agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2016, 09:53   #751
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Salimoğlu,

Narınız hayırlı olsun. Fidanınız çok ince gövdesi 2 cm den ince olan ağaçlar genellikle bonsai sınıfına alınmıyor veya çok ustalar tarafından 3-5 cm yüksekliğinde minik bonsailer yapılıyor. Kurutmamaya çalışarak büyütün, gövdesi kalınlaşsın. Nar iç mekan bitkisi değildir o nedenle pencere açık olsa iyi olur.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salimoglu Mesajı Göster
rain arkdaş gibi bende merak saldım uzun zamandır, yaklaşık 3 yıl okuyorum ve takip ediyorum sadece. fakat uzun yıllar isteyen bir uğraş olduğu için takibi zor. neyse sorum arkadaş gibi cılız bir nar ağacı fidem var(van da yaşadığım için iran yöresine uygun soğuğa ve bir çok olumsuz koşullara uygun bir tür olsun istedim araştırıp bunu buldum) şimdi bu fidemin gövdesini ne kadar kalınlıkta eğitmeliyim, ve daha bu kadar körpe iken budama yapmalımıyım?

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2016, 11:55   #752
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2016
merhabalar forumda yeniyim. bonsai konusunda da epey yeniyim fakat oldukça meraklı ve araştırmacıyım. iş yerimdeki bir zelkovan görsellerini atıyorum. yaşını merak ediyorum. ayrıca bu bitki üzerinde çalışmak istiyorum. yaklaşık 2 yıldır sadece sulamakla yetindik. oldukça sağlıklı görünüyor fakat artık toprak değişimidir kök temizlemedir dal budamadır bir yerden başlayıp şekil vermek istiyorum bu bitkiye. görüşleriniz benim için çok değerli.

http://i.hizliresim.com/GRXklr.jpg

http://i.hizliresim.com/y59lXk.jpg

http://i.hizliresim.com/z5qVb7.jpg

theogein Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 10:24   #753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2016
İyi günler dilerim herkese öncelikle;

Ben aranızda yeniyim. Bonsaiye merak salalı pek fazla olmadı. Saatlerce forum forum dolaşıp yazılar makaleler okudum farkettim ki hemen her konuda dönüp dolaşıp bu forumda buluyorum kendimi Gerçekten muhteşem bir forum. Kafama takılan bir soru var şimdi bir fidan aldık sanırım öncelikle fidanda sert bir budama yapıp ana hatlarımızı belirleyeceğiz daha sonra gövde geliştirmemiz gerekiyor buraya kadar tamam. Fakat bu süre zarfında yan dalların kalınlaşmasının ve boy uzamasının nasıl önüne geçebiliriz bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

Ekleme: Planladığım bonsainin 30 santim olmasını planlıyorum. Ayrıca başlangıç için bi tür belirleyemedim tam olarak(ardıç, şimşir, kumkuat(kamkat), zeytin ve karaağaç) bu türler uygun muddur? İstanbul hava koşullarına dayabilir mi? Son olarak başlangıç için hangisini önerirsiniz?

Murat29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 13:54   #754
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın theogein,

Ağacınız Ginsenge aşılanmış fıcus. Bonsai görünümün çabucak alsın diye ginsenge ficus aşılıyorlar. Farklı büyüme hızları aşıda uyumsuzluk oluşturuyor ve zamanla üst kısım kuruyor o nedenle bu şekilde yaşatmanızı öneririm. Fazla büyüyen dalları budayıp şeklini koruyabilir veya yeni şekil verebilirsiniz.

