agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2007, 23:06   #721
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DEVRlM Mesajı Göster
Selamlar herkese.. Yarın, bir aksilik çıkmazsa, yeni ektiğim bonsai adaylarımın fotoğraflarını siteye ekleyeceğim. Mandalina, Portakal, zeytin, dut.. Onları ekerken, nasıl heyecanlandığımı anlatamam. Oy oy oy..

Zeytin deme bana, kıskanıyorum Bir güzel zeytin fidanı bulamadım şöyle kalın gövdeli konik biçimli...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 23:16   #722
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Aramıza hoşgeldiniz:)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Stapes Mesajı Göster
Merhaba;
Siteye bugün üye oldum ve bu da ilk yazım.Aslında bir süre izlemeyi düşünüyordum ancak yeni üyelerin kendilerini tanıtması konusundaki genel istence yanıt olarak yazmaya karar verdim.
Kırkbir yaşı tamamlamak üzere,kamuda çalışan hekimim.Doğadan kopmamaya (şehir yaşamının izin verdiği ölçüde) gayret ediyorum.Hobilerimi de bu yönde geliştirmeye çalışıyorum(kampçılık,mağaracılık,sualtı tüplü dalış).Çiçeklerle ilgim üniversite yıllarında başladı.Odamın boyutları,ayıracak zaman sorunu,kalender yapıları gibi nedenlerle,o yıllardaki favori bitkilerim kaktüslerdi.Bana göre çok sayılacak tür sayısına ulaşmıştım.Zorunlu hizmet,askerlik dönemlerimde sevgili annem bütün iyi niyetine rağmen onları (sanırım ben dönünceye dek büyüsünler diye bol bol sulayarak) birer birer bitkiler cennetine yollamıştı.Kaktüslere ilgim halen sürmekte.Ancak bonsailer de ilgimi çekiyor.Biraz korkarak,biraz sabrımı ölçmeye çalışarak (fotoğraflarını gördüğüm formlara ulaşmaya yetecek mi?) izliyorum.Forumu okudukça cesaretim artıyor.Başlangıç için yeterli bilgi düzeyine ulaştığımda başlayacağım sanırım.O zaman yazacağım mesajlar bu kadar uzun olmayacaktır.Sabrınızı daha fazla zorlamadan,tüm üyelere doğayla bütünleşen günler diliyorum...
Erdal YAVUZ

Ne güzel, sizinle birlikte çoğalıyoruz Hekimlerin bonsaiye merakı beni hep düşünmeye itmiştir. Genel olarak tüm meslek ve yaş gruplarından bir çok insan bonsai ile ilgileniyor olsa da siz doktorların eğilimi biraz daha fazla sanki.. Güzel dilekleriniz için teşekkürler.. Saygılar...

Düzenleyen turunç : 23-01-2007 saat 23:18 Neden: düzgün Türkçe kullanımı
Eski 23-01-2007, 23:28   #723
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Evet hem doktor hem bonsaici olarak sayımız oldukça fazla.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 23:30   #724
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

O ne gruplaşma mı var hekimler olarak hımm

Eski 23-01-2007, 23:38   #725
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

-mız eki geldi diye hemen gruplaşma olarak algılama. Bende hekimim ya ondan öyle yazdım. Yoksa biliyorsun ''yaşasın bonsai kardeşliği''

Eski 23-01-2007, 23:42   #726
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Ben de bu sebeple burdayım ve küçük büyük herkesi içine alan bu kardeşlik için gece yarılarına kadar, senin gibi sitede geznip, uğraşıp, hatta çeviriler yapıp katkıda bulunmaya çalışıyorum. O sebeple "yaşasın bonsai kardeşliği" ve ilerde kurulacak olan "Türkiyenin ilk bonsai kulübü"

bak şimdi yaranı deşmiş olabilirim Bonsaireef

Eski 23-01-2007, 23:45   #727
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Neyse devam et benim görevi devraldın çok çalışman lazım.
Yaramı deştin tabi. Türkiyenin ilk bonsai kulübünü kurmuştuk şimdiye kadar ama ahh ahh. Neyse. Sınavdan sonra.

Eski 23-01-2007, 23:50   #728
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef Mesajı Göster
Neyse devam et benim görevi devraldın çok çalışman lazım.
Yaramı deştin tabi. Türkiyenin ilk bonsai kulübünü kurmuştuk şimdiye kadar ama ahh ahh. Neyse. Sınavdan sonra.
Valla o iş için 7 yıl uğraşmam lazım senin gibi... Ondan sonra masaya oturalım tekrar, pazarlığımızı yapar anlaşırız el sıkışırız nasıl olsa

Eski 23-01-2007, 23:51   #729
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Hem senin sınav ne zaman? Ders çalışabiliyor musun? Sınav yoksa İngilizceden mi?

