agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2017, 18:51   #781
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
[/IMG]
[/IMG]
[/IMG]

Umarım resimleri yükleyebilmişimdir. Ficus ginseng bonsaim 3 ay civarı bende ve sürekli yaptıkları döküldü. Çok sulamışsınız dediler. Ben de kontrollü sunkoymaya çalıştım ama ne yazık ki gövdesindeki BaZı yerlerin sanki içleri boşalmış gibi. Ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz? İnanın çok moralim bozuldu. Benim için çicekler çok önemli. Canlılara sanki kıyıyormuşum gibi geliyor ��

Ciba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2017, 18:55   #782
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
Gymg6Z.jpg

yz6vYj.jpg

zJj18j.jpg

Düzenleyen nicholai hel : 07-12-2017 saat 14:19 Neden: Fotoğraflar düzenlendi
Ciba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2017, 23:42   #783
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2015
merhabalar,

Ficus bonsaimin toprağında küf ve mantara rastladım. Sorun sadece yüzeyde. 3-4 günde bir buçuk su bardağı iyi su ile suluyorum. bitkimde hiçbir problem yok ama kökler çürüyecek gibi. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG-20171124-WA0010.jpg (74.2 KB, 189 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20171124-WA0011.jpg (73.7 KB, 188 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20171124-WA0012.jpg (79.9 KB, 198 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20171124-WA0013.jpg (73.6 KB, 188 views)
msui Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2017, 19:41   #784
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2016
Öncelikle merhabalar. Forumda yeni sayılırım kuralları pek bilmiyorum hatam varsa özür dilerim. Bonsai ile yeni tanıştım çok hoşuma gitti. Nasıl nereden başlarım bilmiyorum yardımcı olup tohum ve bilgi paylaşan olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Mthnsnmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2017, 11:09   #785
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-11-2010
*** bonsai için meyve ağacından havai köklendirme yapıp saksıya ekersem bbonsai yapabilirmiyim vede bu meyve verirmi lütfen

alıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 14:19   #786
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ciba Mesajı Göster
[/IMG]
[/IMG]
[/IMG]

Umarım resimleri yükleyebilmişimdir. Ficus ginseng bonsaim 3 ay civarı bende ve sürekli yaptıkları döküldü. Çok sulamışsınız dediler. Ben de kontrollü sunkoymaya çalıştım ama ne yazık ki gövdesindeki BaZı yerlerin sanki içleri boşalmış gibi. Ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz? İnanın çok moralim bozuldu. Benim için çicekler çok önemli. Canlılara sanki kıyıyormuşum gibi geliyor ��
Ağacınız fazla sulamaya bağlı olarak kök çürümesi yaşamış ve ölmüş gibi görünüyor.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 14:22   #787
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msui Mesajı Göster
merhabalar,

Ficus bonsaimin toprağında küf ve mantara rastladım. Sorun sadece yüzeyde. 3-4 günde bir buçuk su bardağı iyi su ile suluyorum. bitkimde hiçbir problem yok ama kökler çürüyecek gibi. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?
Suyunuz küreçli, o da yanıltıyor olabilir ama o toprağın fücus için uygun olmadığı kesin.

Mantarlaşma başlayan kök muhtemelen çürümeye bağlı olarak ölmüştür. Toprak değişimi yaparken kontrol edip ölüyse alabilirsiniz. İç mekanda aktif büyüyen bir ağaç ise toprak değişimini her zaman yapabilirsiniz.

Eski 07-12-2017, 14:25   #788
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mthnsnmz Mesajı Göster
Öncelikle merhabalar. Forumda yeni sayılırım kuralları pek bilmiyorum hatam varsa özür dilerim. Bonsai ile yeni tanıştım çok hoşuma gitti. Nasıl nereden başlarım bilmiyorum yardımcı olup tohum ve bilgi paylaşan olursa çok sevinirim. Teşekkürler.
Hoşgeldiniz. Bol bol okuyarak, teorik bilgi ile kendinizi donatarak başlayacaksınız. Doğru yerdesiniz.

Önce buradaki konuları:
Yeni başlayanlar için yardım - agaclar.net

Sonra genel olarak buradan ilginizi çeken, merak ettiğiniz konuları:
http://www.agaclar.net/forum/#bonsai

Okuyun. Sonrasında uygun bir aday nasıl seçilir konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Fidanlıklardan uygun bir aday bulup başlayabilirsiniz.