Kolay gelsin....,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi theogein Mesajı Göster
merhabalar forumda yeniyim. bonsai konusunda da epey yeniyim fakat oldukça meraklı ve araştırmacıyım. iş yerimdeki bir zelkovan görsellerini atıyorum. yaşını merak ediyorum. ayrıca bu bitki üzerinde çalışmak istiyorum. yaklaşık 2 yıldır sadece sulamakla yetindik. oldukça sağlıklı görünüyor fakat artık toprak değişimidir kök temizlemedir dal budamadır bir yerden başlayıp şekil vermek istiyorum bu bitkiye. görüşleriniz benim için çok değerli.

http://i.hizliresim.com/GRXklr.jpg

http://i.hizliresim.com/y59lXk.jpg

http://i.hizliresim.com/z5qVb7.jpg

Eski 26-04-2016, 14:02   #755
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Murat29,

Aramıza hoş geldiniz,

Okuyup örnekleri incelemenizi öneririrm. Yaprak dökenleri uyku döneminde(şubat) kesip kısaltabilir ve yeni dal atmasını bekleyebilirsiniz. Gövde başlangıcından itibaren(saksılı veya tüplü aldıysanız üstten yavaş yavaş toprak azaltıp kökün ayrım yaptığı kısımdan itibaren diyelim) 10-12 cm den keserseniz 30 cm için uygun olur. Uyku dönemi geçtiyse ancak gövdede sürgün varsa ondan donra kesilebilir aksi halde kurur). Başlangıç için ligustrum(kurtbağrı) veya karaağaç iyi olur.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat29 Mesajı Göster
İyi günler dilerim herkese öncelikle;

Ben aranızda yeniyim. Bonsaiye merak salalı pek fazla olmadı. Saatlerce forum forum dolaşıp yazılar makaleler okudum farkettim ki hemen her konuda dönüp dolaşıp bu forumda buluyorum kendimi Gerçekten muhteşem bir forum. Kafama takılan bir soru var şimdi bir fidan aldık sanırım öncelikle fidanda sert bir budama yapıp ana hatlarımızı belirleyeceğiz daha sonra gövde geliştirmemiz gerekiyor buraya kadar tamam. Fakat bu süre zarfında yan dalların kalınlaşmasının ve boy uzamasının nasıl önüne geçebiliriz bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

Ekleme: Planladığım bonsainin 30 santim olmasını planlıyorum. Ayrıca başlangıç için bi tür belirleyemedim tam olarak(ardıç, şimşir, kumkuat(kamkat), zeytin ve karaağaç) bu türler uygun muddur? İstanbul hava koşullarına dayabilir mi? Son olarak başlangıç için hangisini önerirsiniz?

Eski 26-04-2016, 15:17   #756
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2016
Sagol cevabınız için çok teşekkürler öncelikle;

Screenshot 20160426 150807 - Hızlı Resim

Yukarıda ki linkteki gibi bir şema izlemem doğru olur mu? Ve bu süre zarfında ağaç bonsai saksısında olmayacak, köklere bir müdahale yapmam gerekir mi? Toprağı ne sıklıkla değiştirmeliyim? Gübreleme ve besleme gerekir mi? Sorularımın bazıları saçma olabilir ama maruz görün beni daha çok yeniyim

Fotoğrafları aldığım sitenin linkini de aşağıda paylaşacağım daha detaylı yazıyor orada; şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Informal Upright Stilinin Resimli Uygulanması

Murat29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 21:48   #757
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Murat29,

Evet kes büyüt yönteminde bu şekilde ilerliyoruz. Aşağıdaki linki de gözden geçirseniz iyi olur. Genelde gövde boy oranı 1/6 , o nedenle 30 cm yükseklik için ideal gövde kalınlığı 5 cm dir. 3-4 cm çapında bir fidanı 10 cm den kesseniz, bitene kadar çapı 5 cm civarında olur.

Bonsaide "Kes ve Büyüt" (Cut & Grow) Yöntemi

Başlangıçta büyüyüp gövdeyi kalınlaştırmak için küçük saksıya almıyoruz, ana gövde tamam artık derseniz ondan sonra bir kısmı saksıya alıyor ama bir süre daha saksı küçültülmese gelişim daha hızlı olur. Yapraklar çıkmaya başlayınca gübre vermeye başlayıp 15 ağustosa kadar 2-3 haftada bir verebilirsiniz. Gövdedeki kesme işlemini genelde şubat-mart aylarında yaparsanız büyürken yarayı da iyileştirmesi daha kolay olur. Aldığınız fidanın toprağı genelde kötüdür, şubat-mart aylarında geçirgen bir toprak hazırlayıp fidanın köklerini de biraz düzeltip saksının mesela yarısına toprak koyduktan sonra düz bir fayans veya, cd felan gibi birşey koyarsanız, kökler yana doğru gelişir.