Eski 23-01-2007, 23:51   #730
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Turunç, yakında bir zeytin araştırmasına çıkacağım, şansımız varsa iki güzel fidan bulurum

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 23:52   #731
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Valla o iş için 7 yıl uğraşmam lazım senin gibi... Ondan sonra masaya oturalım tekrar, pazarlığımızı yapar anlaşırız el sıkışırız nasıl olsa
7 yıl boşa uğraşmışım. Bak boynuz kulağı geçti. Anlaştık anlaştık ver elini.

Eski 23-01-2007, 23:55   #732
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Hem senin sınav ne zaman? Ders çalışabiliyor musun? Sınav yoksa İngilizceden mi?
Bir şey mi dedin?
Uykum geldi ben yatıyorum.

Eski 24-01-2007, 13:20   #733
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2007
Selamlar cümleteen.. Mandalina, Zeytin ve portakal bonsai çalışmalarımı ekledim arkadaşlar. Vatana ve millete hayırlı uğurlu olsun. ((:
Şimdi gidip Yerinden bir türlü sökülmeyen, minik Dut ağacını sökmeye çalışacağım bahçeden. Koca bir taşın arasına sıkışmış kökleri gövdesinden çok kalın ama kendi gövdesi ince kalmış. Yarın onu da saksıda göreceksiniz inşallah. Bonsaileriniz hiç kurumasın, hoşçakalıınn..

DEVRlM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 13:27   #734

memet's Avatar

Sökmeden önce, Bonsaireefin fotolarla gösterdiği ağaç sökme çalışmalarına bir göz at faydası olur..

Eski 25-01-2007, 00:52   #735
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Nazik "hoşgeldiniz" mesajlarınıza teşekkürler.Teorik bilgilenmeye devam modundayım.Yaklaşık iki yıl önce bir arkadaşımla birlikte yine bir siteden edindiğimiz bilgiyle yaptığımız denemeyi paylaşmak isterim.O bilgiye göre bonsai için köklendirme yapılacak dalı kesmeden,üzerine yüzeyel kesi yapılarak ve kesi yapılan bölgeyi uygun bir karışımla (toprak,antibakteriyel madde) sararak,bu garip sarmayı naylonun üzerine açtığımız deliklerden enjektörle sulayarak epeyce uğraşmış ve bir sonuç alamamıştık.Ben böyle bir yöntemi forumda okumadım,başka bilen varsa paylaşabilir.Şimdi düşünüyorum da heyecanla kampusteki bir çok ağacın dalını böyle sarıp sarmalamıştık(yöneticilerimizden okuyan varsa yakalandık sanırım ).
Saygılar

Stapes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 13:19   #736
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Stapes aramiza hos geldiniz. Agaclar.net'e bonsai ogrenmek icin gereken tum bilgiler vardir. Turkiyede bazi zorluklar olsada[saksi ve tel gibi] bonsai gonlunuze dusmusse mutlaka ogrenirsiniz. Ogrendikten sonra da, bonsai dusunmeden, bonsai yapmadan duramazsiniz, bonsai artik bir yasam biciminiz olur, daha onceleri hic fark etmediginiz guzellikleri gorursunuz agaclarda ve diger canliarda. Bonsai, kucuk bir doga parcasi yaratip avuclarinizin icerisine alip, gozlerinizle severken, yureginizde buyuyup kocaman olan bir sevdadir o kucucuk doga parcasi. Dilerim ki yureginizdeki tum bonsaileriniz gercek olsun.

Daha onceleri deneyip de basaramadiginiz hava koklendirmesi, "bicim verme teknikleri" formundaki "sogut hava koklendirmesi" bolumunde ve "Uyelerin bonsai calismalari" formundaki "Zaman kazanma, dalda koklendirme " bolumune baktiktan sonra, onumuzdeki bahar aylarinda havalar isinmaya baslayinca tekrer deneyiniz, mutlaka basarili olacaksiniz.
Hosca kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 14:18   #737
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Buradaki söğütle ilgili yazıları ait olduğu bölüme taşıdım.

Söğüt (Salix, Willow) üretimi

Her aklınıza gelen yerde, aklınıza gelen soruyu sormazsanız (tabii cevap da vermezseniz iyi olur. Daha sonra gelenler neyi nerede bulacağını bilemez yoksa...

Davranışımı anlayışla karşılayacağınızı umuyorum

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 14:39   #738
Ağaç Dostu

Iyi gunler Malina, Haklisin

Eski 27-01-2007, 20:45   #739
ebonsa
Guest

Herkes nereye gitti kaç gündür yav?

Düzenleyen ebonsa : 28-01-2007 saat 09:12
  Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2007, 22:41   #740
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Zamanla göreceksin ki ebonsa; bu sitenin, özellikle de bonsai forumunun üyeleri hafta içi faaldir. Cuma akşamı bir kaç kişi bulursun, cumartesi akşamı kimseler yoktur. Bilmiyorum neden?

