agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2007, 17:12   #751
ebonsa
Guest

umarım

İzmir'e iki yıl önce gelmiştim çok hoş bir yerdi gerçekten de
Orada akrabalarım var, en yakınım Ege Üniversitesinde okuyor buraya gelince üşüyor kimbilir belki bende üniversiteyi orada okurum

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2007, 17:25   #752
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ebonsa şanslılardan, kar, kış görüyor hiç olmazsa

Bu arada İzmir okumak için çok güzel bir kenttir. Hayırlısı olsun Ebonsa.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2007, 18:45   #753
ebonsa
Guest

Amin inşallah hayırlısı olur...
Keşke fotoğraf makinem yanımda olsaydı ne kadar güzel manzaralar vardı keşke sizde görseydiniz... Nereye baksanız gözalabildiğine kar...

Eski 11-02-2007, 12:41   #754
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese selamlar, Ebonsa bizim buralara hic kar dusmez. Kislar, bazi gunler soguk olsa da genelde ilik geciyor[gecen yil sogukluk 6 derecenin altina dusmedi] Simdi burada yazin sonu, bir iki gun var sicaklik 25-27 derece arasinda degisiyor. Bu yil bircok orman yangini oldu, daha kontrol altina alinamiyan yanginlar var. Hic yagmur dusmemesi yangin sondurme islemlerini zorlastiriyor[Buralarda yaz aylarinda da yagmur yagiyordu] Her yerde bir kuraklik var, polotikacilar susuzluga care uretmiye calisiyorlar. Kirli sularin aritilip, tekrar kullanilmasi bile gundemde. Bu gidisle yakinda yagmur duasina cikacagiz .
Susuzluk her seyi etkiledigi gibi bonsailari de etkiliyor,onlari susuz birakmamak icin her careye bas vuruyorum.
Umarim ki size dogru gelmek icin yola cikmis, yaz mevsimi, sizleri bunaltacak kadar sicak gecmez.
Hepiniz sevgi ve saygi ile kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 15:44   #755
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Şimdiden tehlike çanları çalıyor Ali abi, durumumuz pek iyi görünmüyor..Göller kuruyor..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 17:02   #756
ebonsa
Guest

Umarım öyle olmaz Ali abi ... Bugünlerde gördüğüm karlı manzaralar inşallah artık bitmez Karların üzerindeki hayvan izleri filan çok hoştu

Eski 12-02-2007, 12:44   #757
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler, Benim Bonsaide istedigim bir gun guzel bir zeytin agacimin olmasidir Kucuk zeytin fidanlarim var ama ben heybetli bir zeytin agacimin olmasini istiyorum.
Asagida, tum bonsai sevenlere, bonsaiye yeni basliyanlara ve bonsaiyi korkarak, cekinerek uzaktan seyreden arkadaslara, su sorum var.
Sizlerin, dusledigi bonsai nasil bir agactir? nasil bir agacinizin olmasini istiyorsunuz?
Tatli bir sohbet olacak, simdilik hosca kaliniz.

Eski 12-02-2007, 12:49   #758
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Tanuki, zümrüdü anka, bunun için hanım eli köklendirdim..en çok istediğim bu tarz deneme yapmak.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 16:08   #759
ebonsa
Guest

Ya ben resimlerde gördüğüm güzel bonsailerden birine benzetebileyim yeter Hepsi çok güzel oluyor...

Eski 12-02-2007, 16:15   #760
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Rüzgar tarzını çok dramatik buluyorum. Bu formda bir ağacım olsun isterdim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 09:09   #761
Ağaç Dostu

Herkese merhaba, agaclar.net te topu, topu dort kisi mi, dusledigi bonsaiyi burada paylasti? diger arkadaslar nerede? yoksa onlarda bonsai olsun da nasil olursa olsunmu diyor? Bonsai seven arkadaslar cekinmeyin dusuncelerinizi paylasin, belki bu yolla sizi yonlendirir yapmak istediginiz bonsaiye daha cabuk ulasmanizi saglariz.