Not: ilk çalışmada bu kadar kurallara takılmamanızı öneririm. Başlangıç için ağaca benzer bir çalışma yapıp onu yaşatmayı, toprak, gübre, budama, uç alma, telleme çalışmanızı öneririm...

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat29 Mesajı Göster
Sagol cevabınız için çok teşekkürler öncelikle;

Screenshot 20160426 150807 - Hızlı Resim

Yukarıda ki linkteki gibi bir şema izlemem doğru olur mu? Ve bu süre zarfında ağaç bonsai saksısında olmayacak, köklere bir müdahale yapmam gerekir mi? Toprağı ne sıklıkla değiştirmeliyim? Gübreleme ve besleme gerekir mi? Sorularımın bazıları saçma olabilir ama maruz görün beni daha çok yeniyim

Fotoğrafları aldığım sitenin linkini de aşağıda paylaşacağım daha detaylı yazıyor orada; şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Informal Upright Stilinin Resimli Uygulanması

Eski 14-06-2016, 09:19   #758
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2015
Merhaba,

Benim kafam budama konusunda çok karışık, aslında tam bu başlık altına girmiyor ama ileri ki süreçte hedefim bu ağaçtan bonsai yapmak olduğu için buradan sormak daha doğru geldi.

Elimde 1 adet, boyu 1 metreyi geçmiş Hanımeli fidesi var. Fidenin gövdesi şuan 1 cm çapında var yok. Resmi aşağıdaki linkte mevcut isterseniz daha detaylı çekebilirim eve gidince. Şuan ki hedefim gövdesini kalınlaştırmak ama budama kısmını nasıl yapacağım konusunda hiç bir fikrim yok. Tek bildiğim baharı beklemem gerektiği ama ondan da emin değilim açıkcası.

Bitkinin gövdesini kalınlaştırmak için 30-40 cm kalacak şekilde tepeden direkt budasam ve bu şekilde budamalar yapsam sonuç alırmıyım? Budama yapmak için bahar beklemem gerektiği bilgisi gerçekten doğru bir bilgi mi acaba?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...65834187-1.jpg

Umarım sorularımı doğru yerde sorabilmişimdir.

Hepinize iyi günler.

Düzenleyen bistritz : 14-06-2016 saat 09:20 Neden: yazım hatası
bistritz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 21:25   #759
Yeni Üye

Narpitjem's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Merhaba arkadaslar,

Ben Hollanda'dan forumu takip ediyorum. Sanirim 3 yil once uye olmustum. Benim merakim daha cok tohumlari cimlendirme ile basladi, daha sonra arastirdikca bonsai'e merak saldim. Ve o an bu andir vazgecilmezim oldu, ancak evdeki 'alan' kisitli olunca istedigim bonsai yetistirme ve ilgilenme alanima henuz kavusamadim. Cekirdekten yetistidigim bonsai adaylarim var. Sizlerle fotograflarinida paylasiyorum.

Narlar 3 yil 2 aylik, narlar'dan biri cuce nar cekirdeginden yetistirdim, digeride normal nar cekirdeginden. Bu yil ikisinide budamistim, ama hangi nardir bilmedigimden biri digerinden hircin oldugunu belli edip uzadi dallari.

Bir diger tarafta cekirdekten elma ve armut'lar var. Henuz 2 ve 4 ayliklar.

Ve bir grup olarakta, yedigim narenciye karisimi cekirdekten cimlendirdigim fidanlar var, bunlarin icinde limon, kirmizi portakal ve normal protakal cekirdekleri var. Bunlarda tahminim en fazla 6 ayliklar (kisin hastalandigimda bol, bol portakallari kaynatip cay niyetine icmistim, burdan hatirliyorum)

Bir diger taraftan marketten alip yedigim igde'nin cekirdegini topraga ekmistim, sonuc gordugunuz gibi, tahminim o'da en fazla 2 aylik.

