agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2006, 14:25   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Genel bonsai sorularınız

Ali H. ALI Melbourne'de yaşıyor.

Geçen hafta bir mail aldım kendisinden

Alıntı:
26 yildir bonsai ile ugrasiyorum ordaki arkadaslarin bonsaiye olan ilgileri beni duygulandirdi onlarla bildiklerimi ve deneyimlerimi paylasmak istiyorum tabii ki onlar da istiyorlarsa
Ne kadar sevindiğimi anlatamam Eminim siz de öyle...

Mine gibi Ali'ye de özel bir bölüm açmanın iyi olacağını düşündüm. Sorularınızı burada sorabilirsiniz.

Genel bir bilgi sahibi olun diye, son gelen mailden bazı bölümleri alıntılama gereği hissediyorum:

Alıntı:
Genelde yazacagim cevaplar gun sonunda iş paydosundan sonra olacak, aramizda 7 saatlik bir fark var. Bizler yeni gune sizlerden 7 saat once basliyoruz. Mevsimler de oyle... Burada simdi kışı yasiyoruz, disarıda 6 derecelik bir soguk var. Agaclarimin çoğu yapraklarini döktü.
.....
Siz sorularinizi sorun ben de cevaplamaya calisayim. Kisa bir zaman sonra umarim ordaki bonsai seven arkadaslara az da osa bir katkida bulunur, onlari cesaretlendirir ve teoriden pratige gecmelerini saglarsam sevinirim
Evet, sorularınız bekleniyor

Hoşgeldin Ali

Eklenen Resimler
Dosya Türü: gif avustralya.gif (13.6 KB, 3066 views)

Düzenleyen malina : 13-06-2006 saat 19:45
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2006, 14:33   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Benim ilk merak ettiğim, ilk yıllarınızdaki bonsailerinizden yaşayanlar var mı? 25-26 yıllık yani...

tener beğendi.
Eski 09-06-2006, 15:09   #3
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Öncelikle hoşgeldiniz Ali H. ALI

Benim ilk merak ettiğim konu sizin bu siteyi nasıl bulduğunuz!
Bonsai ile ilgili sorularım da olacak ama ilk gün için bu kadar.
Mine hanım'a da bir soruyla başlamıştım ama şimdi benden
kurtulamıyor. )

Bu arada arkadaşlarımızın stillerle ilgili
Türkçe ad bulma çalışmalarını inceler ve
katkıda bulunursanız çok makbule geçer.

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=1235

tener beğendi.
arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2006, 15:32   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Hoşgeldiniz Ali H. ALI . Sizin gibi bu sanata yıllarını vermiş birisiyle tanışmak gerçekten mutluluk verici. Sorularımız ve sıkıntılarımız çok nereden ve nasıl başlayacağımı bilemiyorum umarım başınızı ağırtmayız.
Benim öncelikle sormak istediğim toprak konusu. Dışarıda bu akadama ile çözülmüş fakat ülkemizde ne yazıkki bulunmadığı için çeşitli karışımlar deniyoruz siz ne tavsiye edersiniz?

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2006, 23:12   #5
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Hoşgeldiniz Ali H. ALI .Sizi aramızda görebilecek olmak beni çok heyecanlandırdı.Yardım teklifiniz için size çok teşekkür ediyoruz.Buna gerçekten çok ihtiyacımız var.

Benim merak ettiğim siz kendinizi geliştirmek için kurslara katıldınız mı? Malesef Türkiyede böyle bir şansımız yok ve bonsaiyi kendi çabalarımızla öğrenmeye çalışıyoruz.Bu soruyu sorma amacım acaba kendi başımıza bunu halledebilirmiyiz yoksa illa usta çırak ilişkisi gerekli mi?

Soracak çok şey var ama sizide sıkmak istemiyorum.Tekrar teşekkür ediyorum.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2006, 19:58   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
yasamayanlar

merhaba
deneyimsizdim ve herkes gibi bende ilk bonsailermi yasatamadim iki tane scots pine[Pinus sylvestris]iki uc seneden sonra oldu[ben oldurdum sicak bir gunde gubre koydum koymamam gerekiyordu ve yeterince su vermeddim]ve ben cok uzulmustum.
Su an bonsa olmada onceki yaslarini da katarsak 30 yasini gecmis agaclarim var . Sirasi gelmisken yalniz sunuda soyliyeyim bonsaide yas faktori yalniz basina o kadar onemli deyildir bonsaide oncelikle aranan bir estetik guzelliktir estetik guzelligi olmayan 100 yasida bir agacin bonsai saksisinda durmasi belki ona yasindan dolayi sevgi ile bakilir guzel bir bonsai oldugu icin deyil .bazi teknik yontemlerle genc bir bonsaie yasliymis goruntusu verilebilir ama iledde estetik guzuzellik. Batida yeni yeni dir sanat dali kabul edilen bonsai uzak doguda yuz yillardir suren bir sanattir yalniz resim ve heykel gibi diger sanat dallarindan bir farki var bonsai yasayan bir sanat dalidir ressam eserini bitirdigi zaman fircasini birakir heykeltiras da oyle cekic ve keskisini birakir cunku yaptiklari bitmistir ama bonsai sanatci makasini birakamaz cunku bonsai bir omur boyu bitmez.
hepinize kolay gelsin en iyi gunler sizlerin olsun
Ali