Eski 07-12-2017, 14:47   #789
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alıcan Mesajı Göster
*** bonsai için meyve ağacından havai köklendirme yapıp saksıya ekersem bbonsai yapabilirmiyim vede bu meyve verirmi lütfen
Merhabalar.
Yapılabilir. Anaç ağaç üzerinde uygun bir yerden yapmaya özen gösterin, konular içerisinde pek çok örneğini bulabilirsiniz.

Meyve de verir. Tabi ayırdığınız ve eğitime aldığınız ağaç yeni yerinde çiçek açtığında tozlanma sağlanırsa.

Eski 09-12-2017, 13:06   #790
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bonsai calisanlarina ve sevenlerine merhaba, uzun bir ardan sonra ben tekrar agaclar. netteyim. Ozellikle bonsai konusunda sizlere yardim eden arkadaslar arasindayim ve bonsai sorulariniza diger arkadaslarim gibi ben de cevap vermeye bildiklerimi aktarmaya calisacagim. Sorularinizi llk gunden cevaplayamasam bile daha sonraki gunlerde cevaplaycagim. Bu arada ben burada yokken bonsai oralarda iyice gelisti. Benimle birlikte cevap yazacak arkdaslarin yazacaklari da sizlere her zaman faydali bilgiler olacagini unutmayiniz.. Hepinize guzel calismalar diliyorum..

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 15:06   #791
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Yeniden hoşgeldiniz o halde Ali Bey. Özlemiştik.

Ali H. ALI beğendi.
Eski 09-02-2018, 18:05   #792
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2018
Benim sorum var fakat konu açamadığım için buraya yazmayı uygun gördüm.
Bonsai için tohumdan yetiştirmeye giriştim epey uzun yazılar okudum fakat kış mevsiminde çimlendirmenin zor olduğunu öğrendim.Tohumlar ekildikten sonra üzerine streç film çekilerek 1-2 gün süreyle havalandırarak çimlendirme yapılabileceğini okudum.
Tohumları ektim ortam sıcaklığı güzel ama şöyle bir fikir geldi aklıma fikrinizi almak istedim.
Otomatik olarak ayarlanabilir priz var gün içinde istediğiniz saate kurup o saatlerde çalışmasını sağlıyorsunuz bir de Full Spectrum Led'li lamba var bu lambayı tohumların üzerine gelicek şekilde sarkıtsam günde 8 saat veya 10 saat ışık versem diye düşündüm ? Sizce faydası olur mu zaman kaybı mı olur ? Çünkü çimlendirme sürecinde ışık değil sıcaklık istediğini sanıyorum.Isı veren lambalarda buldum fakat toprağı çok kurutur diye düşünüyorum. Bulunduğumuz şu ay için en uygun metot nedir söylermisiniz ? Bu arada ben çok sabırlıyım 1-2 sene vaktim bile var sadece böyle cam kenarında bekletmek doğru mu bilemedim gün içinde 1 saat güneş geliyor sonra gidiyor. Tavsiye verirseniz çok sevinirim.Saygılarımla

Canusta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 09:19   #793
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Canusta Mesajı Göster
Benim sorum var fakat konu açamadığım için buraya yazmayı uygun gördüm.
Bonsai için tohumdan yetiştirmeye giriştim epey uzun yazılar okudum fakat kış mevsiminde çimlendirmenin zor olduğunu öğrendim.Tohumlar ekildikten sonra üzerine streç film çekilerek 1-2 gün süreyle havalandırarak çimlendirme yapılabileceğini okudum.
Tohumları ektim ortam sıcaklığı güzel ama şöyle bir fikir geldi aklıma fikrinizi almak istedim.
Otomatik olarak ayarlanabilir priz var gün içinde istediğiniz saate kurup o saatlerde çalışmasını sağlıyorsunuz bir de Full Spectrum Led'li lamba var bu lambayı tohumların üzerine gelicek şekilde sarkıtsam günde 8 saat veya 10 saat ışık versem diye düşündüm ? Sizce faydası olur mu zaman kaybı mı olur ? Çünkü çimlendirme sürecinde ışık değil sıcaklık istediğini sanıyorum.Isı veren lambalarda buldum fakat toprağı çok kurutur diye düşünüyorum. Bulunduğumuz şu ay için en uygun metot nedir söylermisiniz ? Bu arada ben çok sabırlıyım 1-2 sene vaktim bile var sadece böyle cam kenarında bekletmek doğru mu bilemedim gün içinde 1 saat güneş geliyor sonra gidiyor. Tavsiye verirseniz çok sevinirim.Saygılarımla

Tohumların çimlenmesi için ışık değil ısı gerektiği bilginiz doğru, bu nedenle o led aydınlatma çimlenme için fayda sağlamayacaktır. Bunun için ısıtıcı matlar ve yine alttan ısıtıcılı min sera tarzı ürünler mevcut. Bunlar başarı yüzdesini arttıracaktır.