Memet, hanimeli agacin yoksa hemen bir tane almalisin, sonra kirda bayirda gezinirken guzel gordugun dallari toplayip birikim yap. O dallarin en uygununu hanimeli ile birlestirip Zumut-u anka tarzini yapacaksin, sen bunlari hazirla sonra birlikte devam edecagiz.

Ebonsa sen de en erken bir zamanda karar verip bir tarz ve bir agac sec. Sectigin agacta, birlikte calisip, en kisa bir zamanda, Resimlerde gordugun agaclar gibi bir agaca ulasiriz.

Mine hanim Ruzgar[yatigi] sanildigi gibi zor bir tarz deyildir sen agacini sec, ornegin bir yayilici ardic olabilir. Birlikte calisirsak, istedigin tarz kisa bir zaman sonra elinin altinda olur.
Hosca kaliniz.

Eski 13-02-2007, 09:23   #762
Yeni Üye

tambulubu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2007
ben büklüm büklüm gövdeli, köklerinin bir kısmı dışarıda, ürkütücü görünümlü bir incir veya zeytin bonsaisi hayal ediyorum.
birde dallarıyla gökyüzünü kucaklar gibi duran fıstık çamlarından bir bonsaim olsun isterdim. o ufak gövdesinde kimbilir nasıl bir zerafet barındırırdı.

tambulubu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 09:41   #763
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
ben bir çam bonsai istiyorum,Japon Beyaz Çamı,boyu 1 metre olsun,bahçenin ortasında olsun,kıvrımlı dik stilden çıkan dalları,dalların üzerinde minik minik iğneleri düzlenmiş olsun,
bir kırmızı yapraklı Akçaağaç bonsai istiyorum,Anne-oğul sitilinde,oğul kendi boyunun üç katı olan annenin elinden tutarcasına .....
ve bu istediklerimi,hayal etmiyorum,yapmayı planlıyorum....

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 12:08   #764
Ağaç Dostu

Tambulubu, Incir agacindan istedigin o kokleri disarda olan tarzi yapmaman icin bir sebeb yok, bir fidanciya gidip incir agaci almakla ise basliyabilirsin.
Bu arada cam fidani da almayi unutma.

Tourkana, Fidancilarda japon beyaz cami varsa alip bahcede istedigin yere diktikten sonra onun uzerinde calismak kolaydir. Her iki uc yilda bir kok budamasi yok. saksida olmaycagi icin sulama zorlugu yok, ust tarafinda da istedigin gibi calisirsin. Beyaz cam bulamazsan, baska cam agacini denemelisin ornegin kara cam olabilir.

Anne ogul akca agacin eminim sevgi ile buyuyeycekler, tipki senin dusundugun ve benim dusundugum gibi ikimizin de dusundugu sevgi , bonsai sevgisiz olmuyor.Bu dusuncelerini gerceklestirmeye basladigin zaman haberimiz olsun.

Eski 13-02-2007, 13:35   #765
ebonsa
Guest

Ali abi ilk bonsaim ardıçtan olacak. Onun için yarı şelale şeklini düşünmüştüm resimleride var üyelerin bonsai çalışmasında, inşallah yakın gelecekte daha çok fidan ile çalışacağım güzel bonsailer için...

Eski 13-02-2007, 17:54   #766
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2007
Galeri: 23
Ben gövdesi aşırı derecede kıvrımlı, kalın ve boyu uzun olmayan bir çam bonsaisi, kökünden ve gövdesinden yumrular çıkan, üzerinde yarıklar olan bir zeytin bonsaisi, bir de gövdesi kalın bir biçimde gelişen, yaprakları ve çiçekleri top biçiminde olan, üzeri bol çiçekli mine bonsaisi istiyorum! ( ama ilk olarak şimşirden bonsai yapmayı düşünüyorum )

nihal_es Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 21:02   #767
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Çok çalışmam lazım çoooooook!

Eski 13-02-2007, 21:04   #768
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Bonsainin gövdesi sakın fazla kalın olsun demeyin.Bütün uykularım kaçtı.Turuncu renkli bir begonvildi.Küçüçük saksıya sokmak öyle kolay birşey diğil.Kökleri hava alırsa ölüyor.İnşallah yaşar.