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2006, 20:01   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Su an bonsa olmada onceki yaslarini da katarsak 30 yasini gecmis agaclarim var
Bu daha önce düşünmediğim bir konuydu. Bonsai'nin yaşı, dikildiği zaman mı başlar, yoksa bonsai biçimine dönüştürülmeye başlandığında mı?

nimet0631 beğendi.
Eski 10-06-2006, 20:13   #8
Ağaç Dostu

bizim site

bir gun internette turkce gazeteleri okurken merak ettim Turkiyede bonsai yapan varmi diye sonra sizin[bizim] siteye girdim birde baktimki epey meraklisi var benim de katkim olsun deddim ve iletisim kurdum.Umarim sizlerin bildiklerine birseyler katarim
Stillere turkce ad bulma calimalariza bakacagim benimde ogreneceklerim vardir
iyi gunler
Ali

Eski 10-06-2006, 20:35   #9
Ağaç Dostu

toprak

inanin insanin basi hic bir zaman bonsaiden agrimaz eger basiniz agriyorsa bonsainizi alin yapilacak olan birsey varsa onlari yapin yoksa onu seyredin saksisini temizleyin onun gelecegi icin hayali dallar yerlestirin govdesinin istediginiz yerine bir de bakmissiniz ki basinizda agri diye birsey kalmadi
ben size yillar var kullandigim topragin karisimini vereyim yalniz her bonsai yapan zaman icerisindde agaclarina uygun topragi kendi deneyimleri ile bulur sizlerin de bulacagi karisim benim kullandigimdan farkli olabilir
%30 bahce topragi[bahceden alinmis tobrak]
%30 cicek tobragi[cicekler icin kullanilan toprak]
%30 dere kumu[insaat kumu deyil]
bonsaiden yana sansiniz bol olsun
Ali

Eski 10-06-2006, 20:38   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Bahçe toprağını sterilize ediyor musunuz? Yabani ot konusunu nasıl çözüyorsunuz?

Eski 10-06-2006, 20:46   #11
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Aramıza hoşgeldiniz

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2006, 21:28   #12
Ağaç Dostu

nasil ogrendim

Bir ustayi calisirken gozleyip de ogrenmeken iyisi ama boyle bir imkan yoksa ogrenilmez diye bir kural yok belki ddaha uzun zaman ve deneyim ister okadar
Kendimi gelistirmek icin ne yaptim
ciceklere agaclara ilgim vardi sonra birgun bir bonsai gelip gozlerime gozlerimden de yuregime girdi, bir cinlinin dukkaninin sokaga bakan camligindan bana bakiyordu daha dogrusu ben ona bakiyordum sonra satilik olmadigini ogrendim zaten olsa bile alamazdim. ben bonsai yaparim dedim ve iki cam agaci bulup basladim ama olmuyordu sonra kitaplar buldum onlardan cicekcilerde gordugum bonsaileri inceleyerek ve kendi deneyimlerimle bir 18 sene gecirdim sora kaldigimiz bolgedeki waverly garden club,in bonsai gurubuna uye oldum ve hala uyeyim 18 senede ogrendiklerim kadar belkide daha fazla uye oldugum kulubde ogrendim. Ben baslarken yalnizdim sizin bir avantajiniz var gurupsunuz deneyimlerinizi paylasin birbirinizin agaclarini gorun guzel agclari ornek alarak onlar gibi agaclar yapmaya calisin resim he heykelde oldugu gibi bonsaide kopyalamak ayip ve yasak deyildir zaten hicbirzaman aynisini yapamazsiniz.
cok zefkli hic bitmeyen bir ugrasin icindesiniz bir omur boyu surecek ve omrunuzun bitigi yerde biraktiginiz agaclar
baska ustalara arkadaslik edecek .
Agacli gununuz bol olsun
Ali

Eski 10-06-2006, 21:31   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Bonsailerinizden örnek fotoğraflar koymanızı bekliyoruz

Eski 10-06-2006, 22:26   #14
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Usta çırak ilişkisinin önemi yazdıklarınızı okuyunca daha iyi anlaşılıyor.Şimdilik görerek değilde okuyarak ve deneyerek öğrenmek durumundayız.Hani olurya ilerde bir hoca Türkiyeye gelip bizleri bir club çatısı altında toplarsa durum farklı.