Ama tabii tohum ekimi için en uygun ve zahmetsiz yöntem her tür için önerilen neyse o dönemde işlemi gerçekleştirmektir. Böylece doğa kendi kendine döngüsüne devam eder, siz de iç mekanda yapay ortamlarla hem emek vermek hem de masraf yapmak durumunda kalmazsınız.

Bir de dip not, sizin bilginiz belki vardır ama okuyacaklar için bir kez daha belirteyim, bonsai hobisine tohumla başlamayın. Piyasada bonsai tohumu diye satılan ürünler kandırmacadır! Bonsai tohumu diye bişey olmaz. Sıradan bitki tohumlarını "bonsai tohumu" adı altında değerinin defalarca üstündeki fiyatlarla satıp haksız ve kolay kazanç elde ediyorlar. Bu "sıradan" ağaç tohumlarını alıp büyütmeye başlasanız da üzerinde bonsai teknikleri uygulamaya başlamanız birkaç yıl, bonsai denecek kadar gelişmesi ise yaklaşık 20 yılınızı alacaktır. Bunu bilerek başlanması gerekir. Bonsai sanatına başlamanın en zor ve uygunsuz yolu tohumdan başlamaktır.

Sağlıklı ağaçlar dilerim.

Eski 14-05-2018, 12:06   #794
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2018
Merhabalar,

Bende 1-1,5 metrelik 10 yaşında bir ladin var. Bu dikenli yapraklılarda tepe budaması yapılmaz okudum. Tepe budaması yapılmadan ağacı nasıl küçültebilirim?

Bu tür ağaçlarda budama, şekillendirme nasıl yapılır merak etmekteyim.

basaralife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2018, 10:37   #795
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi basaralife Mesajı Göster
Merhabalar,

Bende 1-1,5 metrelik 10 yaşında bir ladin var. Bu dikenli yapraklılarda tepe budaması yapılmaz okudum. Tepe budaması yapılmadan ağacı nasıl küçültebilirim?

Bu tür ağaçlarda budama, şekillendirme nasıl yapılır merak etmekteyim.

Merhaba.
İbrelilerde de tepe budaması dediğiniz işlem yapılır elbette yalnız diğer türlerde mümkün olduğu gibi geride yaprak (ibre) bırakmadan keserseniz, birkaç türü dışındakiler o odunsu gövdeden yeni yaprak vermezler. Bu nedenle püf noktası geride daima sağlıklı yaprak kümeleri bırakarak kesim yapmaktır.

Ağacın toplam boyunu kısaltmak eğer yeterli yan dallar varsa çok kolay bir işlemdir. Ağacın boyunun ne olmasını istiyorsanız o boyun biraz altında kalan bir yan dal tellenerek yukarı doğru şekillendirilir ve o dalın üstünde kalan ana gövde kesilip alınır. Burada oluşacak yaranın ağacın ana seyir yönünün arkasında kalmasında fayda vardır. Eski yan dal artık yeni zirve görevini üstlenmiş olur.

Yan dallarda ise boyunu kısaltmak istediğiniz dalın gerisinde yapraklı bir bölüm belirleyip oradan sonrasını keserseniz o kestiğiniz yerde artık uçta kalan yaprak kümesi uzayıp yeni dalcıklar oluşturmaya başlayacaktır.

basaralife beğendi.
Eski 16-05-2018, 02:49   #796
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Merhaba.
İbrelilerde de tepe budaması dediğiniz işlem yapılır elbette yalnız diğer türlerde mümkün olduğu gibi geride yaprak (ibre) bırakmadan keserseniz, birkaç türü dışındakiler o odunsu gövdeden yeni yaprak vermezler. Bu nedenle püf noktası geride daima sağlıklı yaprak kümeleri bırakarak kesim yapmaktır.

Ağacın toplam boyunu kısaltmak eğer yeterli yan dallar varsa çok kolay bir işlemdir. Ağacın boyunun ne olmasını istiyorsanız o boyun biraz altında kalan bir yan dal tellenerek yukarı doğru şekillendirilir ve o dalın üstünde kalan ana gövde kesilip alınır. Burada oluşacak yaranın ağacın ana seyir yönünün arkasında kalmasında fayda vardır. Eski yan dal artık yeni zirve görevini üstlenmiş olur.