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2007, 09:13   #741
ebonsa
Guest

teşekürler Sn. Şule

Eski 28-01-2007, 17:27   #742
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
İsmail Cem ve bonsai(bonzai) merakı

arkadaşlar,
yeni konu açacaktım ama madem burda bonsai gölgesinde sohbet ediyoruz ,burası daha uygun diye düşündüm...
Evimde kitaplarımı ve bonsai adaylarımı gören arkadaşım ,Rahmetli İsmail Cem'in de bonsai meraklısı olduğunu söyledi,,gerekli kelimelerle google aratması yaptıktan sonra
"BİLİNMEYEN YÖNLERİ
Koyu Galatasaray taraftarı ve sarı kırmızılı takımda top koşturduğu dönemde Hagi’nin hayranı olan Cem, vakit buldukça Galatasaray’ın maçlarına gitmeye özen gösteriyordu.

Türkiye’de akvaryum balıkçılığı üzerine en çok kitabın kendisinde olduğunu belirten Cem’in bir tutkusu da Bonzai idi. Uzakdoğu’nun bu özen ve emek isteyen cüce ağaçları, İstanbul’daki evini süslüyordu. Kanarya sevgisi nedeniyle babasıyla birlikte Serinofil Derneği’ne üye olan Cem, Klasik Türk ve Batı müziği dinlemeyi seviyordu. Cem’in favorileri Dede Efendi, Vivaldi ve Mozart idi.

İsmail Cem’in bir tutkusu da fotoğraf çekmekti. Objektifini pek çok ilginç konuya çeviren İsmail Cem, beş fotoğraf sergisi açmıştı."

şeklinde gazete yazıları ile karşılaştım...
Bu zarif ve sevilen kişiyle aynı zevkleri paylaşmak beni çok mutlu etti.
Mekanı Cennet olsun,Cenneti'ni sevdiği bonsailer süslesin..

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2007, 08:27   #743
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

bonsaici arkadaşlara ne oldu acaba? kaç gündür kimseden ses seda çıkmıyor!!! hiç böyle olmamıştı bu forum...

Eski 30-01-2007, 10:48   #744
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
bonsaici arkadaşlara ne oldu acaba? kaç gündür kimseden ses seda çıkmıyor!!! hiç böyle olmamıştı bu forum...
Benim bu aralar hem iş tempom çok yoğun...malum muhasebeciler yılı yeni kapatıyor.. hem de önümüzdeki ay sınavım var yoğun bir şekilde ders çalışıyorum. Bu sebepten de pek uğrayamıyorum.. hatta Kütahya gezisine de son anda katılamadım.

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2007, 14:40   #745
ebonsa
Guest

sanki bu aralar forumdakiler yarı yıl tatiline girdi

Bugün bir ardıç bir de muhabbet kuşu aldım(ne alakaysa
ardıç için yeni bir konu açtım oraya yorum bekliyorum

Eski 30-01-2007, 15:33   #746
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

yorumun nerde ben göremedim....ardıç bonsai çalışmasında mutlaka eldiven kullan

Eski 30-01-2007, 17:12   #747
ebonsa
Guest

konum açılmadı galiba ya bir daha deneyeyim.

Eski 10-02-2007, 14:20   #748
Ağaç Dostu

Herkese selamlar, arkadaslar oralari cok mu soguk, hic kimse disari cikip bonsai golgesi altina ugramiyor, oysa urasaniz bonsai golgesi altinda sogugun yok oldugunu yerini sicak bir sohbete biraktigini goreceksiniz.

Hasancihadi bu gun kolakas yetistirirken gordum ustelik kolakastan salata yapacagini soyluyor. Sakin oyle birsey yapma her tarafini yakip kavurursun.
Hasanin bizimle paylasacagi bonsai calismalari var diye dusunuyorum.

Diger arkadaslarin da anlatacak mulaka birseyleri vardir, bonsaiye baslamak isteyenler, bonsai golgesi altinda yapilan sohbetlere siz de katilin, bonsaiye baslamak icin guzel bir yer.
Hepinize sevgiler, saygilar. Hepinizi bonsai sohbetlerine bekliyoruz.

Eski 10-02-2007, 16:24   #749
ebonsa
Guest

Evet Sn. Ali abi bu aralar burada sanki bir durgunluk var turunç abla da hiç uğramıyor başkaları da fazla katılmıyorlar.
Neyse sohbet yapalım
Bugün Nevşehir'e geldim her yer bembeyazdı yolboyunca...
Küresel ısınmanın etkisinde 50-60 km beyazlığın arasında yolculuk yapmak, karların arasındaki ağaçları izlemek mutluluk verdi.

Sizin oralar da havalar nasıl ?

Eski 10-02-2007, 16:29   #750

memet's Avatar

Ebonsa burda bahar havası var.. sanırım bonsailerle birlikte arkadaşlarda kış uykusunda
düzelir yakında herşey

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024