Yazılarınızı okumak büyük zevk.Bilen bir kişinin gözüyle bonsaiye bakmak çok farklıymış.

Bonsailerinizin fotoğraflarını dört gözle bekliyoruz.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2006, 15:23   #15
Ağaç Dostu

Yabani otlar

Iyi bir pazar gunu dilegi ile herhaba.
Bahce topragini stralize etmiyorum,kimi bonsai yapanlar ediyor kisiye ve deneyimlere kalmis birsey. Stralize edildigi zaman yabani tohumlarla birlikte butun organik canli da oluyor, organik canliar bonsai icin gerekli diye dusunuyorum, bu gune kadarda bir sorun yasamadim.
Bahce topragini yuzeyden deyil de 10cm kadar derinden aliyorum, cikan bir iki yabani otu da saksidan almak zor olmuyor[otun saksida buyumesine izin vermeyin,kucukken sokun]
Yakin bir zamanda resim de gonderecegim. Ozellikle gormek istediginiz bir tarz veya bir agac varmidir? eger istediginiz benim agaclarimin icinde yoksa kulup arkadaslarimin agaclarindan resim alip gonderebilirim
saglicakla kalin
Not: keyboard igilizce harflerden oldugu icin harflerin uzerine ve altina isaretleri koyamiyorum. Kucuk imla hatalarim da olursa bagislayin.
Ali

Düzenleyen Ali H. ALI : 12-06-2006 saat 03:00 Neden: 10cm. terine 100cm yazilmis
Eski 11-06-2006, 16:17   #16
Ağaç Dostu

Agac yasi

Bir agacin yasi bagimsiz yasamaya basladigindan sonra hesaplanir diye dusunuyorum. Ana agactan alinan bir air layering[onerdigim turkce sozcuk:HAVA DALDIRMASI] veya bir ground layering[onerdigim turkce sozcuk TOPRAK DALDIRMASI] kok salip ana agactan ayrildiktan sonra yasi hesaplanmali. Yalniz bir ayirim yapilabilir, ornek: "agacim 50 yasindadir yasaminin son 10 yilini bonsai olarak surduruyor" 40 yillik bir yasami yok sayamassiniz[uzun zaman bahcede toprakta yasam suren agaclardan da bonsai yapilabilir
sevgiler
Ali

Eski 12-06-2006, 08:26   #17
Ağaç Dostu

Dort resim

Selamlar sizlere dort resim gonderiyorum ikisi Crassula arborescens:yesim agaclari, gurup olarak ekilmis, yas 7 ile 15, boy 85cm genislik 80cm dogal mermer uzerine ekilmistir

ikinci iki resim ise Fraxsinus exselsior: Disbudak Root over rock style:Koklerin kaya uzerine sarilmasi tarzinda yapilmistir. yas 20 boy 45cm .Baharda yapraklandigi zamanda bir resim gonderirim
selamlar
Ali

ali abi1.jpg

ali abi3.jpg

ali abi4.jpg

Eski 12-06-2006, 09:21   #18
Ağaç Dostu

Elinize sağlık gerçekten çok güzeller. Sizden öğreneceğimiz çok şey var.
Size bir sorum daha olacak. Bonsai adayı meşe ve incir fidanım var yaprakları büyük olduğu için hoş durmuyor sizin yaprak küçültme ile ilgili çalışmalarınız varmı fikirlerinizi bekliyorum selamlar.

Eski 12-06-2006, 09:36   #19
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
dort resim gonderiyorum ikisi Crassula arbarescens:yesim agaclari
"Crassula arbarescens" olarak google'da arattım ama bulunamadı.
"Crassula argentea" fotoğraftaki ağaçlara benziyor. Bu konuda bizi aydınlatır mısınız?

tener beğendi.
Eski 12-06-2006, 09:38   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Ayrıca fotoğraflarınız çok büyük. Foruma ekleyebilmek için 70 K dan büyük olmaması gerektiği için sıkıştırmak zorunda kalmışsınız.

Oysa bu kadar çok sıkıştırmak yerine, fotoğrafın genişliğini küçültmeniz gerekiyor. 600 piksel yapabilirsiniz mesela...

Hangi imaj işleme programını kullanıyorsunuz?