Simdi soruma gelince, benim bunlardan bonsai yapma imkanlarim nelerdir? (kucukler icin henuz beklemem gerekiyor, ancak agac yas iken egiliride goz ardi etmek istemiyorum). Tecrubeli arkadaslardan tavsiyelerini bekliyorum.

(elimde suanda daha findik findanlari var, bunlarda 2 senelik oldu, bunlari disarida saksida yetistiriyorum)

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net...54&oe=580FD4EA

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net...3e&oe=57CFF02C

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net...c7&oe=57C2C771

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net...7b&oe=5808BF27

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net...95&oe=580CD911

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net...70&oe=57D19381

Narpitjem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 20:01   #760
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Berat Aktan,

Ağacınız Çin karaağacı, bonsaiye uygun güzel bir tür. Şpiral şekli verilmeye çalışılmış, çoğunlukla Çin Malsai'lerinde(Marketlerde satılan bonsailere verilen ad) olduğu gibi. Yer değiştirmeyle yaprak dökmesi normal. Her ne kadar iç mekan bonsaisi diye satsalarda, çin karaağaçları dış mekan bitkisidir ama kışın -10 derecede donar. Balkonda veya açık pencere önünde bakabilirsiniz. Ankarada kışın korumalısınız. Tüm ithal market bonsailerinde olduğu gibi toprağında yosun fazladır o nedenle fazla sudan öldürmeyin, arada sprey yapmanız iyi olur.

Kolay gelsin....
Sn. sagol , çok teşekkür ederim yorumunuz için şuanda gayet iyi gidiyor ağacım hatta fazla büyüdü ve budama kısmına geldim artık sanıyorum Budamayla ilgili okumaya çalışıyorum sürekli forumdan ancak henüz yeni olduğum için direk sormakta istedim, şu sağ taraftaki dalı tam olarak nereden ve nasıl kesmem lazım emin olamadım kaç gündür ?
jpeg1.jpg

Berat Aktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2016, 16:48   #761
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2016
merhabalar ben yeni üyeyim bu da benim yeni aldığım zelkova cinsi bonsaiim tavsiyelerinizi bekliyorum
bu ilk hali

bu da hafif bir budama sonrası

yapraklarda biraz kahverengi lekeler var saksı değiştirmelimiyim

logpugtwo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 00:52   #762
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2016
Merhaba lar bende bu aralar bonsai tarzı hobi ağaç yetiştiriciliği ne merak sardım bir yapı marketten aldığım zelkova türü ağaç ım için biraz yardım almak istiyorum
1.daha önce yazmıştım aldıktan sonra biraz budama yaptım ama uç alma yapmalımıyım
2. Saksı değişimi yaptım kökler dışarı çıkıyordu nerdeyse hepsi duvara dayanmış ti ama uyanık olduğu için sadece yeni saksı alıp altını deldim matkapla 2 delik sonra çakıl taşları biraz daha büyük ama koydum üstüne hazır toprak karışımı ph 5.5 sonrasında eski saksıdan bonsai yi çıkarıp yenisi ne yerleştirdim umarım zarar görmez bonsai besini normalde 2 lt 1 ölçek diyor ben sulama suyu na 500 ml 10 da 1 ölçek koyup şu vermeye başladım yağmur gibi yapıyordum doğrumu sulamayı rutin e oturmadım toprak kurumaya başlarsa.verıyorum ama drenaj deliklerinden daha hiç şu çıkmadı çıkmalı mi az mı veriyorum
3.bonsaı im şu anda evde duruyor esintisi olan cam kenarı bir yerde ama evdeki bütün cam kenarlarında kalorifer var güneş alan yerlerde de etkisi oluyır kışın önüne ısıyı engelleyecek bir yalıtım malzemesi koysam kışın sorun olurmu **** (ayarlı) ayarını kıssam kapalıdır az açsam olurmu
4 sitede kullanılan 30 30 30 gübre aşırı ağır mı gelir
5.zelkova cinsi kolay şekil alıyor mu

