerinde, baharda ne gibi calismalar tasarladiginizi anlatabilirsiniz.

Dun hava guzeldi. Fotograf makinemi alip, bonsai satilan bir yere gittim. Cok guzel bonsailer vardi ve cogu yurt disindan getirilmisti.

Kisin uyusturucu sogugunu uzerinizden atarsiniz diye, cektigim fotograflari sizlerle paylasmak istedim.

asagida bonsailerin toplu halde genel gorunusleri var.

Tek, tek fotograflari cekilmis agaclari da(ardic, incir ve sedir) "Bonsai agac turleri" basligi altinda gorebilirsiniz.

bonsailer 007.jpg

bonsailer 009.jpg

Eski 07-02-2009, 10:29   #1397
Ağaç Dostu

Hepinize iyi gunler.

"Melbourne recorded its hottest day since records began 150 years ago, peaking at 46.4 degrees."

Bu gun burada(Melbourne) sicaklik kimi yerlerde, 46 dereceyi gecti, 150 yil once kayida gecirilmeye baslanamasindan bu yana, bu gun Melbeurne'da en sicak gun olarak kayida gecti.

Gecen hafta da 2-3 gun 40 derece ustunde cikan sicakliktan etkilenen en cok bitkiler oldu bu gunku sicaklik da olumsuz etkilenen bitkiler uzerine tuz biber oldu. Bircok bitkilerin yapraklari resmen yandi. biraz once basliyan ruzgarin etkisi ile de yapraklar sonbaharmis gibi dokuluyor. Aradaki fark yapraklarin sari renkte degil de kurumus yanik bir renkte olmasi.

Bu gun cikan orman ve cali yanginlarindan bircok ev de yanip kul oldu bunun yani sira olum olayi yasanmadi. Daha kontrol altina alinamiyan yanginlar var. yarin sicakligin dussecegi(24 derece) ve bu dususun yanginlari kontrol altina daha kolay alinacagi dusunuluyor.

Sicaktan bircok bonsaim de etkilendi yapraklari kuruyan agaclarim var. Onlari kurtarmak icin yapacagim calismalari sizlerle paylasacagim.

Eski 07-02-2009, 13:32   #1398
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Hocam çok geçmiş olsun, insanlar, diğer canlılar ve bonsaileriniz inşallah bu olayı en az zararla atlatırlar. Sevgiler, saygılar.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 16:42   #1399
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
geçmiş olsun

selamlar. Hocam geçmiş olsun der, allah başka keder vermesin. Herşeyin önünde sağlık.

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 17:14   #1400
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın Ali bey çok heçmiş olsun. İnşallah tüm ağaçlarınızı kurtarısınız. Keşke yardıma gelebilme imkanımız olsa.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 19:30   #1401
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Ali H. ALI
Temennimiz en az zararla atlatmanız. Tanışmıyor, yazsışmıyor olsakta sizin mesajlarınızı ve çalışmalarınızı takip ediyorum.
Saygılarımla.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 20:48   #1402
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Geçmiş olsun Ali Bey,
Onca yılın çalışmasını kaybetmek çok zor olsa gerek,ben sizin yerinizde olsaydım mahvolurdum, inşallah kolay atlatırsınız.
Ben olsaydım gölgeleyip sisleme yapardım.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 00:08   #1403
Ağaç Dostu

Iyi gunler, hepinizin iyi dileklerine tessekur ediyorum.
Bu gun sicaklik dustu(24 derece)2-3 gun de 20 derecelerde olacakmis.
Hava bulutlu bir iki damla da yagmur dustu.

Dun orman ve cali yanginlarindan hic can kaybi yokken bu gunku haberlerde, 25 kisinin hayatini kaybettigi ve bu rakamin 40 yukselebileceginden endise edildigi belirtiliyor.