Yan dallarda ise boyunu kısaltmak istediğiniz dalın gerisinde yapraklı bir bölüm belirleyip oradan sonrasını keserseniz o kestiğiniz yerde artık uçta kalan yaprak kümesi uzayıp yeni dalcıklar oluşturmaya başlayacaktır.
Teşekkür ederim.

basaralife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2018, 11:18   #797
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Merhabalar. İyi günler çiçek böcek sevdam 1 sene önce başladı önünü alamayıp evimin her yerini bitkiler kapladı her başlığa soru yazmam bu yüzdendir. Şimdi bonsai denemek istiyorum bi tanıdığımız kahve ağacından yapmış çokta güzel olmuş. İlk aşamalardan itibaren danışabileceğim birilerine ihtiyacım var. Ben direk kahve ağacı ile başlayamam heralde değil mi. Zeytin ağacının iklimine çok uygundur Antalya her yerimiz zeytin nolur bilenler yardım etsin e-mail adresimi de yazabilirim aşama aşama gösterebilmek için.

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2018, 16:37   #798
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Merhabalar. İyi günler çiçek böcek sevdam 1 sene önce başladı önünü alamayıp evimin her yerini bitkiler kapladı her başlığa soru yazmam bu yüzdendir. Şimdi bonsai denemek istiyorum bi tanıdığımız kahve ağacından yapmış çokta güzel olmuş. İlk aşamalardan itibaren danışabileceğim birilerine ihtiyacım var. Ben direk kahve ağacı ile başlayamam heralde değil mi. Zeytin ağacının iklimine çok uygundur Antalya her yerimiz zeytin nolur bilenler yardım etsin e-mail adresimi de yazabilirim aşama aşama gösterebilmek için.
Merhaba Elif Hanım,

Zeytin bonsai çalışmaları için oldukça uygun bir tür. Ayrıca Antalya'da begonvil de hem çiçeklere hem de bonsaiye olan ilginizi yöneltebileceğiniz türler arasında ilk sıradadır.

Üyelerin Bonsai Çalışmaları - agaclar.net

Bu bölümde yüzlerce farklı çalışmanın ilk günlerinden itibaren gelişimlerini görebilirsiniz.

Keyifli hobiler dilerim.

Eski 10-09-2018, 10:49   #799
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2018
Bonsai fidanı

Merhaba,
Ben bonsai yetiştirmek istiyorum.Anladığım kadarıyla tohum dan yetiştirmek bayağı meşakatli ve sabır istiyor.Bende fidan olarak yetiştirmek istiyorum.Güvenilir bir siteden fidan getirtmek istiyorum.Hangi siteden ve hangi çeşidini getirte bilirim.Buarada Adana'da yaşıyorum,yardımcı olursanız sevinirim.

sev-yaşat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2018, 14:00   #800
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2018
Tüm agaclar.net ailesine merhabalar. Bende forumdaki bonsai ile ilgili bilgileri ve tecrübelerinizi okuyarak aranıza katılma kararı alıp bonsai sevdasına nar, mandalina ve ceviz fidesi alarak başlamış oldum. Burda bilgi birikim fikir ve tecrübelerini paylaşanlara teşekkürü bir borç bilirim. Emeklerinize ve elinize sağlık teşekkürler..

Bonsaiboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2018, 11:58   #801
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bonsaiboy Mesajı Göster
Tüm agaclar.net ailesine merhabalar. Bende forumdaki bonsai ile ilgili bilgileri ve tecrübelerinizi okuyarak aranıza katılma kararı alıp bonsai sevdasına nar, mandalina ve ceviz fidesi alarak başlamış oldum. Burda bilgi birikim fikir ve tecrübelerini paylaşanlara teşekkürü bir borç bilirim. Emeklerinize ve elinize sağlık teşekkürler..
Aramıza hoşgeldiniz. Hobinizin daim olması dileğimle.

Eski 24-11-2018, 21:48   #802
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2018
İyi akşamlar herkese.. Aranıza yeni katıldım ve bir sorum olucak yanıtlarsanız sevinirim . Yeni bir bonsai ağacı aldım saksısı çok küçük saksı değişimi yapmam lazım Malatya’da yaşıyorum ve saksını bulamadım nerelerden Temin edebilirim

Pınar62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2018, 13:16   #803
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2017
Merhabalar bugünlerde tohumlarım (palmiye, limon, çam, japon kadife çamı) pamukta çimlendi sonra onları hazırladığım mikro element katkılı sphagnum torfu ve perlit karışımının içine aldım. Ama kafamda acaba bahçe toprağı eklemeli miyim diye düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir karışım yeterli mi yoksa bir miktar toprak eklemeli miyim ?

viktornavorski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2018, 07:54   #804
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2018
İş yerine yeni zelkovan bonsai aldım. Cuma günü sabahtan 10 dk aralıklarla iki kere suladım. P.tesi günü toprağı kuruydu yine suladım. Doğru suluyor muyum. Yardımcı olur musunuz?

hasan87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2018, 18:47   #805
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-12-2018
İyi günler,
Fukien tea cinsi bonsaimi daha 2 hafta oldu alalı, fakat toprağı çok zor su geçiriyor ve yavaş yavaş yaprak dökmeye başladı. Durduğu yer gün ışığı alıyor, rüzgar almıyor toprağı kurukça su verıyorum. Fakat elimi sürdüğüm an bir iki tane yaprağı döklüyor.