logpugtwo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 21:28   #763
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2016
selamlar. yaklaşık 2 yıldır bonsaiye olan ilgim gitgide arttı. 2 ay önce mütevazı bir bonsai satın aldım. bonsai hakkında araştırma yaptıkça yamadori diye bir kültür / felsefenin olduğunu farkettim. Şanlıurfa' da ikamet etmekteyim. yamadori yapmak istiyorum ancak değil şehrimde Türkiye' de bile yamadorinin yaygın olmadığını farkettim. Yaşadığım bölgede yamadori yapabilir miyim ya da yamadori nasıl bölgelerde yapılır öğrenmek istiyorum. ilaveten bilgi edineceğim kaynak varsa paylaşır mısınız? teşekkürler

yamyamadori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 22:52   #764
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Yamadori; kısaca Bonsai yapmak için doğadan ağaç sökmek anlamına gelir.
Bu kısa basit tariften sonra küçük ama önemli bir kaç bilgi vermek isterim.
1-aslında yasak. Yani siz gidip şahsa ait bir araziden veya devlet arazisinden izinsiz ağaç sökemezsiniz. Yakalanır veya şikayet edilirseniz çok büyük cezası var.
2-Diyelim izin olayını hallettiniz veya yakalanmayı göze alarak ağaç söktünüz. Bu söktüğünüz ağacın Bonsai ye uygunluğunu nasıl bileceksiniz. Diyelim dümdüz bir çam ağacı buldunuz. Ne işe yararki. Kesseniz geriden sürgün vermez. Yani burada şunu anlatmaya çalışıyorum. Bence acele etmeyin. Önce Bonsai'yle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olun. Ondan sonra bu işe kalkışın. Yoksa doğaya çıktınız ve nasılsa tüm ağaçlar benim diyerek rast gele ağaç sökmek size hiç bir şey kazandırmayacak.
3-Zamanlama; bu söktüğünüz ağaç türüne ve yaşadığınız coğrafyanın iklimine göre değişiklikler gösteren bir durum. Ama genelde ağaçlar uyku dönemlerinde kökleriyle ilgili işlemler yapılır. Sökme işlemide öyledir. Bu ağacın saksıda tekrar tutma şansını büyük ölçüde arttırır. Aksi halde ağaç yaşamaz.
Yamadorinin tüm incelikleri bu kadar değildir elbette. Benim yukarıda anlattıklarım en başlıcaları. Size kolay gelsin diyorum. Bonsai gibi mükemmel bir hobi-sanatta uzun soluklu çalışmalar ve başarılar dilerim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2016, 20:53   #765
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-07-2016
Selamun aleykum bir şey sormak istiyorum. parkta ki ağaçlardan bir dal kesmek ve bunu saksıya dikerek bonsai haline getirmek mümkün mü?

Pirlede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2016, 21:50   #766
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Havai köklendirme yöntemiyle olur.

Eski 22-11-2016, 22:13   #767
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Havai köklendirme yöntemiyle olur.
Peki hocam dalı alıp direk saksıya eksem yinede köklenmez mi ? Dalları parktan alacağım için orada köklendirme yapamam çocuklar bozar.

Eski 23-11-2016, 08:35   #768
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sizin dediğiniz şekilde koklenme tamamen türe göre değişir. Bazı türlerde bu mümkün olabilirken bazı türlerde mümkün değil. Üstelik çok kalın dallarda yine köklenme şansı çok az. Siz yinede şansınızı deneyin. Kaybedecek bir şey yok. Ama çok umutlanmayın.

Eski 23-11-2016, 09:59   #769
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2016
Yeni başlayacağım ama nerden?

Merhaba. İki tane ağaç fıdanım var bunlardan bonsai yapmak istiyorum nereden başlamalıyım.ağaçların fotoları bunlar nereden küçültmem lazım ayrıca nasıl bir yere dikmeliyim.

Elvansaglam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2016, 10:03   #770
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2016
Fıdanlar

Resimler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1479891690106516394872.jpg (35.2 KB, 143 views)
Dosya Türü: jpg 14798917043761120665995.jpg (26.8 KB, 138 views)
Elvansaglam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2016, 16:47   #771
Ağaçsever

Ben bu dalı bahçeden söküp getirdim. Saksıya ekip suyunu döktüm. Bunu bonsai için yetiştirmek istiyorum olurmu?