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 21:18   #769
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Uyarınızı dikkate alacağım, inşallah begonviliniz yaşar.

Eski 13-02-2007, 22:27   #770
Ağaçsever

papatyama's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Ya ben çok özendim sizlere.Bende kendi bonsai mi kendim yapmaya karar verdim.Deliler gibi araştırıyorum,deliler gibi okuyorum.Sanırım önce teorimi geliştirmem ardından pratiğe geçmem gerekiyor.Pratiğe geçtiğim anda size bol bol sorularım olacak.Sanırım yardımlarınıza çok ihtiyacım olacak...

papatyama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 12:16   #771
Ağaç Dostu

Sayin Nihal es, cam agacinin kalin govdeli olmasini istiyorsan simdiden bir cam alip uzerinde calismaya baslamalisin.

Aslinda orada herkesin en azindan bir zeytin bonsaisi olmalidir diye dusunuyorum, nedenmi? zeytin oranin yerli agaci, zeytin ordaki iklimi biliyor,cevrede ornek alacaginiz ne kadar cok zeytin agaci var, tarz secmekte hic zorlanmassiniz, ustelik zeytin uzun omurlu bir agac sizin yapacaginiz bir bonsaiyi kim bilir sizden sonra kac nesil o agaca bakip "iste bu agac, buyuk ninemin, veya buyuk dedemin yillar once yaptigi bonsaidir" diyecek.

Mine kolay bir agaccik istedigin tarzda bonsai yapabilirsin. Simdiden kolay gelsin der, bonsai duslerinin gercek olmasini dilerim.

Eski 14-02-2007, 12:29   #772
Ağaç Dostu

Iyi gunler Papatyama, aramiza hos geldin[biraz gec oldu ama olsun] Insan bonsaiye oyle senin gibi baslar, bonsai hakkinda her seyi birden ogrenmek ister.Resimlerini gordugu bonsailere en erken bir zamanda ulasmak ister, o resimler ulasilmaycak bonsailer deyildir, yalniz onlar gibi bonsai yapabilmek icin bilgi deneyim ve zaman ister. Bonsai icin agaclar.net te istedigin kadar bilgi var, deneyim ise sana kalmis bir sey,yapacagin calismalarla deneyimini artirip zaman icerisinde ustalasan ellerinle istedigin bonsailere ulasabilirsin.

Biz her zaman burdayiz sen gereken bilgileri ogrendikten sonra, yapacagin bonsailerde, herkese oldugu gibi sana da yardim edecegiz.

Simdiden kolay gelsin.

Eski 14-02-2007, 13:11   #773
Ağaçsever

papatyama's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Iyi gunler Papatyama, aramiza hos geldin[biraz gec oldu ama olsun] Insan bonsaiye oyle senin gibi baslar, bonsai hakkinda her seyi birden ogrenmek ister.Resimlerini gordugu bonsailere en erken bir zamanda ulasmak ister, o resimler ulasilmaycak bonsailer deyildir, yalniz onlar gibi bonsai yapabilmek icin bilgi deneyim ve zaman ister. Bonsai icin agaclar.net te istedigin kadar bilgi var, deneyim ise sana kalmis bir sey,yapacagin calismalarla deneyimini artirip zaman icerisinde ustalasan ellerinle istedigin bonsailere ulasabilirsin.

Biz her zaman burdayiz sen gereken bilgileri ogrendikten sonra, yapacagin bonsailerde, herkese oldugu gibi sana da yardim edecegiz.