Benim kimi agaclarimi kaybetmemin uzuntusu , canlarini ve evlerini kaybedenler yaninda sozu bile olmaz.(haberlerde yanan evinden, sadece yarisi yanmis bir fotograf albumunu kurtarabilen bir kadinin tv. deki goruntuleri cok carpiciydi.) Umarim boyle sicak gunleri bir daha yasamayiz.

Eski 08-02-2009, 00:21   #1404
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Ali bey çok geçmiş olsun, geçen yaz bizim Kıbrısta yaşadığımızdan da kötüsünü yaşamışsınız. Umarım bukadarla kalır, tekrarlanmaz.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 06:16   #1405
Ağaç Dostu

Mehmet salih bey iyi dileklerinize tesekkurler.
Dunku gunun sicakligini anlatir diye sizinle birkac fotografi paylasiyorum.

Sicak ve agaclar 001.jpg
Sicak ve agaclar 002.jpg
Su an yesil yapraklarla yazin tadini cikarmasi gereken bu kizilagacin cogu yapraklari yanmis ve kuru yapraklar sararmis cimler uzerine dokulmus durumda.
Sicak ve agaclar 003.jpg
Hus agaci
Sicak ve agaclar 004.jpg
Kestane agaci
Sicak ve agaclar 005.jpg
Ve Mazi da sicaktan nasiplerini almislar.

Susuzluk sorunu olmasaydi, agac ve diger bitkilerin bu kadar etkilenecegini sanmiyorum, uzun zaman susuz kalmalari yaprak yanmasini kotu bir sekilde etkiledigini dusunuyorum.

Eski 08-02-2009, 06:31   #1406
Ağaç Dostu

Sicaktan en az etkilenen Australia yerli agaclari olmustur. Asagidaki okaliptus agaclarinda bunu gorebilirsiniz.
Sicak ve agaclar 006.jpg
Sicak ve agaclar 009.jpg
Yukardaki baseball sahasi daha iki hafta once yem yesildi.

Sicak ve agaclar 010.jpg
Bunlar da bahcemdeki biberler, sicaktan agac tum yapraklarini bursturdugundan meyveler ortaya cikti ve gunes goren taraflari resmen pisti.

Sicak ve agaclar 011.jpg
Kaya uzerinde dikili bambularim. Kurtarabilecegimi dusunuyorum.

2-3 disbudak agacimi sanirim kaybettim, Asagidaki disbudak yaprakli akcaagaci ise yine kurtarabilecegimi umuyorum.
Sicak ve agaclar 012.jpg

Bu gun disarda ara sira yagmur yagiyor sicaklik da 23 derece.

Eski 08-02-2009, 22:36   #1407
Ağaç Dostu

Sicakligin dusmesine ragmen kimi yerlerde yanginlar devam ediyor.
Olu sayisi 108 cikti. Kuller altinda daha fazla cesetlerin olabileceginden endise ediliyor. Bu felaken tum ulkede uzuntu yaratti. Yangindan etkilenen herkese yardim edilmeye calisiliyor.

Bir iki gun icerisinde yanginlarin kontrol altina alinacagi umut ediliyor(isi 20 derecelere dustu)

Eski 09-02-2009, 08:08   #1408
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Ali bey size ve bulunduğunuz ülkedeki tüm canlılara geçmiş olsun diyorum. Umarım bir daha böyle felaketler yaşamazsınız. ( Zira anladığım kadarıyla güney yanarken kuzeyde sel suları herşeyi altüst ediyormuş. ) Ve üzülerek eklemek istiyorumki 2009 yazı Türkiye içinde böyle felaketlerin doğacağı bir yaz olacak.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 08:45   #1409
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bu haberleri üzülerek izledik. İnşallah tahribat bu kadarla kalır. Geçmiş olsun.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 10:51   #1410
Ağaç Dostu

Picea pungens ve uzman 16, iyi dileklerinize tesekkurler.
Orman yanginlari basligi altina yazip bir de link ekledim oradan yangin fotograflarina bakabilirsiniz.

Bu konu iki yerde olmasin diye daha sonra bu mesajlari sileriz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024