Eski 12-06-2006, 09:59   #21
agaclar.net

malina's Avatar

foto.jpg

Sıkıştırmanın sonuçları

tener beğendi.
Eski 13-06-2006, 12:26   #22
Ağaç Dostu

Crassula[Jade plant]

iyi gunler
mesajiniz, gonderdigim resimdeki agaclar icin tekrar kucuk bir arastirma yapmama sebeb oldu. Buldugum sonuclar THE COMPLETE BOOK OF BONSAI yazan Harry Tomlinson 1990 Australi yayimli sayfa 114 deki resim ve isim Crassula arborescens diye geciyor bende onu referans aldim. Baska kitaplari arastirica C. arborescens in yapraklarinin daha gumusumsu oldugunu ogrendim .Senin verdigin isim ve C. ovata ayni bitki ve resimde oldugu gibi benim agaclara daha cok benziyor. bir iki yere daha bakayim emin olduktan sonra ismi deyistirecegim uyarilarin icin tesekurler.
en iyi gunler sizlerin olsun

Eski 13-06-2006, 12:38   #23
Ağaç Dostu

Sizin ilk yazdıklarınızda harf hatası olmuş o harfi yerine a harfi koyymuşsunuz. Olması gereken Crassula Arborescens ( Jade Tree) Türkçesi yeşim ağacı

Eski 14-06-2006, 01:36   #24
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Merhaba Ali bey.
Burada saat 01.30. Malum yarın işe
gidilecek. Sitede olduğunuzu görünce
yatmadan hal hatır sormak istedim.
Nasılsınız?

tener beğendi.
arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2006, 06:06   #25
Ağaç Dostu

bonsaili ruyalar

Sizde cecenin 1.30 u bizde sabah 8.30 ben sabah 4te ise basliyorum ara sira firsat bulunca soyle bir bakiyorum simdi de ogle paydosu sizlere sabahleyin hayirli isler
Ise donmem gerekiyor.
ali

tener beğendi.
Eski 14-06-2006, 09:14   #26
Ağaç Dostu

Verdiğiniz bilgiler çok değerli fotoğrafları merakla bekliyorum selamlar

Eski 14-06-2006, 10:21   #27
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sabırısız birisiyim, bonzainin aldığı zamanı düşününce hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor. Oysa bir çiçekte de ateş yüreğe düştümü tut tutabilirsen. Bonzai yi ilgiyle izliyorum bakalım bana sevdirecek bir cümle bir kelime **** bir ses olacakmı? Zaten insanların bonzaide bulabildiklerini bende buldummu iş bitmiştir.

İlgiyle izliyorum, ama sizde biraz insanı tetikleyin canıııım.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2006, 14:28   #28
Ağaç Dostu

Bonsai

Merhaba sabirsiz arkadas nasilsin iyimisin?
Bonsai[bonazi diyenler de var da dogrusu bonsai olandir] ile sabirsizlik ters dusuyor. once buna bir care bulalim sonra sen ektigin agaclari yavas buyuyor diye tutar sokersin. Seni tetiklemek icin birseyler bekliyorsun ben gordum ki senin icindeki heves tetiklenmisdir bonsai dunyasina hos geldin bir omur boyu seninle yasaycak bir urgasin icindesin, sen olup gittikten sonra bile onlar
sevdiklerinin yaninda yasamaya devam eadecekler hem de kim bilir kac yil SABIRLA seni tekrar gormeyi beklicekler..
En guzel gunler sizlerin olsun
ALI

Eski 14-06-2006, 14:57   #29
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
İlginize teşekkürler, iyiyim hamdolsun, esas sizleri sormalı gurbette olan sizlersiniz?

Sabırsız olduğum kadar sabretmesini de bilen birisiyim tek sorunum sabretmem gereken zaman içerisinde sabır zamanımı başka bir uğraşla doldurabilmek, doldurmuşsam sorun yok yani aksi halde insan can sıkıntısından kendini meşgul eden şey ile uğraşıyor.

Neyse, maddeli olarak yukardaki sorularıma cevap verirseniz memnun olurum. Zira yeni bilgiler verdiğiniz halde hala nerden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Haydi bakalım madem bonsai öğretmenimizsiniz bize yol gösterin . İsterseniz başladığım noktada karşılaştığım veya karşılaşacağım sorunları ben ileteyim sizde sorularıma ek olarak istediğiniz bilgileri bana verin. Yeterki başlangıç seviyeme uygun cevaplar alabileyim.

Sorularım tekrar:

1-Elimde çelikten üretilmiş halen perlit içerisinde bulunan köklenmiş incir fidanları var bunlardan hangi özelliğe sahip olanları kullanmalıyım(Boy, kök vs.) (Bu arada zayi riskine karşı 3-4 tekerrür denemeyi düşünüyorum ) **** bu çelikten üretilmiş fidanları kullanabilirmiyim? Kullanamazsam boy v.s tercihime ne tavsiye edersiniz?

2-Toprak tercihi ne olmalı

3-Nasıl bir toprak-saksı kullanmalıyım

4-Başlangıç olarak karşılaşacağımı düşündüğünüz sorunlar neler olabilir ve ne gibi tedbirler almalıyım?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2006, 13:46   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-08-2006
abi çınrı nasıl sulamalı yeni dikilen çeliği ne zaman tellemeli nezaman budamalıyım

berayatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024