Simdiden kolay gelsin.
Hoşbulduk H.AliBiliyorum geç olduğunu ama siteyi yeni keşfedebildimBu siteye üye olmadan önce de bonsailere karşı büyük bir sempatim vardı.Kendime bir bonsai almayı düşünüyordum.Ama forumdaki yazıları okuduktan sonra "Neden kendi bonsaimi kendim yapmıyorum?" diye düşündüm.
Ben hala bilgi ediniyorum oku oku bitmiyor.Sanırım sabır gerektiren bir iş.Ve bende bolca var.Ben galiba becerebilirim diye düşünüyorum.

papatyama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 15:42   #774
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Ali hocam, hurma zeytin fidanınızı hazırlattım Çeşme'de...hurma zeytinin ne olduğunu biliyorsunuzdur ama bir de bilmeyenler için yazayım,hurma zeytin bakterisinin zeytinini olgunlaştırmasından dolayı herhangi bir işleme gerek duymaz,dalında kararır,olgunlaşır ve yenmeye hazır hale gelir....biz kahvaltıda bundan yeriz,tuzlamayız hiç.
en iyi yetiştiği yer İzmir Urla'dır....bizim bağda da 20ye yakın hurma zeytin ağacı mevcut....
sevgi ile kalınız....

Eski 15-02-2007, 12:11   #775
Ağaç Dostu

Iyi gunler Tourkana, Simdi sen benim icin hurma zeytin fidani hazirlattim mi diyorsun? Cok sagol Tourkana, oralarda bir dikili agacim olmasi, beni sevindirdi.
Bonsai olacak zeytin agacimin sorumlulugu ve bakimi size ait. Kim bilir belki bir gun sizi ve zeytin agacini gormeye gelirim

Eski 15-02-2007, 18:50   #776
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

ali üstat, dikelim mi,saksısında mı dursun....?
gittiğim zaman resmini yollarım size....hayırlı olsun...

Eski 16-02-2007, 12:51   #777
Ağaç Dostu

Tourkana selamlar, zeytin agacinin sorumlulugunu sen aldigina gore, yetkili de sensin ister yere dikersin ister saksida birakirsin Onu bonsai yapacagimiz zaman da birlikte calisiriz. [simdi dusundum da hurma zeytin fidanini bahceye bir yerlere dikmen daha iyi olacak. Bonsai icin ise, yabani bir zeytin agaci, mutlaka oralarda bulabilirsin. Yabani zeytinin, yapraklari daha kucuk olur ve govdesi daha guzel gelisir. Benim de oralarda iki tane dikili agacim olur ]
Bonsaili gunlerin bol olsun.

Eski 17-02-2007, 12:55   #778
Ağaç Dostu

Arkadaslar selamlar,
Iki yil once tatil de iken, Izmir ve Ege bolgelerinde gezerken gordugum, zeytin agaclari beni sasirtti. Dag tas zeytin agaci doluydu. Kibrista da zeytin agaci var da kilometrelerce her tarafita zeytin agaci olmasi oralarda gordugum bir baska guzelliklti.
Simdi, o bolgelerde yasiyan ve bonsai yapmak istiyen, ve bonsai yapan arkadaslarin, bir zeytin bonsaileri yoksa bu bonsai icin cok buyuk bir kayiptir.
Dunyanin en guzel zeytin bonsaileri, mutlaka Turkiyede olmalidir. Italya, Ispanya, Yunanistan bonsaiye, Turkiyeden cok onceleri basladiklari icin ellerinde, oralarin da yerli agaci olan guzel zeytin bonsailari var. Zeytin uzerinde calisirsak onlarin zeytin bonsailerinden daha guzellerini yapacagimiza inaniyorum. Ne dersiniz?

Eski 18-02-2007, 14:33   #779
Yeni Üye

tambulubu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2007
ya zeytin hakikaten çok özel bir ağaç. hele bazılarının nasıl deforme şekilleri oluyor, fantazi romanlarındaki karanlık ormanlardan çıkmış gibi. bakmak bile bana ilham veriyor zeytin ağaçlarına.
ama ben ankarada bikaç fidancıya sordum zeytin fidanı yoktu. heralde ankara iklimine uygun değil.

tambulubu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2007, 21:31   #780
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Arkadaşlar ben bugün bir zeytin fidanı aldım gerçi biraz küçük ama olsun
daha doğrusu benim çalıştığım yerin hemen arkası fidanlık ordan hediye geldi. Biraz büyüsün onu şekillendirmeye çalışacam yakında fotoğrafınıda koyarım.

vatan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024