Eski 15-02-2017, 09:48   #772
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2017
Merhaba, aranıza yeni katıldım. Türünün zelkova olduğunu bildiğim 8 aya önce hediye gelen çok sevdiğim bir bonsaim var. Fakat resimlerde gördüğünüz gibi tüm yaprakları yavaş yavaş (2-3 aylık bir sürede) kuruyup döküldü. Ağacım ofis ortamında duruyor bende klimadan etkilendi sandım fısfıs ile yapraklarını nemlendirdim ama nafile sonuç olarak tek tek tüm yapraklar gitti. Forumunuzu detaylı bir şekilde okuyorum son kanaatim suyunun fazla geldiği (haftada 2 kere suluyorum genel olarak). Köklerinin çürüme ihtimaline karşı 10 gün önce sıvı gübre verdim inşaallah yanlış yapmadım. Bu arada siz sormadan saksının drenaj delikleri var ve 4 ay önce yeri değişti ama ofiste aynı tarz odada ışığı ve yeri öncekinin aynısı. Ayrıca geldiğinden beri ana gövdeden yeni filizler vermeye devam ediyor. Size sorularım;

1-Yeni çıkan filizler neden hep ana gövdeden çıkıyor bu 2. kalın yan dalların öldüğünü mü gösterir? Bonsainin genel şeklini koruması için yan dalları kurtarmanın ihtimali var mı?

2-Zelkovaya genelde dışarı bitkisi deniliyor içeride tutarak hata mı yapıyorum? İçeride bakmak imkansız mı?

3- Genel olarak saksısı, sulaması ve kullandığım sıvı gübre için(adını hatırlamıyorum ama ziraatçıdan köklerin canlanması için aldım azot yoğunluklu) fikirleriniz nedir nasıl devam etmeliyim?

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20170214_091618.jpg (74.7 KB, 130 views)
Dosya Türü: jpg 20170214_091653.jpg (75.8 KB, 123 views)
Dosya Türü: jpg 20170214_105130.jpg (76.6 KB, 124 views)
Dosya Türü: jpg 20170214_105405.jpg (75.3 KB, 122 views)
kamil35 beğendi.
N-Zelkova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2017, 12:18   #773
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Kışın içeri alınsada sürekli içerde kalması bu tür için uygun değil. Klima ve kalorifer kötü etkiler. Bitkilere sadece sağlığı yerindeyse gübre veriyoruz.
Yer değişikliği çok veya az sulama da yaprak dökülmesine neden olabilir. Yan dalların ucundan biraz kırarak canlı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ölü dalları çanlandırma imkanı yok malesef. Hazır bonsailerde toprak karışımı yerine sadece yosun bulunuyor o nedenle aşırı sulama köklerini çürütüyor.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N-Zelkova Mesajı Göster
Merhaba, aranıza yeni katıldım. Türünün zelkova olduğunu bildiğim 8 aya önce hediye gelen çok sevdiğim bir bonsaim var. Fakat resimlerde gördüğünüz gibi tüm yaprakları yavaş yavaş (2-3 aylık bir sürede) kuruyup döküldü. Ağacım ofis ortamında duruyor bende klimadan etkilendi sandım fısfıs ile yapraklarını nemlendirdim ama nafile sonuç olarak tek tek tüm yapraklar gitti. Forumunuzu detaylı bir şekilde okuyorum son kanaatim suyunun fazla geldiği (haftada 2 kere suluyorum genel olarak). Köklerinin çürüme ihtimaline karşı 10 gün önce sıvı gübre verdim inşaallah yanlış yapmadım. Bu arada siz sormadan saksının drenaj delikleri var ve 4 ay önce yeri değişti ama ofiste aynı tarz odada ışığı ve yeri öncekinin aynısı. Ayrıca geldiğinden beri ana gövdeden yeni filizler vermeye devam ediyor. Size sorularım;

1-Yeni çıkan filizler neden hep ana gövdeden çıkıyor bu 2. kalın yan dalların öldüğünü mü gösterir? Bonsainin genel şeklini koruması için yan dalları kurtarmanın ihtimali var mı?