Saksısını bu dönemde değiştirsem çiçeğim sıkıntıya girer mi? ne yapmalıyım?

Çiçeğimin resmî bu konu başlığındadır.
http://www.agaclar.net/forum/bakim-v...tm#post1554866

irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 22:40   #806
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Akçaağaç

Resimdeki akça ağacı aldım geçen hafta. Yaprakları yazın yeşil, sonbaharda kırmızıya dönen türden. Bonsai için aday olabilir mi? Ne tavsiye edersiniz? Tecrübeli arkadaşlar yönlendirirse çok sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg akcagac2.jpg (58.1 KB, 61 views)
Dosya Türü: jpg akcagac1.jpg (47.7 KB, 60 views)
safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2019, 21:14   #807
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2018
selamlar

çok deneyimli olduğum söylenemez ama ben de kendi çapımda bonsai ile uğraşıyorum. akçaağaç zaten bonsai için biçilmiş kaftan. ben de akçaağaç arıyorum 2 aydır falan inşallah nazarım deymez ağacınız için önerim şu ilk fotoğraftaki 3 daldan en üstteki dalın ordan ana gövdeyi budardım. 1 sene ellemezdim iyice dallanması için. bu işlemi nisanda yapardım biraz daha büyük bi saksıya alırdım. ama üstadlar daha iyi bilirler bir yanlışım varsa lütfen düzeltsinler..
iyi çalışmalar

Abaragambi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 12:23   #808
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Abaragambi Mesajı Göster
çok deneyimli olduğum söylenemez ama ben de kendi çapımda bonsai ile uğraşıyorum. akçaağaç zaten bonsai için biçilmiş kaftan. ben de akçaağaç arıyorum 2 aydır falan inşallah nazarım deymez ağacınız için önerim şu ilk fotoğraftaki 3 daldan en üstteki dalın ordan ana gövdeyi budardım. 1 sene ellemezdim iyice dallanması için. bu işlemi nisanda yapardım biraz daha büyük bi saksıya alırdım. ama üstadlar daha iyi bilirler bir yanlışım varsa lütfen düzeltsinler..
iyi çalışmalar
Ağacınızın boyu elbette çok uzun fakat bonsai eğitimi için bize gereken kısmına (topraktan çıkan ilk 10-20 cm.lik kısım) baktığımızda oldukça genç ve ince olduğunu görüyoruz. Bu istediğimiz bir durum değil. Bu ağacı geriden çok sert budayacağınız kesin ama benim görüşüm öncelikle en az bir sene daha serbest büyümeye bırakmak olur.

Budanan ağacın gövde kalınlaştırması yavaşlar, ağaç ne kadar serbest büyürse o kadar hızlı kalınlaşır. Yapacağınız bir sert budamayla bu gövdenin kalınlaşma hızına ciddi bir darbe vurmuş olacaksınız. Sonrasında yıllar içinde çok yavaş bir hızda kalınlaşacak.

Eğer yine de kesmek isterseniz alttaki üç dalın hemen üzerinden kesilebilir.

safaguclu ve Abaragambi beğendi.
Eski 02-02-2019, 11:23   #809
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2018
Selamlar geçtiğimiz hafta ben de bir mandalina bonsai aldım aldığımdaki formu muazzamdı ancak 1-2 gün sonra yapraklar kıvrıldı ve dökülmeye başladı. Şu anki durumunu foto olarak ekledim balkonda tutuyorum. Kökünde beyazlık farkettim ama nedir bilemiyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

canboca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2019, 11:32   #810
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2018
Fotolar da ektedir

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Screenshot_20190202-122803_Gallery.jpg (55.2 KB, 46 views)
Dosya Türü: jpg Screenshot_20190202-123036_Gallery.jpg (60.5 KB, 46 views)
Dosya Türü: jpg Screenshot_20190202-122958_Gallery.jpg (63.6 KB, 46 views)
Dosya Türü: jpg Screenshot_20190202-122932_Gallery.jpg (69.9 KB, 46 views)
canboca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024