2-Zelkovaya genelde dışarı bitkisi deniliyor içeride tutarak hata mı yapıyorum? İçeride bakmak imkansız mı?

3- Genel olarak saksısı, sulaması ve kullandığım sıvı gübre için(adını hatırlamıyorum ama ziraatçıdan köklerin canlanması için aldım azot yoğunluklu) fikirleriniz nedir nasıl devam etmeliyim?

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar..

Eski 15-02-2017, 15:15   #774
Yeni Üye

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Peki toprak değişimi yapmalı mıyım evetse ne zaman değiştirmeliyim, bonsailere özel toprak var mı ya da ideal toprak oranı nedir? Dediğinizden de ağaç şuan sağlıklı olmadığı için gübre vermenin doğru olmadığını çıkarıyorum doğru mu? Son olarak yeni çıkan filizleri ne zaman budamalıyım ya da ağacın yaprak sayısı iyice artana kadar beklemek mi doğru?

Eski 17-02-2017, 09:30   #775
Yeni Üye

Çok soru sordum ama cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bonsaimin yan 2.dalları uçtan kurumaya başlamış çok az kısmı yeşil kalmış kuruyan yerleri canlı yerlere kadar budamak doğru mu? Resimde neresi olduğunu işaretledim. Budamanın zamanı bu zamanlar değil mi ve budadıktan sonra koruma amaçlı yaraya bişey sürmek gerekir mi?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg aScreenshot_2017-02-17-09-57-51.jpg (26.9 KB, 103 views)
Eski 06-04-2017, 15:21   #776
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2017
Merhaba ben uzun zamandır forumu takip ediyodum pasif olarak. 3-4 ay önce tohumdan çam yetiştirmeye başladım ama tecrübeli arkadaşlarında dediği gibi çok uzun sürcek gibi duruyor. O yüzden bugün bahçede kesilmiş halde duran hanımeli ni söküp saksıya aldım resmini de paylaşıyorum umarım doğru yüklemişimdir. Benim merak ettiğim acaba tutar mı çünkü sökerken kökleri çok uzun olduğu için bi kısmını koparmak zorunda kaldım. Bonsai ye çok uygun görünüyor umarım tutar. Bide bu süreçde ne yapmam ne yapmamam gerekiyor acaba

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_3729.jpg (53.9 KB, 87 views)
fatihkaya55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 15:29   #777
Yeni Üye

Bu da karşıdan görünümü

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_3733.jpg (43.9 KB, 85 views)
Eski 10-04-2017, 15:13   #778
Yeni Üye

Dostlar ağacın yaprakları iyice kurumaya başladı yardım edebilcek biri yok mu ne yapsam kurtarırım ağacı

Eski 02-10-2017, 19:05   #779
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2017
Bilenler yardimci olabilir mi?

Bende evimde bonsai yetistirmek istiyorum ama nerden basliyacagimi bilmiyorum. Fidancidan 2 yasinda Ardıç Fidan aldim: ADSC_0096.jpg

Yapmak istedigim Ardic modeli su ardic görsel.jpg
1- Görseldeki gibi boyunu kisaltmak istiyorum ama dalini nasil budayacagimi bilmiyorum
2-Toprak tercihi ne olmalı
3-Nasıl bir saksı kullanmalıyım
4- Budamayi hanki mevsim yapsam dogru olur
5-Başlangıç olarak karşılaşacağımı düşündüğünüz sorunlar neler olabilir ve ne gibi tedbirler almalıyım?

Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkür ederim

kamil35 beğendi.

Düzenleyen Burcu645 : 04-10-2017 saat 21:28
Burcu645 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 21:45   #780
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2017
merhaba arkadaşlar. Bir amatör olarak kısa bir sorun olacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir meksika lime ve finger lime ve kamkuat fidanlarım var. Balkonumda 7 lik saksıda yetiştiriyorum. Mersinden yazıyorum hava çok sıcak. Ne yaptıysam mutlu olmadılar. Geldiklerinden beri yaprakları kapalı. haftada bir su veriyorum anlamadım ne oluyor? Nerde hata yapıyorum yardımcı olacak olandan şimdiden Allah razı olsun. Selamlar

ismet damar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024